Kariyer Fikirleri

En Yaygın 3 Çevrimiçi İş Modeli

 

Size En Uygun İş Modelini Keşfedin İnternet insanların günlük yaşamlarında daha çok demirbaş haline gelirken, herkese her zamankinden daha kolay ve daha az sermaye yatırımı ile küçük işletme sahibi olma şansı sunuyor. Örneğin, arkadaşlarınız size en harika spagetti sosunu yaptığınızı ve bunu bir işletmeye dönüştürmeniz gerektiğini söylerse, daha bir kavanoz sos bile üretmeden, işletmeniz ve ürünleri için çevrimiçi bir yapı oluşturarak hemen başlayabilirsiniz.

Yine de, işinizi çevrimiçi olarak oluşturmaya karar verdikten sonra geriye bir soru kalıyor. İnternet işiniz için en iyi çevrimiçi iş modeli hangisidir? Kazanan spagetti sosu gibi bir ürün yapmanın en iyisi olduğuna karar verebilirsiniz, bu bir seçenektir ancak kesinlikle tek seçenek değildir.

Yeni fikriniz için en iyi internet iş modelini düşünmek için zaman ayırın ve başarı şansınızı önemli ölçüde artıracaksınız.

Hangi Çevrimiçi İş Modeli Size Uygundur?

Çevrimiçi işletmeler için üç temel iş modeli vardır ve vizyonunuza en uygun olanı seçebilirsiniziz;

  1. Somut bir ürün satmak
  2. Bir hizmet satmak
  3. Dijital bir bilgi ürünü satmak

Somut bir ürünün üretimi, depolanması veya nakliyesi ile uğraşmak istemiyorsanız ve bir hizmet vermek istemiyorsanız, çevrimiçi olarak çok popüler hale gelen başka bir iş biçimi olan bağlı kuruluş pazarlamasını deneyebilirsiniz . Bağlı kuruluş pazarlaması, diğer insanların ürünlerini (fiziksel veya dijital) veya hizmetlerini tanıtma ve bir satış yapıldığında sadece bir komisyon alma kavramıdır.

Aşağıda bu modellerin her biri daha ayrıntılı olarak incelenmektedir.

Somut Bir Ürün Satın

Çoğu kişinin aklına ilk gelen model bu oluyor. Sevk edilebilir, somut bir ürün oluşturun ve çevrimiçi olarak pazarlayın. Ürünlerinizi kendi e-ticaret sitenizde, bir açık artırma sitesi aracılığıyla veya Amazon.com gibi üçüncü taraf bir sitede satabilirsiniz .

İnternet Üzerinden Ürün Satışı Yapınız
İnternet Üzerinden Yapınız

Somut ürünleri çevrimiçi satmanın faydaları;

Mağazadan satış yapmaya kıyasla, mallarınızı çevrimiçi satmanın çeşitli avantajları vardır. Her şeyden önce, müşteriler mağazanıza (varsa) gitmek zorunda kalmadan ürün teklifinizi kontrol edebilir.

Müşteriler, müşteri incelemeleri, içerik listeleri ve ilgili tarifler veya kullanımlar dahil olmak üzere tüm seçeneklerinizi görebilir. Ürününüzün kullanımdaki videoları ve fotoğrafları ve SSS (Sıkça Sorulan Sorular) bölümleri, müşterilere gerçek bir mağazada sahip olabileceklerinden daha fazla bilgi verebilir.

Son olarak; giderek daha fazla tüketici, satın alma alışkanlıklarını internete çevirdikçe, daha fazla kişiye ulaşabilecek ve çevrimiçi olarak satışları artırabileceksiniz.

Fiziksel ürünleri çevrimiçi satmanın dezavantajları;

Gerçekten bir şeyler yapmalı, ve depolamalı, sonra da göndermeli. Mallar bozulabilir ve üretilmesi, envanteri ve nakliyesi zaman alıcıdır.

Benzer:  İyi Bir İş Nedir? En İyi İş Nasıl Bulunur?

Ayrıca iadeler var.. Somut mallarda envanter kontrolü zorlu bir iştir. Çok fazla yaparsanız ve bozulursa kaybedersiniz; çok az yaparsanız ve stokunuz biterse, potansiyel satışları ve belki de daha güvenilir bir tedarik için başka yerlerde arayacak olan müşterileri kaybedersiniz.

