Kariyer Fikirleri

Kariyer Planlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

insanların yaşamları boyunca ilerleyeceği yolun haritasıdır.  Bu harita da kalbinizden, aklınızdan ve mantığınızdan geçen bu uzun yolun eşit ya da birbirine oldukça yakın olmasına son derece önem göstermelisiniz. sahibi olmanızda geleceğinizin ve hayatınızın akış yönünü sadece bu harita belirleyecektir. İyi bir kariyer için bu haritayı kendinize uygun hazırlamanız elbette çok önemlidir.

Kariyer Fikirleri ve Kariyer Planlaması

Kariyer planlaması insanların iş hayatında hedeflediği noktaya gelebilmeleri için belirledikleri yolda aksamadan yürümeleridir. İş hayatında ulaşılması istenilen noktaya gelebilmek için yapılan çeşitli ve yenilikçi çalışmaların toplamına ise kariyer denir.

Kariyer Fikirleri ve Kariyer Planlaması
ve Kariyer Planlaması

İnsanlar modern çağ dediğimiz yeni yaşama ayak uydurmak zorundadırlar. Hayatta ve işlerinde oldukça başarılı olmak, sosyal yaşamlarını olumlu yönde çok fazla etkilemektedir. Modern dünyanın modern insanı olarak yaşamak her insanın istediği bir yaşam tarzı olmaktadır. Modern dünyaya ayak uydurmak için kariyer fikri sahibi olmak oldukça önemlidir.

Bireysel Kariyer Planlama Nasıl Yapılır?

Kariyer Planlaması kariyer geliştirmenin çalışma odaklı yönlerinin tümünü kapsamaktadır. Kariyer bir İKY fonksiyonudur. Zaman boyutu ile ele alınan bir planlama yönüdür.

Bireysel kariyer planlama kişilerin bilinçli olarak uzun dönemli yaşamlarının iş değerlendirmesidir. Kişinin kendini ve becerilerini, ilgi ve yetenek alanlarını göz önünde bulundurarak ilerlemesi en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Artı ve eksi yönlerini göz önünde bulundurarak kendisine kısa, orta ve oldukça uzun dönemli hedefler belirlediği bir dönemdir.

Planın Aşamaları Nelerdir?

  • Zayıf ve güçlü yönleri tamamen tespit etmek
  • Yürüyeceği kariyer amaçlarını dikkatle belirlemek
  • Örgüt dışı ya da örgüt içi olanakların belirlenmesi
  • Planı hazırlamak ve uygulamak
  • Geri bildirim sağlamak
Benzer:  Serbest Çalışmanın Avantajları

Kendini tanımak ve kişiliğinin farkında olmak oldukça önemlidir. Kendine özgü olan davranış ve kişiliği ile kariyer yolunu çizmek gerekmektedir. Bu yolda yürürken en doğru yerde ve en doğru yönde ilerlemek çok önemlidir. Doğru seçim ve alınan kararla ilerlemek oldukça kolay olacaktır.

Kişi kendini bu yönde geliştirmeye sürekli devam etmek zorundadır. Harekete geçip kariyer yolunda ilerlerken her zaman yeniliklere ve gelişimlere açık olmalıdır. Yürüdüğü yolda kendini geliştirerek ilerlemesi hedefine ulaşmakta kolaylıklar sağlayacaktır.

Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

Hemen hemen her insanın yaptığı planlar arasında yer alır. İnsanların birçoğu kariyer basamaklarını hayal kurarak tırmanmaya devam eder.   Kimi bazen yaptığı plana uymazken, bir diğeri o planın dışına asla çıkmadan ilerlemektedir. Her insanın hedefi başarı ve amacı istikrardır. Ama hayat bazen istedikleri gibi gelişmiyor ve hedeflerinin yanlış rotada olduğunu anlamaları uzun sürmemektedir.

Örnek verecek olursak bir öğretmenlik okuyan ve hayatını çocuklar içerisinde geçirmeyi devam ettirmek isteyen biri zaman geçtikçe bu hayalinin farklı bir yolda olduğunu anlayabiliyor. Asıl istediği konum bambaşka bir dalda olabiliyor. Bu aslında hiç şaşılacak bir durum değildir. Tam bu noktada insanların kendileri için yaptığı kariyer planlaması devreye girmektedir.

Gelecekte ki yaşam haritası olarak bilinen bu planlama isteklerinizi, hedeflerinizi ve amaçlarınızı daha net bir şekilde görüp ilerlemenizi sağlamaktadır. Bu yolda ilerlerken amacınızın dışına çıkmanız, yaşam ve fikir yönünüzle farklılık gösterebilmektedir. Her an değişebilen bu harita ile belirlenen yeni yolda ilerlemek oldukça önemlidir. Önceden yapılan bir planı sonradan bozup o yolda ilerlemek sizin için daha hayırlıdır.

Kariyer Planlaması Yapmanın Püf Noktaları

Yol haritanızı çizerken ne istediğinizi bilmeniz sizin için ilk adım olacaktır. Kalbinizden ve mantığınızdan geçen yolun eşit ya da birbirine oldukça yakın olmasına önem göstermelisiniz. Mutsuz olarak yapmış olduğunuz meslek size para kazandırabilir ama ne sizi ne de çevrenizi mutlu edebilir.  Bu plan insan hayatında en önemli planlar arsında yer alır.

