Yurtdışı Eğitim

İsveç’in En İyi Üniversiteleri

İsveç’in En İyi Üniversiteleri; İsveç dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir, İsveç’in gelişmiş olması eğitimine de yansıyarak üniversite düzeyinde eğitimin kaliteli olmasını sağlamıştır. İsveç’te bulunan üniversitelerin birçoğunun köklü bir tarihi vardır. İsveç’te üniversite eğitimi almak diğer ülkelerde eğitim almaktan farklıdır. İsveç’in en iyi üniversiteleri İsveç’te okumayı düşünenler için araştırılması gereken konular arasındadır.

İsveç'in En İyi Üniversiteleri
İsveç’in En İyi Üniversiteleri

İsveç’te eğitim öğrenciyi odak alan bir yapıdadır. İsveç üniversiteleri grup çalışmalarını ve araştırmalı eğitimi destekleyen bir yapıya sahip olmakla bilinir. Bu sebeple bu ülkede eğitim görmek kişiye farklı kazanımlar sağlayacaktır. İsveç’te eğitim görmek için tek neden bu değildir. İsveç’te eğitim yenilikçi yapıdadır, kaliteli ve geleneksel yöntemlerden uzak bir eğitim benimsenmiştir. Ayrıca AB ülkesi öğrencileri bu ülkede ücretsiz eğitim görebilir.

İsveç’in en iyi üniversitelerinden mezun olmak kişiye gerek iş hayatında gerekse özel hayatında başarılı olmasını sağlayacaktır.

1. Karolinska Enstitüsü

Dünyanın en iyi 500 üniversiteleri arasında yer alan Karolinska Enstitüsü İsveç’in en iyi üniversiteleri arasındadır. Özellikle tıp alanında yaptıkları çalışmalar ile dünya çapında ilgi görür. Özellikle tıp alanında dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri kabul edilmektedir. Karolinska Enstitüsü İsveç’in başkenti Stockholm yakınlarında olan Solna kentinde yer alır. Bu üniversite ilk başta ordu cerrahlarını yetiştirmek için kurulsa da zamanla büyüyüp gelişerek pek çok alanda eğitim vermeye başlamıştır.

Karolinska Ensitisü sağlık ve yaşam bilimleri alanında lisans ve lisansüstü eğimler vermektedir. Lisans eğitimleri arasında; tıp, psikoterapi, psikoloji, fizyoterapi, radyoterapi, hemşirelik, ebelik, diş hekimliği, konuşma ve dil terapisi, odyoloji eğitimleri sağlamaktadır. Ayrıca bu üniversitede bulunan Nobel Meclisi, Nobel Tıp ve Nobel Fizik ödülüne aday gösterme yetkisine sahiptir. Bu üniversiteden mezun olan 5 öğrenci Nobel ödülüne sahiptir.

Benzer:  Polonya’nın En İyi Üniversiteleri

2. Stockholm Üniversitesi

İlk başlarda kolej olarak kurulmuş olup zamanla üniversiteye dönüşmüştür. Ulusal şehir parkının ortasında bulunan üniversite zamanla İsveç’in en iyi üniversiteleri arasına girmiştir. Baltık Denizi girişinde ve kuzeyinde plajlar bulunan üniversiteye şehir merkezinden metro ile ulaşım sağlanmaktadır. Stockholm Üniversitesi kampüsü geniş bir ormanlık alan, çeşitli bitki ve ağaç türleriyle çevrilir. Hem şehir merkezine yakın oluşu hem de doğal bir ortamının bulunması üniversitenin cazibesini artıran nedenler arasındadır.

3. Uppsala Üniversitesi

1477 yılında kurulan Uppsala Üniversitesi İsveç’in en iyi üniversiteleri arasında yer almakla birlikte aynı zamanda en eski üniversitesidir. İsveç’in Uppsala kentinde bulunan üniversitenin kampüsü oldukça modern bir görünüme sahiptir. Üniversitede 70’den fazla lisans bölümü olmakla beraber dünya çapında 400’den fazla üniversite ile değişim programı yapmaktadır.

Uppsala Üniversitesi’nin 3 temel disiplini alanı vardır. Bunlar; bilim ve teknoloji, sanat ve sosyal bilimler, tıp ve eczacılıktır. Yeni öğrenciler en çok bu üniversitede hukuk, psikoloji ve tıp bölümlerini tercih etmektedirler.

4. Lund Üniversitesi

İsveç’in en iyi üniversiteleri arasında yer alan Lund Üniversitesi İsveç’in Lund kentinde bulunan bir devlet üniversitesidir. Ayrıca Malmö ve Helsinbörg kentlerinde de kampüsü bulunmaktadır. Ayrıca üniversitenin içinde 20’den fazla araştırma merkezi ve enstitü de bulunur. Üniversitenin kütüphanesi İsveç’in en büyük ve en eski kütüphanesi unvanına sahiptir.

5. KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü

İsveç’in başkenti olan Stockholm’de bulunan KHT Kraliyet Teknoloji Enstitüsü İsveç’in en iyi üniversiteleri arasında yer almakla birlikte aynı zamanda ülkenin en eski ve en büyük teknik üniversitesidir. İsveç’in mühendislik eğitim ve teknik eğitiminin üçte birini bu üniversite karşılamaktadır.

Benzer:  Kuveyt'te Üniversite ve Kuveyt'te Eğitim

Doğa bilimleri, mimarlık, mühendislik, şehir ve yönetim planlaması gibi birçok alanda eğitim veren üniversite araştırmacı ve güçlü bir eğitim kurumudur.