Not: Ürün oluşturma, nakliye işlemlerini gerçekleştirme vb. gibi zorluklar olmadan çevrimiçi olarak somut ürünleri satmanın bir başka yolu da çevrimiçi bir stoksuz nakliye işi başlatmaktır.

Çevrimiçi Bir Hizmet Satın

Hizmetler, çevrimiçi satışlar için idealdir. Hizmetlerin çevrimiçi olarak satılmasının iki temel yolu vardır;

Bir web sitesini satış aracınız olarak kullanabilirsiniz; Birçok çevrimdışı işletme, web sitelerini şahsen sunulan hizmetler için bir satış aracı olarak kullanır. Siteleri hizmetin tanıtıldığı bir vitrinden çok bir şirket broşürü işlevi görüyor.

Çevrimiçi Hizmet Satışı
Çevrimiçi Hizmet Satışı

Tüm çevrimiçi varlıkları aracılığıyla bir marangoz, diş hekimi veya masaj terapisti bulabilir (ve kalifiye olabilirsiniz). Tek ortak noktaları, tüm bu hizmetleri fiziksel olarak almanızdır. Bu, hizmet tabanlı bir işletme için potansiyel müşteriler oluşturmak ve nitelendirmek için harika bir yöntemdir.

Ayrıca çevrimiçi olarak satılan (ve teslim edilen) hizmetleri sağlamayı da seçebilirsiniz; Bu hizmetlere örnek olarak web pazarlaması, seyahat ve eğlence sayılabilir. Bu öğelerin tümü satıcının bilgisayarı aracılığıyla satılır ve teslim edilir. Müşteriler, biriyle konuşmak veya randevu almak için beklemek zorunda kalmadan, satın alma işlemlerini doğrudan çevrimiçi olarak tamamlayarak anında memnuniyet elde edebilirler.

Çevrimiçi bir hizmet satmanın faydaları;

İyi oluşturulmuş ve pazarlanmış bir web sitesi aracılığıyla potansiyel müşterileri yakalamak; geleneksel, çevrimdışı yöntemlerden çok daha ucuz olabilir. Müşteriler ürününüz hakkında pek çok bilgi alır ve seçeneklerini kontrol etmek için seyahat etmek zorunda kalmazlar.

Çok sayıda içeriğe sahip, iyi oluşturulmuş siteler, her seferinde daha zayıf rakiplerden daha iyi performans gösterecektir. İster broşür ister vitrin platformu kullanın, bu iş modelinin kurulumu, somut mal satmaktan daha hızlı ve daha kolaydır.

Çevrimiçi bir hizmet satmanın dezavantajları;

Özellikle belirli anahtar kelimeler için yüksek düzeyde rekabet vardır. Seattle'da bir tesisatçıysanız, “Seattle tesisatçı” anahtar kelimesi için sıralama yapmakta zorlanabilirsiniz.

Bu anahtar kelimelerle ilgili tipik bir Google araması, 2,5 milyondan fazla sonuç döndürür. Bu nedenle, agresif bir içerik pazarlama planı düşünmeniz gerekecek. Genellikle müşterinizle yüz yüze ilişki kurma şansınız olmadığı için, videoların olduğu ilgi çekici bir blog bu iş modelinde önemli bir rol oynar.

Hizmete dayalı bir işletmeyi tanıtmanın en etkili yollarından biri Facebook reklamlarını kullanmaktır. Hedef kitlenizi coğrafi konum, demografik bilgiler ve hedeflenen ilgi alanlarına göre de hedefleyebilirsiniz. Ve iyi haber şu ki, diğer reklam ortamlarıyla karşılaştırıldığında, Facebook küçük işletmeler için hala nispeten ucuz ve uygun maliyetli.

Dijital Bilgi Eğitimi ve Ürünleri Satın

Bilgi ürünlerini satarak çevrimiçi para kazanmak, yaşam tarzı girişimcileri ve internet pazarlamacıları için tercih edilen iş modelidir. Ürün veya hizmet sattığınızda genellikle bir darboğaz oluşur. İşletme sahipleri, işlerini değiştirmeden daha fazla personel kiralamak, daha fazla ekipman satın almak vb.

Benzer:  İşletmenizi İnternette Tanıtmak için 5 Instagram Pazarlama İpuçları
Dijital Eğitim ve Ürün Satışı
Dijital Eğitim ve Ürün Satışı

Bilgi ürünleriyle; genel giderler, envanter, çalışanlar, tek bir yere hapsedilme gibi geleneksel işlerin zorluklarını yaşamazsınız.

