Belçika

Belçika’da Çalışmak ve Belçika’da İş Bulma Rehberi

Belçika'daki iş bulma, işe alım ajansları, en çok rağbet gören işler, yerel iş piyasası ve ülkede çalışmak için gereken izinler dahil olmak üzere, Belçika'daki işler için bu eksiksiz kılavuzla Belçika'da iş bulun.

Belçika'da çalışmak ve Belçika'da iş bulma süreci hakkında detaylı bilgiler için okumaya başlayın. Pek çok yabancı Belçika'da kolayca iş buluyor ve Belçika'nın ana şehirlerinde, özellikle Brüksel'de iş bulma şansı, kapsamlı uluslararası iş dünyası ve Avrupa Birliği'nin (AB) varlığıyla çok daha ileri seviyede.

Belçika’da çalışmak

Brüksel merkezli birçok AB kurumu, NATO ve diğer birçok büyük uluslararası kuruluş ve çok uluslu şirket ile , Belçika'da yabancılar için çok sayıda iş var.

Bununla birlikte, üç resmi dili olan ve kozmopolit başkenti Brüksel'de çok daha fazlasının kullanıldığı bir ülkede, iyi dil becerileriniz varsa, kendinize Belçika'da bir iş bulma şansını vereceksiniz; Ayrıca, iyi bir İngilizce yeterliliği seviyesi de dahil olmak üzere, tipik olarak iki dilli veya çok dilli yerel halkla rekabet edeceksiniz, bu da Belçika'da İngilizce konuşanlar için işler için daha fazla rekabet olabileceği anlamına gelir.

Belçika'da Çalışmak
Belçika'da Çalışmak

Belçika’da iş piyasası

Mayıs 2020 itibariyle, Belçika'nın işsizlik oranı %5,4 ile AB ortalaması olan %6,7'nin altındadır. Ancak genç işsizlerin oranı (25 yaşın altındakiler) %13 ile bunun iki katından fazla.

Belçikalıların çoğu hizmet sektöründe çalışıyor – hukuk, bankacılık, medya ve turizm. Ek olarak, yaklaşık dörtte biri tekstil, cam, mühendislik, araba montajı ve kimyasallar dahil olmak üzere endüstride çalışıyor. Belçika hükümeti,  Belçika'daki kilit sektörlerin bir listesini tutar .

Belçika'da bulunan çok sayıda büyük şirket vardır, bunlar:

 • Anheuser-Busch InBev (mayalama)
 • Proximus (telekom, daha önce Belgacom)
 • Ageas (sigorta)
 • Bekaert (kimyasal madde üretimi)
 • Colruyt (gıda perakende)
 • Ahold Delhaize (gıda perakende)
 • D-Ieteren (otomotiv)
 • İlya (enerji)
 • KBC (bankacılık/sigorta)
 • UCB (ilaç)
 • Umicore (malzeme teknolojisi)

Belçika’daki iş bulma ilanları

Brüksel'deki mevcut işlerin çoğu, hizmet sektörlerindeki yüksek vasıflı işçiler içindir. Bunlara finans, uluslararası kurumlar ve işletmeler, emlak acenteleri, eğitim ve halk sağlığı ve sosyal hizmetler dahildir. Belçika'nın işsizlik oranına rağmen, ülke, özellikle BT ve mühendislik alanlarında beceri eksiklikleriyle ilgili devam eden bir sorun bildiriyor.

Eksik meslekler için daha esnek prosedürler de vardır;  bölgesel çalışma web sitelerinde – Wallonia'da  Le Forem , Flanders'da VDAB ve Brüksel Ekonomi ve İstihdam'da ve ayrıca Metiers gibi diğer hükümet web sitelerinde – açık mesleklerin listelerini görebilirsiniz  . İşsiz işçiler ayrıca, açık bir meslekte eğitim programlarına  (Fransızca) hak kazanabilirler.

Belçika’da işçi maaşları

Belçika, Avrupa'daki en yüksek maaşlar ve asgari ücretler arasında yer alıyor. 2017'de ortalama brüt tam zamanlı maaş ayda 3.558 Euro idi . Bu, yüksek lisans derecesine sahip vasıflı işçiler için ayda ortalama 5.330 Euro'ya çıkıyor.

2020 ortası itibariyle Belçika asgari ücreti 1.625,72 €' dur . Bununla birlikte, Belçika aynı zamanda Avrupa'daki en yüksek vergi oranlarından birine sahiptir. Bu, kazanca bağlı olarak %25-50 arasında kayan bir ölçektedir.

