Kariyer Fikirleri

Girişimci Liderlerin ve Liderliğin 9 Temel Özelliği

Girişimci Liderlerin özellikleri, Girişimci lider özellikleri, Girişimci lider örnekleri, Girişimci ve lider Arasındaki Farklar, Girişimci liderlik nedir, Etkili bir liderin genel özellikleri, GİRİŞİMCİLİK ve liderlik arasındaki ilişki, Liderlik Nedir, Etkili bir liderin genel özellikleri

Girişimci Liderlerin ve Liderliğin Temel Özellikleri
Girişimci Liderlerin ve Liderliğin Temel Özellikleri

Girişimci Liderliğin 9 Temel Özelliği

Girişimci olmak için gerekenlere sahip misin? Yeni bir ürün veya hizmet için sağlam bir fikriniz ve hatta bunu desteklemek için güçlü bir iş planınız olabilir, ancak girişiminizin uzun vadeli başarı şansına sahip olmasını istiyorsanız, vizyonunuzu hayalden gerçeğe dönüştürmek için gerekli liderlik özelliklerine de sahip olmanız gerekir.

Liderler birden fazla role hizmet eder. En iyi liderler motive eder, rol model olarak hareket eder ve şirketleri için başkan görevi görür. Lider olmak için çalışanların olması gerekmez. Liderlik nitelikleri, küçük işletme sahiplerinin yükleniciler, müşterilerin ve genel pazarla başa çıkmasına yardımcı olur.

Çoğu liderlik niteliği somut olarak ölçülemez, ele geçirilemez veya gözden geçirilemez. Başka bir deyişle, bir iş liderinin “liderlikte 98 puan aldığını” söyleyemeyiz. Yapabileceğimiz en iyi şey, iyi liderlerin hangi niteliklere yaygın olarak sahip olduğunu görmek için anekdot örneklerine veya psikolojik çalışmalara bakmaktır.

Geleceğe Bakış Açısı

Başarılı bir liderin iki gözü olmasa da, bir gözü her zaman geleceğe bakar. Her problemde birkaç adım ilerisini düşünürler ve her zaman yeni büyüme fırsatları ararlar. Yeni başlayanlar için, bu girişimciler, daha kolay veya daha kısa yoldan gitmek yerine, anında tatmin olma cazibesini sınırlar, bu girişimciler daha parlak ve uzun vadeli bir gelecek için fedakarlık yapmaya isteklidir. Ayrıca, genellikle istikrarsız ve sürdürülemez olan yamalı onarımlara güvenmek yerine, sorunlara uzun vadeli düzeltmeler uygulama eğilimindedirler. Örneğin, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, uzun vadeli büyüme kanalları lehine kısa vadeli karlılığı göz ardı ederek şirkete sürekli olarak yeniden yatırım yapmasıyla ünlüdür.

Özgüven Yeterliliği

İyi liderler aynı zamanda özgüven de yansıtırlar. Kendinden emin görünen insanlar başkalarını cezbeder ve bir güven duygusu yayar. Güven, müşterileri ve ortak girişimler kazanmanıza yardımcı olacaktır. Yatırımcıları yatırıma değer olduğuna ikna etmek için başkalarının deneyimlediğinden daha az zor bir deneyime sahip olacaksınız. Ayrıca, kendine güvenen insanların daha iyi girişimciler olduğunu gösteren nesnel kanıtlar var. Uygulamalı Psikoloji alanında yapılan bir çalışmada başarılı girişimcilerin; girişimci öğrencilerin, işletmeyle ilgilenmeyen öğrencilere göre önemli ölçüde daha yüksek düzeyde güven gösterdiklerini bulmuştur.

Benzer:  Dünyanın En Başarılı Girişimcilerinin 8 Şaşırtıcı Özelliği

İletişim Becerileri

Başarılı herhangi bir liderden, başarılı olmalarına yardımcı olan en iyi 10 kavramı söylemesini isteyin, iletişimden bahsetme ihtimalleri yüksektir. Örneğin milyarder Richard Branson, iletişimi “herhangi bir liderin sahip olabileceği en önemli beceri” olarak tanımlıyor. İletişim önemli bir beceridir çünkü diğer tüm becerilerinizi geliştirme gücüne sahiptir. Satış yapmak, ekibi bir araya getirmek, sorunları çözmek, anlaşmaları müzakere etmek, PR (halkla ilişkiler) felaketlerinden kurtulmak ve medyaya veya yatırımcılara sunum yapmak için iletişim becerilerine ihtiyacınız olacak. Konuşmak, hedef kitlenizi tanımak ve kelimelerinizi dikkatli bir şekilde seçmek, yanlış iletişimden kaçınmanızı sağlayabilir, bu da nihayetinde size zaman ve para kazandırır.

