Yurtdışı Eğitim

Almanya’nın En İyi Üniversiteleri

Almanya’nın En İyi Üniversiteleri

Eğitim ve öğretim hayatı kız erkek fark etmeksizin her birey için çok önemlidir. İnsanın kendine koyduğu hedefler doğrultusunda ilerlemesi bakımından kariyer adımlarını son tırmanacağı alan üniversite dönemi şeklinde bilinmektedir. Üniversite deyince Almanya çapında akla ilk gelen çeşitleri Almanya’nın en iyi üniversiteleri şeklinde sıralanmaktadır.

Özellikle yurt dışında okuma özelliği yurt içinde yer alan üniversitelere nazaran daha önemli şekilde değerlendirilmektedir. Üniversite döneminin yanı sıra lisans ve yüksek lisans eğitimleri Almanya’da daha çok öne çıkmaktadır. Bu nedenle birçok ülkeye nazaran Almanya üniversiteleri daha fazla rağbet görmektedir.

Dünya çapında ilgi görmesinin en önemli özelliği ise eğitim kapsamı içinde Almanya’nın çok daha geniş ve kapsamlı eğitim sunuyor olmasından kaynaklanmaktadır.

1) Heidelberg Ruprecht-Karls Üniversitesi

Normal üniversite eğitimlerine nazaran doktora eğitimi konusunda uzmanlık arayan kişiler için mükemmel eğitim dizaynını öne çıkaran bu üniversite 1389 yılında kurulmuştur. Özellikle yurt dışı eğitimi konusunda arada kalan kişiler için kesinlikle tercih edilmesi gereken Almanya’nın en iyi üniversiteleri kapsamında değerlendirildiği bilinmektedir.

Almanya’nın en eski üniversitelerinden biri olmasına rağmen teori odaklı kapsamda eğitim programı sunan bir kampüs olarak değerlendirilir. Bu nedenle geniş kapsamlı ve bir o kadar da tarihi bir üniversite olarak bilinmektedir.

2) Karsluhe Teknoloji Enstitüsü (KIT)

En başarılı mezunların bulunduğu doktora ve master konusunda kapsamlı eğitim ve öğretim hayatı isteyenler için tercih sıralamasında KIT üniversitesi ikinci sıradadır. Ayrıca master yapma konusunda öne çıkan Karsluhe Teknoloji Enstitüsü dünya çapında sıralamaya girmiş bir üniversitedir. Almanya’nın en iyi üniversiteleri dalında ikinci sırada yer alan teknoloji enstitüsü 1825 yılında kurulmuştur.

Benzer:  Polonya’nın En İyi Üniversiteleri

Bu üniversitenin en önemli özelliği ise araştırma ve program düzeni konusunda öncü olmasıdır. Bununla beraber burs alternatifinde öncü davranmasıdır. Bu üniversiteden mezun olan kişilerin özgeçmişleri daha özenle incelenmektedir. İşe girme olanağına fırsat sunan bir adres olarak değerlendirilir.

3) Münih-Ludwig-Maximilians Üniversitesi

Dünya çapında Almanya’nın en iyi üniversiteleri listesinde bulunuyor olsa da gerçek anlamda bu üniversitenin çok daha başarılı olduğunu belirtmek gerekir. Fizik ve astronomi dalında çok başarılı bir üniversite olmasından dolayı üniversitenin genel başarı sıralaması 18.ci olarak bilinmektedir.

Sürekli başarı sağlanan bir okul olmasından dolayı listede sürekli yerini değiştirebilen bir üniversite olarak bilinmektedir. Ayrıca biyolojik bölümler bakımından da çok üst düzey bir okuldur. Bu nedenle özellikle astronomi, fizik ve biyoloji bölümlerinde okumayı planlıyorsanız Münih-ludwig Maximilians üniversitesini tercih etmelisiniz.

4) Berlin Humboldt Üniversitesi

Berlin Almanya’nın başkenti olmasından dolayı ayrı bir şehir olarak düşünülmektedir. Bu yüzden üniversite çeşitleri de birkaç şekilde kendi içinde ayrılmaktadır. Fakat Berlin Humboldt üniversitesi Almanya’nın en iyi üniversiteleri kapsamında değer kazanmıştır.

Bunun nedeni sözel alana yönelik kapsamlı ve en iyi eğitim programını sunmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca doğa bilimi ve tıp alanında da tercih edilecek bir üniversite olma özelliği taşımaktadır. Sanat adına en iyi okulda okumak isteyen kişiler için vazgeçilmez bir üniversitedir.

5) Münih Teknik Üniversitesi

Dünya sıralamasında 60.cı sırada yer alan Münih Teknik Üniversitesi Almanya’nın en iyi üniversiteleri kapsamında değerlendirilmektedir. 1868 yılında kurulan bu üniversitenin kampüsleri hem Almanya hem de Singapur’da bulunmaktadır.

Teknik üniversite olmasının yanı sıra en iyi matematik, fizik ve mühendislik alanında eğitim veren bir kampüs olarak bilinmektedir. Akademisyen okulu olarak değerlendirilen bu okul gerçek anlamda mükemmel bir eğitim noktasıdır.

