Yurtdışı Eğitim

Çin’in En İyi Üniversiteleri

Çin’in En İyi Üniversiteleri

Dünyanın en eski kültürünü barındıran Çin’de her yıl daha fazla öğrenci eğitim almayı düşünüyor. İngiltere ve ABD’deki birçok eğitim kurumu ile işbirliği içindedir. Çin’in En İyi Üniversiteleri arasında bulunurken, birçok ülkeye göre daha ekonomik eğitim vermektedir.

Pekin ve Şanghay gibi öğrencilerin en çok tercih ettiği popüler şehirlere, ekonomik büyüme, iş olarak dikkat çeken Lenovo, Huawei, Alcatel, Air China gibi havayollarında bilgi, teknoloji ve mühendislik alanlarındaki fırsatlarıyla dikkat çeker.

Son zamanlarda hükümet ve devlet tarafından sağlanan 2.000’den fazla burs ve fon sayesinde özellikle uluslararası öğrenciler arasında itibar kazanmıştır.

Çin’in En İyi Üniversiteleri

  1. Beijing Üniversitesi
  2. Tsinghua Üniversitesi
  3. Fudan Üniversitesi
  4. Nanjing Üniversitesi
  5. Sun Yat-sen Üniversitesi
  6. Wuhan Üniversitesi
  7. Zhejiang Üniversitesi
  8. Sichuan Üniversitesi
  9. Shanghai Jiaotong Üniversitesi
  10. Pekin Üniversitesi

1) Beijing Üniversitesi

1898 yılında kurulan Beijing Üniversitesi, yüksek öğrenim ve araştırma düzeyinde Çin’in en ünlü devlet üniversitelerinden biridir ve Çin tarihinin en uzun geçmişine sahiptir. Çin’in En İyi Üniversiteleri arasında bulunan Beijing Üniversitesinde sosyal bilimler, sosyoloji, fen, bilişim ve mühendislik, tıp olmak üzere 5 fakülte, 42 fakülte, 216 araştırma merkezi ve 18 eğitim hastanesi bulunmaktadır.

Beijing Üniversitesi’nin Çince, Batı dilleri, tarih, fizik ve biyoloji gibi bilimsel disiplinleri Çin’de çok popülerdir. Beijing Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler arasında 15.000 ön lisans, 12.000 yüksek lisans ve doktora öğrencisi ve çok sayıda uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Beijing Üniversite Kütüphanesi, 6.29 milyon kitapla Asya’nın en büyük üniversite kütüphanesidir.

2) Tsinghua Üniversitesi

Tsinghua Üniversitesi, Çin’in başkenti Pekin’de bulunmaktadır ve bilim ve mühendislik ile tanınan akademik ve kapsamlı bir devlet üniversitesidir. Yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahip olan Tsinghua Üniversitesi, şimdi Çin’in En İyi Üniversiteleri arasında olan eğitim kurumlarından biri ve olağanüstü yetenekleri yetiştiriyor.

Fakülteler: Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Fakültesi, Hidroloji Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Bilgi Bilim ve Teknoloji Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, İktisat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümü olarak 11 Fakülte 44 bölümü kapsamaktadır.

Benzer:  Almanya’nın En İyi Üniversiteleri

Tsinghua Üniversitesi, Çin’de mimari, bilgisayar, otomobil ve yüksek enerji fiziği gibi alanlarda büyük saygı görüyor. Son 20 yılda, Tsinghua Üniversitesi’nin kapsamlı bir üniversiteye dönüştürülmesi kapsamında Çin’de bir tıp okulu kurma çabaları, yayıncılık, yayıncılık ve diğer sosyal bilimler kapsamına eklenmiştir.

3) Fudan Üniversitesi

Fudan Üniversitesi, uzun bir geçmişe sahip Çin’in En İyi Üniversiteleri konumundadır. Fudan Üniversitesi’nde Yabancı Diller Fakültesi, Yayıncılık Fakültesi, Fen Fakültesi, Şanghay Tıp Üniversitesi Bilgisayar Yazılımları Bölümü, 65 eğitim kurumu ve 91 araştırma merkezi olmak üzere 15 fakülte ve 72 fakülte bulunmaktadır.