Özbakım

Bu özelliklerin çoğu girişimcilerin çevreleriyle nasıl etkileşime girdiklerine odaklanırken, güçlü liderlerin kendilerine nasıl baktıklarını da not etmek önemlidir. Örneğin, uykusuz kalır ve sağlıksız yemek seçimleri yaparsanız, üretkenliğiniz zarar görür ve iyi liderlik edemezsiniz.

En iyi girişimci liderler, vücutlarının ve zihinlerinin sağlığının başarı için çok önemli olduğunu bilirler. Yeterince uyumak, doğru yiyecekleri yemek, egzersiz yapmak ve yeni materyaller okumak için her gün fazladan birkaç saat harcamaya isteklidirler. Birçok başarılı girişimci, kendilerini merkezde hissetmek ve gün için doğru zihniyeti belirlemek için bir sabah rutini kullanır.

Adaptasyon

Dünyanın en büyük startup başarılarından bazıları, ancak kurucuları kendi ekseni etrafında dönmeye istekli oldukları için mümkün oldu. Örneğin, şu anda inanmak zor, ancak YouTube başlangıçta bir arkadaşlık sitesi olarak başladı. Sadece flört hizmetlerine takılıp kalsaydı, muhtemelen bugün herkesçe bilinen bir isim olmazdı, ancak uyum sağladı ve başarıya ulaştı. İş fikrinizi ne kadar araştırırsanız araştırın veya başarılı olacağından ne kadar emin olursanız olun, öngörülemeyen gelişmeler ve talep değişiklikleri başarı şansınızı tehlikeye atabilir. Bazen iş planınızda büyük ayarlamalar yaparak anında uyum sağlayabilmeniz gerekir. Eski fikirlere çok sıkı tutunursanız, hayatta kalamayabilirsiniz. Bunu, işyerinde uyarlanabilir liderlik ilkelerini kullanarak başarabilirsiniz.

Hesaplı Risk Alma

Başarılı liderler, başarı olasılığını hesapladıkları ve bu olasılıklar konusunda rahat oldukları sürece risk almaktan korkmazlar. Bir iş kurmak bir risktir, bu nedenle doğal olarak girişimcilerin riske karşı doğal bir toleransı vardır. Dikkatlice yönetildiği sürece bu iyi bir şey olabilir, çünkü girişimcilerin yapmayacağı “daha güvenli” şeyleri yapmanıza izin verebilir. Bu, sizi diğerlerinden ayırmaya yardımcı olabilir ve riskin karşılığını alırsanız, başarı konusunda daha avantajlı olursunuz. Elbette bu, riskli bir şey yapmak uğruna daha fazla risk almanız gerektiği anlamına gelmez. Riskleri değerlendirmek ve hesaplanmış bir risk alma cesaretine sahip olmak başarılı liderliğin bir parçasıdır.

Benzer:  Serbest Çalışmanın Avantajları

Eğitim ve Sürekli Öğrenme

Bill Gates ve Steve Jobs iş kurmak için üniversiteyi bıraktı ama bu öğrenmeyi bıraktıkları anlamına gelmiyor. Kauffman Vakfı tarafından yapılan bir araştırma, kurucuların % 95,1 ‘inin en azından bir lisans derecesine eşdeğer eğitime sahip olduğunu ve % 47' sinin daha da ileri derecelere sahip olduğunu göstermektedir. Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, tarih boyunca iş dünyasındaki ve diğer alanlardaki en büyük liderlerin çoğu resmi olarak eğitim görmüştür. Bu ekstra öğrenim yılları, sizi daha iyi kararlar vermeniz ve çok yönlü bir birey yapmaya yardımcı olan çeşitli deneyimler sunmak için ihtiyacınız olan beceri ve bilgi ile donatır. Ancak, öğrenme sadece üniversite kampüslerinde yapılmaz. Liderler aynı zamanda okuyucudur. Podcast dinlerler. İster yeni pazarlama stratejileri, ister teknolojik gelişmeler veya işin başka bir yönü olsun, sektörleri hakkında sürekli bilgi ediniyorlar. İyi liderler trendlere ayak uydurmak ve ilgili kalmak zorunda hissederler.