Benzer:  Avusturya’nın En İyi Üniversiteleri

6) Berlin Özgür Üniversitesi

Sanat ve arkeoloji dalında isim yapmak isteyen ve gerçekten kariyer hedefi olan biriyseniz Berlin Özgür Üniversitesini tercih etmelisiniz. Dünya çapında ilk 10’a girmiş olan bu üniversite Almanya’da bulunan en iyi üniversitelerden biridir. Bu yüzden Almanya’nın en iyi üniversiteleri listesine baktığınızda dikkat çeken bir kampüs olduğu öne çıkmaktadır.

Bu üniversitenin aynı şehir içinde birden farklı noktada kampüsü bulunmaktadır. Geniş ve büyük olmasından dolayı bir üniversite şeklinde değerlendirilmesi düşük kalır. Kapsamlı bir eğitim görmek açısından tercih etmek isteyeceğiniz bir kampüs olarak bilinmektedir.

7) RWTH Aachen Üniversitesi

Üs düzey eğitim görmeyi ve bunun yanı sıra sakinlik arayanları kendisine çeken en iyi üniversitelerden biri de Aachen şehrindeki üniversite olarak bilinmektedir. Bu üniversite Almanya’nın en iyi üniversiteleri kapsamında değerlendirilen ve inşaat, makine gibi alanlarda üst düzey performans sağlayan bir üniversite olarak bilinir.

Lisans ve lisansüstü eğitim düşünen kişiler için kesinlikle tercih edilmesi gereken kampüslerden biridir. Çünkü dünya çapında ilk 20’ye girmiş bir üniversite olarak bilinmektedir. Ayrıca bu okuldan mezun olan kişilerin daha hızlı iş bulduğu bilinmektedir.

8) Berlin Teknik Üniversitesi

Berlin Almanya’nın bir şehri ve kalbi olmasına rağmen üniversite anlamında çok gelişmiş bir şehir olarak bilinmektedir. Özellikle Almanya’nın en iyi üniversiteleri kapsamında değerlendirilen bazı üniversiteler bu şehirde yer almaktadır. Aynı zamanda bu üniversiteler dünya sıralamasında da listelere adını yazdırmıştır. Bu üniversitenin en önemli özelliklerinden biri de sayısal odaklı bölümlere yönelik en iyi eğitim programını sunuyor olmasıdır.

Bu nedenle sayısal ağırlıklı okumak isteyen kişiler için tercih dilebilecek bir üniversite niteliğindedir. Diğer üniversitelere nazaran içinde İngilizce programa dayalı eğitim sunuyor olması dil geliştirme anlamında öğrencilere daha fazla cazip gelmektedir. Bu yüzden diğer kampüslere farkla daha fazla rağbet gördüğü bilinmektedir.

Benzer:  İsveç'in En İyi Üniversiteleri

Bununla birlikte ortak anlamda çalıştığı birçok kampüs bulunduğu bilinmektedir. Sayılı üniversitelerden biri olması da bu durumdan kaynaklanmaktadır.

9) Freiburg Albert- Ludwigs Üniversitesi

Hem okul hem de sosyal avantajların çok daha ön planda tutulduğu Freiburg Albert-Ludwigs Üniversitesi en iyi eğitim programına sahip bir kampüs olmasıyla bilinmektedir. Ayrıca bu üniversite Almanya’nın en iyi üniversiteleri kapsamında değer kazanmış bir okuldur. Ağırlıklı olarak biyoloji ve tıp alanında adını duyurmuş bir kampüstür.

Fakat son yıllarda arkeoloji alanında da çok fazla başarı gösteren bir okul olmasından dolayı çift yönlü bir okul niteliğinde değerlendirilmektedir. Aynı anda birden fazla lisans programı sunmasından dolayı sayısal ve sözel anlamda değerlendirilecek üniversitelerden biridir. Bu yüzden ebeveynlerin daha fazla dikkatini çeken bir okul olarak düşünülmektedir.

10) Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi

İnsana dair araştırma alanında adını sık şekilde duyurmuş olan Tübingen Eberhard üniversitesi gerçek anlamda mükemmel bir deneyim olarak bilinmektedir. Üniversite olmasından ziyade kısa vadede meşhur olmuş bir alt yapısı bulunmaktadır. Dünya çapında incelendiği zaman Almanya’nın en iyi üniversiteleri kapsamında son kısımda yer alsa da ilk sıradaki üniversite kadar ünlü olduğu söylenmektedir.

Tarih ve arkeoloji dalında okumak isteyen öğrenciler için son sırada belirtilen bu okul aslında dünya sıralamasında 16.cı sırada yer almaktadır. Bu kampüsün özelliklerinden biri de lisans eğitimlerinde İngilizce programlı ders düzenine imkân tanımasıdır.

Ayrıca sosyal hayatınızın da üst düzey şehirde sürdürülebilmesi açısından muhteşem bir şehir olanağı sunmaktadır.  Bu nedenle buradaki sıraya aldırmadan okumak istediğiniz bölüme yönelik tercih yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Sayılan tüm üniversiteler kendi çapında ve dünya sıralamasında listede yer almış okullar olarak bilinir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.