Kariyer Fikirleri

Girişimciler İçin Beyin Fırtınası Teknikleri

Beyin Fırtınası Teknikleri

İster harika bir fikri bulmaya çalışıyor olun, ister mevcut işinizde gelirinizi artıracak yeni fikirler arıyor olun, fikir üretmenin mükemmel bir yoludur. İş dünyasında beyin fırtınası genellikle gruplar halinde yapılır, ancak tek başına bir girişimci olarak bile fikir üretmek için beyin fırtınası tekniklerini kullanabilirsiniz.

Beyin fırtınası, yalnızca başka türlü dikkate alınmayacak fikirler üretmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda işinizin nerede zorlandığını ve zamanınızı nereye odaklamanız gerektiğini daha iyi anlamanıza da yardımcı olabilir.

İşte kendi başınıza yapabileceğiniz ve ev işiniz için yeni fikirlere ve stratejilere doğru zihninizi genişletmenize yardımcı olabilecek 7 beyin fırtınası tekniği. Fikir üretmek için bu tekniklerin birini, birkaçını veya tümünü kullanabilirsiniz. Ayrıca, yararlı araçların yanı sıra beyin fırtınası başarısını en üst düzeye çıkarmak için kurallar bulacaksınız.

Beyin Geliştirme Yöntemleri

Hemen Bir Soru İle Başlayın

Yeni fikirler üretmenin kolay bir yolu, bir soruyu yanıtlamaktır. Başlamak için bir ev işi arıyorsanız, hangi işletmenin hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacağını sormak bir soru olabilir.

Örneğin, dünyayı dolaşmak istiyorsanız, sorunuz şu olabilir: “Hangi ev işi dünyayı dolaşabilmem için yeterince esnek ve taşınabilir ?” Yeterince müşteri veya müşteri oluşturmakta zorlanıyorsanız, “Müşterilerimin veya müşterilerimin en çok istediği şey nedir?” Veya “Müşterilerim, sunduklarım konusunda yardım bulmak için nereye gidiyor?”

Bir Zihin Haritası Kullanın

Zihin haritası, Leonardo DaVinci dahil birçok büyük düşünür tarafından kullanılmış ve yirminci yüzyılda Tony Buzan tarafından popüler hale getirilmiştir. Görsel araçlara yanıt veren kişiler için idealdir. Bilgisayarlar için zihin haritası programları ve dijital cihazlar için uygulamalar var ama tek ihtiyacınız olan bir parça kağıt ve bir kalem. Tony Buzan'ın zihin haritası kavramlarını tanıttığı sırada önerdiği gibi, renkli kalemleri kullanabilirsiniz.

İşte zihin haritalamanın adımları:

 1. Sayfanın ortasında bir kelime, soru veya resim ile başlayın.
 2. Ortadan dışa doğru bir çizgi çizin ve ilgili bir kelime, soru veya kavram ekleyin. Bu sonraki düzey fikirlerden istediğiniz kadar sahip olabilirsiniz.
 3. Bu ikinci düzey kavramlardan bir çizgi veya çizgiler çizin ve alt konuyla ilgili kelimeleri ekleyin.
 4. Fikirler size geldiği sürece ilgili anahtar kelimelerle çizgiler çizmeye devam edin.
Benzer:  Serbest Çalışmanın Avantajları

Örneğin, pazarlama fikirleri bulmaya çalıştığınızı varsayalım. Merkez konunuz “Pazarlama” olabilir. Ardından, “Topluluk Oluşturma”, “Medya/Halkla İlişkiler” ve “Reklamcılık” içeren konuşmalar yapabilirsiniz. “İnşa Topluluğu” konuşmanızdan “Facebook Grubunuz” olabilir ve buradan bir bağlantı “Haftalık Facebook Canlı” olabilir. “Medya/PR” konuşmanızdan “HARO Raporu” ve “Aylık PR Planı Oluştur” yapabilirsiniz.

Dünya Haritası

Bir zihin haritasına benzer şekilde, bir dünya haritası da işletme adınız veya sloganınız gibi konularda beyin fırtınası yapmanın görsel bir yoludur. İşletmeniz veya hedeflerinizle ilgili tüm kelimeleri yazarak başlayın. Örneğin, bir organik bahçıvanlık işine başlamak istiyorsanız, “organik” ve “bahçıvanlık” yazabilirsiniz. Her kelime için, akla gelen ilgili kelimeleri yazın. Örneğimizde “güvenli”, “temiz” ve “sebzeler” yazabilirsiniz.

