Kariyer Fikirleri

Bilginizi Bir Danışmanlık İşine Dönüştürün

Evden Çalışabileceğiniz En İyi Danışmanlık İşi Fikirleri

Aşırı yüklenmiş birçok işletme sahibi ve meşgul bireylerin, özel uzmanlık gerektiren sorunları çözme ihtiyacı vardır. Bu, yardıma ihtiyaç duydukları kadar az veya uzun süre boyunca eksik oldukları bilgi ve deneyimi sağlayabilecek profesyonel bir danışman aramaya başladıkları zamandır.

Bilginizi Bir Danışmanlık İşine Dönüştürün
Bilginizi Bir Danışmanlık İşine Dönüştürün

Bağımsız bir danışmanlık uygulamasına başlamak, bilgi birikiminizi ve yılların deneyimini bir işletmeye dönüştürmenin en iyi yollarından biridir. Danışman, belirli bir alanda başkalarına tavsiyelerde bulunan veya belirli sorunları çözmeye çalışan bir uzmandır. İnsanlar, hayatlarındaki veya işletmelerindeki sonuçları iyileştirmek için sorunları değerlendirmek, çözümler sunmak ve gerekli değişiklikleri uygulamaya yardımcı olmak için bir veya daha fazla danışman getirirler.

Danışmanlık, koçluktan farklıdır, bu da başkalarına uzmanlığınızda yardımcı olmanın başka bir yoludur. Bireyler bazen danışman arasa da, danışmanlık genellikle bir müşteri olarak iş veya gruplara odaklanır. Danışmanlar bir konuyu değerlendirir ve süreçlere odaklanarak bir çözüm hazırlar. Çoğu durumda, çözümün uygulanmasında bir açıklama ve yardımdan sonra danışmanın işi yapılır.

Öte yandan koçluk, bir müşterinin kişisel güçlü yönlerini geliştirmeye odaklanarak daha çok bire bir yapılır. Danışmana benzer şekilde, bir koç genellikle müşteri hedeflerine ulaşana kadar belirli bir süre boyunca düzenli olarak (yani haftalık olarak) dahil olur.

Bağımsız Danışmanlık İşinin Artıları ve Eksileri

Danışmanlar hemen hemen her sektörde mevcuttur. Gelir sektöre ve danışmanlık işinin nasıl kurulduğuna bağlı olarak değişmekle birlikte, PayScale iş danışmanlarının medyan gelirinin 68.982 dolar olduğunu ve 44.473 dolar ile 109.488 dolar arasında değiştiğini bildirmektedir.

Benzer:  Pazaryerleri Üzerinden Para Kazanma

Danışmanlığın avantajları şunlardır:

 • Kendi programınızı belirleme esnekliği
 • Tecrübeniz, bilginiz ve düşük genel giderlerinizle bir işten daha fazla kazanabilme
 • Başlangıç zamanı hızlı ve başlangıç sermayesi gereksinimi düşük

Çoğu ev işi fikri gibi, danışmanlığın da aşağıdakiler gibi birkaç dezavantajı vardır:

 • Bir müşteri kitlesini oluşturmak ve sürdürmek için gereken süre
 • İstikrarsız olabilecek gelir
 • Ofis kaynağı yok (BT veya İK desteği, muhasebeci vb.)
Bağımsız Danışmanlık İşinin Artıları ve Eksileri
Bağımsız Danışmanlık İşinin Artıları ve Eksileri

Her türlü bilgiyi bir danışmanlık işine dönüştürebilirken, şimdi göz önünde bulundurmanız gereken en iyi sektörlerden birkaçı burada;

1 – Kariyer Danışmanı

Ekonomi çöktüğünde, kariyer danışmanlığına olan ihtiyaç artar. Ancak iyi ekonomilerde bile, yeni üniversite mezunlarından yeni bir emeklilik kariyeri arayan amerika'da 1946 ile 1964 arasında doğan nüfusa kadar birçok insan bir kariyer uzmanından yararlanabilir.

Bir kariyer danışmanı, müşterilerin ihtiyaçlarını değerlendirmek, özgeçmiş hazırlamak, mektupları ve kariyerle ilgili diğer belgeleri hazırlamak, koç görüşme becerileri, iş aramaya yardımcı olmak, eğitim önermek ve daha fazlasını içeren birçok şey yapar.

Glassdoor'a göre bir kariyer danışmanı için ortalama taban maaş 40.000 dolardır; ancak bu, serbest çalışan bir danışman olmanın aksine bir iş için geçerlidir. Genellikle, bir işten daha fazla kazanabilirsiniz.

