İş Fikirleri
Trend

En İyi İş Fikirleri 2023’te Başlamak İçin 17 Etkili Yol

Bu en iyi iş fikirleri listemiz 2023'te size farklı fikirler sunacak ve hangi işe başlayacaksanız size ilham verecek en iyi iş fikri makalemizden faydalanın.

En iyi , ister daha önce bir işletme yönetmiş olun, ister ilk şirketinizi kurmak istiyor olun. Yeni bir şey başlatmak isteyen girişimciler için birçok fırsatlar sunmaktadır.

  • En iyi küçük işletme fikirlerinin çoğu, çevrimiçi bir iş modeli içerir.
  • Bilgili ve tutkulu olduğunuz bir seçin ve ayrıntılı bir iş planı geliştirin.
  • Bir iş kurmadan önce, sağlamak istediğiniz ürün veya hizmete talep olup olmadığını belirleyin.
  • Bu makale, bir iş kurmak için ilham arayan herkes içindir.

Bir iş kurmayı düşünüyorsanız, fikrinizin insanların hayatlarını yaşama ve işlerine yaklaşım biçimlerindeki bir ihtiyacı karşılayıp karşılamadığını düşünmelisiniz. Karşılanmamış bir ihtiyaç ve hedef pazar belirleyebilirseniz. Ayakları yere basan ve özel bir iş fikrinizin olması gerekiyor. Ama ilk etapta nasıl iyi bir fikir bulabilirsin? Bu iş fikirleri listesi, başarıya ulaşmanıza yardımcı olacak 17 harika iş türü içermektedir.

17 en iyi iş fikri

17 harika iş fikrinden oluşan bu liste, girişimcilik yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak. Aşağıdaki fikirlerin birçoğunun, başlamak için yalnızca bir kredi kartı işleme ortağınızın olmasını gerektirdiğini unutmayın , böylece peşin harcamaları nispeten düşük tutabilirsiniz.

Sizi başarıya taşıyabilecek birçok işletme türü hakkında biraz ilham almak için okumaya devam edin.

1. Çevrimiçi giyim ürünleri satın

Çevrimiçi giyim ürünleri satın
Çevrimiçi giyim ürünleri satın

Giyim ürünleri satışı ile ilgileniyorsanız, bir çevrimiçi satıcı işi kurmayı düşünebilirsiniz . Zaman, özveri ve moda gözü gerektirse de, işinizi ek iş olarak başlatabilir ve tam zamanlı bir yeniden satış işine dönüştürebilirsiniz. İstenmeyen kıyafetlerinizi ve eşyalarınızı satmak için letgo, dolap uygulamaları yanı sıra kompika gibi çevrimiçi mağaza web sitelerini kullanarak başlayabilir, ardından kendi yeniden satış web sitenize genişletebilirsiniz.

Gizli maliyetli giyim ürünlerini düşük bir maliyetle toplamayı ve bunları ileride sermaye olarak elinizde tuttuğunuz düşünün. Yeterince girişimcilik ruhuna sahipseniz ve doğru yerleri araştırırsanız, çok az bir ek maliyet karşılığında iyi durumda olan önemli bir giyim envanteri toplayabilirsiniz.

2. Evcil hayvan bakıcılığı yapın

Hayvan Bakıcılığı
Hayvan Bakıcılığı

Son zamanlarda Türkiye'de bir hayli popüler hale gelen evcil hayvan bakıcılığından para kazanarak yararlanmayı deneyin. Türkiye'de hayvan bakan bu aileler uzun süre uzaklara gittiğinde evcil hayvan bakıcılığı yapan küçük işletmeniz onlara huzur verebilir. Bir evcil hayvan bakıcısı olarak, müşterilerinizin evlerinde köpeklerine, kedilerine veya diğer evcil hayvanlarına göz kulak olacaksınız. İşin bir parçası olarak onları beslemeniz, su vermeniz, onlarla oynamanız ve (köpeklerle) gerektiğinde gezdirmeniz gerekecek. Müşterilerin memnun kalmasına yardımcı olmak için, onları evcil hayvanlarının durumu hakkında düzenli olarak bilgilendirmeniz gerekir.

