Yurtdışı İş

Bulgaristan İş İmkanı ve İş İlanları İşçi Alım

Bulgaristan İş İmkanı İşçi Alımı
Bulgaristan İş İmkanı İşçi Alımı

Bulgaristan Cumhuriyeti

Bulgaristan Cumhuriyeti eşsiz yeşil doğası ve oldukça zengin geçmişiyle Avrupa'nın en büyük 16. Ülkesi olarak bilinmektedir Ülkenin başkenti Sofya şehridir. Resmi para birimi Bulgar Levası'dır. Türkiye'den de ülkesine turist alımı yapmaktadır. Türkiye ile Bulgaristan arasında saat farkı bulunmamaktadır. Ülkenin Kış aylarında ki sıcaklığı  -15 derecelere kadar düşmektedir.

Resmi adıyla Bulgaristan Cumhuriyeti Avrupa Birliğine tam üye olan bir ülkedir. Ülke Balkanlarda yer almaktadır. Batıda Kuzey Makedonya ile Sırbistan, Doğuda Karadeniz, Güneyde Yunanistan, Kuzeyde Romanya ve Güneydoğuda Türkiye ile çevrili bir ülkedir. Avrupa'nın en büyük 16. Ülkesi olarak bilinmektedir. Para birimi olarak Bulgar Levası kullanılmaktadır. Hâkim olan dinleri ise Bulgar Ortodoksluğu olmaktadır.

Bulgaristan’a İşçi Olarak Gitmek

Bulgaristan Cumhuriyeti'nde çalışmak için ilk işlemler Bulgaristan tarafından yapılmaktadır. Bulgaristan'da bulunan firmalar tarafından çalışacak kişi için bazı evraklar çıkarması gerekmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak İş Kurumu tarafından çalışma izni başvuru dosyası oluşturmak zorundadır. Dosya oluşturulup başvuru yapıldıktan sonra ortalama 45 gün süre sonunda çalışma izni sonucu gelmektedir. Bulgaristan'da çalışma izni iki tip olarak verilmektedir.

İşçi olarak gitmek isteyen vatandaşlar için genel bilgiler

Ülkede çalışma izni olması için Bulgaristan vatandaşı olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bulunduğunuz pozisyon ya da meslek için çalışma başvurusunda bulunabilirsiniz. Ülkede çalışabilmeniz için orada bulunan iş pozisyonu ile sizin meslek alanınız birbiriyle örtüşmek zorundadır.

Çalışma izni için gereken evraklar

Çalışma bakanlığı onaylı çalışma izni dilekçesi, 3 adet fotoğraf, kimlik ve pasaport fotokopisi, Tüzel kişiler arasında yer alıyorsanız eğer çalıştığınız şirketin Bulgaristan Ticaret odası kaydı belgesi olmaktadır. Ayrıca mesleki eğitim belgeleri, pasaport numarası ve doğum tarihlerini içeren belge, iş sözleşme belgesi, Türkiye de çalıştığı firmasından görev mektubu ve firma tarafından yapılmış taahhütname olması gerekmektedir.

Benzer:  Katar'da Çalışmak İş Bulma Rehberi ve Çalışma Koşulları

Geçici çalışma izni nasıl alınır?

Sezonluk çalışacak olan işçilerin aldığı ve geçici süresi olduğu bir belgedir. Genellikle turizm sektöründe alınır. Bu belge hizmet alanında çalışan kişiler içindir. Genellikle hotellerde aşçı ve diğer hizmet alanlarında çalışacak olan kişiler almaktadır. Bu belgeyi almak için Bulgaristan C tipi vizesine başvurmaları gerekmektedir. C tipi vizelerin çıkış süresi 5 ila 10 gün arasında gerçekleşmektedir. Çalışacak kişiler bu vizeyi aldıktan hemen sonra Bulgaristan'a giderek çalışma izni alan firmada işe başlayabilmektedir. Bu vizenin süresi 6 ay ila 90 gün kalışlı olarak bilinmektedir. Ya da 6 ayda 60 gün kalışlı, 3 ayda 45 gün kalışlı olarak ta verilebilmektedir.

