İtalya İş İlanları

İtalya İş İlanları – İşçi Alımı – İtalya’da Yaşam

Hem benzer kültürel özellikler hem de coğrafi konumunun ülkemize nispeten daha yakın olması İtalya'yı cazip kılan faktörler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra moda, sanat ve tarihin başkenti olarak anılan İtalya'da yaşam ise bir o kadar eğlenceli.

İtalya’da çalışmaya ve yaşamaya dair her şey

Günümüz gençleri artık yurtdışında çalışma ve orada yaşama hayalleri kuruyor. Türkiye'de eğitimini tamamlayan başarılı gençlerin birçoğu Avrupa ülkelerinde yaşamlarını sürdürmenin yollarını arıyor. Özellikle İtalya'ya olan talep ise bir hayli fazla.

İtalya'da Çalışmak İtalya'da Yaşam
İtalya'da Çalışmak İtalya'da Yaşam

Çalışmak ve yaşamak için oldukça başarılı bir seçim olan İtalya hakkında merak edilen bazı konular bulunuyor. İtalya'da yaşam şartları, çalışma koşulları ise en çok merak edilenler arasında. Biz de bu yazımızda İtalya hakkında işinize yarayacağını düşündüğümüz birtakım bilgileri sizlerle paylaşacağız.

İtalya’ya İşçi Olarak Gitmek

Dünyanın en büyük 8.ekonomisi olarak bilinen İtalya'da herhangi bir meslek alanında çalışmak mümkün. Özellikle moda, ayakkabı, kimya, gıda, turizm ve motorlu taşıt sanayisinde İtalya'nın kalifiye iş gücüne ihtiyaç duyduğu biliniyor. Bu yüzden farklı ülkelerden iş gücü ihtiyacını karşılamaya çalışan İtalya'ya işçi olarak gitmek basit bir kaç adıma bakıyor.

Ayrıca Bkz. Yurtdışında İş İmkanı

İlk olarak İtalya'ya işçi olarak gitmek isteyen kişilerin kişisel meslek uzmanlıklarına göre İtalya'da yer alan firmalara başvuru yapması gerekiyor. Firmalarla yapılan başvurular olumlu sonuçlandığı takdirde burada çalışabilir ve yaşayabilirsiniz. Başvurunuzu onaylayan firma çalışma izni alabilmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Bunun yanı sıra İtalya'ya işçi olarak gitmek için farklı bir yol da mevcut. İtalya, nüfusu gençleştirmek ve iş gücü ihtiyacını karşılayabilmek için göçmen politikaları uygulamaktadır. Bu politika gereğince izin verilen bölgelerde göçmen ve işçi olarak çalışmak mümkündür. Bu politikadan faydalanabilmek için Türkiye'de bulunan İtalyan konsolosluğuna başvuru yapmanız ve başvuru sürecini takip etmeniz yeterlidir. Başvurunuz onaylandığı takdirde İtalya hükümetinin uygun gördüğü yerlerde çalışmaya ve yaşamaya başlayabilirsiniz.

Benzer:  Lüksemburg İş İlanları – İşçi Alımı – Lüksemburg'da Yaşam

İtalya’da Asgari Ücret

Diğer pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi İtalya'da da net bir asgari ücretten bahsetmek mümkün değildir. Çünkü buradaki çalışanlar aylık net maaş yerine çalışma saati üzerinden kazanç sağlamaktadırlar. Bu sebeple farklı meslek ve iş kollarında çalışanlar için belirlenen asgari ücret farklılık göstermektedir. Örnek vermek gerekirse tarım işçileri gıda sektöründe çalışanlara göre daha fazla kazanırken, inşaat işçileri de tarım işçilerine oranla aylık daha fazla gelir elde ederler. Bu gelirlerin belirlenmesinde nöbet, mesai ve vardiya sistemleri de etkili olmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi İtalya'da asgari ücret çalışılan sektörlere ve çalışma saatlerine göre değişiklik gösterir. Kısaca çok çalışan çok kazanır gibi bir genelleme yapabiliriz.

