Para Kazanma

Fotoğraf Satarak Para Kazanmak 2023’de En Etkili 10 Yol

Fotoğraf satarak para kazanmak, Fotoğraf satmak için siteler, Fotoğraf satarak para kazanan varmı, Fotoğraf satma uygulaması, NFT fotoğraf satmak, Fotoğraf satmak, Dergilere fotoğraf satmak, 3 stok fotoğraf Satarak para kazanmak

Fotoğrafçılığa giren çoğu insan genellikle para için bu işin içinde değildir; ya da en azından, ilk başta değil. Fotoğraf, sanatsal bir uğraştır ve tüm sanat dalları gibi, çekicilik kazanma potansiyelinde değil, kişinin eğlenceli, yaratıcı ve değerli bir şey yapma arzusunda yatar.

Fotoğrafçı Olarak Para Kazanmanın 10 Yolu

Ancak, kesinlikle eğlenceli bir hobi veya zaman geçirmenin ilginç bir yolu olmasına rağmen; fotoğrafçılık gibi sanatsal bir disiplinin en güzel yanı, aynı zamanda potansiyel olarak kazançlı bir meslek olmasıdır.

Hobinizi gerçek bir kariyere dönüştürmeye hazır mısınız? Bir fotoğrafçı olarak nasıl para kazanılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Fotoğraf Satarak Para Kazanma
Fotoğraf Satarak

Fotoğrafçılıkla Para Kazanmanın İpuçları

Sonraki birkaç bölümde fotoğrafçılıkla para kazanmayı daha kolay, orta ve en zor olarak ayıracağız. Hiçbir şekilde “kolay” değil, fakat onları yarı zamanlı mı yoksa tam zamanlı olarak mı para kazanabileceğinize göre değerlendiriyoruz. Göreceğiniz gibi, “en kolay” bölümündeki gelir elde etme yolları, bunu yarı zamanlı olarak yapmanızı sağlıyor.

Fotoğrafçılıkla Para Kazanmanın En Kolay Yolları

Çok fazla araştırma veya deneme-yanılma olmadan, fotoğrafçılıktan nasıl para kazanılacağını bilmek birçok insan için zordur. Başarı için herkese uyan tek bir kalıp yoktur. Aşağıdaki öneriler, zanaatınızı uygulamaya devam etmenizi, bazı fotoğraflardan para kazanmanızı ve tam zamanlı işinizde kalmanızı kolaylaştırır.

Stok Fotoğraf Sitelerinde Fotoğraflarınızı Satın veya Lisanslayın

Yüksek kaliteli fotoğraflardan oluşan büyük bir koleksiyonunuz var mı? Neden onları stok fotoğraf sitelerine göndermiyorsunuz? Bir akışı kazanmanın iyi bir yolu! iStock, BigStock ve ShutterStock gibi sitelere katkıda bulunun veya fotoğraflarınızı kendi kişisel Flickr hesabınıza yükleyin ve Getty Images aracılığıyla lisanslayın.

Stok fotoğraflarınızı nasıl satabilirsiniz:

 • Katılımcı olarak kaydolun. Kimliğinizi kanıtlamak için kimlik belgelerinin yanı sıra kendinizle ilgili bazı temel bilgiler istenecektir.
 • Gönderim yönergelerini okuyun ve öğrenin.
 • Fotoğraflarınızı yükleyin ve meta veriler, fotoğraf açıklamaları ve fotoğrafla alakalı anahtar kelimeler ekleyin.
 • Stok fotoğraflarınızı incelenmesi için gönderin.

Fotoğraflarınızı Satabileceğiniz Siteler ve Uygulamalar

Fotoğraf Satabileceğiniz Siteler ve Uygulamalar

Fotoğraf Yarışmalarına Katılın

Becerilerinizin bir fotoğraf yarışmasını kazanacak kadar iyi olduğuna inanmıyor musunuz? Tekrar düşünün! Ne de olsa bu yarışmalara katılan sadece uzmanlar değil. Yarışacağınız yarışmacılar genellikle farklı deneyim ve uzmanlık seviyelerine sahip eklektik bir fotoğrafçı karışımı olacaktır, bu yüzden dışarı çıkıp şansınızı denemekten korkmayın.

Benzer:  Eski Mobilyaları Yenileyerek Para Kazanmak

Kaybedecek neyiniz var? Nakit ödüllerden hiçbirini kazanmasanız bile, fotoğraf yarışmaları kendinize olan güveninizi artırmanıza ve sizi biraz ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir.