İnternet bağlantısı ve bir dizüstü bilgisayardan başka bir şey gerektirmeyen başka gelir kaynaklarınız yoksa, evcil hayvan bakıcılığı özellikle uygun bir iş fikri olabilir. Neredeyse tüm evcil hayvan sahipleri, siz evlerinde evcil hayvanlarıyla vakit geçirirken sizin dizüstü bilgisayarınızda çalışmanıza izin vermekten memnuniyet duyacaktır, bu da aynı anda iki gelir akışını yönetebileceğiniz anlamına gelir.

Benzer:  Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimciler İçin Hızlı 7 Adım

3. Tişört baskısı tasarlayın

Bir moda (veya mizah) anlayışınız varsa, bir tişört baskı işi yaparak keyif alabilirsiniz. Ayrıca başka birinin tasarımlarını lisanslayabilir ve bunları boş bir tee üzerine serigrafi baskı yapabilirsiniz. Her iki durumda da, bir tişört baskı işi için fikir ve zamanınız varsa, başlamak için gerekli araçları kolayca edinebilirsiniz.

Önemli Not

Tişört baskısı harika bir e-ticaret işi olabilir. Müşterilerin çevrimiçi sipariş vermelerine bu sayede yardımcı olmuş olacaksınız. Bu sayede ülke çapında ve hatta dünya genelindeki müşterilere satış yapabilirsiniz.

4. Temizlik hizmeti sunun

Temizlemeyi seviyorsanız, bunu kolayca bir işe dönüştürebilirsiniz. Birkaç personel kişi, çok sayıda temizlik malzemesi ve ulaşım ile ev sahiplerine, apartman sitelerine ve ticari mülklere temizlik hizmetleri sunabilirsiniz. Çoğu temizlik hizmeti saatte 50 ila 250 TL arasında ücret alır. Temizlik hizmetleri, nispeten az ek yük gerektiren basit işlerdir; müşterileri çekmek için planlama, özveri ve pazarlamaya ihtiyacınız var.

Kendinizi diğer temizlik hizmetlerinden farklı kılmak istiyorsanız, ek bir ücret karşılığında zemin cilalama veya dış cephe elektrikli yıkama gibi premium seçenekler eklemeyi düşünün. Bu hizmetler, yeni temizlik hizmetiniz ile bu düzeyde temizlik sağlamak için çok büyük bir müşteri listesi tutan tecrübeli şirketler arasında belirleyici faktör olabilir.

5. Çevrimiçi eğitim verin

Çevrimiçi eğitime olan talep, girişimciler için olanaklar açtı. Bu çevrimiçi bir girişim olduğu için, bildiğiniz herhangi bir konuyu seçebilir ve herhangi bir yerde bir kurs verebilirsiniz. Belirli bir konuda ileri düzeyde bilginiz yoksa, İngilizceniz iyi ise yurtdışındaki öğrencilere (genellikle ortadoğu ülkeleri) çevrimiçi olarak İngilizce'yi yabancı dil olarak öğretmeyi düşünün.

6. Çevrimiçi muhasebecilik yapın

Eğitimde olduğu gibi teknoloji, birçok mhasebecilik hizmetinin çevrimiçi olarak gerçekleştirilmesine olanak tanır. Kendi işinizi yürütme özgürlüğü ve özerkliği isteyen bir muhasebeci veya buna benzer eğitimli biri iseniz, kendi çevrimiçi muhasebe hizmetinizi başlatmak için modern teknolojinin avantajlarından yararlanın.

7. Danışmanlık

Danışmanlık
Danışmanlık

Belirli bir konu hakkında (iş, sosyal medya, pazarlama, insan kaynakları, liderlik veya iletişim gibi) bilgili ve tutkuluysanız, danışmanlık kazançlı bir seçenek olabilir. Kendi başınıza bir danışmanlık işine başlayabilir, ardından işinizi büyütebilir ve zamanla başka danışmanlar tutabilirsiniz.

