Kariyer Fikirleri

9 Kolay Adımda Evden Nasıl Çalışılır?

9 kolay adımda evden nasıl çalışılır?  artık birçok kişi için mümkün hale gelmektedir. Ama aslında bu iş sistemi göründüğünden çok daha zor olmaktadır. Ancak evde çalışırken motive, üretken ve odaklanmış kalmanın en iyi yollarını sayfamızda sizler için derledik.

İster evden çalışın, ister yatak odanızda ya da bahçede çalışın. Birkaç adım ileride duran bir masa ile çalışma odası sağlayarak çalışmak, artık oldukça moda haline gelmiştir.

Dizüstü bilgisayarınızı almak için tek yapmanız gereken şey yataktan kalkmanız olacaktır. Daha sonra evde dilediğiniz gibi çalışmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca işe girme olasılığınız rüya gibi gelse de, bu iş sizin için gerçeğin ta kendisi olmaktadır.

9 Adımda Evden Çalışma Modeli
9 Adımda Evden Çalışma Modeli

Ancak evli erkekleri bu konuda uyarmamız gerekecektir, çünkü kadınlar kendilerine ait bölümlerde yalnız kalmak isterler ve bir erkeğin tüm gününü evde geçirmesi bir kadın için rahatsız edici bir durumdur. Bu nedenle evli erkeklere tavsiyemiz günde bir kaç saat dışarı çıkın ve eşinizi kendi alanında biraz yalnız bırakın 🙂

Serbest çalışan olarak veya öğrenci olarak uzak bir işte çalışmak için WFH' ye gereksiniminiz varsa, size vermiş olacağımız ipuçları, evden oldukça kolay bir şekilde çalışmanızı sağlayacaktır. Peki, bu parlak fikirler içerisinde neler yer alıyor?

Evde Çalışmanın En İyi 9 Yolu

9 kolay adımda evden nasıl çalışılır? Evet, oldukça kulağa hoş gelen bir soru. Eminiz ki birçok kişi bu sorunun cevabını oldukça çok merak ediyor. Bizde bütün bu merakları gidermek için sayfamızda bu soruların bütün cevaplarına teker teker yer verdik. Evden başarılı bir şekilde çalışmak için şu ipuçlarını denemeniz yeterli olacaktır.

1. Evden Çalışmak İçin Bir Rutin Belirleyin

Yapabileceğiniz normal bir iş için oldukça sıkı çalışma saatlerine sahip olmadığınız düşüncesi ve gerçeği sizi oldukça keyiflendirmeye yetiyordur. Yalnız bu işin de bir eksi yanı bulunmaktadır. Yani rutin eksikliğin olması motivasyonunuzu ve üretkenliğinizi ciddi anlamda bozabilmektedir.

Güne başlamak, mola vermek ve en önemlisi günü bitirmek için kendinize sabit saatler belirlemeniz oldukça önemlidir. Eğer bu planı yaparak iş hayatınızda ilerlemezseniz yapmamanız gereken saatlerde iş yapmaya devam etmiş olursunuz. Bu da motivasyonunuzu ve üretkenliğinizi olumsuz yönde çok fazla etkilemektedir.

Elbette başlamadan önce evin etrafında bir yürüyüşe çıkabilir ya da parkta koşabilirseniz eğer bu sizlerin düzenli çalışması için muhteşem bir yol olacağına emin olabilirsiniz.

Evde çalışmaya başlamadan önce, bir ofise gitmeniz gereken bir iş gibi davranmalısınız. Asla pijamalarınızla çalışmayın. Sizlere oldukça ilginç gelse de her gün giyinerek işe başlamak, motivasyonunuzu artırmanıza oldukça fazla yardımcı olacak. Bunun yanı sıra tüm gün boyunca TV karşısında uzanıp boş vakit geçirmenize de engel olmuş olacaktır.

Güne Sabah Rutini İle Başlayın
Güne Sabah Rutini İle Başlayın

Birçoğumuzun dünya üzerinde ki sınırlı zamanını en etkili şekilde kullanabilmesine dair içsel bir motivasyona ihtiyacı vardır. Daha kısa zamanda daha fazla şey yapmak ve zamanı hiçbir şey yapmadan akıp gitmesine izin vermek tamamen sizin elinizde.

Bizde sizlere daha çok yardımcı olabilmek için bir gününüzün rutinini nasıl belirleyebileceğiniz adına sizlere bir içerik hazırladık.