Benzer:  İngilizce Öğrenerek Para Kazanma
Kariyer Planlaması Yapmanın Püf Noktaları
Kariyer Planlaması Yapmanın Püf Noktaları

Doğru kararı verip, doğru yolda ilerlemek başarının ta kendisidir. Kişi ne istediğini bilerek ilerlerse gerçek amacına işte o zaman ulaşmış olur. Plan yaparken ilgi ve yeteneklerinizi göz önünde bulundurmak oldukça önemlidir. Kendini eksiği ve fazlasıyla yargılamalı ona göre yol haritasını belirlemelidir.

Kuş bakışı planı

Olmak istediğiniz konuma şöyle yukardan bir göz atmanız demektir. Yürüdüğünüz yolda kendinizi nerede göreceğinizin planlamasıdır.

Hangi sektör planı

En önemli kararlardan biridir. Hangi alanda çalışmak istediğinizin planıdır. Bilgi ve becerileriniz doğrultusunda karar vermek sizin için oldukça önemlidir.

Zayıf ve güçlü yanlarınızın planı

Genel olarak kendinizi hangi alanlarda güçlü hissettiğinizi belirlemek oldukça önemlidir. Hangi konuda yetenekli iseniz, kendinizi o yolda ilerletmeniz size başarı sağlayacaktır. Zayıf yönlerinizi bilmek ve yolda yürümeyi tercih etmemek, ileride bulunacağınız kariyer noktanızı oldukça etkileyecektir.

Hareket planı

Kendinize genel bir bakış açısından sonra çizeceğiniz yolun başlangıcıdır. Hedeflediğiniz yolda yürüme vaktinin geldiğini belirtmektedir. Bizim tavsiyemiz kendiniz için öyle bir iş seçin ki seçtiğiniz iş hobileriniz arasında yer alsın. Böylece kendinizi çalışıyor gibi hissetmez ve hayatın her daim tadını keyifle geçirmiş olursunuz.

Kariyerin Zirvesine Nasıl Ulaşılır?

Üniversite yıllarında başlayan ve ucu bucağı görünmeyen bir yolculuktan bahsediyoruz. Gelecekte bir insanın iş hayatında bulunduğu konumu gösteren belirsiz uzun bir yoldur. İyi bir kariyer yolculu bu yıllarda başlamaktadır. Eğitim süresince seçmiş olduğunuz mesleğin tüm bilgileri size bu süreçte verilmektedir. Verilen onca değerli bilgiyi nasıl kullanacağınız ise tamamen sizin çizdiğiniz yol haritasında belirlenir.

Bu yolda ilerledikçe alınan tüm bilgileri doğru yönde ve ustaca kullanmak oldukça önemlidir. Kişi kendini iyi tanımalı ve hangi alanda ilerlemek isteyeceğini iyi bilmelidir. Vereceği bir yanlış kararla bütün hayatı alt üst olabilir.

Birçok insan kariyer planlaması yolculuğu süresince bütün belirlediği soruların cevaplarını 30lu ve 40lı yaşlarda bulmaktadır. O soruların cevabı hep pişmanlıklar içerisinde cevaplanır. Şimdiki aklım olsaydı öyle yapmazdım ya da keşke o şekilde davranmasaydım kelimeleri yerini bulmaktadır.

Benzer:  Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimciler İçin Hızlı 7 Adım

Kişilerin bu pişmanlıkları her ne kadar kariyer açısını ümitsizliğe götürse de hiçbir şey için asla geç değildir. Hayatta yaşadığınız sürece isteklerinizden vaz geçmek, kendinize yapacağınız en büyük haksızlıklar arasında yer alır. İsteklerinizden vaz geçmek için henüz çok erkendir. Her zaman her şeyin bir çözüm yolu mutlaka vardır.

Asla Pes etmemek

Her ne kadar yapılan planlar doğrultusunda ilerleme gösteremesek de amacımıza ulaşana kadar pes etmemeliyiz. İstediğimiz kariyer zirvesi çok uzak göründe de bu yolda iktidarla yürümede kararlı olmalıyız. Ulaşacağımız hedef kitlemiz zaman zaman bizi oldukça yoracaktır. Ama unutulmaması gereken bir şey vardır. Başarı kişinin belirlediği adımlarla gerçekleşmektedir. Ufak başarı belirleyen kişiler ufak adım atarlar ve bu yolda ufak adımlarla ilerlemeyi tercih ederler.

Kariyer Fikirleri Edinin ve Asla Pes Etmeyin
Kariyer Fikirleri Edinin ve Asla Pes Etmeyin

Orta seviye de bir başarı elde etmek isteyen kişiler, orta adımlarla çalışmalarını gerçekleştirirler. Ve hayatı inişli çıkışlı orta seviyede yaşamayı tercih ederler. Oysa bir de büyük başarı sağlamak isteyen insanların çalışmaları vardır. Büyük adımlar atarak çalışmalarını gerçekleştirirler. Bu yolda her şeyden vazgeçerek ilerlemeyi tercih ederler.

İstedikleri kariyere gelene kadar büyük adımlar atmaya devam ederler. O yolda yaptıkları bütün gelişimleri harfiyen yerine getirmenin ödülünü alırlar. Bu durum diğer insanları oldukça kıskandırır. O kişilerin şanslı olduklarına inanırlar. Ve zaman zaman kendilerini bu şekilde teselli ettikleri gözlemlenmiştir.

Herkes hayatında verdiği emeğin karşılığını almaktadır. Az emek veren kişi az emek veren kişi azını, çok emek sarf eden ise çoğunluğunu alır. Orta seviye de emek veren ve çalışan kişi, orta seviye de bir kariyere sahip olur. Ama büyük emek veren ve kariyer fikirleri konusunda hayatı boyunca büyük işlere odaklanan kişiler ise kariyer basamaklarını hızlıca geçebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.