İtalya’da En Çok Kazandıran Meslekler

Avrupa ülkeleri arasında İtalyan ekonomisi oldukça önemli bir yere sahiptir. Dünya'nın en gelişmiş ekonomileri arasında ilk 10'da gösterilen İtalya'da farklı pek çok meslek alanında milyonlarca kişi istihdam edilmektedir. Bu kişilerin kazançları ise değişiklik göstermekle birlikte İtalya'da her zaman merak konusu olmuştur.

Öncelikle belirtmeliyiz ki diğer tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi burada da tıp, mühendislik ve mimarlık eğitimi alan üniversite mezunları mesleklerine başladıkları an yüksek kazançlar elde etmektedir. Bunun yanı sıra özellikle turizm sektörü yabancılar için çok sayıda iş fırsatı sunarken eğitim sektörü İngilizce bilginiz varsa size yeni kapılar açacaktır. Ancak sadece üniversite mezunlarının yüksek kazanç elde ettiği yanılgısına sakın kapılmayın. Çünkü kamyon şoförleri, bebek bakıcıları, makine operatörleri, inşaat ustaları, garsonlar ve diğer meslek alanlarına göre oldukça iyi bir gelir elde etmektedirler.

Ayrıca Bkz. Yurtdışında Şirket Kurmak İçin Bilmeniz Gerekenler

İtalya İşçi Alımı

İtalya'da çalışmak ve burada yaşamını sürdürmek isteyen kişiler genellikle bunu nasıl yapacakları konusunda birtakım endişelere kapılırlar. ‘'İtalya'ya nasıl gideceğim?'', ‘'Gerçekten bir iş bulabilecek miyim?'' gibi soru işaretleri kafalarında döner durur. Eğer siz de bu endişe ve soru işaretleriyle başa çıkmakta zorlanıyorsanız İtalya'da iş bulma sitelerinden yararlanarak firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Benzer:  Amerika İş İlanları - İşçi Alımı - Amerika'da Yaşam

Çünkü bir firma aracılığı ile böyle bir yolculuğa başlamak, bireysel yolculuklardan her zaman daha güvenilir olacaktır. Özellikle meslek alanınızla ilgili bir firmaya başvuruda bulunduğunuzda neyi ne zaman yapacağınız konusunda bazı fikirler edinebilirsiniz. Bu fikirler de mutlaka İtalya'da iş bulma ve çalışma serüveninizde size yardımcı olacaktır.

İtalya’da İş Bulma Siteleri

İtalya'da çalışmayı kafaya koyduysanız bunun için bir kaç farklı yolu tercih edebilirsiniz. Özellikle İtalya iş bulma siteleri bireysel başvurular yapmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Çevrimiçi olarak binlerce farklı iş seçeneği bu siteler üzerinden inceleyebilir aynı zamanda açık pozisyonlar hakkında bilgi sahibi de olabilirsiniz.

 1. LInkedIn
 2. CareerJet
 3. The Local
 4. CarrieralN
 5. xPatJobs
 6. Cliccalavoro
 7. Indeed
 8. Monster
 9. Lavoro

İtalya’da çalışma vizesi için evraklar

İtalya‘da çalışmak için 3 aydan daha fazla süre kalmak durumunda olanların İtalya çalışma vizesi almaları gerekmektedir. Avrupa Birliğine üye ülkeler ve bilhassa İsviçre vatandaşları bu vizeden muaf olup, diğer üçüncü ülke vatandaşları bu vizeyi almak zorundadırlar.
 • Başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi
 • Pasaport
 • Kimlik fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Teminatlı seyahat sağlık sigortası ücreti
 • İtalya tarafından verilecek çalışma izninin aslı
 • İşverenle imzalanan iş sözleşmesi
 • İtalya Çalışma Bakanlığından alınan çalışma izni belgesi
 • İtalya'daki işin gerekliliklerini yerine getirecek yetkinlikte olduğunuzu kanıtlayan belgeler
 • Finansal durumunuzu gösteren belgeler
 • Mal varlığı belgeleri

Ayrıca Bkz. Amerika İş Başvurusu, Amerika'da Yaşam

İtalya’da için iş başvurusunda dikkat etmeniz gerekenler!