Güne bir sabah rutiniyle başlayın

Gün ışığı ile birlikte uyanarak ve bedeninizin enerjiyle tazelenmiş sabahın ilk saatleri günün en üretken saatleri olduğunu hepimiz biliyoruz. Kendinize uyandığınızda bir etkinlik belirlemelisiniz. Örnek verecek olursak bitki çayı içmek, duş almak, yürüyüş yapmak, kitap okumak, biriken e-maillerinizi temizlemek, spor yapmak…

Sabah yapılabilecek işlerin ne olduğu kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ancak işin püf noktası her sabah aynı şeyi yaparak, o şey her neyse, ritüel haline getirilebilmekte olduğunu buradan belirtmek istiyoruz.

Sabah rutini için öneriler

Başarılı insanların her sabah mutlaka bir ritüele bağlı kalarak yaşamlarını sürdüklerini oldukça iyi biliyoruz.  Aslında işin özü ne yaptığınızdan çok yaptığınız şeyi her gün sürdürüp, sürdürmediğinizle ilgili olmaktadır. Eğer sabahları izlediğiniz bir rutin yoksa en azından başlangıç aşamasından kendinize uygun bir rutin mutlaka belirlemelisiniz. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Evde herkesten önce uyanın
  • Meditasyon ve egzersiz ve ikilisinden en az biriyle güne başlayın
  • Kahvaltınızı uyandıktan 3 – 4 saat sonra yapın (fırın ekmeği ve şeker asla tüketmeyin)
  • Günün akışını çıkarın ve mutlaka bir planlama yapın
  • Ajandanızı oluşturduktan sonra mutlaka gözden geçirin
  • Severek yaptığınız herhangi bir şeyle ilgilenin

Çalışmaya 3 büyük sorumluluğunuzla odaklanın

Çalışmalarınızda bir önce ki günden veya sabah rutininizde o gün için yapacağınız en büyük 3 sorumluluğunuzu listelemeniz oldukça büyük önem taşımaktadır. Belirlemiş olduğunuz bu sorumluluklar listenizin en başında olsun. Programınızın tamamını bu 3 sorumluluğa bağlı olarak tasarlayın. Ve bu işleri aksatacak, dikkat dağıtacak eylemlerden mutlaka uzak durun.

Gün ortasında uzun bir mola verin

Çalışma programlarınızı en verimli şekilde hazırlamak istiyorsanız eğer, atlamamanız gereken tek şey kendinize vereceğiniz mola olmalıdır.  Gününüzü daha üretken ve verimli bir şekilde geçirmeniz için sabahın ilk saatleri inanılmaz bir fırsattır. Bu saatleri verimli bir şekilde geride bıraktıktan sonra gün ortasında mutlaka çalışmaya ara vermelisiniz.

Çalışmaya mola vermek bu süreyi boş geçirin anlamına gelmiyor. Verdiğiniz molada egzersiz yaparak hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendirme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Öğleden sonra ki aktiviteler

Öğleden sonra beden enerjiniz oldukça düşük seviyelerde olacaktır. Bu yüzden sizi zorlayacak ve yaratıcı olmanızı gerektiren işlerden biraz daha uzak kalmanız yararınıza olacaktır. Bu saatlerinizi fazla zihinsel efor gerektirmeden, elinizi oyalayacak hafif  yoğunlukta ki işlerinize ayırmanız daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır.

52-17 kuralını yapmaya çalışın

52-17 Kuralı Nedir? Basit bir strateji bu kural ile saatinizi 52 dakika çalışacak şekilde ayarlayın ve ardından 17 dakikalık bir mola verin.

Basitçe söylemek gerekirse, kısa aralıklarla çalışıyor ve daha fazla mola veriyoruz.

Çalışmalarımızda verimli olmak ve sürekli üretmek zorunda değiliz. Hepimizin kafamızı dağıtmaya ve gün içinde kendimize zaman ayırmaya oldukça fazla ihtiyacımız vardır. Gün içinde çalışmalarımızı 52 dakika olarak belirleyip 17 dakika olarak da mola vermeyi ön planda tutmalıyız. Bu yöntem çalışmalarımızda oldukça fazla olumlu etki yaratmaktadır.

Benzer:  Sermaye Gerektirmeyen Para Kazanma Yöntemleri

Çalışırken tükenmiş hissetmemek, yorulmamak ve bunalmamak için 52 dakika boyunca tam uzmanca çalışılsa bile 17 dakika molanızı asla atlamamanızı öneririz.

Karar verme sürenizi minimuma indirmeye çalışın

Günün ilerleyen saatlerinde akıllıca ve etkili karar verebilmeniz için gerekli olan zihinsel enerji en alt seviyelerde olmaktadır. Zihinsel enerjinizi canlı tutabilmenin en etkili yolu ise kıyafet ve yemek konularına en az zamanı ayırmaktan geçmektedir. Üretken insanlar birçok basit konuda kararları otomatiğe bağlamış durumda yaşamaktadırlar. Bunu ise şu şekilde başarmışlardır. Ertesi gün giyecekleri kıyafetleri bugünden belirlemek, yarınki menü bir önceki günde çoktan hazır olmak gibi düşünebilirsiniz. Yani bir nevi hayatı her zaman bir adım önde tamamlamak diyebiliriz.