8. Tıbbi kurye hizmeti

Güvenilir bir aracınız ve iyi zaman yönetimi becerileriniz varsa, kendi kurye hizmetinizi, daha spesifik olarak tıbbi bir kurye hizmetini oluşturmayı düşünün. Bir sürücü olarak laboratuvar numuneleri, reçeteli ilaçlar ve ekipman gibi tıbbi malzemeleri taşımaktan sorumlu olacaksınız. Kurye işinize kendi başınıza başlayabilir veya sizin için çalışması için başka sürücüler kiralayabilirsiniz.

Önemli Not

Sağlık sektörü her geçen gün daha fazla büyüyor, bu da tıbbi kurye hizmeti iş istikrarı için iyi bir işaret. İşletmenizin hizmet verebileceği hastaneler, bakım evleri, laboratuvarlar ve özel muayenehaneler dahil çok çeşitli müşteri grupları bulunmaktadır. Küçük bir araştırma yaparak kurye hizmeti sunabileceğiniz bir çok müşteri bulacaksınız.

9. Transkripsiyon hizmeti

İyi bir kulağınız varsa ve hızlı bir şekilde yazabiliyorsanız, bir deşifre hizmeti, esnek bir programla evden çalışmanıza olanak tanır. Tıbbi transkripsiyon hizmetlerine, özellikle sağlık hizmeti sağlayıcısının dikte etmesi için ses tanıma teknolojisi çoğaldıkça ihtiyaç duyulmaktadır.

Dilediğiniz kadar az veya çok kabul edebilirsiniz. Bu esneklik, özellikle bir kerede başlamayı düşünmüyorsanız veya şimdilik devam etmek istediğiniz günlük bir işiniz varsa faydalı olabilir. İş beklentilerinizi artırmak ve daha fazla ücretlendirmeyi haklı çıkarmak için, sertifikalı bir uzmanı olmayı ve birkaç uzmanlığa girmeyi düşünün.

Benzer:  Markanızı Geliştirmeniz İçin Etkili 10 Adım

Tıbbi transkripsiyon uzmanları, genellikle transkripsiyon satırı başına 1 ile 5 tl ücret alır ve bu da hızlı bir şekilde toplanır. Transkripsiyon işi için tipik geri dönüş süresi 24 saattir, bu nedenle kabul ettiğiniz işlerin zirvesinde olmanız önemlidir. Ancak, ilk başta yalnızca birkaç isteği kabul etme yeteneği, hazır olduğunuzda ölçeklendirebileceğiniz anlamına gelir. Hepsinden iyisi, çok az başlangıç ​​maliyeti ve ek yükü vardır. Yalnızca bir bilgisayara, uygun yazılıma ve güvenli bir mesajlaşma hizmetine ihtiyacınız var.

Önemli Not

Gerekli olmamakla birlikte, bir tıbbi transkripsiyon lisansı müşteri tabanınızı daha büyük şirketleri içerecek şekilde genişletirken işletmenizin rekabet avantajını artırabilir. Bazı hizmet sağlayıcılar, transkripsiyon uzmanlarının sertifikalı bir programdan eğitim almasını tercih eder.

10. Mesleki örgütlenme

Gerçekten enfes derecede önemli bir iş fikri mi arıyorsunuz? Marie Kondo gibi profesyonel organizatörler, insanların yaşamak için dağınıklığı azaltmasına ve en aza indirmesine yardımcı olur. Materyalizm çağında, birçok insan mülklerini küçültme ve kontrol altına alma konusunda çaresiz kalmaktadır. Minimalizm son derece popüler hale geliyor, ancak insanlar genellikle uzun süredir sahip oldukları şeylerden vazgeçmeyi bir türlü başaramıyorlar. Profesyonel bir organizatör olmanın bir parçası da müşterilerin küçülme için bir sistem geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