SWOT Analizi Kullanın

İş planınızı yaptıysanız, muhtemelen bir SWOT analizi yapmışsınızdır . SWOT sadece iş planınızda yardımcı olmaz . Aynı zamanda harika bir beyin fırtınası tekniği olabilir. Bir kağıdın ortasından dikey olarak bir çizgi, ardından ortasından yatay olarak bir çizgi çizerek dört kare bir ızgara yapın. Sol üstteki kutuya “Güçlü Yönler“i ve sağ üstteki kutuya “Zayıf Yönler”i yazın. Sol alttaki kutuya “Fırsatlar” ve sağ alttaki kutuya “Tehditler” yazın. Her kutuya, size gelen karşılık gelen kelimeleri, fikirleri ve kavramları yazın.

Örneğin, bir blog başlatmak isteyip istemediğinize karar vermeye çalıştığınızı varsayalım. “Güçlü Yönler” altında, bir olarak blog yazmanın tüm olumlu yönlerinin yanı sıra “Başlangıç ​​maliyeti düşük”, “Ben konunun uzmanıyım” gibi kişisel güçlü yanlarınızı listeleyebilirsiniz. aynı şeyi “Teknolojiden anlamam”, “Bir blogdan iyi bir gelir elde etmek zaman alabilir” gibi “Zayıf Yönler” için de yapabilirsiniz. bir blogdan gelir elde etmenin birçok yolu” ve “Tehditler” altına “Yoğun rekabet” yazabilirsiniz.

Müşterilerinizin Yerinde Zaman Harcayın

Sadece işletme sahiplerinin bakış açısından analiz etmek ve karar vermek bir hatadır. En iyi fikirler, müşterileri ve müşterileri cezbeden ve cezbeden fikirler olacaktır ve bunu yapmanın en iyi yolu onların yerine geçer.

Benzer:  Yaşam Tarzı Girişimcisi Nedir ve Nasıl Olunur?

Müşterilerinizi araştırmak, müşterilerinize bu konuda yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda bir müşteri veya müşteri olarak pazarlama, satış, satın alma ve müşteri hizmetleri sistemleriniz üzerinde çalışmak, deneyimi onlar için daha iyi hale getirecek fikirler üretmenize yardımcı olabilir.

Kim, Ne, Neden, Ne Zaman, Nerede, Nasıl Diye Sorun

Beyin fırtınasında, soruların cevaplarını arıyorsunuz, ancak bazen hangi soruları soracağınızdan emin olamıyorsunuz. Kim, ne, neden, ne zaman, nerede ve nasıl temellerine geri dönmek, işinizi geliştirmek için fikir üretmenize yardımcı olabilir. Bu soruları basitçe listeleyebilirsiniz, ancak görsel bir kişiyseniz, onları bir yıldız patlaması adı verilen bir zihin haritasına benzer şekilde çizebilirsiniz.

Yıldız patlaması yaparken, ortada ana fikriniz ile başlarsınız ve ardından her noktanın sonunda kim, ne, neden, ne zaman, nerede ve nasıl gibi temel sorularınızla çizgiler çizersiniz. Bu temel soruların her birini kullanarak ana fikrinizle ilgili daha fazla soru oluşturun. Örneğin satış ortaklığı yaparak para kazanmak istiyorsunuz diyelim. Ortaya “Affiliate Marketing” koyarsınız. “Nasıl” konuşulursa, “Bağlı kuruluş ürünleri nasıl tanıtılacak?” gibi sorular olabilir. “Kim” konuşmasında, “Bağlı kuruluş ürünlerimi satın almak için ideal kişi kimdir?” diye sorabilirsiniz. Her konuşma için bir soruda durmayın. Aklınıza gelen soruları yazın.

Doğru sorulara sahip olduğunuzda, fikirlere yol açacak yanıtlar üretebilir ve işinizin yapılacak işlerine odaklanmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Para ve Zaman Önemsiz Olsaydı

Hiç “Piyangoyu kazansaydınız ne yapardınız?” Sorusuna cevap verdiğiniz oyunu oynadınız mı? Bu senaryoda, zihniniz mevcut hayatınızın kısıtlamalarından bağımsız olarak tüm umutlarınıza ve hayallerinize açılır.