Listeniz de ki yapılacak olan işleri gruplandırın

Güne başlamadan önce gün için belirlediğiniz planlarınızı ağırlık ve hafiflik olarak belirleyin. Zihinsel zorlayıcı olan işlerinizi sabahın en erken saatleri arasında gerçekleştirin. Ağırdan hafife doğru ilerlemeniz sizlere oldukça büyük faydalar sağlayacaktır. Enerjinizin hafiflediği saatlerde ise yani öğleden sonraları gibi bu saatlere asla zor işlerinizi bırakmayın. Eğer bu şekilde gruplandırma yaparak işlerinizi yürütürseniz motivasyonunuz ve üretkenliğiniz düşmeden işlerinizi halledebilirsiniz.

Akşam saatlerini sadece dinlenmeye ayırın

Vücudunuz gün ışığı bitimi ile dinlenmeye ihtiyaç duyar. Bu sebeple ne kadar meşgul olursanız olun akşam saatlerinizi mutlaka dinlenmeye ayırmalısınız. Ertesi günü daha üretken geçirmeniz için akşam saatlerinde dinlenmeniz oldukça önemlidir. Çalışmadığınız bu saatlerinizi kendinizi ödüllendirmek için kullanabilirsiniz. En sevdiğiniz hobilerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sıcak bir kahveyi kalabalık olmayan ortamlar da tercih ederek yudumlayabilirsiniz. Ya da sessiz ve sakin bir ortamda en sevdiğiniz kitaplarınızı okuyabilirsiniz. Dinlenme amaçlı aktivitelere yer vererek ertesi güne bedeninizi çoktan hazırlayabilirsiniz.

Evde çalışmaya başlamadan önce, bir ofise gitmeniz gereken bir iş gibi hazırlanmanız ve davranmanız çok önemlidir. Çalışmaya başlamadan önce, giyinmeniz motivenizi artıracaktır. Asla pijamalarınızla çalışmayın. Güne vaktinde başlamak, mola vermek ve en önemlisi günü bitirmek için kendinize sabit saatler belirlemeniz oldukça önemlidir.

Ayrıca Bkz: Yazın Yapabileceğiniz En Kârlı İşler

2. Motive Kalmanın Yollarını Bulun

Evinizin huzurunda ve o sıcacık olan yatağınızın rahatlığında çalışabileceğiniz bir işe sahip olmak kesinlikle harika eylemlerden biridir. Yalnız her sabah o yatak keyfinden kurtulup, evinizde iş disiplinini sağlamak önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

Yalnız bu aynı zamanda yaptığınız işin son teslim tarihlerini karşılayamadığınız da ya da standartların altına düştüğünüzde işler biraz karışabilir. Bu durum ise işverenlerin hiç hoşuna gitmez.

Motive Kalmanın Yollarını Araştırın
Motive Kalmanın Yollarını Araştırın

Unutmayın evden çalışırken kendi işinizin patronu olmanız gerekmektedir.  Ve bu konuda da oldukça iktidarlı biri olmalısınız. Birlikte yaşadığınız ev arkadaşlarınız bir FIFA oyunu oynuyor olabilirler. Ve bu sizi çalışırken çok fazla etkileyebilir. Bu durumda iş ile ilişkiniz oldukça önemlidir. Eğer yaptığınız işe odaklanamazsanız çalışmanızın kalitesi bir anda düşer.  Buna asla izin vermemelisiniz.  Bu durumda nasıl davranacağınızı ve motivenizi nasıl koruyacağınızı anlatan bir içerik paylaşıyoruz.

Kendi kendinizi motive edin

Kendinizi dinleyin ve olumlu konuşmalar gerçekleştirin. Ne kadar başarılı olduğunuzun farkına varın. Olumsuz düşüncelerinizi keşfedip onlardan uzak durmaya çalışın. Kendinizin neler başarabileceğini kendinize anlatın ve bunun için çabalayın.

İşlerinizi kendinize göre düzenleyin

Yapmaktan hoşlanmadığınız etkinlikleri yeniden düzenleyin. İşinizi sevebilirsiniz ama bazen bu işi yapmaktan nefret de edebilirsiniz. Bazı günleriniz bu konuda inişli ve çıkışlı olabilir. Bu durumda bir şeyin ne kadar zor olduğunu hayal edin. Ve bunu gerçekleştirmek için insanların ne kadar çaba sarf ettiklerini hatırlayın. Bu sizi motive etmeye yetecektir.

Hedeflerinizi paylaşın

Hedeflerinizin ortak olduğu farklı kişilerle bağlantı kurmayı deneyin. Sizinle benzer bir yolculuk yapacak arkadaşlar edinin. Onlarla birlikte yürümek ve hedefleri canlı tutmak sizi motive edecektir.