Mekanları işlevsel ve konforlu hale getirmekten hoşlanan son derece organize bir kişiyseniz, başkalarına da aynı şeyi yapmaları için koçluk yapma konusunda iyi olabilirsiniz. İnsanlar, eşyalarını en aza indirmeye ve düzenli bir alanı korumaya yönelik bir yöntem geliştirmelerine yardımcı olmanız için size para ödeyecek. İşletmenizi tanıtmak için müşterilerinize, evlerinin düzenlediğiniz alanlarının öncesi ve sonrası fotoğraflarını çekmenize izin verip vermeyeceğini sorun. Öyleyse, daha fazla müşteri çekmek için sosyal medyaya koyabileceğiniz bir portföy oluşturmak için bunları kullanabilirsiniz.

11. Serbest metin yazarlığı veya içerik yazımı

Biraz pazarlama bilgisine sahip doğal bir söz ustasıysanız, kendinizi serbest metin yazarı veya içerik yazarı olarak kabul ettirebilirsiniz. Bloglar, web içeriği veya basın bültenleri yazarsanız, pek çok şirket hizmetleriniz için ödeme yapacaktır. Müşterilerin, hedef kitlelerinin zaten çevrimiçi aramalarında kullandıkları belirli anahtar kelimeler etrafında bir strateji oluşturmalarına yardımcı olmak için SEO bilgisini kullanarak değerinizi artırın.

Serbest metin yazarlığı yürütmek için harika bir iş çünkü internet bağlantınız olduğu sürece çalışabilirsiniz. Kendi evinizin rahatlığında, hatta seyahat ediyorsanız yoldan bile işletebileceğiniz bir iştir. Yeterince geniş bir ağ kurarsanız ve memnun müşterilerden tavsiyeler alırsanız, serbest yazarlığı tam zamanlı işiniz bile yapabilirsiniz.

12. Evde bakım hizmeti

Evde bakıma ihtiyaç duyan eve bağlı yaşlıları desteklemek için uzun bir yol kat edebilir. Bu hizmet türüne talebin artık patlama noktasına geldiğide görünmekte. Dünya genelinde yapılan bir araştırmaya göre, 2020 ile 2060 yılları arasında 85 yaş ve üstü nüfusun sadece bir ülkede 6,7 milyondan 19 milyona üç katına çıkacağı tahmin ediliyor. Küresel yaşlılık sayısı (100 yaşın üzerindekiler) şimdiden yaklaşık 600.000'e ulaştı. Birçoğunun, genellikle kendi evlerinde bakıma ve yardıma ihtiyacı olacak.

Neyse ki, yaşlılara yardım etmek ve aynı zamanda başarılı bir iş büyütmek için sağlık hizmetleri geçmişine ihtiyacınız yok, ancak bu beceriler de talep görecek. Birçok yaşlı, ayak işleri veya evdeki onarımlar gibi her türlü görevde yardıma ihtiyaç duyar. Biraz deneyimle, yaşlıların evlerinden destekli yaşam tesislerine geçişine yardımcı olmak için, mobilyalarını ve eşyalarını paketleme, taşıma, kurma veya depolama gibi hizmetler sunarak işinizi büyütmeyi düşünebilirsiniz.

Benzer:  İçerik Oluşturup Hızlıca Para Kazanmaya Başlayın
Önemli Not

Kıdemli evde bakım hızla büyüyen bir endüstridir. Bir yaşlı bakım sağlayıcısı olarak, yaşlılara birinci sınıf bakım sunarken ve onlara günlük işlerinde yardımcı olurken bu pazardan yararlanabilirsiniz.

13. Çeviri hizmeti

IBISWorld'ün araştırmasına göre çeviri hizmetleri sektörü, birçok sektör gibi 2020'de düşüş gördü. Ancak IBISWorld, önümüzdeki beş yıl içinde sektör için “büyük bir artış” öngörüyor. İngilizce konuşulan pazarlara açtıldığınızda bu öngörülen büyüme şaşırtıcı değil.