KHT Kraliyet Teknoloji Enstitüsü AB’nin Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsün de baş ortakları arasında yer alır. Kapsamlı uluslararası araştırma ve eğitim değişim programları ile Asya, Avrupa gibi ülkelerden de öğrenci değişimlerine izin verir.

6. Chalmers Teknoloji Enstitüsü

İsveç’in en iyi üniversiteleri arasında yer alan Chalmers Teknoloji Enstitüsü ismini kurulduğu dönemde İsveç Doğu Hindistan Şirketi müdürü William Chalmers’ten almıştır. Yoksul çocuklara okuma ve yazma öğretilmesi amacıyla bir fon ayıran Chalmers sayesinde bu üniversite kurulmuştur.

İsveç’in Goteborg kentinde bulunan enstitü 2 büyük kampüsten oluşur. Çevresinde Goteborg limanı bulunur ve burası kentin en cazip yerlerinden biridir. Üniversite hücresel ve moleküler araştırmalar yapmak amacıyla Gotebor’da bulunan Lundberg Laboratuvarı ve şehirden 30 km kadar uzaklıkta yer alan Onsola Uzay Gözlemevinden çeşitli araştırmalar yapar.

Chalmers Teknoloji Enstitüsü genel olarak; nanoteknoloji, nanobilim, bilgi ve iletişim teknolojisi, çevre ve yaşam bilimi gibi alanlarda eğitim vermesiyle öne çıkmıştır.

7. Linköping Üniversitesi

1975 yılında kurulan Linköping Üniversitesi İsveç’in en büyük üniversitesi olmakla birlikte aynı zamanda İsveç’in en iyi üniversiteleri arasında bulunuyor. Üniversite temel olarak tıp, hükümet ve teknoloji alanlarında eğitim vermek amacıyla kurulmuştur.

Günümüzde Linköping Üniversitesi 4 kampüsten oluşmuştur ve bu kampüsler 3 ayrı kente dağılmış vaziyettedir. Yenilikçi yapıya sahip fakültelerinin oluşuyla bilinen üniversitede 4 ayrı enstitü bulunur. Bu enstitüler; Sanat ve Bilim, Tıp ve Sağlık Bilimleri, Eğitim Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü’dür.

Linköping Üniversitesi lisans ve lisanüstü eğitimlerinde uluslararası düzeyde İngilizce dersleri ile çeşitli küresel araştırmalar yapmaktadır. Yaptıkları çalışmalarda her zaman öğrencinin teşvik edilmesi temel amaçları arasındadır.

Benzer:  Macaristan'da Üniversite Okumak ve Eğitim

Üniversitenin imkanları arasında yer alan öğrenci değişim programları sayesinde kozmopolit bir üniversite kampüs ortamı bulunur.

8. Karlstad Üniversitesi

İsveç’in en iyi üniversiteleri arasına giren Karlstad Üniversitesi aynı zamanda İsveç’in en yeni üniversitelerinden biridir. Varmland eyaletinin en büyük kenti olan Karstad şehrinde tarihi 1840’lı yıllara dayanan bir üniversitedir. Burası ilk kurulduğunda amaç öğretmen eğitimi olmuştur.

Karlstad Üniversitesinde öğrenciler üç fakülteye ayrılmıştır. Bu fakülteler; öğretmen eğitimi, sanat ve sosyal bilimler ve sağlık bilimi ve teknolojisidir. Derslerin çoğu İsveççe olmakla birlikte İngilizce dersler de bulunur. Ayrıca üniversite bünyesinde bir uydu kampüs niteliğinde bir de müzik okulu yer alır.

9. Umea Üniversitesi

İsveç’in en iyi üniversiteleri arasında bulunan Umea Üniversitesi aynı zamanda ülkenin en eski üniversitelerinden biridir. İsveç’in kuzeyinde bulunan üniversitede öğrenciler kuzey ışıklarını ve eşsiz kutup manzarasını görebilirler.

Umea kenti öğrenciler için hem eğitim hem de cazibe merkezidir. Kentte bulunan müzeler, caz festivalleri, tiyatrolar ve operalar kente çekicilik katan unsurlar arasındadır.

Dünyanın her yerinden öğrencileri ve öğretim üyeleri bulunan üniversitede çok renkli ve kültürel eğitim sağlanmaktadır. Ayrıca uluslararası düzeyde yapılan anketlerde öğrenci memnuniyetinin yüksek olduğu üniversiteler arasında yer alır.

10. Orebro Üniversitesi

1960 yılında kurulan Orebro Üniversitesi modern bir üniversite olmasıyla bilinir. Üniversite modernliğinin yanı sıra İsveç’in en iyi üniversiteleri arasında kendine yer bulmuştur. 4 kampüsü bulunan üniversitenin ana kampüsü Örebro’da yer alır. Örebro kenti Stockholm ve Goteborg şehirleri arasında bulunması üniversiteye ulaşımın kolay olmasını sağlamıştır.

Örebro Üniversitesinde 8 okul bulunuyor. Bunlar; Mutfak Sanatları ve Yemek Bilimi, Hukuk, Eğitim ve Sosyal Bilimler, Beşeri Bilimler, Psikoloji ve Sosyal Hizmet, Tıp, Müzik, Tiyatro, Müzik, Bilim ve Sanat Okuludur. Ayrıca üniversitenin birçok çeşitli alanda araştırma programları bulunur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.