Ölçülebilir hedefler belirleyin

Hedef belirleyerek motivasyonunuzu yüksek tutmanız oldukça önemlidir. Ulaşabileceğiniz ve yapabileceğiniz hedefler belirlemek başarınıza başarı katacaktır. Ulaşabilir bir hedef belirleyerek bu hedefleri gerçekleştirdiğiniz de neler başarabileceğinize şahit olacaksınız. Bu başarı ise sizi yürüdüğünüz ve gerçekleştirmek istediğiniz hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bazen sadece nefes alın ve neler başardığınızı unutmayın

Aksilikler içerisinde gerçekleşen işiniz için biraz mola vererek nefes almayı deneyin. Daha sonra hedefleriniz ile ilgili bakış açınızı destekleyin. Her işin zorluğunun bilincinde olun. Kendinize ufak bir zaman ayırarak aksiliklerden kısa süreliğine kurtulmayı deneyin. Nefes alıp kendinizi topladığınız an kaldığınız yerden devam edin. Ve bu yolda ki amacınızı asla unutmayın.

Hoşlandığınız aktiviteleri yapın

Her gününüze hoşlandığınız bir aktiviteyi mutlaka eklemelisiniz. Kendinizi bu şekilde ödüllendirerek motivasyonunuzu koruma fırsatını yakalamış olursunuz.

Motivasyonunuzu artırmak için enerjinizi artırın

Bedeninizde ki enerji büyük bir motivasyon kaynağıdır. Hoşlandığımız bir eylemi gerçekleştirmek bize heyecan verir. Bu durum da beden enerjimizi artırır. Beden enerjimizi artırarak motivasyonumuzu canlı tutmayı başarabiliriz.

Planlarınızı göz önünde bulundurun

Günlük planlarınız arasında neler yapacağınızı sürekli hatırlayın. Zamanınızı ona göre ayarlamanız oldukça önemlidir. Yapılan planlarınızı asla aksatmayın ve her güne uymaya özen gösterin.

Kendinizi ödüllendirin

Sıkı çalışma programlarınızda kendinizi mutlaka ödüllendirin. Ödüller hedefinize ilerlemede sizi teşvik edecektir. Size hitap eden bir ödül seçmeniz hedefinize ulaşmanıza oldukça yardımcı olacaktır.

Korkularınızla yüzleşin

Korkularınızla yüzleşip onların üstesinden gelmek size başarı duygusu verecektir. Eğer korkularınızla baş edebilirseniz bu yolda ki savaşı siz kazanmış olursunuz.

Evde çalışarak motive kalmak oldukça zor bir durumdur. Ev halini iş hayatına çevirmek ise mümkün hale gelmektedir. Sayfamızda sizler için bir içerik paylaştık. Hem evinizde çalışacak, hem evde çalışırken kendi işinizin patronu olacaksınız ve hem de bu işleri yaparken yüksek motivasyon sahibi olacaksınız. Nasıl mı? Her şey sayfamızda yer alıyor.

Ayrıca Bkz: Genç Girişimciler için En İyi Ev İş Fikirleri

3. Sosyal Medya da Zamanınızı Yönetin

Günümüzde herkes zaman bulamamaktan şikâyet etmeye başlamıştır. Zaman hep daha fazlasına sahip olmak istediğimiz en önemli kaynağımızdan biridir. Bu sürenin yarısından çoğunu sosyal medya da geçirmekteyiz. Maalesef bu durum hayatımızı çok fazla etkilemektedir. İnsanların birçoğu teknolojinin esiri olmaya başlamıştır. Teknoloji en temel ihtiyaçlar arasının da üstüne çıkmaya başlamıştır.

Sosyal Medyada Zamanınızı Yönetin
Sosyal Medyada Zamanınızı Yönetin

Farkında mısınız? Telefonlarımızda çok fazla zaman harcıyoruz.  Eliniz içgüdüsel olarak siz farkına bile varmadan telefonunuzda oluyor. Arkadaşlarınızın instagramda neler yaptığını veya Recep Tayip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu ne gibi içeriklere yer verdiğini kontrol etmek herkes için kaçınılmaz hale geldi.

Oysa sosyal medya büyük bir dikkat dağıtıcıdır. Farkına bile varmadan herhangi bir köpek videosunda oldukça oyalanırsınız ve yaklaşık 30 dakikanız boşa gider.

Benzer:  Kariyer Planlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu durumları kontrol altında tutmak için telefonlarınızı sessize alın ve yüz üstü yatırın. Ve eğer acil durumlar yoksa onu uçak moduna alın.

