Nasıl YapılırPara Kazanma

Google AdSense Para Kazanmak 2023

Google AdSense para kazanmak gerçekten çok kolay ve keyif verici. Adsense yayıncıların mümkün olan en yüksek gelirleri elde etmesini sağlayan, en geniş ve kısacası sitelerinden reklam gösterimi yapan kişilerin kullanabileceği en iyi para kazanma seçeneğidir.

para kazanmak, adsense web sitenizde, blogunuzda veya YouTube videolarınızda reklam yayınlamanıza ve ziyaretçileriniz tıkladığında ödeme almanıza olanak tanıyan bir reklamcılık programıdır. Reklamlar, blogunuza veya web sitenize özel bir AdSense kodu kullanarak beslediğiniz Google'ın Adwords programını kullanan işletmelerden oluşturulur.

Google Adsense Para Kazanmak

Yeni web siteleri veya bloglar için Google AdSense programı, gelir elde etmenin en hızlı yollarından biri olabilir, bu yüzden günümüz de bir çok kişi web sitesi ve blog açarak Adsense üzerinden gelir etmeye çalışmaktadır.

Google A-d-sense ile para kazanmak
Google A-d-sense ile para kazanmak

Neden Google AdSense?

Yaklaşık 47 milyon web sitesi, Türkiye'de ki en büyük siteler dahil ve BBC, Forbes gibi büyük müşterilerde Google AdSense kullanıyor.

Google, dünyanın önde gelen arama motoru olarak görülse de, dünyanın en büyük dijital reklam ajansı olarak daha iyi tanımlanabilir. Google'ın 2021'deki 250 milyar dolarlık gelirinin %84'e yakını reklamlardan geldi.

 • Google, dijital reklamlara dünya çapında harcanan her 3 dolardan 1 dolar kazandı .
 • 2021'de Google'ın reklam geliri akışı 210 milyar dolar değerinde gelir sağladı.

Google Adsense Kullanmanın Yararları

Google AdSense kullanmanın yararları 

Google AdSense kullanmanın bazı önemli avantajları şunlardır:

 1. 50 milyardan fazla dizine eklenmiş web sayfasıyla dünyanın en büyük arama veritabanına erişim .
 2. Google'ın sektör lideri arama sıralaması algoritmaları, kullanıcıları platforma bağlı tutar. İnternet kullanıcılarının neredeyse %85'i Google aramayı tercih ediyor.
 3. Google'ın geniş ekosistemi, bir kullanıcının e-posta, bulut paylaşımı, mobil işletim sistemi, navigasyon ve hatta Fitbit gibi giyilebilir teknoloji gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılar.
 4. Reklamverenlere içeriğe dayalı hedefleme sağlamak için kapsamlı bir şekilde toplanan verileri kullanır .
 5. Tam kontrol—sitenizdeki reklam türlerini seçebilir, kaç reklamın çok fazla olduğuna, en az sarsıcı reklam stiline, reklam alanlarının tahsisine, reklam türlerine vb. karar verebilirsiniz. Ayrıca, bunu tamamen otomatik hale getirebilir ve otomatik reklamları tercih edebilirsiniz. , bu bir “ayarla ve unut” seçeneğidir.
 6. Google AdSense, daha da basit işlemlerle basit bir ilk katılım sürecine sahiptir.
 7. AdSense yayıncıları, Google'ın reklam ağının muazzam erişimine ve ölçeğine erişim elde ediyor

Google Ads'in Anahtar Kelime Planlayıcı aracı, web siteniz için en karlı nişleri belirlemenize yardımcı olabilir. Arama eğilimlerinin bir analizini sağlar.

