Kariyer Fikirleri

Dünyanın En Başarılı Girişimcilerinin 8 Şaşırtıcı Özelliği

Başarılı insanların günlük rutinleri, başarılı insanların özellikleri, başarılı insanlar, başarılı insanların alışkanlıkları, azimli insan özellikleri, zor insanların ortak özellikleri.

Başarılı bir girişimci olmak için ne gerekir?

Hepimiz dünyanın en başarılı girişimcilerinden bir çoğunu tanıyoruz ve isimlerini dahi biliyoruz.

Peki onları başarılı yapan nedir? Çok fazla insan onlar kadar başarılı değilken, neden bu insanlar işlerinde bu kadar başarılı oluyorlar?

Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalı
Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalı

Her başarılı girişimcinin, kendi benzersiz ortamlarında yıllarca deneyim kazanarak geliştirdiği kendine özgü tuhaflıkları ve kendine has özellikleri vardır. İşte dünyanın en başarılı girişimcilerinin en şaşırtıcı 8 özelliği.

1 – Başarılı Girişimciler Az Konuşur Çok Dinlerler

Bu bazı insanları şaşırtabilir. Neslimizin daha açık sözlü, başarılı girişimcilerinden bazılarının benzer bir imajı, başkalarının görüşlerine bakmaksızın istediklerini yapmalarıdır.

Steve Jobs hakkında herhangi bir şey okuyanlar, şüphesiz, onun için çalışmanın ne kadar zor olduğunu ve kontrolü bırakmakta ne kadar zorlandığını da duymuşlardır. Oysa ki insanların gözden kaçırdığı şey, Jobs'un bile genellikle danışmanlardan oluşan bir ekibe ve perde arkasındaki tüm kararlarını güçlendirmeye yardımcı olan son derece yetenekli çalışanlara sahip olmasıdır. Jobs'un, Apple'ın Baş Tasarım Sorumlusu Jony Ive ile olan ilişkisi, ürün tasarımı söz konusu olduğunda sarsılmaz bir güvene sahipti.

Richard Branson ayrıca dinlemeyi en önemli üç liderlik ilkesinden biri olarak adlandırdı. ”Dinlemek; birbirimizden, piyasadan ve yapılmış bir hatadan, özgün ve yenilikçi bir yere varmayı öğrenmemizi sağlar.”

2 – Başarısızlığı Kucaklamaya Hazırlar

Tamamen umursamaz olursanız asla başarılı olamayacak olsanız da, bu yolda risk almanız ve başarıların yanı sıra başarısızlıkların da olacağını kabul etmeniz gerekir. Neredeyse her başarılı girişimcinin yaşamında bazı ve hatta bir çok başarısızlıklar vardır.

Benzer:  İngilizce Öğrenerek Para Kazanma

Steve Jobs artık aramızda olmasa da, Apple'da bir miras bıraktığı kesin. Bununla birlikte, birçok insan bir noktada kararlarına katılmayan Apple yönetim kurulunun onu CEO olarak görevden aldığını unuttu. NeXT ve Pixar'ı geliştirmek için zaman harcadıktan sonra Apple'a başarılı bir dönüş yaptı.

Steve Jobs, kurduğu başarılı şirketten atılınca cesaretini kaybetmedi. Bu sadece ona bu başarısızlığı kucaklama ve daha da ileri gitme dürtüsünü verdi.

3 – Son Derece Meraklılar

Köşe yazarı, Inome'un kurucusu ve CEO'su Naveen Jain, The Most Precious Resource on the Planet (Gezegendeki En Değerli Kaynak) başlıklı yazısında bu özelliğin niteliğini özetliyor; Büyük Hayalperestler. “Bir şeyin, atılımdan önceki gün, sadece çılgın bir fikir olduğunu kendinize her zaman hatırlatmalısınız” diyor.

Thomas Edison, merak etmeseydi, fonograf, sinema kamerası ve uzun ömürlü, elektrikli ampulü de dahil olmak üzere icatlarını asla ortaya koymazdı.

Merak, başarılı bir girişimcinin temel bir özelliğidir. İş dünyası liderleri, çevrelerinde meydana gelen faaliyetlere kayıtsız kalarak yaşamlarını sürdürmezler. Her zaman daha iyi bir şey yapmak için bir sonraki yolu ararlar.

4 – Tutkularını Takip Etmekte Kararlıdırlar

Ne yazık ki, birçok insan hayatlarını gerçekten neye tutkulu olduklarını hiç keşfetmeden sürdürüyor.

Graham Young, Passion 101: How to Discover Your Calling in Life kitabında, “Tutku, inançlarınızdan kaynaklanacak, becerilerinizle geliştirilecek ve sağlayabileceğiniz değerle sürdürülecek bir şeydir” diyor.

Başarılı girişimciler sadece tutkularının ne olduğunu belirlemekle kalmaz, aynı zamanda bu tutkuyu yürekten takip ettiklerinden emin olmak için topyekün bir çaba sarf ederler.

Çoğu girişimci işlerini yürütmek için uzun saatler harcar. Sevdiğiniz bir şeyi yapıyorsanız, bu zamanı ayırmak çok daha kolaydır.

Benzer:  İşletmenizi İnternette Tanıtmak için 5 Instagram Pazarlama İpuçları
Dünyanın En Başarılı İnsanlarının Özellikleri
Dünyanın En Başarılı İnsanlarının Özellikleri

5- Bilmediklerini İtiraf Ediyorlar

Başarılı girişimciler hakkında yaygın bir yanılgı, genellikle kibirli olmaları ve her şeyi bildiklerine inanmalarıdır.