Yalnız bu durum tüm gününüzü kapsamamalıdır. Sosyal medya dünyadan haber almanın en önemli kaynaklarından biridir. Ancak sadece saatte bir kontrol etme alışkanlığını kazanmanız oldukça önemlidir. Size bu konuda yardımcı olacak bir uygulama olduğunu biliyor muydunuz?

Bu uygulamayı indirerek telefonunuzda daha az vakit geçirmeniz mümkün hale gelmektedir. Sosyal medya da zamanınızı yönetmek iş başarınızda oldukça önemlidir.

Günümüzde herkes zaman bulamamaktan şikâyet etmeye başlamıştır. Zaman hep daha fazlasına sahip olmak istediğimiz en önemli kaynağımızdan biridir. Bu sürenin yarısından çoğunu sosyal medya da geçirmekteyiz. Maalesef bu durum hayatımızı çok fazla etkilemektedir. İnsanların birçoğu teknolojinin esiri olmaya başlamıştır. Teknoloji en temel ihtiyaçlar arasının da üstüne çıkmaya başlamıştır.

Sosyal medya günümüzde herkesin ilgiyle odaklandığı bir eylem çemberi olmaya başlamıştır. Telefonlarımızda çok fazla zaman harcıyoruz. İnsanların birçoğu teknolojinin esiri olmaya başlamıştır. Bu durum birçok insanın iş hayatını oldukça fazla etkilemeye başlamıştır. Kendinize verilen en değerli hediyeyi yani zamanınızı sosyal medya da harcamaktan vazgeçmeli ve sayfamıza şöyle bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca Bkz: Sosyal Medyadan Para Kazanma

4. Yalnız Çok Fazla Zaman Harcamayın

Evde çalışmak birçok yönden o kadar esnek bir hale gelmiştir ki bulabileceğiniz en sosyal iş olanağı haline gelmiştir.  Arkadaşlarınızla buluşup kaliteli vakitler geçirmek oldukça kolay işler arasında yer almaktadır.

Bunun yanı sıra bunun da oldukça basit bir çalışma yolu olabileceği asla kabul edilemez. Bu yüzden kendinize zaman ayırdığınızdan emin olmalısınız. Bu durumu arkadaşlarınızla geçirerek değerlendirebilirsiniz. Farklı kişilerle zaman geçirmeniz sosyalleşmenizde oldukça önemlidir. İç yaşamdan dış yaşama da geçmek önemli unsurlar arasında yerini almaktadır. Bu yüzden evden dışarı çıkıp zaman geçirmeniz çok önemlidir.

Yalnız Çok Fazla Zaman Geçirmeyin
Yalnız Çok Fazla Zaman Geçirmeyin

Ayrıca ısrarla tavsiye ettiğimiz bir şey evden çıkmanız, kefede ya da yerel bir kütüphane de çalışmanızdır. Böylece sosyalleşebilir ve insan etkileşimini elde edebilirsiniz.

Evde çalıştığınız takdirde günde 8 saat bilgisayarın başında oturarak zihinsel sağlığınız ve esenliğiniz üzerinde ne kadar etkili olacağını tahmin edersiniz.  Tek başınıza insanlardan uzak saatlerce ev ortamında kalmanız kişilik gerilemelerinize de neden olmaktadır. Ayrıca daha pek çok zararları vardır. Bunları size aktarmak için bazı önemli konulara dikkat çekmek istiyoruz. İş hayatınızı eve getirmek oldukça muhteşem bir duygu olsa da zararlarını da birlikteliğinde getirmiştir.

Sürekli oturmak kalp ve şeker hastalıklarını artırıyor

Güne başlarken 7-10 saatimizi bilgisayarın, televizyonun ya da telefonun başında geçiriyoruz. Özellikle işini evine taşıyan kişiler saatlerce bilgisayarın başında oturmak zorunda kalıyor.

Gününü oturarak geçiren kişilerde diyabet, kalp damar problemleri, kalp sorunları ve daha birçok hastalığa neden oluyor. Çalışmalarınızı ara vererek gerçekleştirmek bu hastalıkların riskini azaltıyor.

30 dakika da bir yerinizden kalkın

Uzun süre oturarak çalışan kişiler her 30 dakikada bir hareket etmelidir. Sağlık açısından oldukça önemli bir yer almaktadır. Bunun yanı sıra hafta sonları bir spor etkinliklerine katılmaları da oldukça önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Haftada en az 150 dakikanızı spora ayırmanız oldukça önemlidir.  Oturarak saatlerce çalışan kişiler hareket sınırlarını ayarlamalıdır. Bunun için onların yapabileceği egzersizler vardır. Her zaman evde kalıp yalnızlaşarak çalışmak ruh sağlığınızı da olumsuz yönde çok fazla etkilemektedir. Bu yüzden temiz hava ve başkalarıyla sohbetler size çok daha iyi gelecektir.