Halihazırda bir sürü fotoğraf yarışması var ve büyük ödüller birkaç bin dolara kadar çıkabilir! Fena değil, değil mi? İşte bakmanız gereken birkaç ödüllü yarışma:

Bir Fotoğraf Blogu veya YouTube Kanalı Başlatın

Blog yazarları, reklamlar ve sponsorlu içerik aracılığıyla para kazanırlar. Usta bir yazarsanız, para kazanmanın başka bir yolu da kendi fotoğrafçılık blogunuzu başlatmaktır. Öğretici yazılar hazırlayabilir, ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşabilir veya her türlü fotoğrafçılık ekipmanı ve yazılımı hakkında inceleme yazabilirsiniz.

Benzer şekilde, YouTube'da bir fotoğraf kanalı açarak da para kazanabilirsiniz. Esasen aynı içeriktir (eğiticiler, incelemeler vb.), ancak video biçimindedir. Bununla birlikte, gerçekten para kazanmaya başlayabilmeniz için blogunuzun veya YouTube kanalınızın iyi bir takipçi kitlesi edinmesi gerekir.

Ayrıca Bkz: Blog Yazarak Para Kazanma Detaylı ve Etkili Tüm Yollar

Baskılarınızı Satın

Güzel bir fotoğraf bir sanat eseridir ve insanlar sanat için bedel (belli bir ücret) ödeyecektir. Çalışmanızın baskılarını satarak ekstra para kazanmak istiyorsanız, bunu yapmanın birkaç yolu:

 • Fotoğraflarınızı kendi internet sitenizde satın veya ImageKind gibi sitelere yükleyin.
 • Sanat ve zanaat fuarlarında satmak için fotoğraflarınızın çerçeveli kopyalarını getirin veya yalnızca Etsy aracılığıyla satın.
 • Fotoğraflarınızı kafelerde, restoranlarda ve diğer satış noktalarında sergileyin.
 • Müşterilerinize fotoğrafın basılmış kopyalarını sunun.
 • Fotoğraflarınızı yerel sanat veya fotoğraf galerilerinde satın.

Fotoğraf baskılarını satmaya başlamadan önce, son ürünün kalitesinden emin olmak için önce iyi bir baskı hizmeti bulun (Printique‘e bakabilirsiniz). Ayrıca, genel bir kural olarak, insanlar normalde fotoğraf karesinin içinde insan bulunan fotoğrafları satın almazlar, bu nedenle bu tür fotoğrafları satmaktan kaçının. Sonuçta, satın aldıkları baskıları muhtemelen evlerinde veya ofislerinde sergileyeceklerdir.

Ayrıca Bkz: 9 Kolay Adımda Evden Nasıl Çalışılır?

Fotoğrafçılıkla Gelir Elde Etmenin Zor Yolları

Profesyonel fotoğrafçılık kariyerinize daha fazla zaman ayırmaya hazırsanız, o zaman daha birçok kazanç fırsatı size açılmaya başlayacaktır.

Fotoğraf Satma Yolları
Fotoğraf Satma Yolları

Dergiler veya Gazeteler için Serbest Fotoğrafçı Olarak Çalışın

Yerel dergi ve gazetelerinizle iletişime geçin ve olası bir durumu hakkında bilgi alın. Kesinlikle istikrarlı bir iş olmayacak, ancak biraz para kazanmanın harika bir yolu. Nihayetinde, yerel bir yayınla ilişki kurduğunuzda, yerel olayları kapsayan ve özellikler ve haberler için fotoğraf çeken daha istikrarlı bir iş akışınız olabilir.

İş bulma şansınızı artırmak için güçlü bir portföy oluşturduğunuzdan emin olun!

Paparazzi Olun

Los Angeles ve New York gibi yerler ünlülerin sıcak noktaları olarak bilinir, bu nedenle ünlülerin her gün görüldüğü bölgelerde yaşıyorsanız paparazzi fotoğrafçılığı sizin için olabilir. Paparazzi fotoğrafçıları iyi maaş alıyor ancak işleri aynı zamanda oldukça zorlu ve rekabetçi olabilir.

Nasıl profesyonel bir paparazzi olunur:

Doğru ekipmana yatırım yapın; gizlice fotoğraf çekmek için yüksek kaliteli bir kameraya, telefoto lense ve hatta kompakt bir kameraya ihtiyacınız olacak. Bir Canon EOS R5, Sony Alpha a7S III veya Nikon D500 veya herhangi bir sayıda güçlü DSLR ve aynasız fotoğraf makinesi almayı düşünün.