 • Çok fazla referanstan ziyade en iyi referanslarını eklemek
 • Düzgün çekişmiş bir fFotoğraf eklemek
 • Uzmanlık alanlarınızı eklemek – Bu kısım CV'niz için çok önemlidir bunu es geçmeyiniz
 • Mühendislik, tıp yada buna benzer meslekler için CV'nizi kısa tutmaya çalışın

İtalya’da Günlük Yaşam

İtalya dediğimizde akla ilk olarak Rönesans ve Barok mimarisiyle süslenmiş sokaklar, piyano ve violin sesleri, birbirinden lezzetli pizza ve makarnalar geliyor. Sanatı, tarihi ve modasıyla oldukça ikonik bir konumda bulunan İtalya'da günlük yaşam elbette ki oldukça renkli.

Tarihi, coğrafyası ve denizi ile turistler için oldukça büyüleyici bir konumda bulunan İtalya'ya biraz da halkın gözüyle bakalım. Öncelikle güçlü ve gelişmiş bir ekonomiye sahip olan İtalya'da halkın refah düzeyi oldukça yüksek. Sağlık, eğitim ve sosyal devlet imkanlarından fazlasıyla faydalanan halk için huzurlu ve sakin bir hayat sürdürmek mümkün. Bunun yanı sıra ülke vatandaşlarının alım gücünün yüksek olduğunu da söyleyebiliriz.

Benzer:  Kariyer Fikirleri Yurtdışı İş İmkanı İçin 11 Öneri

Genellikle şehirlerde ve köylerde yaşamını sürdüren insanlar burada çeşitli iş kollarında çalışabiliyor. Özellikle şehir merkezlerinde daha fazla iş imkanı bulunmasıyla birlikte şehir nüfusu bir hayli artmış durumda. Ancak yine de kalabalığın ve trafiğin tahmin edilenden daha az olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye'den giden insanların ilgisini en çok çeken detaylardan birisi de akşam belirli saatlerden sonra açık bir yer bulmanın biraz zor olması. Şehir merkezlerindeki bazı restoran ve mağazalar geç saatlere kadar hizmet verse de diğer mahallelerde sessizliğin hakim olduğunu söylemek mümkün.

Ayrıca Bkz. Fransa İş Başvurusu Fransa'da Yaşam

İtalya Ülke Genel Bilgiler

Orta büyüklükte bir ülke olarak adlandırabileceğimiz İtalya coğrafi konumu sebebiyle ılıman bir iklime sahiptir. Özellikle ülkemizin batı ve güney kesimlerinde görülen iklimle benzer iklim özelliklerine sahip olan İtalya'da hava şartlarının yaşamak için oldukça elverişli olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle uygun iklim koşulları, tarihi ve kültürel mirası ile turistlerin ilgisini çekmeyi başaran İtalya, dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında yer almaktadır.

Avrupa'nın en kalabalık dördüncü ülkesi konumunda bulunan İtalya hem ekonomik hem de siyasi yönden oldukça önemli bir statüye sahiptir. Gelişmiş ekonomisi ve yaşam kalite endeksine bakıldığında İtalyan halkının huzur ve refah içerisinde yaşadığını söylemek mümkündür. G7, NATO, AB, OECD, Birleşmiş Milletler gibi pek çok siyasi kuruluşa üye olmasının yanı sıra dünya siyasetinde de önemli bir konuma sahiptir.

Bunların yanı sıra İtalya ülke genel bilgileri konuşulurken sinema, müzik, edebiyat ve sanattan da mutlaka bahsetmek gerekir. Dante ve Boccaccio gibi İtalyan edebiyatının önemli isimleri ile Vivaldi, Rossini, Bellini ve Donizetti gibi klasik müziğin önde gelen isimleri bu topraklarda yetişmiştir.

Sırf bu isimler düşünüldüğünde bile dünya sanat tarihine katkılarından dolayı İtalya'nın ne kadar önemli bir konumda olduğu görülmektedir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.