Evde çalışmak birçok yönden o kadar esnek hale gelse de kendinize zaman ayırdığınızdan emin olmalısınız. Evde çalıştığınız takdirde günde 8 saat bilgisayarın başında oturarak zihinsel sağlığınız ve esenliğiniz üzerinde ne kadar etkili olacağını tahmin etmelisiniz. Çalışma yönlerinizi ve saatlerinizi bunları göz önünde bulundurarak gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca Tek başınıza insanlardan uzak saatlerce ev ortamında kalmanız kişilik gerilemelerinize de neden olabilmektedir. Bu durumda temiz hava ve başkalarıyla sohbetler size çok daha iyi gelecektir.

Ayrıca Bkz: Kişisel Gelişimin ve Para Kazanmanın 17 Altın Kuralı!

5. Evde Çok Fazla Çalışmayın

Evde çalışırken kılık kıyafetlerde serseri takılarak ve saatlerce oturarak bilgisayarınızı kullanmak söz konusu olduğunda, muhtemelen siz farkına varmadan zamanın ne kadar çabuk geçtiğini anlamanız uzun sürmüyordur.   Bu yüzden kendinize belirli sayıda çakışma saati vermeniz ve bunu uygulamanız oldukça önemlidir.

Evde Çok Fazla Çalışmayın
Evde Çok Fazla Çalışmayın

Birçok üniversite kursları her türlü dönem, zaman ve iş için haftada 15 saat sınırı önermektedir ve sizin bu uygulamaya uymanız ve yine de derslerinize konsantre olabiliyor olmanız bu işin gerçeklik payını ortaya koymaktadır.

Ayrıca evde bir öğrenci işi yapıyorsanız iş ve çalışmayı dengelediğinizden emin olmalısınız. Bu dengeyi ayarlamanız oldukça önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Aksi takdirde kendinizi masanızda çok fazla zaman geçirerek bulmanız kaçınılmaz hale gelebilir. Bu durumda bütün hayatınızı alt üst etmeye yeterli olacaktır. Bu sorunla karşılaşmamak için planlı çalışmanız oldukça önemlidir.

İlk başta daha az çalışma saati belirlemekle planınızı oluşturabilirsiniz. Daha sonralarda ise hedeflediğiniz saatlerin dışına çıkabilirsiniz. Birkaç saat boşluğunuz kalıyorsa ya da bunu ayarlayabiliyorsanız kalan saatlerinizi çalışma saatlerinize eklemek en doğru kararlar arasında yer almaktadır.

Bunun yanı sıra ev ortamında ki iş saatlerinizi sağlığınızı bozmayacak şekilde ayarlamanız oldukça önemlidir. Hem ruh sağlığınızı hem de beden sağlığınızı korumak çok önemlidir. Bu yüzden planlı ve doğru ilerlemek size büyük fayda sağlayacaktır.

Evde bir öğrenci işi yapıyorsanız iş ve çalışma hayatınızı dengelemeniz çok önemlidir. Eğer bu dengeyi sağlayamazsanız kendinizi masanızda çok fazla zaman geçirerek bulmanız kaçınılmaz hale gelebilir. Bu durumdan korunmak için ise ilk başlarda daha az çalışma saati belirlemekle planınızı oluşturabilirsiniz. Bu sayede hem ek işinize hem de öğrenci hayatınıza sorunsuz devam edebilirsiniz.

Ayrıca Bkz: Ödev Yaparak Para Kazanma Yolları

6. Evden Çalışırken Sağlıklı Beslenin

Ev ortamında sürekli oturarak çalışmak bedeninizin yediği besinleri yönetmesi oldukça zor olacaktır. Etrafta beslenebilmeniz için bulundurduğunuz cips ve paket bisküvi sizi yalnızca tıkanırcasına yemeye teşviş edecektir.

Ne yediğinize ve ne kadar beslendiğinize oldukça fazla dikkat etmelisiniz.  Ayrıca beyninizi besleyen gıdalar bulundurmayı da asla ihmal etmemelisiniz. Güne uygun bir kahvaltıyla başlamak oldukça önemlidir. Bol proteinli bir kahvaltı yapmak sizi uzun süre tok tutacaktır. Ancak çalışmak için oturmaya başladığınız zaman zaafında, sindirim sağlığınız için ara molalarını aksatmamanız oldukça önemlidir. Öğle yemeğinde ise iş durumunuza bağlı yoğunluğunuzu kontrol altında tutmak amaçlı 1 dilim ekmek ve 1 elma yiyebilirsiniz.