 • Basın kimlik bilgilerini ve ihtiyaç duyabileceğiniz diğer kimlik bilgilerini edinin.
 • Serbest çalışan olmak mı yoksa bir ajansa katılmak mı istediğinize karar verin.
 • Tüm alanlardan ünlü kişilerle tanışın: TV, filmler, spor ve hatta politikadan.
 • Ünlülerin görülebileceği başlıca yerleri öğrenin.
 • İletişim ve insan becerilerinizi geliştirin (ünlüler ve diğer paparazzilerle etkileşime geçmeniz gerekecek, bu nedenle nasıl iyi ilişkiler kuracağınızı bilmek çok önemlidir).
 • Serbest paparazzi olmaya karar verirseniz, fotoğraflarınızı satmak istediğinizde hangi satış noktalarıyla (ünlü fotoğraf ajansları veya The National Enquirer, People vb. yayınlar) iletişime geçeceğinizi araştırın, öğrenin.
Benzer:  Seslendirme Yaparak Para Kazanmak 2023'te Seslendirme İşi

Müşteriler için Fotoğraf Çekimleri Yapın

İdeal olarak, fotoğraf çekimi sunabilmek için kendi stüdyonuzun olması (veya profesyonel bir stüdyo kiralamak için bütçenizin olması) gerekir. Bununla birlikte, birçok müşteri aynı zamanda dış mekan veya mekan çekimlerini de tercih ediyor, bu nedenle henüz bir stüdyonuz olmasa bile, sizin için birçok fırsat var. İnsanlar, stüdyolu veya stüdyosuz, hayatlarındaki tüm özel anları hatıra haline getirmek için her zaman profesyonel bir fotoğrafçıya ihtiyaç duyacaktır.

Başlamak için tek yapmanız gereken güçlü bir portföy oluşturmak, kendi internet sitenizi kurmak, arkadaşlarınıza ve ailenize anlatmak, çalışmalarınızı sosyal medyada paylaşmak ve hizmetlerinizi duyurmak için elinizden gelen her şeyi yapmak. 

Yapabileceğiniz bazı fotoğraf çekimleri türleri:

 • Annelik fotoğraf çekimleri
 • Yenidoğan (bebek) fotoğraf çekimleri
 • Evcil hayvan fotoğraf çekimleri
 • Aile portreleri
 • Vesikalık
 • Reklam yapmak için emlak fotoğrafları
 • Boudoir (özel giyinme odası) fotoğraf çekimleri

Çekim türüne bağlı olarak, bir seans için en az 100 $ ücret alabilirsiniz. Fiyatlandırmanızı belirlerken araştırmanızı yapın ve rekabetçi kalabilmek için bölgenizdeki diğer fotoğrafçıların ne kadar ücret aldığını öğrenin.

Fotoğrafçılıkla Para Kazanmanın En Zor Yolları

Ayrıca tüm kısa süreli fotoğraf işlerini yapmak kolay değildir. Aslında birçoğu, hem kamera arkasında hem de yeni müşteriler organize etmek ve bulmak için harcanan süre, haftada 30 saatten fazla çalışma gerektiriyor. Çoğu profesyonel fotoğrafçının bilgisayarda fotoğraf düzenleme gibi üst düzey işler yapmak ve photoshop gibi karmaşık programlarla çalışmak için çok zaman harcadığını unutmamak önemlidir. Zamanınızın çoğu, bu işin nasıl gerçekleştirileceğini bilmek için önemli olan fotoğrafçılık becerilerini geliştirmek üzerine harcanacaktır.

Ayrıca Bkz: İnternetten Para Kazanma 2022 En Etkili 18 Yöntem

Yardımcı Fotoğrafçı Olarak Kısa Süreli İşler Alın

Çoğu fotoğrafçı, fotoğraf çekimleri sırasında genellikle ikinci bir fotoğrafçıya (düğünler ve etkinliklerde olduğu gibi) veya bir asistana ihtiyaç duyar. Dışarı çıkıp kendi başınıza müşteri almak konusunda kendinize fazla güvenmiyorsanız, asistan veya ikinci fotoğrafçı olarak çalışmak bu işi deneyimlemeniz açısından ve daha fazla deneyim kazanmanın ayrıca biraz da fazla para kazanmanın harika bir yoludur, çünkü harcadığınız zamanın karşılığını alacaksınız!

Yakınınızdaki fotoğrafçılarla iletişime geçin ve bir asistana veya ikinci bir fotoğrafçıya ihtiyaçları olup olmadığını sorun. Eğer hiç tanımadığınız bir fotoğrafçıyı arayıp iş istemek istemiyorsanız, bazı gruplara veya kulüplere katılarak fotoğrafçılık camiasındaki insanlarla tanışmayı (ve arkadaş edinmeyi) deneyebilirsiniz. Bir iletişim ağı oluşturma, herhangi bir fotoğrafçının kariyerinin önemli bir parçasıdır, bu nedenle insanlarla bağlantılarınızı şimdi oluşturmaya başlayın.

Benzer:  Google AdSense Para Kazanmak 2023

Düğün Fotoğrafçılığı Hizmetleri Sunun

Düğün çekimlerinden para kazanmak için mutlaka bir düğün fotoğrafçılığı işine başlamanız gerekmez. Müşterilerle iletişime geçerek veya hizmetlerinizi arkadaşlarınıza ve akrabalarınıza sunarak başlayabilirsiniz. Düğün fotoğrafçılığı diğerlerine göre daha kârlıdır, bu nedenle para kazanmak için her zaman iyi bir seçenektir.