Google AdSense diğer artıları

Google AdSense programının aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok harika avantajı vardır:

 • Adsense katılmak tamamen ücretsizdir.
 • Uygunluk gereksinimleri kolaydır; web siteniz yada açtığınız blog yeni olduğunda bile web sitenizden veya blogunuzdan para kazanabileceğiniz anlamına gelir.
 • Sitenizin görünümüne ve tarzına uyacak şekilde özelleştirebileceğiniz çeşitli reklam seçenekleri sunulmaktadır.
 • 200 TL eşiğini karşılarsanız Google, aylık olarak doğrudan para yatırma yoluyla ödeme yapar.
 • Tek bir AdSense hesabından onlarca web sitesinde reklam yayınlayabilirsiniz.
 • Mobil cihazlarda ve RSS beslemelerinde reklam yayınlama seçenekleri bulunmaktadır.
 • Bunu Blogger ve YouTube hesaplarınıza kolayca ekleyebilirsiniz, ancak YouTube'da AdSense'i videolarınızda çalıştırmak için en az 1.000 aboneye ve 4.000 saatlik izlenme süresine sahip olmanız gerekir.
Benzer:  Evden Çalışarak Dolar Kazandıran Uygulamalar & Siteler

Google AdSense eksileri

Bununla birlikte, AdSense'in de birkaç dezavantajı var:

 1. Google hesabınızı anında feshedebilir ve kuralları çiğnerseniz Google'in katı politikaları ile karşılaşırsınız.
 2. Tüm çevrimiçi gelir türleri gibi, para kazanmak için trafiğe ihtiyacınız olacaktır.
 3. Sitelerinizde çok fazla reklam sunarsanız kullanıcılar bir AdSense reklamına tıkladığında biraz para kazanırsınız, ancak ziyaretçiniz de reklamların çokluğu ve kirliliğinden dolayı sitenizi terk eder, bu da daha yüksek ücretli bağlı kuruluş ürünleri veya kendi ürün ve hizmetlerinizle fırsatını kaybettiğiniz anlamına gelir .
 4. Adsense benzeri diğer benzer reklam programlarından daha fazla ödeme yapmaz.

AdSense harika bir para kazanma seçeneğidir, ancak hızlıca zengin olma veya hiçbir şey yapmadan para kazanma programı değildir. Ayrıca, Google'ın bazı blog yazarlarının hizmet şartlarını okurken gözden kaçırdığı bazı kuralları vardır. Sonuç olarak, birçok web sitesi sahibi, bir Google politikasını ihlal ettiklerini zor yoldan öğrendi ve hesaplarını sonsuza kadar kaybetti.

Ayrıca Bkz: Hızlı Para Kazanmak ve Başarının Sırları

Google AdSense gereksinimleri

Artık Google AdSense'in içeriğinizden para kazanmanıza nasıl yardımcı olabileceğini öğrendiğimize göre, Google Adsense uygunluk gereksinimlerini anlamamız gerekiyor .

Adsense'e uygun olmak için aşağıdaki soruların dokuzuna da “Evet” vermeniz gerekir.

 1. 18 yaşından büyük müsünüz?
 2. Bir web sitesi sahibi misiniz ve web sitenizi kontrol ediyor musunuz?
 3. Web sitenizin benzersiz içeriği var mı?
 4. Web siteniz kolayca gezinilebilir mi?
 5. Web siteniz yalnızca gerçek trafik mi alıyor?
 6. Web sitenizin içeriği, Google'ın kullanıcı güvenliği ve içerik yasallığına odaklanan içerik politikalarıyla uyumlu mu?
 7. Web siteniz herhangi bir telif hakkı ihlali içermeyen orijinal içerik barındırıyor mu?
 8. Web sitenizde Google tarafından desteklenen dillerden en az birini kullanıyor musunuz?
 9. Siteniz kötüye kullanım içermeyen bir kullanıcı deneyimi sağlıyor mu?

AdSense ek gereksinimler

Yukarıdaki kriterlerin dışında, Google Adsense onayınız için çok önemli olabilecek ek resmi olmayan gereksinimler vardır. Bu kriterler , web sitenizin güvenilir olmasını sağlayan SEO en iyi uygulamalarının doğasında daha fazladır .