Benzer:  Girişimci Liderlerin ve Liderliğin 9 Temel Özelliği

2 – Liderlik/Ekip Oluşturma Danışmanı

İşletmeler tamamen kârlıdır, bu nedenle verimli ve şirketin iyiliği için birlikte çalışan çalışanları isterler. Ancak birçok işletmenin üretkenliğin önüne geçen politikaları ve insanları vardır.

Bir liderlik ve ekip oluşturma danışmanı, yönetimle birlikte çalışarak, altlarında çalışanlara ilham veren, problem çözme ve karar verme becerileri, güven ve uyum oluşturma, destekleyici bir çalışma ortamı oluşturma ve daha fazlasını içeren beceriler kazandırır.

Glassdoor, liderlik danışmanlarının yıllık ortalama 74.243 dolar gelir elde ettiğini bildirmektedir.

3 – Pazarlama Danışmanı

Pazarlama, iş başarısının anahtarıdır. Ancak birçok işletme, özellikle ev tabanlı ve küçük işletmeler, genellikle satış ve pazarlamada veya insanların dikkatini çekip satın alma psikolojisi konusunda bilgi sahibi değildir.

Bir pazarlama danışmanı, bir işletmenin mevcut pazarlama planını ve stratejilerini değerlendirir ve daha sonra daha etkili mesajlar ve/veya yöntemler ile sonuçların nasıl artırılacağına dair önerilerde bulunur.

Pazarlama danışmanı olarak gelir, çalıştığınız işletmelere bağlı olarak değişebilir. Payscale, pazarlama danışmanları için ortalama başlangıç gelirinin 58.128 $ olduğunu bildirmektedir.

4 – Organizasyon/Verimlilik Danışmanı

Eğer zaman paraysa, o zaman zamanı verimsiz kullanmak parayı boşa harcamak demektir. Bunu bilen birçok işletme, etkinliğini ve verimliliğini artırmanın yollarını bulmak amacıyla işin nasıl yürüdüğünü değerlendirmek için danışmanlar tutar.

Aradıkları bazı şeyler, mevcut kaynakları ve bunların ne kadar iyi kullanıldığını, işin nasıl yapılandırıldığını ve organizasyonda yer alan kişilerin becerilerini ve deneyimlerini en iyi şekilde nasıl en üst düzeye çıkaracaklarını içerir.

Bir organizasyon danışmanının ortalama taban maaşı 88.763 $' dır.

Benzer:  İnternette En Çok Satılan Ürünler

5 – Diğer Danışmanlık Türleri

Diğer Danışmanlık Türleri
Diğer Danışmanlık Türleri

Önceki bölümlerde listelenen seçenekler, en fazla fırsatı ve en iyi ödemeyi sunduğu için iş danışmanlığına odaklanır. Bununla birlikte, başka birçok danışmanlık türü de mevcuttur. Aslında, birçok kişi günlük yaşamlarında kendilerine yardımcı olması için danışmanlar tutar. Göz önünde bulundurabileceğiniz diğer danışmanlık türlerinin bir listesi:

 • Yeşil Yaşam Danışmanlığı
 • Sağlık ve Zindelik Danışmanlığı
 • Emeklilik ve Kişisel Finans Danışmanlığı
 • Kişisel Organizasyon ve Verimlilik (Bir iş aramak yerine, bireylerin organize, verimli ve üretken olmalarına yardımcı olursunuz)
 • İşletme Finansmanı/Muhasebe Danışmanlığı
 • Görüntü Danışmanlığı
 • Stres yönetimi Danışmanlığı

6 – Kendi Danışmanlık Kariyerinizi Tasarlamak

Hala bir danışmanlık işine dönüştürebileceğiniz konusunda uzman olduğunuz bir şey görmüyor musunuz?

Gerçek şu ki, pek çok farklı türde danışmanlık uygulaması vardır ve muhtemelen bir danışmanlık işine yol açabilecek bilginize veya tutkunuza ihtiyaç duyan birileri vardır.

İyi olduğunuz şeylerin bir listesini yapın. Evlilik veya ebeveynlik eğitimi almış bir sosyal hizmet görevlisi misiniz? Bir ilişki veya ebeveynlik danışmanlığı işi kurmayı düşünün.

Birkaç dolara bir haftalık erzak alabilir misin? Bir kupon veya tutumlu yaşam danışmanlığı uygulaması başlatın.

Uzmanlığınızı öğrendikten ve bunu başkalarına yardım etmek için nasıl kullanabileceğinizi öğrendikten sonra, uzmanlığınız için size ödeme yapmaya istekli insanlar olup olmadığını belirlemek için yapmanız gerekecek.

Danışmanlığın yanı sıra, koçluk, blog oluşturma, e-kitaplar gibi bilgi ürünleri, yazılı makaleler, yayınlanmış videolar, konuşmalar ve daha fazlası dahil olmak üzere, uzmanlığınızı kâra dönüştürmenin başka yolları da vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.