Benzer:  Sosyal Medyadan Para Kazanma Yolları
Sağlıklı Beslenin
Sağlıklı Beslenin

Bu yöntem hem sizi tok tutacak hem de sindirim sisteminizi daha kolay çalışacaktır. Ayrıca yoğun olan işinizi de öğle yemeğinde aksatmanız mümkün olmayacaktır. Ayrıca evde çalışırken sağlıklı beslenmenin birçok yolu vardır. Bunun için sayfamızda sizler için öneride bulunuyoruz. Hadi bir göz atalım.

Yiyeceklerinizi önceden planlayın

Her defasında günün geri kalanını planladığınız gibi gün boyunca ne yiyip ne içeceğinizi de planlamanız gerekmektedir. Hafta sonu boyunca marketinizi önceden planlamanız oldukça önemlidir. Nasıl ki işinize fiziksel olarak giderken kendinizi hazırlıyorsunuz, aynı işlemi evde beslenmeniz için de önceden gerçekleştirmelisiniz.

Yemek için alarm ayarlayın

İş çalışmalarımıza dalmışken zamanın nasıl geçtiği konusunda hiçbir zaman fikrimiz olmamaktadır. Yemek için alarm ayarlamak ve kendimize gerekli molaları vermek ve ara ara su tüketmeyi asla ihmal etmemek için alarm kurmak oldukça iyi bir fikir olmaktadır.

Planlanmış molaları unutmayın

Kurmuş olduğunuz alarm çaldığında bunu erteleyip asla görmezden gelmeyin. Planlamış olduğunuz molayı kaçırmak daha geç yemek yemenize neden olacaktır. Ve bu da bir sonra ki öğününüzde daha çok yemenizi sağlayacaktır.

Masanızda sağlıklı atıştırmalar bulundurun

İnsanlar genellikle ara öğün tercihlerini meyve suyu, kahve ve bisküvi veya kızarmış alternatifler olarak tercih ederler.  Biz ise sağlıklı beslenmede bu tür atıştırmalıkları uygun görmüyoruz. Masanızda meyve ve kuru meyvelere ayrıca kuruyemiş alternatiflerine yer vermenizi ısrarla tavsiye ediyoruz. Sağlıklı beslenmek oldukça çok önemlidir.

Ara atıştırmalıklarınızı abur cubur yönünde seçmek sağlığınızı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tür davranışlarda bulunmamak için alışveriş listenizi baştan düzenleyebilirsiniz.

Yemeklerinizi porsiyonlara ayırın

Kendinize ayıracağınız porsiyonlarla beslenmeye özen gösterin. Böylece 1 seferde çok fazla yemek yemeden kaçınmış olursunuz.

Yemek yerken başka şeylerle ilgilenmeyin

Yemek molanızda sadece yemek yemekle ilgilenin. Telefona veya sosyal medyaya ya da televizyonda ki herhangi bir programa dalarak yemek saatinizi uzatmayın.  Yemek sırasında dikkatinizi dağıtacak aktivitelerden uzak durun. Bu durum yemek molanızı asla uzatmayacak ve planınızın dışında bir saate çıkmanıza engel olacaktır.

Besleyici gıdalar tüketmeye özen gösterin

Dengeli ve besleyici gıdaları tüketmek sizi daha üretken hale getirecektir. Ayrıca sizi uzun süre tok tutarak odaklanmanızda büyük rol oynar.  Protein ağırlıklı beslenmek, lif, sağlıklı yağlar, meyveler ve olmazsa olmaz olan sebzeler tüketmeye özen gösterin. Özellikle günlük protein ihtiyaçlarınızı karşıladığınızdan emin olun.  Bunu gerçekleştirmek için tüm gün hazırlamış olduğunuz öğünlere az miktarlarda protein koymayı ihmal etmeyin.

Yeteri kadar su içtiğinizden emin olun

Gün boyunca vücudumuzun ihtiyacı olan suyu depolamak oldukça çok önemlidir. Çünkü yalnızca bedenin enerji seviyelerini artırmakla kalmaz, aynı zamanda yorgunluğu da geçirecek mucize bir içecektir. Bu mucize içeceği vücut ağırlığınıza göre belirleyerek her 20 ya da 30 dakikada bir su deposu yapmanız oldukça önemlidir.

Ev ortamında çalışırken beslenmelerinizde beyninizi besleyen gıdalar tüketmeniz oldukça önemlidir. Dengeli ve besleyici gıdaları tüketmek sizi daha üretken hale getirecektir. Ayrıca sizi uzun süre tok tutarak odaklanmanız da büyük rol oynar. Bu planın aksamaması için yiyeceklerinizi önceden belirlemek önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Nasıl ki işinize fiziksel olarak giderken kendinizi hazırlıyorsunuz, aynı işlemi evde beslenmeniz için de önceden gerçekleştirmelisiniz.