Bunlar şunları içerir:

 1. Güvenilir olun : “Gizlilik ilkesi”, “hakkımızda” ve “bize ulaşın” içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan teknik sayfalar barındırın.
 2. Çok yeni değil : En az altı aydır çalışıyor olmalısınız. Bu, hem Google'ın hem de okuyucularınızın web sitenize daha fazla güven duymasını sağlar.
 3. Yeterli trafiğe sahip olun : Reklamverenler, çok az düzenli ziyaretçisi olan web sitelerinde reklam envanteri istemez.

AdSense reklam türleri

 1. Metin: Metin reklamlar, Reklam Birimi (tek teklif) veya Bağlantı Birimi (teklif listesi) olarak kelimeleri kullanır ve çeşitli boyutlarda gelir. Kutunun, metnin ve bağlantının rengini özelleştirebilirsiniz.
 2. Görseller: Resim reklamlar grafik reklamlarıdır. Çeşitli boyutlarda gelirler. Hem metin hem de resim reklamları karıştıran bir reklam besleme seçeneği seçebilirsiniz.
 3. Zengin Medya: Bunlar, HTML, video ve flash içerebilen etkileşimli reklam türleridir.
 4. Video
 5. Hareketli Görüntü Gif
 6. Arama için AdSense: Bu, web sitenizde veya blogunuzda bir Google arama kutusuna sahip olmanızı sağlar. Bir kullanıcı bir terim girip arama yaptığında, AdSense reklamlarının olduğu bir arama sonuçları sayfası açılır. Web sitenizle uyum sağlamak için arama sonuçları sayfasının renk düzenini özelleştirebilirsiniz.
Benzer:  5 Farklı Para Kazanma Yöntemi

Google AdSense ödemeleri

Google, kazançlarınızın 100 ABD Dolarına ulaştığı veya bu ABD Dolarını aştığı her ay doğrudan para yatırma veya çek yoluyla ödeme yapar. Bir ayda 100$ kazanmazsanız, kazançlarınız devredilir ve bir sonraki aya eklenir. 100 ABD doları eşiğine her ulaştığınızda, Google bir sonraki ödeme döneminde bir ödeme yapacaktır.  AdSense hesabı yoluyla, reklamlarınızın en fazla tıklamayı getirdiğini ne şimdiki kazanç, ve diğer yararlı verileri görebilirsiniz.

AdSense ile önemli miktarda para kazanmak bir plan gerektirir. AdSense gelirini en üst düzeye çıkarmak için ipuçları:

 1. Google'ın kurallarını okuyun ve bunlara uyun: Web yöneticileri , AdSense program politikasının yanı sıra  Google'ın web yöneticisi politikalarına da uymalıdır  .
 2. Kendi reklamlarınıza tıklamayın veya başkalarından tıklamalarını istemeyin: Tıklamaları teşvik etmek, Tıklama Başına Ödeme  (PPC) alanı satın almak veya AdSense sayfalarına trafik çekmek için tasarlanmış bir program kullanmak kurallara aykırıdır. Google'ın kuralları çiğneme konusunda pek bağışlayıcı olmadığını unutmayın, bu nedenle kurallara uyduğunuzdan emin olun.
 3. Hedef pazarınızın okumak istediği harika içeriğe sahip olun: Sonuç olarak, ister AdSense ister diğer para kazanma yöntemleri aracılığıyla, blogunuza veya web sitenize değerli içerik ve kaliteli trafik sağlayarak para kazanılır.
 4. Dürüst, organik trafik oluşturan web sitesi pazarlama tekniklerini kullanın: Arama motoru optimizasyonu ve makale pazarlaması , sitenize ücretsiz trafik çekmede etkilidir.
 5. Web sitenizin/blogunuzun mobil (responsive) için optimize edildiğinden emin olun: Mobil cihazları kullanan kişi sayısı yüksektir. Ayrıca, Google'ın sitenizi görüntüleyen mobil cihazlara uygun reklam boyutlarını gönderebilmesi için duyarlı reklamlar kullandığınızdan emin olun.
 6. En fazla geliri sağlayan seçenekleri bulmak için reklam türlerini ve yerleşimi test edin:  Standart boyutlarla (300×250, 728×90 ve 160×600) başlayın ve ardından, bir boyutun şundan daha fazla tıklamaya yol açıp açmadığını görmek için bunları kapatın. bir diğeri.