Ürünler neredeyse tamamen elektronik ve otomatik olarak teslim edilir. Ödemeler ve faturalandırma, alışveriş sepetiniz ve ödeme ağ geçidiniz tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. Günde bir siparişi bin işlem kadar kolay işleyebilirsiniz.

Temel olarak, ürünü bir kez oluşturursunuz, ardından yalnızca pazarlamaya ve web sitesi trafiğini artırmaya odaklanmanız gerekir. İşin diğer tüm bölümleri tamamen otomatiktir.

Bilgi ürünü satışları iki kategoriye ayrılabilir.

1- İndirilebilir Malzeme: En yaygın indirilebilir malzeme bir e-kitaptır . Fiyatları 3,99 ABD Doları ile 49.00 ABD Doları arasında değişmektedir (3,99 ABD Doları, Amazon'daki bir e-kitap için ortak bir fiyattır, çok özel bir konuyu kapsayan ve doğrudan web sitenizde satılan bir e-kitap çok daha yüksek bir fiyata satılabilir). Diğer indirilebilir materyaller arasında ses (MP3), video (MP4) ve çalışma sayfaları yer alabilir. Daha yüksek fiyatlı kurslar genellikle pdf ve ses/video dosyalarının bir kombinasyonunu içerir. Bu ürünler dijital olarak teslim edildiğinden ve herhangi bir maliyet içermediğinden, bu tür ürünlerde çok yüksek kâr marjları elde edersiniz.

2- Üyelik Siteleri: Bunlar, gazetelere/dergilere çevrimiçi erişimden, tümü bir üyelik geçidinin ardındaki video, ses ve etkileşimli forumlara sahip tam gelişmiş eğitim sitelerine kadar uzanır. Bunlar genellikle aylık veya yıllık üyelik ücretlerini faturalandırır. Bazen, belirli bir süre boyunca her yeni üyeye -kurs dersleri gibi- belirli bir miktarda içeriği otomatik olarak iletecek şekilde ayarlanırlar. Bu “drip” yönteminin amacı, yeni aboneleri çok fazla içerikle bunaltmaktan kaçınmak ve daha uzun süre ödeme yapmalarını sağlamaktır. Üyelerin aylık olarak ücretlendirildiği bir üyelik sitesine sahip olmak, çevrimiçi işinize istikrarlı, sürekli gelir elde etmenin iyi bir yoludur.

Çevrimiçi bilgi ürünleri satmanın faydaları;

Bu çevrimiçi hizmet satıcılarının çoğu, sürekli bilgi sağlar, bu da yinelenen bir faturalandırma modeli anlamına gelir. Aylık veya yıllık faturalandırma ile başarılı olmak için çok daha az sayıda müşteriye ihtiyacınız olacaktır.

Bu iş modeli, ürün gerçekten oluşturulduktan sonra çok az bakım süresi gerektirir. Ölçeklenebilir model sayesinde, ürün ve hizmet işletmelerinde yaygın olan tipik darboğazla karşılaşmadan çok sayıda satın alan müşteriyle kolayca başa çıkabilirsiniz.

Çevrimiçi bilgi ürünleri satmanın sakıncaları;

Bilgi satıcıları, malzemelerinin gerçek değerini iletmekle mücadele eder. Çevrimiçi olarak bu kadar çok ücretsiz bilgi mevcutken, birisini içeriğiniz için size ödeme yapmaya ikna etmek zor. Ayrıca, dijital içeriğin kopyalanması ve çalınması kolaydır. İçeriğinizi nasıl koruyacağınızı ve çalınmasıyla nasıl başa çıkacağınızı düşünmeniz gerekecek.

Özellikle bilgi ürünlerinin pazarlanması ve satılması söz konusu olduğunda geliştirmek isteyeceğiniz önemli bir beceri de metin yazarlığıdır.

Çevrimiçi Satış Bilgileri

İnsanlar herhangi bir eski bilgi için para ödemeye istekli değiller. Çoğu zaman malzemenin mevcut, bekleyen bir sorunu çözmesi gerekir. “Nasıl yapılır” sorusunu iyice düşünün.

Benzer:  Hobinizi Nasıl Kariyere Dönüştürürsünüz?