Ayrıca Bkz: En Yüksek Maaş Veren Avrupa Ülkeleri

Belçika’da çalışma kültürü

Fransızca ve Felemenkçe konuşulan bölgeler arasındaki ikilik, geleneksel olarak üst düzey yöneticilerin tüm kararları aldığı Fransız hiyerarşik tarzını takip eden Belçika işyerinde yansıtılmaktadır. Ancak bu, daha fazla bilgi akışı ve delegasyon ile daha düz ve daha açık organizasyonlara yönelik daha eşitlikçi Hollanda yaklaşımına doğru giderek daha fazla ilerliyor. Belçikalılar aynı zamanda mantık ve akıl yürütmeyi de takdir ederler ve argümanları net gerçekler ve rakamlarla desteklemenizi beklerler.

İşvereniniz size ilk başta deneme süresi olarak geçici bir sözleşme teklif edebilir. Genel olarak, büyük ihtimalle günde sekiz saat, yılda yaklaşık 20 gün tatil artı 10 Belçika ulusal tatili ile haftada 38 saat çalışacaksınız.

Belçika’da iş kanunları ve işçi hakları

İster tam zamanlı ister yarı zamanlı olsun, Belçika'daki tüm işçiler bir iş sözleşmesi alacak. En az 12 ay süreli sözleşme ile çalışanların yılda en az 20 gün ücretli izin hakkı vardır.

Sözleşmeler, istihdam şartlarını ve koşullarını belirleyecek ve taraflardan herhangi biri tarafından verilmesi gereken ihbar süresini belirtecektir. Bu, iş sektörüne göre değişir, ancak asgari süre genellikle çalışan için iki hafta ve işveren için dört haftadır.

Belçika'da İş Bulma
Belçika'da İş Bulma

Belçika’da nasıl iş bulunur?

AB, AEA veya İsviçre'den iseniz, Avrupa İş Hareketliliği Portalı EURES aracılığıyla Belçika'da iş arayabilirsiniz  . Bu, Avrupa Komisyonu'nun bir parçasıdır ve amacı, Avrupa Ekonomik Alanı (AÇA) içinde hareket özgürlüğüne yardımcı olmaktır. İş aramanın yanı sıra, özgeçmişinizi yükleyebilir ve Belçika'da çalışmayla ilgili yasal ve idari konular hakkında tavsiye alabilirsiniz.

Ayrıca Bkz: Yurtdışında Şirket Kurmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Belçika istihdam hizmetleri

Belçika'nın her bölgesinin, Belçika'daki iş ilanlarına göz atabileceğiniz, özgeçmişinizi yükleyebileceğiniz, eğitim kursları arayabileceğiniz veya çevrimiçi veya yerel bir ofisteki bir danışmandan iş arama konusunda tavsiye alabileceğiniz kendi kamu istihdam ofisi vardır:

 • Actiris,  Brüksel-Başkent bölgesini kapsar
 • VDAB,  Flanders'ı kapsar
 • Le Forem  Valon bölgesini kapsıyor
 • ADG,  Belçika'daki Alman topluluğu içindir
 • ONEM  , ulusal istihdam ofisi.

AB ve NATO İstihdam

Avrupa Birliği, çoğu Brüksel'de bulunan çeşitli kurumlarda 40.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. Bir AB ülkesinin üyesi olmanız ve genellikle en az iki veya daha fazla dilde akıcı olmanız gerekir.

AB için çalışma, hem kalıcı hem de geçici mevcut iş açıkları hakkında bilgi almak ve çevrimiçi başvuru yapmak için Avrupa  Personel Seçme Ofisine (EPSO) bakın . Merkezi Brüksel'de bulunan AB kuruluşlarındaki işler için EuroBrussels'e de göz atabilirsiniz.

NATO  (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) de çok sayıda yabancı istihdam etmektedir ancak başvurmak için bir NATO ülkesinden gelmeniz gerekmektedir.

Kendi ülkenizdeki basında veya ajansın web sitelerinde Belçika merkezli diğer uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarındaki (STK'lar) boş pozisyonlara göz atın. Belçika'daki tüm STK'ların isimlerini WANGO rehberinde bulabilirsiniz .

