Kariyer Fikirleri

Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

Kariyer planlaması nasıl yapılır aslında çok önemli bir sorunun yanında insanın kişiliğini de ortaya koyan bir durumdur. Kariyer, hayatta ulaşmak istediğiniz iş ve profesyonel fenomenleri tanımlar. Bireyler, aile eğitiminden mezuniyete kadar açık bir yolda kariyer hedeflerine ulaşmak ve bir hedef ekseninde başarılı olmak isterler. Kariyer hedefleri, bireylerin gelecekteki yapılarını şekillendirmeleri için bir rehberdir.

İşte bu noktada izlediğiniz yol, kariyer hedeflerinin ve belirli hedeflerin seçiminde önemlidir. Kariyer hedeflerini doğru belirleyen ve bu eksende projeler yürütenler, gelecekte kariyerlerinde daha başarılı olacaklardır. Doğru kariyer hedeflerinin belirlenmesinde kariyer planlamasının önemi ortaya çıkar. Bir kariyer planı, bir kişinin hedeflerine ulaşmak için attığı adımlar için temel kılavuzdur.

Kariyer Planlamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kariyer planlaması nasıl yapılır sorusunu cevaplarken bazı faktörlere dikkat etmek gerekir. Bu planlama, becerilerinizi, ilgi alanlarınızı ve kariyer hedeflerinizi belirlemenize ve bunları gerçekleştirmenize yardımcı olmak için harekete geçmenize olanak tanıyan pratik bir stratejidir. Öncelikle kendinize uygun bir kariyer bulmanız gerekir. Seçiminizi ilgi alanlarınıza ve güçlü yönlerinize göre öncelik sıralamasına koymalı ve maaş, şirket kültürü, çalışma saatleri ve seyahat süresi gibi faktörlerin önemini göz önünde bulundurmalısınız.

Kariyer Planlaması
Kariyer Planlaması

Yeteneklerinizi ve deneyimlerinizi listelemek, yalnızca hangi kariyer yolunun sizin için doğru olduğunu belirlemenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda tercih ettiğiniz yolu takip edip edemeyeceğinizi belirlemenize de yardımcı olacaktır. İdeal kariyer yolunuzu belirledikten sonra hedeflerinizi net bir şekilde tanımlamanız gerekir.

Hedefleriniz, yapmanız gereken eylemleri tanımlamanıza yardımcı olur. Her hedef için sizi işlerinizi yapmaya motive eden bir son tarih belirlemelisiniz. İster kesin bir tarih belirleyin ister daha büyük bir zaman aralığı seçin (örneğin belirli bir ay), kariyer planlayıcınıza bir gün eklemek, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Kariyer Fikirleri Edinin

Kariyer Planlaması Aşamaları

Bireyler kariyer hedeflerine ulaşırken öncelikle ne yapmak istediklerine karar verebilmelidir. Bu anlamda potansiyeli yüksek alanların belirlenmesi ve bu noktaların gelecekte öngörülmesi önemlidir. Hedef belirlerken kendinizi tanımlamanız gerekir. Bu hedefin gelecekte izleyeceği yolu, karşılaşacağı zorluk derecesini ve üstesinden gelecek gücü bulma potansiyelini öngörmelidir.

Bu noktada bireylerin yeteneklerinin, güçlü yanlarının ve yeteneklerinin farkında olmaları ve gelecekte giriş için alanları değerlendirmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda bireylerin bilgi ve deneyimlerini tanımaları ve mesleki yaşamlarında bu yetenekleri tespit edebilecekleri noktaları işaretlemeleri önemlidir. Kariyer planlamasının en önemli kısmı, kendinizi kişisel hedeflerinize göre bulma ve değerlendirme sürecine başlamaktır. Bu noktada bireyler özeleştiri sürecini başlatabilir ve gerekirse ortak değerlendirme sonucunda ortaya çıkan gelişim düzeyine yatırım yapabilir. Bu noktada birey kendini eleştirebilmeli ve eleştiriyi kabul edebilmelidir.

Kariyer Planlaması Nasıl Yapılmalıdır
Kariyer Planlaması Nasıl Yapılmalıdır

Bunun yanı sıra kişilerin gözlemlediklerinin artılarını ve eksilerini kendisi tespit edip ona göre hareket etmesi önemlidir. Bazen bireyler kendi öz eleştirilerini yapamayabilirler. Bu noktada dikkatli bir gözlemci ile istişare edilerek bu noktalara karar verilmelidir. Kariyer planının son aşamalarında bireylerin elde ettikleri verilere ve gelişime dayalı olarak bir eylem planı geliştirmeleri gerekmektedir. Bu noktada ulaşmak istedikleri pozisyonla ilgili gelişim kaynaklarına ulaşabilir ve alanında en iyi kişilerden yardım alabilirler.

Para Kazanma Yollarını Öğrenin

Hayalinizde ki Hedeflere Ulaşın

Kariyer planlamasının eylem aşamasında da kavramsal araştırma önemlidir. Kariyer hedeflerinize ve hayalinizdeki pozisyonlara ulaşmak için ihtiyacınız olan gerçekleri araştırmanız, gelecekteki yolunuzu belirlemeniz ve geleceğinizi tasavvur etmeniz gerekir. Bu süreçte geleceğini konumlandırmak ve kendisine büyük hedefler koymak isteyenler, kariyerlerini planlayabilmelidir. Bu kariyer planının sunduğu haritacılık ekseninin ilerlemesi gelecekteki başarıya yol açacaktır. Bu açıdan Veli Danışma Merkezi’nin bünyesindeki rehber öğretmenler ile kariyer planlamanızı daha doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

 

Abone Olun
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.