Zor veya kafa karıştırıcı bir görevi nasıl başaracağınızı biliyorsanız, belki bu bir bilgi ürünü için iyi bir temel olabilir. İnsanların tipik bir blog gönderisine benzeyen bilgiler için para ödeyeceğini düşünmeyin. Kapsamlı olduğundan ve gerçek bir sorunu çözdüğünden emin olun.

Çevrimiçi bilgi ürünleri satma konusunda başarılı olmanın gerçek anahtarı, çok iyi, çekici web sitesi metni yazabilmektir. Metin yazarlığına hakim olmak, çevrimiçi bilgi ürünlerini başarılı bir şekilde satmak için ihtiyacınız olan bir numaralı şeydir (elbette her tür iş ve pazarlamada da yardımcı olabilir).

Her Çevrimiçi İşletmenin İhtiyaç Duyduğu Şey

Seçtiğiniz çevrimiçi iş modeli ne olursa olsun, bir içerik pazarlama stratejisine ihtiyacınız olacak. Sitenizde sağlam içerik olmadan, asla arama motoru trafiğini çekemezsiniz veya potansiyel müşterilerinize web sitenize geri gelmeleri için bir neden veremezsiniz. Ve potansiyel müşteriler, bilinçli bir satın alma yapmak için ihtiyaç duydukları bilgilere sahip olmayacaklar ve bu yüzden muhtemelen hiçbir şey yapmayacaklar.

Ayrıca, web sitenizi ziyaret eden ve, ilk ve tekrar satışlarınızı artırmak için onları takip eden kişilerin bilgilerini yakalamak için işinize bir e-posta pazarlama stratejisi uygulamayı da düşünmelisiniz.

Günün sonunda, her başarılı işletmenin web sitelerine trafik (yani işletmeyi ziyaret eden müşteri yoğunluğu) çekmesi, sunulan ürün ve hizmetleri satmak için iyi bir kopya oluşturması ve olası satışları takip etmek ve müşterilerden tekrar iş almak için bir e-posta listesi oluşturması gerekir.

Hangi Çevrimiçi İş Modelini Seçeceksiniz?

Lezzetli spagetti tarifinize geri dönersek, artık farklı satış modelleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olduğunuza göre, aşağıdaki yollardan biriyle kendi işinizi kurmaya birkaç adım daha yaklaştınız:

Fiziksel/Somut bir ürün satmak:

Lezzetli spagetti sosunuz somut olarak üretilebilir, paketlenebilir, depolanabilir ve dünya çapındaki makarna severlere gönderilebilir. Çeşitli şişe boyutları (bireysel, aile, parti), aromalar (etli, baharatlı, organik) ve stiller (yalnızca sos, erişte, kuru baharat karışımı) sunabilirsiniz.

Ya bir fabrika kurmanız ya da üretimi dışarıdan temin etmeniz gerekecek. Her iki durumda da, bu pahalı. Şunları göz önünde bulundurmanız gerekecek: ödeme ağ geçidi, nakliyeci, üretim, talepler ve iadeler.

Bir hizmet satmak:

Özel tarifiniz, İtalyan tarzı bir yemek firmasının temeli olabilir. Broşür tarzı bir web sitesi kullanarak ‘'catering'' (yiyecek-içecek hizmeti) işletmenizi pazarlayabilirsiniz veya restoranlara şirket içi eğitim sunabilirsiniz. Belki otantik ve lezzetli bir spagetti yemeği pişirmeyi öğrenmek isteyen bireylere kişiselleştirilmiş koçluk sunabilirsiniz.

Kurulum süresi ve yatırım, gerçek bir fiziksel ürüne göre muhtemelen daha az karmaşık ve daha az maliyetli olacaktır. Bir hizmet satarak teklifinizi farklılaştırmak daha kolay olabilir.

Bir bilgi ürünü satmak:

Bu muhtemelen en az karmaşık (ve dolayısıyla en az stresli) seçenektir. Ünlü tarifinizdeki süreci ve malzemeleri öğreten basit bir e-kitap yazabilirsiniz ya da bunu videolar ve üye forumlarıyla eksiksiz bir yemek pişirme üyelik sitesine dönüştürebilirsiniz. İçeriğiniz, üyeleriniz arttıkça büyüyebilir.

Tutkunuz, bilginiz ve uzmanlığınıza dayalı tüm bu çevrimiçi iş modellerini içeren spagetti sosu tabanlı somut ürün, hizmet ve bilgi ürünü imparatorluğuna sahip üç iş modelini de yapamayacağınızı kim söyleyebilir?.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.