Bulgaristan’da Asgari Ücret

Bulgaristan'da asgari ücret maaş ödemesi ile Türkiye'yi geçmiş bulunmaktadır. Bundan 10 yıl önce TL ve Bulgar Levası aynı oranda olmaktaydı. 26 Kasım 2021 tarihinde ise kur 7 lirayı aşmış bulunmaktadır. Eskiden Türk vatandaşlarımız Bulgaristan'a alışveriş yapmak için giderken, son yıllarda bu durum maalesef tersine dönmüştür.

Bulgaristan'da asgari ücret saatlik 3.92 leva olarak belirlenmiştir. Aylık leva miktarı ise 650 olarak belirlenmiş ve asgari ücret çalışan işçilerine her ay bu miktar ödenmektedir.

Bulgaristan’da En Çok Kazandıran Meslekler

Her alanda olduğu gibi bazı meslek alanlarının da diğer mesleklere oranla çok daha fazla para kazandığı herkes tarafından bilinmektedir. Her ülkede görüldüğü gibi bu fark Bulgaristan'da da görülmektedir. Peki, Bulgaristan'da en yüksek maaş alan meslek bilim dalları nelerdir?

Bulgaristan Doktor Maaşları

Oldukça yüksek maaş alan en popüler meslekler arasında neredeyse 1. Sırada yer almaktadır. Yılda 95000 Leva maaş alabilmektedirler.

Bulgaristan Diş Hekimi Maaşları

Neredeyse cerrahlar kadar maaş alabilen önemli meslek dallarından biri de diş hekimi olmaktır. Yılda 75000 Leva kazandıkları bilinmektedir.

Benzer:  Katar İş İmkanı İşçi Alımı ve Katar'da Çalışma Koşulları

Bulgaristan'da Mühendis Maaşları

Yıllık ortalama 26.250 Leva kazanabilmektedirler. Mühendisler ayda ise 2.187 leva kazanmaktadırlar.

Bulgaristan IT Uzmanları Maaşları

Aylık aldıkları maaş 4000-5000 Leva arasında değişiklik göstermektedir.

Bulgaristan Öğretmen Maaşı

Aylık olarak elde ettikleri kazanç 1350 Leva olarak bilinmektedir.

Yukarıda bazı mesleklerin aylık ve yıllık kazançlarını baz aldık. Bunun yanı sıra Bulgaristan'da yer alan bazı meslekler de oldukça fazla Leva almaktadırlar. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz. Avukat, Mimar, Ofis Müdürü, Muhasebeci, Yazılım Mühendisi, Banka Müdürü olarak bilinmektedir. Eğer sizde bu seçkin meslekler arasında yer alıyorsanız Bulgaristan'da çalışma iznine başvurabilirsiniz.

Bulgaristan’a İşçi Götüren Firmalar

Türkiye'de bulunan lider firmalar olanaklarıyla Türkiye'de ki birçok işçiyi yurtdışına gönderebilmektedirler. Bu olanak ise isteyen vatandaşlar için kaçınılmaz hale gelmektedir. Peki, yurtdışı ile iş kuran lider Türk Firmaları nelerdir?

Rasen İnşaat, Soyak İnşaat, Doğuş İnşaat olarak bilinmektedir. Ayrıca Summa İnşaat ve Mak-yol İnşaat, Anka İnşaat, Rönesans İnşaat, Tekken İnşaat, Gama İnşaat olarak bilinmektedir. Ayrıca  Yüksel İnşaat, Nurol İnşaat, Baytar İnşaat, Asta İnşaat, Cengiz İnşaat'larda yurtdışı işler içerisinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra Stoa İnşaat, Yapı Merkezi İnşaat, Kolin İnşaat, Hazinedar oğlu İnşaat, Akken İnşaat, Eser İnşaat, As-ka İnşaat, Kayı İnşaat, Alarko İnşaat'larda yurtdışı çalışmalarında yer almaktadır.