Dünyanın en etkili akademik merkezlerinden biri olan Fudan Üniversitesi, 30 komşu ülke ve bölgede 200’den fazla üniversite ve araştırma kurumu ile ortaklıklar ve irtibatlar kurmuştur. Fudan Üniversitesi şu anda 25.000’den fazla Çinli öğrenciye ve 1650 yabancı öğrenciye sahiptir.

4) Nanjing Üniversitesi

Nanjing Üniversitesi, Çin’in güneydoğusunda, Jiangsu Eyaleti, Nanjing Şehrinde yer almaktadır. Bilim ve Mühendislik Bilimlerine dayanan Nanjing Üniversitesi, Çin’deki ünlü liselerden biridir. Nanjing Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler Fakültesi, Fen Fakültesi, Jeoloji Fakültesi ve Tıp Fakültesi dahil olmak üzere 16 fakülte ve 43 fakülte bulunmaktadır.

2000 civarı öğretim üyesine sahip, 8500 doktora ve yüksek lisans öğrencileri olmak üzere okuyan 31.000 üzerinde öğrenciye sahip, üniversitedir. Nanjing Üniversitesi Çin’in En İyi Üniversiteleri içinde yer almaktadır. Li Zhengdao, Ding Zhaozhong Yang Zhenning, Ilya Prigogine, Sheldon Glashow ve Robert A. Mundell dahil birçok Nobel ödülü sahipleri, Nanjing Üniversitesi’nde fahri doktora dereceleri almışlardır.

5) Sun Yat-sen Üniversitesi

Sun Yat-sen Üniversitesi, güney Çin’deki sosyal bilim ve bilime dayalı bir üniversite olarak, Çin Demokratik Devriminin liderleri tarafından 1924 yılında kuruldu. Sun Yat-sen Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler Fakültesi, Matematik, Muhasebe Bilimleri ve Sun Yat-sen Tıp Fakültesi dahil olmak üzere 19 fakülte, 79 fakülte, fen ve gelişmiş ekipman laboratuvarları ve araştırma merkezleri bulunmaktadır.

Benzer:  Kuveyt'te Üniversite ve Kuveyt'te Eğitim

17.000 lisans öğrencisi, 5.440 lisansüstü öğrenci, 1970 doktora öğrencisi ve 450 uluslararası öğrenci olmak üzere 41.000’den fazla öğrenci üniversitede eğitim görmektedir. Çin’in En İyi Üniversiteleri içinde bulunan Sun Yat-sen Üniversitesi’ndeki Lingnan Fakültesi’nin yeni kampüsü, güzel manzarası ve gelişmiş donanımıyla Çin’deki en güzel kampüslerden biridir. Sun Yat-sen Üniversitesi Kütüphanesi, güneydoğu Çin’deki en büyük kütüphanelerden biridir.

6) Wuhan Üniversitesi

Wuhan Üniversitesi, Çin’in merkezindeki Hubei Eyaleti, Wuhan Şehrinde yer almaktadır ve Çin’deki en kapsamlı ve araştırma üniversitelerinden biridir. Felsefe, Ekonomi, Hukuk, Eğitim, Edebiyat, Tarih, Doğa Bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Tarım, Tıp ve İşletme: Wuhan Üniversitesi 11 disiplinlere mensup 105 fakülte vardır.

Çin’in En İyi Üniversiteleri arasında bulunan Wuhan Üniversitesi 5000’den fazla öğretim üyesi ve 12.000 lisans öğrencileri olmak üzere 45.000 öğrenci, bir toplam vardır. 300’den fazla ünlü yabancı bilim adamları ve siyasetçiler Wuhan Üniversitesi’nde yarı zamanlı fahri veya misafir öğretim olarak çalışmaktadır.

Üniversite ayrıca 60’tan fazla ülke ve bölgede 200’den fazla üniversite ve bilimsel araştırma kurumları ile ortaklıklar ve bağlantıları kurar. Wuhan Üniversitesi Nashan Çin’de en güzel kampüslerinden birinin dibinde bulunmaktadır.