AdSense ile maksimum kazanç

 1. Reklam yerleşiminizi maksimuma çıkarın: Sayfa başına üç standart reklam yerleşimine izin verilir. Hepsini maksimum fayda için kullanın.
 2. Ekranın üst kısmında reklamlar olsun: Bu, sayfanızın kaydırmadan görüntülenebilen bölümüdür.
 3. Başlığınızın/logonuzun altına bir lider panosu reklamı koyun: Bir reklamı sayfanın en üstüne koymak yerine, logonuzun fark edilme olasılığının daha yüksek olduğu bir yere koyun.
 4. Görünürlük için içerik içi reklamları dahil edin: Bu, makalelerinizde reklamların olması anlamına gelir; bu, yayını okuma sırasında görülecekleri için tıklamaları artırabilecektir.
 5. Sonuçlarınızı izleyin: Google, araçlar ve geri bildirimlerle sizi bunaltabilir, ancak çabanızın çoğunu yapabilmeniz için sonuçlarınız hakkında ne söylediğini görmek için verilerinizi analiz etmek için elinizden gelenin en iyisini yapar.
 6. Google'dan gelen e-postayı okuyun: Google, sitenizde beğenmediği bir şey hakkında uyarı gönderiyorsa bu özellikle önemli olabilir. Google'ın şikayetleriyle ilgilenilmemesi, programın feshedilmesine yol açacaktır.

Gelişmiş Adsense ipuçları

Sitenizde yayınlanan reklamlarınız olduğunda, AdSense programınızdan en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. AdSense gelirinizi artırmaya hazır olduğunuzda dikkate almanız gereken bazı ek ipuçları:

 1. Denemeler yapın: Reklamlarınızı AdSense üzerinden A/B testi yapabilirsiniz.
 2. Bağlantı ve kutu renkleriyle denemeler yapın: Renkleriniz temanızla eşleşiyorsa, sonuçları etkileyip etkilemediğini görmek için bunları değiştirmeyi düşünün.
 3. Yerleşim hedeflemeyi etkinleştir : Bu, reklam verenlerin reklamlarının nerede görüneceğini seçmelerine olanak tanır.
 4. Özel kanallar oluşturun : Bu , sitenizde gelir elde etmek için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını daha iyi anlamanızı sağlar.
Benzer:  Seslendirme Yaparak Para Kazanmak 2023'te Seslendirme İşi

Rakipler veya şüpheli reklamlarla başa çıkma

Web sitenizde ürün veya hizmet sunuyorsanız, Google'ın sunduğu bazı reklamların rakiplerinizden geldiğini görebilirsiniz. Ortaya çıkabilecek bir diğer sorun, tamamen meşru olmayabilecek veya pazarınızı rahatsız edebilecek reklamlardır. Bu tekliflerin sitenizde görünmesini engellemek için Google AdSense, sitenizde 200'e kadar URL'nin görünmesini engellemenize izin verir. URL'leri engellemenin zorluğu iki yönlüdür.