Ayrıca Bkz: Sermaye Gerektirmeyen Para Kazanma Yöntemleri

7. Kendi Kendine Başlayan Biri Ol

Birçok şirketler ve üniversiteler uzaktan çalışmaya alışıp, size mümkün olduğunca destek verecek olsalar da, bu gece yarısı size yardım edecek birinin olacağı anlamına gelmemektedir.

Kendi Kendine Başlayan Biri Ol
Kendi Kendine Başlayan Biri Ol

Yapmış olduğunuz işte paramparçasınız ve en ufak bir fikriniz bile bulunmamakta. Ne üzerinde çalışma eylemini gerçekleştiriyorsun? Onu bile ara sıra unutmuş hale gelirsiniz.

Eğer bu sorunlarla karşı karşıya kalırsanız birine e-posta gönderme seçeneği vardır. Yalnız bu sorunun üstesinden gelebiliyorsanız önce kendiniz yapmaya çalışın.

Doğru sonuca varana kadar çeşitli yönlerde çalışmalarınıza devam etmelisiniz. Sorularınızın yanıtlarını çevrimiçi aramayı, ders kitaplarına bakmayı, meslektaşlarınıza sormayı, sınıf arkadaşlarınızla paylaşmayı ve ayrıca deneme ve yanılmayı yöntemini denemelisiniz.

Organize olmak ve iş ağırlığınızı önceden planlamak gerçekten size oldukça yardımcı olacaktır. Çünkü yapmış olduğunuz işin son teslim tarihinden önce ortaya çıkan bir sorunu siz çoktan halletmiş olacaksınız.  Ve işiniz de bu yöntem ile çok fazla zamana sahip olma fırsatını yakalamış olacaksınız.

Karılaştığınız bir sorunu önceden farkına varıp zamanında müdahale etmeniz oldukça önemlidir. Kontrollü ve zamanlı çalışmak başarınıza başarı katacaktır.

İş hayatınızda planlı çalışmak ve her türlü sorunlarla zamanında baş etmek oldukça önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Organize olmak ve iş ağırlığınızı önceden planlamak gerçekten size oldukça yardımcı olacaktır. Bu yüzden planlı çalışmak hayatınızın bir parçası olmalıdır.

Ayrıca Bkz: Google Adsense İle Para Kazanmanın İpuçları

8. Sizin İçin Evden Doğru İşi Bulun

Eğitiminiz sırasında ya da mezun olduktan sonra evden para kazanmak istiyorsanız ve elbette ev ortamı rahatlığıyla çalışmaksa amacınız geriye sadece iş bulmak kalıyor.

Doğru İşi Araştırın ve Bulun
Doğru İşi Araştırın ve Bulun

Çevrimiçi iş bulmak herhangi bir iş bulmak kadar oldukça zordur.  Eğer çaba sarf etmezseniz kar elde etmeniz mümkün değildir.

Başlangıç noktası olarak yarı zamanlı iş arama motorumuz sizin için ideal bir platformdur. Ancak yeni işe başlayan kişilere odaklanan, bunun gibi iş sitelerini de takip etmeniz çok önemlidir.  Çünkü büyük şirketler işe yeni başlayan ve çoğunlukla uzaktan çalışan kişileri işe almaya oldukça isteklidirler.

Oldukça farklı projelere nasıl başlayacağınıza dair planınız yoksa serbest çalışanlar Kılavuzuna göz atmanızı öneririz.

Evde çalışmak herkesin istekleri arasında yer almaktadır. Yarı zamanlı iş arama motoru sizin için ideal bir platform olmaktadır. başlangıç yapmak için ideal bir yoldur. Evde çalışarak hem ek gelir sağlarsınız hem de tam zamanlı iş fırsatını yakalama şansını yakalarsınız.

Ayrıca Bkz: İyi Bir İş Nedir? En İyi İş Nasıl Bulursunuz?

9. Sahte İş İlanlarına Kanmayın

Hayalinizde ki evde kalma işini ararken sahte iş ilanlarına kendinizi kaptırmayın. İş ilanlarını araştırırken gerçeklik paylarını düşünmeden ve araştırmadan başvuruda bulunmayın.

Sahte İlanlara Kanmayın
Sahte İlanlara Kanmayın

Gerçek şu ki bu alan hakkında oldukça fazla sahte ilanlara yer verilmiştir. Bu ilanlara hemen başvuruda bulunmak, size hayal kırıklığı olarak geri dönmektedir. Kendinize ve hayallerinize sahip çıkın.  Sahte ilanlara ihtimal vermeyin. Rol tekliflerinde en azından bir telefon konuşması gerçekleştirerek kararınızı verin.

Evde iş yapma ve ilanlarında birçok sahte iş ilanları yer almaktadır. Bu sahte ilanlara kanmamak için sıkı bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca Bkz: Uykunuzda Para Kazanmak İçin 5 Pasif Gelir Fikri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.