7) Zhejiang Üniversitesi

Zhejiang Üniversitesi, Çin’in güneydoğusundaki Zhejiang Eyaleti, Hangzhou Şehrinde yer alır ve en geniş ve en akademik araştırma üniversitelerinden biridir ve uluslararası çevrede önemlidir. Çin’in En İyi Üniversiteleri içinde yerini alan Zhejiang Üniversitesi, felsefe, ekonomi, hukuk, pedagoji, edebiyat, tarih, doğa bilimleri, mühendislik, bilim, tarım, tıp ve yönetim dahil olmak üzere 11 bölümde 108 fakülteye sahiptir.

Şu anda okulumuzda 8.700’den fazla öğretim üyesi çalışmakta ve 9.700’den fazla lisansüstü öğrenci, 4.200’den fazla doktora öğrencisi ve 1.000’den fazla uluslararası öğrenci olmak üzere 40.000’den fazla öğrenci eğitim görmektedir.

Zhejiang Üniversitesi, ekonomi, hukuk ve bilim alanındaki başarısı ile ünlüdür. Zhejiang Üniversitesi’nin altı kampüs kütüphanesinde 5.0910.000’den fazla kitap bulunmaktadır.

8) Sichuan Üniversitesi

Sichuan Üniversitesi, Çin’in güneybatısındaki Sichuan Eyaleti, Chengdu’da yer almaktadır ve şu anda batı Çin’deki en bölümlü ve en uygulanabilir üniversitedir. Sichuan Üniversitesi, sosyal bilimler, sosyoloji, doğa bilimleri, mühendislik, bilim ve tıp dahil olmak üzere dokuz anketi kapsar. Çin’in En İyi Üniversiteleri arasında olan Sichuan Üniversitesi’nde 30 fakülte ve 118 fakülte bulunmaktadır.

Benzer:  Rusya'da Eğitim Rusya'da Üniversite

Okulumuzda 11.357 öğretim üyesi ve personeli bulunmakta olup, 30.000 lisans öğrencisi, 10.000 yüksek lisans öğrencisi ve 2.740 doktora öğrencisi olmak üzere toplam 43.900 öğrenci öğrenim görmektedir. Hong Kong ve Tayvan’dan 653 öğrenci bulunmaktadır.

9) Shanghai Jiaotong Üniversitesi

Shanghai Jiao Tong Üniversitesi, mühendislik ve bilim temelli bir üniversitedir. 1896 yılında kurulan üniversitenin deniz ve deniz mühendisliği, makine ve dinamik mühendisliği, elektronik bilgi ve elektrik mühendisliği olmak üzere 21 ve 55 fakültesi bulunmaktadır.

Çin’in En İyi Üniversiteleri içinde bulunan üniversite haberleşme ve elektronik sistemler, denizcilik, deniz mühendisliği, otomatik kontrol, kompozitler ve metal işleme gibi bilimsel alanlarda üniversite eğitim seviyeleri dünyanın en yüksekleri arasındadır.

Şu anda, Şanghay Jiao Tong Üniversitesi’nde 14.000’den fazla lisans öğrencisi, 7.000’den fazla yüksek lisans öğrencisi ve 1.600’den fazla yabancı öğrenci bulunmaktadır.

10) Pekin Üniversitesi

Pekin Üniversitesi, ilk olarak Pekin İmparatorluk Üniversitesi olarak tanınmıştır ve Çin’deki en eski ve en prestijli eğitim kurumlarından biridir. Araştırma ve eğitim merkezleri, Çin’in modernleşme sürecinde tarihsel olarak önemli bir rol oynamıştır.

Çin’in En İyi Üniversiteleri arasında bulunan Pekin Üniversitesi, en yüksek kredi ortalamaları ve nitelikler için ulusal ve uluslararası öğrenci başvurularına izin verdiğinden, üniversiteye kabul süreci biraz zordur.

Geleceğin dünyasının en iyilerinden biri olan okulun, Çin’de üniversite mühendisliği, bilim ve tıp alanlarında en iyi eğitimi verme amacı uluslararası sahnede dikkat çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.