Bu eğilim, çok dilli konuşmacılar için belge çevirisi ve web sitesi bilgilerinin diğer pazarlarda kullanılmak üzere dillere çevrilmesi gibi belirli hizmetler sunması için bir açılım yarattı. Birden fazla dilde akıcıysanız, çeviri hizmetleri endüstrisinde bir niş oluşturmakta başarılı olabilirsiniz.

14. Dijital pazarlama

İnternetin önemi her geçen gün hız kesmeden duraksamadan artıyor. Ancak işletmelerin çevrimiçi karmaşayı aşması ve kendilerini düzgün bir şekilde pazarlaması da zorlaşıyor. Dijital pazarlama hizmetleri her zaman talep görmektedir. Yine de orta ölçekli şirket, maliyetli bir şirket içi ekip kurmaktansa dış kaynak kullanmayı tercih eder. SEO, içerik pazarlaması, tıklama başına ödemeli reklamcılık, web geliştirme veya sosyal medya yönetimi. Bu konularda bilginiz varsa, size evden çalışma özgürlüğü sağlayan bir iş fırsatını yakalayabilirsiniz.

Dijital pazarlama, herhangi bir markanın önemli bir parçasıdır. Bu nedenle müşterilerinizin pazarlama stratejilerindeki gelişmelere yanıt vermeniz gerekecektir. Sosyal medya yönetimi, yalnızca ayarla ve unut zihniyetiyle gönderileri planlamak değildir. Günün her saati yorumları ve mesajları izlemeyi gerektirir. Strateji oluşturmaktan ve pazarlama planlarını titizlikle uygulamaktan hoşlanıyorsanız bu iş size göre. Başka bir dijital pazarlama biçimi olan bağlı kuruluş pazarlamacısı olmayı da düşünebilirsiniz.

15. Yemek kamyonuna sahip olmak

Çok çeşitli atıştırmalıklar ve mutfaklar sunan yemek kamyonları, tüm şekil ve boyutlarda gelir. Yolda en sevdiğiniz yemek tarzını yanınıza alın ve mutfak tutkularınızı doğrudan aç müşterilere satın. Elbette çalışacaksın ama tutkulu olduğun bir alanda olacaksın ve benzer ilgi alanlarına sahip insanlarla bağlantı kurma şansın olacak.

Bir gıda kamyonunu başlatmak çılgınca bir fikir gibi gelebilir, ancak sektör büyüyor. Bir kamyonun genel giderleri ve bakım masrafları, bir restorana göre önemli ölçüde daha azdır ve mobilite avantajına sahipsiniz.

16. Grafik tasarım

Grafik Tasarım
Grafik Tasarım

Şirketler, küçük işletmeler ve tek mülk sahipleri göz alıcı promosyon malzemelerine ihtiyaç duyar. Ancak herkes neyin iyi göründüğüne bakmaz. Sanatsal bir çizginiz varsa hemen işe koyulabilirsiniz. El ilanları, dijital reklamlar, posterler ve diğer ilgi çekici görsel materyaller sağlamak için bir tasarım işi başlatın. Grafik tasarım, bir dizüstü bilgisayar ve masa dışında birkaç fiziksel araç gerektirir.

17. Kişisel eğitim

Spor salonu ikinci eviniz gibiyse, uzmanlığınızın bir kısmını paylaşmak ve başkalarının fitness hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak isteyebilirsiniz. Kişisel antrenör olarak, müşterilerinizin her birinin egzersiz kapasitesine hitap eden ev içi eğitim seansları sunabilirsiniz. Diyetlerinin fiziksel hedeflerini tamamlaması için müşterilerin özelleştirilmiş beslenme ve yemek planları oluşturmasına da yardımcı olabilirsiniz.

Birçok kişisel antrenör, müşteri edinme sürecine, spor salonundaki deneyimlerini ve bazı motive edici alıntıları detaylandıran sosyal medya sayfalarıyla başlar. Bir sertifika, müşteri tabanınızı genişletmenize yardımcı olsa da, bu tür bir işe başlamak için herhangi bir özel eğitim almanıza yasal olarak gerek yoktur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.