Belçika’daki iş siteleri

İngilizce konuşanlar için Belçika’da iş imkanı

Belçika’daki işe alım ajansları

Farklı sektörlerde uzmanlaşma eğiliminde oldukları için mümkün olduğunca çok sayıda işe alım ajansı ile anlaşma yapın. Bunlara Belçika Altın Sayfalarında  (İngilizce) bakın. Ancak, ticaret federasyonu Federgon tarafından tanındığından emin olun.

Ayrıca Brüksel'de ve diğer büyük şehirlerde Adecco,  Hudson ve Manpower Belçika gibi olağan Avrupa ve uluslararası iş bulma kurumlarının çoğunu bulacaksınız  .

Belçika’da İngilizce konuşanlar için öğretmenlik işleri

British Council aracılığıyla bir devlet okulunda veya kolejinde İngilizce asistanlığı yapmak için başvurabilirsiniz , ancak A-level, B1 veya eşdeğeri bir Fransızca diline sahip olmanız gerekir. TEFL/TESOL yeterliliğiniz varsa, TEFL ,  ESL Base  veya  i-to-i'de özel bir dil okulunda veya işletmede iş arayabilirsiniz.

İş ağı

Belçika ve özellikle Brüksel, halihazırda orada çalışan çok sayıda uluslararası şirket ve gurbetçiyle iletişim kurmak için harika bir yerdir. Sonuç olarak, ağızdan ağza reklama ihtiyaç duymadan birçok pozisyonu doldurur. Ticaret birlikleri, iş grupları ve meslek kuruluşları ve ağ oluşturma kuruluşları vardır.

bunlardan birkaçı:

Belçika’da serbest meslek ve serbest çalışma

Belçika'da çalışan nüfusun %20'sine yakın bir milyon civarında kendi hesabına çalışan ve serbest çalışan bulunmaktadır. Çalışma hakkına sahip oldukları ve doğru prosedürleri takip ettikleri sürece, çalışma çağındaki herkes, yabancılar da dahil olmak üzere, Belçika'da kendi işini kurabilir.

Belçika'da şahıs şirketi veya limited şirket olarak kurabilirsiniz. Tek bir tacir olarak kişisel ve işletme finansmanı arasında bir fark yoktur, oysa limited şirketler ayrı hesapları olan ayrı tüzel kişilerdir.

Belçika’da stajyerlik, staj ve gönüllülük

AB, üniversite mezunları için  Avrupa Komisyonu Staj Ofisi ( Bureau de Stages ) aracılığıyla staj imkanı sunmaktadır, aksi takdirde AIESEC  (öğrenciler ve yeni mezunlar için) veya  IAESTE  (bilim, mühendislik ve uygulamalı sanatlar öğrencileri için) tarafından stajlar veya yaz stajları düzenlenebilir. Stajları Globalplacement  ve  Intern Abroad'da da bulabilirsiniz.

Avrupa Gönüllü Hizmeti (EVS) , 17 ila 30 yaşları arasındaki kişiler için yurt dışında yemek, yemek, sigorta ve küçük bir ödenek karşılığında 12 aya kadar çalıştığınız gönüllü programlar yürütür. Concordia,  gönüllü fırsatlar için başka bir kuruluştur.

Belçika'ya Gitmek
Belçika'ya Gitmek

Belçika’da bir iş başvurusu

Belçika'da uygun işleri bulduğunuzda, başvurunuzun hak ettiği ilgiyi aldığından emin olmak için Belçika tarzı bir özgeçmiş ve ön yazı hazırlamayı bilmeniz gerekir. Bazı işler alternatif başvuru ve kişisel beyan yoluna gidebilir, ancak içerik açısından genel gereksinimler aynı kalır.

Belçika'da iş başvurusunda bulunma süreci, Batı Avrupa'daki diğer yerlere büyük ölçüde benzer. Başvurunuzu yaparsınız ve ardından seçilirse bir görüşmeye davet edilirsiniz. Görüşme süreci, test ve muhtemelen bir takip görüşmesini içerebilir. Mülakat aşamasına gelen adaylara başarılı olup olmadıkları resmi olarak bildirilecektir.

Belçika iş görüşmelerine hazırlık, Birleşik Krallık veya ABD gibi ülkelerdekinden çok da farklı değildir. Akıllıca giyin, şirketi önceden araştırın, böylece hazırlıklı olun ve bazı iyi sorularınız olsun ve çok katı veya karaktersiz olmadan davranışınızı resmi tutun.