Beyin fırtınası yaparken de aynı şey geçerlidir. Çoğu zaman, beyniniz fikirleri ortadan kaldıracaktır çünkü kaynaklara sahip olduğunuzu düşünmeyin. Yani, zihninizi tüm potansiyel fikirlere açık tutmak için, para ve zaman sorun olmasaydı ne yapardınız diye beyin fırtınası yapın. Herhangi bir iş kurabilseydiniz veya herhangi bir fikrin üstesinden gelebilseydiniz, bu ne olurdu?

Beyin Fırtınası Araçları

Beyin Fırtınası Araçları
Beyin Fırtınası Araçları

Beyin fırtınası söz konusu olduğunda, ihtiyacınız olan tek şey bir parça kağıt ve kalem veya kurşun kalemdir. Bununla birlikte, bu yaratıcı bir çaba olduğu için, en iyi fikirleri daha sonra değerlendirebileceğiniz ve kullanabileceğiniz bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olacak araçlara ihtiyacınız var. İşte kullanabileceğiniz birkaç araç:

 1. Fikir Defteri : Fikirlerinizi tek bir yerde tutmak, eski beyin fırtınası oturumlarına geri dönmenin harika bir yoludur. Ayrıca, beyin fırtınasını bitirdiğinizde, size gelen yeni fikirleri not etmek için yanınızda bir defter tutmaya devam edebilirsiniz.
 2. Renkli kalemler/kurşun kalemler : Renk kullanmak estetik açıdan hoştur ve bu, yaratıcıysanız yardımcı olabilir. Ayrıca fikirlerinizi sıralamanıza ve düzenlemenize yardımcı olabilir.
 3. Zihin haritası uygulamaları : Bilgisayarınızda veya başka bir cihazda kullanabileceğiniz bir dizi ücretsiz ve düşük maliyetli çevrimiçi zihin haritası uygulaması vardır.
 4. Beyaz tahta veya büyük kağıt parçası : Bu genellikle grup beyin fırtınası oturumlarında kullanılır, ancak tek başınıza olsanız bile etkili olabilir. Geniş yazı yüzeyleri, daha küçük bir alanda yazmanın getirdiği kısıtlamalardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.
 5. Yapışkan notlar : Yapışkan notların avantajı, onları daha geniş bir yüzeyde hareket ettirebilme yeteneğidir.
 6. Kaydedici : Beyin fırtınası fikirlerinizi yazmanız gerekirken, bazen önce onları kaydetmek faydalı olabilir. Fikirleri seslendirmek genellikle kafanızda olduğundan daha kolay fikir üretebilir. Elbette, bir beyin grubuna aitseniz veya bir koçunuz varsa, sorununuz hakkında konuşmak yalnızca netleştirmenize ve fikir almanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda geri bildirim almanıza da yardımcı olur.
Benzer:  İçerik Oluşturup Hızlıca Para Kazanmaya Başlayın

Beyin Fırtınası Kuralları

Beyin fırtınasının amacı, hedefleriniz için hangisinin en iyi olduğuna karar vermek için daha sonra gözden geçirebileceğiniz bir ton fikir üretmektir. Ne yazık ki beynin fikirleri filtreleme, yargılama ve değerlendirme konusunda doğal bir eğilimi vardır. Muhtemelen bazı fikirleri aptalca veya geri alınamaz olduğunu düşündüğünüz için yazmayacaksınız. Ama bunu yapamazsın. Verimli beyin fırtınası oturumları için uymanız gereken kurallar şunlardır:

 1. Yargılama yok : Ne kadar çılgınca veya imkansız görünürse görünsün tüm fikirleri yazın. Ulusal bir sabah televizyon programında olmak güvenilirliğinizi havaya uçuracak mı? Aklınıza gelirse yazın. Çok uçuk kaçan fikirler dahil edilmelidir, çünkü bunlar çoğu zaman pek ortalıkta olmayan başka fikirlere yol açabilir. Artı, yıldızlara ulaşmak asla acıtmaz. Örneğin, ulusal bir sabah programında yer almak imkansız gibi görünebilir, ancak bu fikir yerel sabah programlarına veya ulusal radyo programlarına ulaşmayı sağlayabilir.
 2. Değerlendirme yok : Beyin fırtınası, fikirlerin basitçe bir zihin dökümüdür. Fikir ne olursa olsun, onu yazın. Beyin fırtınası, bunun iyi bir fikir olup olmadığına veya nasıl gerçekleştirilebileceğine karar verme zamanı değildir. Fikirleri değerlendirmek daha sonra gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.