Bununla birlikte, çoğu gerçekten başarılı, kendi kendini yetiştirmiş girişimcinin kibirli olmadığını göreceksiniz. Tüm ilgiyi vokal azınlık* çekiyor. Başarılı girişimcilerin çoğu, her şeyi bilmediklerini ilk kabul edenlerdir.

Ne kadar çok öğrenirlerse, o kadar çok bilmediklerini keşfederler.

Gerçekten başarılı olmak için, hayattaki deneyimlerinizden öğrenmeniz gerekir. Açık fikirli olmanız ve eleştirileri CreativeLive'da kanıtlandığı gibi doğru şekilde ele almaya hazır olmanız gerekir.

Richard Branson'dan tekrar alıntı yapacak olursak, “Öğrenme ve liderlik ayrılmaz ikilidir. Virgin'de başardıklarımız için benim adımdan çok bahsediliyor, ancak başarılar dünyanın en ilham veren ve yaratıcı insanlarından bazılarıyla çalışmaktan ve öğrenmekten geliyor .”

*Nüfus tabanının çoğunu oluşturan sessiz çoğunlukla çelişen, fikirlerini sık sık ve şiddetli bir şekilde dile getiren, ancak nadiren görüşlerini bildiren küçük bireyler grubu.

6 – Ne Zaman (ve Nasıl) Hayır Diyeceklerini Biliyorlar

İşletme yöneticileri ve sahipleri, zamanlarından çok büyük talepleri olduğunu fark ederler. İşinizi mikro düzeyde yönetmeye kalkarsanız tükenme tehlikesi vardır.

Gerçekten başarılı girişimcilerin, işleri için çok sayıda fırsat karşılarına çıkabilir. Daha da önemlisi, önlerine çıkan her fırsatı takip etmelerinin yararlı (veya mümkün) olmayacağını da görebilirler. Seçici olmaları ve sadece en büyük potansiyele sahip fikirlere odaklanmaları gerekir.

Steve Jobs hayır demekte ustaydı. 1997 ‘de Apple'a döndüğünde, şirketin 350 ürün yelpazesi vardı. Jobs iki yıllık süreçte bu sayıyı 10 ürüne indirdi. Apple'a, bugüne kadar devam ettikleri bir süreç olan, gerçek bir odak verebildi.

Teknoloji şirketlerindeki aşırı özellik, ne zaman hayır diyeceğini bilemeyen insanların başka bir örneğidir. Bir İsviçre Çakısının tüm parçalarını gerçekte kaç kişi kullanıyor?  Çoğu insan bıçağı kesmek için kullanır, ancak zor bir durumda kalmadıkça, diğer durumlarda uzman aletler kullanma olasılıkları düşüktür.

Benzer:  Online İş Kurmanın En İyi 5 Yolu

7 – Dengenin Önemini Biliyorlar

Gerçekten başarılı girişimciler, hayatta sadece işlerini yürütmekten çok daha fazlası olduğunu bilirler; Ailesiyle kaliteli zaman geçirir, ara verip tatile çıkarlar.

Bazı durumlarda, bu onların geçmiş hatalarından öğrendiklerinin bir örneğidir. Girişimcilerin saatlerce çalıştığını duyarsınız ve bunun sonunda çoğu sağlık sorunları yaşar.

Warren Buffett'a MBA öğrencileri ile yaptığı toplantıda başarısının nedenlerinden bazıları soruldu. Bahsettiği nedenlerden ikisi, doğru eşi seçmek ve New York'a taşınmak yerine Nebraska'da kalmaktı (daha sessiz, daha az stresli bir yaşam tarzıyla).

Facebook'un COO'su (Baş İşletme Görevlisi) Sheryl Sandberg bu konuda yenilikçi bir görüşe sahip. “İş – yaşam dengesi diye bir şey yok. İş var, hayat var ve denge yok.” dedi. Sandberg, özellikle kadınların sorumluluk gerektiren bir iş ile aile sorumluluklarını bir arada yürütmekte yaşadıkları zorlukların farkındadır.

8 – İyi Bir Ekip Oluşturmayı Biliyorlar

Başarılı bir girişimci olmayı düşünüyorsanız, her şeyi tek başınıza yapamayacağınızı çok çabuk keşfedeceksiniz. Bu fiziksel olarak imkansız ve kesinlikle tükenirsiniz.

Ayrıca, ne kadar zeki, eğitimli ve deneyimli olursa olsun, herhangi bir insanın tek başına başarılı bir şirketi yönetmek için gereken tüm becerilere sahip olması mümkün değildir. Bu yüzden, kıymetli imkanlarınızı bunlara harcamadan önce iş fikirlerinizi doğrulamanın büyük bir savunucusuyum.

Çalıştığım girişimcilerin hiçbiri sadece kendi istekleriyle başarılı olamadı. Hepsi sadık, yaratıcı ve yetenekli insanlardan oluşan bir ekip kurdular. Başarılı bir girişimci olmak için, nasıl görevlendireceğinizi bilmeniz gerekir. Başkalarının dahil olmasına izin verebilmeniz ve sorumluluk alanlarında kararlar alabilmeniz gerekir.

Richard Branson, Steve Jobs, Larry Page, Warren Buffett ve dünyanın en başarılı girişimcilerinin çoğu, zamanlarını sadece en iyi yaptıkları işi yaparak geçirmenin ve geri kalanını yapmalarına yardımcı olacak yetenekli insanlara güvenmenin önemini öğrendiler. Bu 8 özelliğin hepsini birleştirirseniz, gerçekten muazzam bir şey yaratma yolundasınız demektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.