Kararlılık

Bir lider olarak, en büyük sorumluluklarınızdan biri karar vermek olacaktır. Her zaman “doğru” kararlar veremeyeceksiniz ve bazen “doğru” bir karar da olmayacak. Ancak bir karar verilmesi gerektiğinde, bunu yapan kişi siz olacaksınız ve sonuçları deneyimleyen de siz olacaksınız ve bunlardan sorumlu tutulacaksınız. Karar vermeyi geciktirirseniz veya zor kararları diğer insanlara erteleme eğilimindeyseniz, stresli durumlar acil eylem gerektirdiğinde iyi performans gösteremeyeceksiniz.

Tutku

Tutkulu olmak, liderler için bir başka temel özelliktir. Başarılı liderlere ve girişimcilere baktığınızda, ne yaptıkları konusunda tutkulu olduklarına şüphe yoktur. Bir lider olarak enerjiniz ve coşkunuz çabalarınızı hızlandıracak ve çalışanlarınız, ortaklarınız ve müşterileriniz bunu fark edecek. Tutku bulaşıcıdır, bu nedenle işiniz konusunda hevesliyseniz, doğal olarak çevrenizdeki insanlar da muhtemelen hevesli olacaktır. Ayrıca, tutku birçok lider için karizmaya dönüşme eğilimindedir, bu da medyada daha fazla görünürlük elde etmelerine yardımcı olur. Tüm bu tutku duyduğunuz şeylere dayalı bir iş kurmanın, yalnızca parasal fırsatlara dayalı bir iş kurmaktan daha eğlenceli olduğunu söylemeye gerek yok.

Benzer:  İyi Bir İş Nedir? En İyi İş Nasıl Bulunur?

Değişken Faktörler

Yukarıda belirtilen nitelikler, birini iyi bir lider yapmayı garanti etmez. Birisi bu niteliklere sahip olarak liderlik potansiyeli gösterir, ancak her iş farklıdır ve başarılı liderler, durumlarında en iyisini elde etmek için değişken faktörleri nasıl ölçeceklerini bilirler.

Girişim ve Liderlik Kariyer Fikirleri
Girişim ve Liderlik

– Liderlik Türleri

Farklı liderlik türleri vardır ve tek bir yaklaşım doğru değildir. Çalışanlarınızın ne beklediğine, oluşturmaya çalıştığınız kültüre ve en iyi nasıl çalıştığınıza bağlıdır. Örneğin, bazı şirketler talep eden ve “hayır” denilmesini reddeden bir patronla olağanüstü iyi performans gösterir. Diğerleri, uzlaşmaya ve çalışanların kendi başlarına gelişmelerine izin vermeye istekli bir patronla daha iyi performans gösterir.

– Endüstri İstekleri

Liderlik becerilerinizi geliştirirken, girmeye çalıştığınız sektörü ve işinizin büyüklüğünü düşünün. Örneğin, bir hukuk firması sert ve resmi konuşan bir lidere ihtiyaç duyarken, çocuklar için video oyunları yapan bir şirket daha eğlenceli ve rahat bir lidere ihtiyaç duyacaktır. Büyük şirketler, kendilerini çalışanların çoğundan uzaklaştıran ve işle ilgilenen liderlere ihtiyaç duyarken, küçük işletmeler, temel düzeyde gözetim ve etkileşim ile daha iyisini yapma eğilimindedir.

– Değişen Ortamlar

Liderler aynı zamanda liderlik konusundaki eğilimleri ve bakış açılarını da değiştirmelidir. Örneğin, birkaç on yıl önce, CEO veya patronun bir toplantıya kot pantolon ve kapüşonla girmesi neredeyse düşünülemezdi. Bugün, Facebook'tan Mark Zuckerberg ve Silikon Vadisi'ndeki meslektaşları, muhtemelen karar yorgunluğunu azaltmak için bunu moda haline getirdiler.

Her Şey Değişebilir/Kalıcı Değil

Yukarıda özetlendiği gibi bir liderin kalıbına uymazsanız, başarılı bir iş kurmanın imkansız olduğunu hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, buradaki asıl çıkarım, şu anda liderliğe uygun olup olmadığınızın veya hatta lider olmak için hangi nitelikleri geliştirmeniz gerektiğinin bir değerlendirmesi olmamalıdır. Bunun yerine, bu bilgileri güçlü ve zayıf yönlerinizi belirlemek için bir rehber olarak kullanmalısınız.

Tüm liderlerin zayıf yönleri vardır, ancak başarılı liderler bu zayıflıkların üstesinden gelmek için güçlü yönlerini geliştirmeye çalışırlar. Özellikle önemli herhangi bir zayıflık, güçlü bir ortak, çalışan veya akıl hocası tarafından dengelenebilir.

Bkz: Kariyer Fikirleri Yurtdışı İş İmkanı İçin 10 Öneri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.