Bulgaristan’da İş Bulma Siteleri

Bulgaristan'da iş aramak ve başvurmak için bazı web siteleri bulunmaktadır. Bu sitelerde kendinize uygun iş ve mesleği belirleyerek takipte kalabilir ve kendinize uygun meslek dalına başvurabilirsiniz. Bu web sitelerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Zablataka. bg, rabota. bg, jobs. bg, European JobMobility Portal, Job Tiger, Career jet, Jobs Agents, Learn 4 good olarak sıralayabiliriz. Bu siteler dışında Türkiye'de bulunan oldukça popüler olan işkur sayfasından da Bulgaristan iş ilanlarına başvurulabilmektedir.

Bulgarisyanda Günlük Yaşam
Bulgarisyanda Günlük Yaşam

Bulgaristan’da Günlük Yaşam

Bu ülke de yaşam kalitesi ve pahalılığı orada yaşamını sürdüren kişilerin maddi bağımlılığına bağlı olmaktadır. Bu ülkenin yaşam koşulları Avrupa Birliği standartlarına uygun alındığında ortalama bir ülke olarak belirlenmektedir. Dünya örgütü tarafından 191 ülke arasında sağlık hizmetlerine ulaşım konusunda ülke 102. Sırada yer almaktadır. Ülkenin nüfusu 7 milyona yaklaşmıştır. Bu nüfusun % 10 unu Türk Kökenli vatandaşlar oluşturmaktadır.

Benzer:  Kariyer Fikirleri Yurtdışı İş İmkanı İçin 11 Öneri

Ülke genel olarak tarım, sanayi ve inşaat sektörü bakımından gelişmiş bulunmaktadır. Bunun yanı sıra hizmet sektöründe son yılın 5 yılında en büyük genişlemeyi yaşamıştır. Ülkede en fazla iş imkânlarının olduğu alanlar ise, İletişim ve Haberleşme Teknolojileri, Bilişim sistemleri Alanı, Otomobil Üretimi, Giyim Sektörü olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra İçecek, yemek ve tütün Sektörü olarak da belirlenmektedir. Bu ülkenin iklimi tipik kıtasal iklimdir. Kışları oldukça sert geçen bir ülkedir. Kış aylarında ki sıcaklık 0ın altında kalabilmektedir. Yazları ise sıcak geçen bir ülkedir.

Bulgaristan Ülke Genel Bilgiler

Bulgaristan Cumhuriyeti Balkanlarda yer alan ve Avrupa Birliğine üye olan seçkin ülkelerden biridir. Yeşil doğası ve zengin geçmişiyle Avrupa'nın en büyük 16. Ülkesi olarak bilinmektedir. Ekonomik faaliyetleri sebebiyle Türkiye'den de ülkesine turist alımı yapmaktadır. Ülkenin başkenti Sofya şehridir. Aynı zamanda bu şehir Bulgaristan'ın en kalabalık şehri olmaktadır. Resmi para birimi Bulgar Levası'dır. Para birimi kodu ise BGN olmaktadır. Son dönemlerde artış gösteren Bulgar Leva'sı istikrarlı para birimleri arasında yerini almış bulunmaktadır.

Türkiye ile Bulgaristan arasında saat farkı bulunmamaktadır. Saat dilimleri aynı olarak bilinmektedir. Avrupa Birliği'ne katılan Bulgaristan reformlar gerçekleştirerek ekonomilerini ilerletmekte büyük bir rol oynamışlardır. Ülkede tipik kıtasal iklim hâkim olmaktadır. Kış aylarında sıcaklık -15 derecelere kadar düşmektedir. Aralık ve Ocak aylarında ise bu sıcaklık genellikle 0ın altında olmaktadır. Kış ayları sert geçse de kayak meraklıları için birçok turistin akımına uğradığı bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.