Tam zamanlı olarak düğün fotoğrafçılığı yapmaya karar verseniz bile, müşterilerinizi mutlu etmek ve sizi tüm arkadaşlarına tavsiye etmelerini sağlamak için, birinci sınıf ekipmanlarınızın elinizin altında olması önemlidir.

Kendi Fotoğrafçılık İşinizi Kurun

Son olarak, para kazanmanın en son ve en belirgin yoluna yani bir fotoğrafçı olarak kendi fotoğrafçılık işinizi kurmayı öneriyoruz.

Kendi Fotoğrafçılık İşinizi Kurun
Kendi Fotoğrafçılık İşinizi Kurun

Geniş bir yelpazede fotoğrafçılık hizmetleri sunan bir internet sitesi kurmak, para kazanmanın iyi bir yoludur, ancak kariyeriniz konusunda gerçekten ciddi olmak ve daha da fazla para kazanmak istiyorsanız, çekimini yapmaktan hoşlandığınız fotoğraf türünü bulmanız gerekir. Hayvanları fotoğraflamaktan hoşlanıyorsanız, evcil hayvan fotoğrafçılığı işine başlayın. Seyahat etmeyi seviyor musun? Ardından seyahat fotoğrafçılığına girin. Sadece bir veya birkaç ilgili fotoğraf türüne odaklandığınızdan emin olun, çünkü bunu yapmak, güvenilirliğinizi artırmanıza ve belirli bir fotoğraf türü çekimi içinde uzman olarak itibarınızı oluşturmanıza yardımcı olur.

Neden mi? Bunu şu şekilde düşünün: Bir müşteri, düğünü için bir fotoğrafçı kiralamak isterse, emlak fotoğrafçılığı, vesikalık ve ara sıra burada ve orada düğünler yapan fotoğrafçıyı mı işe alır, yoksa sadece düğünlerde uzmanlaşmış fotoğrafçıyı mı? Muhtemelen ikincisi, değil mi?

Sonuç olarak, insanlar sadece ne yaptığını bilen değil, aynı zamanda iş için özel becerilere ve deneyime sahip en iyi fotoğrafçıyı ister.

Bu nedenle, kendi fotoğrafçılık işinizi kurmak istiyorsanız, belirli bir alana bağlı kalın ve o işte en iyisi olun.

Ayrıca Bkz: İyi Bir İş Nedir? En İyi İş Nasıl Bulursunuz?

Bir Fotoğrafçı Olarak Yılda Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

Profesyonel bir fotoğrafçı olarak yıllık kazanç, işinizi yürüttüğünüz yer, bir stüdyo kiralayıp kiralamadığınız veya evden çalışıp çalışmadığınız, ne tür fotoğrafçılık sunduğunuz ve bölgenizde ne kadar rekabet olduğu gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Tam zamanlı fotoğrafçılar genellikle yılda 30.000 ile 75.000 dolar arasında kazanabilirler ve bazıları bundan daha fazlasını da kazanabilir.

Birçok fotoğrafçı, bu işi kariyer olarak finansal açıdan sürdürülebilir olup olmayacağına dair bir fikir edinmek için yarı zamanlı fotoğrafçılığı tercih ediyor. Başlangıçta, yeni müşteriler bulmak ve her çekim için daha az ücret almak için çok zaman harcamayı planlayın. Birkaç başarılı geçen yıldan sonra, oranlarınızı yükseltebileceksiniz ve umarım dolu bir çekim programına sahip olacaksınız.

Hangi Fotoğraf Türü En Çok Para Kazandırır?

Bir kez oluşturulduğunda ve sağlam bir müşteri listesine sahip olduğunuzda, düğün fotoğrafçılığı; ticari fotoğrafçılık ve genel portre fotoğrafçılığı arasında, kazanma potansiyeli en yüksek olma eğilimindedir. Emlak fotoğrafçılığı, tıpkı bir Airbnb (otelcilik tipi kısa dönem ev kiralama sistemi) ev sahibi için yapılan çekimler gibi, genel olarak yüksek bir kazanç sağlayabilir. Ancak bu çekim; örneğin bir aile portresi oturumundan, muhtemelen daha düşük bir fiyat noktasında olacaktır.

Unutulmaması gereken en önemli şey, ünlü ve aranan bir fotoğrafçı veya etkileyici değilseniz, yılda yalnızca birkaç çekim yaparak zengin olmayacaksınız. Fotoğrafçılıkta para kazanmanın anahtarı meşgul olmaktır. Ne kadar çok çekim yaparsanız, o kadar çok para kazanırsınız ve adınız, insanlar arasında o kadar çok duyulmaya başlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.