 1. Orada görene kadar sitenizde hangi reklamların yayınlandığını bilemezsiniz.
 2. Kendi bağlantılarınıza (URL'yi almak için) tıklayamayacağınız için, engellenecek URL'yi alırken dikkatli olmanız gerekir. AdSense'te engelleyebilmeniz için bağlantıyı almanın en iyi yolu, bağlantıya sağ tıklayıp Bağlantı Adresini Kopyala'yı seçip bir belgeye veya metin düzenleyiciye (örneğin, Not Defteri) yapıştırmaktır. Google URL'si uzundur, ancak içinde reklamın gittiği sayfanın URL'si bulunur. Bu URL'yi kopyalayın ve AdSense tarafından engellenen reklamlar hesabınıza yapıştırın .

AdSense’in yaanında diğer programlar

Media.net ve InfoLinks gibi AdSense'e benzer birçok reklam ağı programı vardır. Bazıları bir trafik eşiği gerektirebilir, bu nedenle kabul edilmeden önce web sitenizin kurulmasını ve düzenli trafik almasını beklemeniz gerekir. Ayrıca içeriklerinizin düzenli ve kopya olmamasına dikkat emeniz gerekmektedir.

Çoğunun, sayfa başına ağ reklamlarının sayısıyla ilgili bir sınırlama (genellikle üç) ve kendi reklamlarınızı tıklamanız için sonlandırma gibi Google'a benzer kuralları vardır. Çoğu durumda, hizmet şartlarını ihlal etmeden sitenizde birden çok reklam ağı çalıştırabilirsiniz, ancak bunu yapmadan önce her bir ağın kurallarını okumak isteyeceksiniz. Ayrıca, sitenizin, okuyucularınızın içeriği bulamayacağı kadar reklamlarla dolup taşmasını önlemek istersiniz.

Diğer gelir seçenekleri

Reklam ağları, özellikle de AdSense, yeni bir blog yazarı veya web sitesi sahibi olarak katılabileceğiniz ve kullanımı kolay olduğu için harika seçeneklerdir. Ancak web sitenizden para kazanmanın tek yolu bunlar değildir. Aslında, site trafiğiniz arttıkça diğer para kazanma seçenekleri daha iyi olabilir. Reklam ağları yerine veya bunlarla birlikte kullanabileceğiniz bazı diğer para kazanma fikirleri burada.

 • Affiliate Marketing : Reklam ağları gibi, bağlı kuruluş programlarına katılmak genellikle ücretsizdir ve web sitenize eklenmesi kolaydır.
 • Kendi Ürününüzü veya Hizmetinizi Satın : Bağlı kuruluş pazarlama yoluyla başka birinin tanıtımını yapmak yerine kendi ürün veya hizmetinizi oluşturmak size önemli ölçüde daha fazla para kazandırabilir. Bu, özellikle oluşturması ve satması ucuz olan bilgi ürünleri veya çevrimiçi kurslar için geçerlidir. Diğer seçenekler arasında e-kitaplar ve serbest hizmetler bulunur.
 • Koçluk veya Danışmanlık : Konunuzda bir uzman olarak, web sitenizde veya blogunuzda sağladığınız bilgilerin ötesinde insanlara yardım etmek için iyi bir konumdasınız. Koçluk veya danışmanlık yoluyla daha derinlemesine yardım sunabilirsiniz.
 • Sponsorlar: İyi miktarda trafiğiniz olduğunda ve hedef kitleniz üzerinde etkiniz olduğunda, diğer şirketler web sitenize sponsor olmak için ödeme yapacaktır. Tüm sitenize veya tek bir sayfaya veya gönderiye sponsor olabilirler.

Gördüğünüz gibi, bir web sitesinden veya blogdan gelir elde etmenin birçok yolu var. Ancak birçoğu, para kazanmadan önce önemli bir trafiğinizin olmasını gerektirir. AdSense'in iyi bir başlangıç ​​para kazanma seçeneği olduğu yer burasıdır. Hiçbir şey oluşturmanıza gerek yok, blogunuza veya web sitenize başladığınız gün katılabilirsiniz, ücretsizdir ve reklam kodunu web sitenize eklemek kolaydır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.