Genellikle 2-3 profesyonel referans vermeniz istenecektir, ancak size bir iş teklif edilmedikçe bunlarla bağlantı kurulmayacaktır.

Ayrıca Bkz: Kariyer Fikirleri Yurtdışı İş İmkanı İçin 11 Öneri

Belçika’da iş ararken destek

Belçika'da ikamet edenler iş ararken işsizlik maaşı talep edebilirler. Ancak, yaşınıza bağlı olarak belirli bir süre içinde (21-42 ay arasında) en az gün sayısı (312 ile 624 arasında) çalışmış olmak da buna bağlı koşullar vardır.

Bu, bir işiniz yoksa, Belçika'ya ilk taşındığınızda işsizlik desteği almaya hak kazanamayacağınız anlamına gelir.

Uygunluk koşullara göre değişse de, istihdam eğitimi fırsatları bölgeye göre mevcuttur. Flanders için VDAB web sitesinde , Wallonia için Le Forem web sitesinde ve Brüksel-Başkent bölgesi için Bruxelles-Formation web sitesinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz .

Belçika'da çalışmak için gerekenler;

Belçika’da çalışma vizeleri

Tüm AB/AEA (Avrupa Ekonomik Alanı – AB artı İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç) ve İsviçre vatandaşları, çalışma iznine ihtiyaç duymadan Belçika'da serbestçe çalışabilirler, ancak üç aydan daha uzun kalmayı planlıyorsanız ihtiyacınız olacaktır.

Muafiyetler uygulansa da, başka yerlerden gelen vatandaşların genellikle bir çalışma iznine ihtiyacı olacak ve belirli milletlerden ülkeye giriş için vizeye de ihtiyaç duyulacaktır.

Belçika’da çalışmak için dil gereksinimleri

Belçika'da üç resmi dil vardır : Hollandaca, Belçika'nın kuzeyindeki Flandre bölgesindeki Flaman topluluğunda konuşulur; Brüksel'in güneyindeki Wallonia'da Fransızca konuşulur; güneydoğuda ise Almanca konuşulmaktadır.

Ülkenin %10-20'si, özellikle Brüksel-Başkent bölgesindekiler iki dillidir ve hem Fransızca hem de Felemenkçe konuşur. Büyük ihtimalle çalışacağınız belirli bölgenin dilini konuşmanız beklenir. Bazı durumlarda, özellikle uluslararası şirketlerde, İngilizce yeterli olabilir.

Dil becerilerinizi geliştirmeniz gerekiyorsa, Belçika'da birçok dil okulu bulabilirsiniz  .

Belçika’da çalışmak için gerekli nitelikler

Bologna Sürecine kaydolmuş bir ülkeden geliyorsanız,  eğitim niteliklerinizin Belçika'da tanınmasını sağlarsınız. Diğer herkes,   Belçika'da tanınan tüm seviyelerde yabancı eğitim sertifikaları almak için NARIC  (Flanders) veya  Ministère de la Fédération Wallonie-Bruxelles'in (Wallonia) Eğitim bölümü ile  iletişime geçmelidir.

Belirli mesleklerde çalışmak istiyorsanız, Belçika'da çalışabilmeniz için mesleki niteliklerinizin, hem eğitiminizin hem de deneyiminizin resmi olarak tanınması veya düzenlenmesi gerekebilir. Belçika'da düzenlenmiş bir meslekte çalışıp çalışmayacağınızı öğrenmek için burayı kontrol edin.

Belçika’daki vergi ve sosyal güvenlik numaraları

Belçika'da yasal olarak çalışmaya başlamadan veya kendi işinizi kurmadan önce, Ulusal Sicil Numarası veya Ulusal Numara olarak da bilinen bir vergi kimlik numarasına ihtiyacınız olacak.

Bu, genellikle Belçika'ya taşındığınızda verilen bir vatandaşlık numarasıdır.

Belçika’da işe başlama

Belçika'da bir iş bulup işe başladığınızda, muhtemelen başlangıçta bir deneme süresinde olacaksınız. Bu, işinize bağlı olarak 2-6 ay arasında sürebilir.

Başladığınızda, işvereniniz sizi belirli avantajlar ve korumalar için kaydettirmelidir. Bu, sosyal güvenlik yardımlarını, yasal emeklilik haklarını ve işçi tazminat sigortasını içermelidir .

İşvereninize bağlı olarak, devlet emeklilik ödeneğinizi tamamlamak için bir şirket emekliliği seçme şansı da sunulabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.