Katar İş ve YaşamYurtdışı İş

Katar İş İmkanı İşçi Alımı ve Katar’da Çalışma Koşulları

Katar iş imkanı, Katar'da çalışmak ve iş bulma rehberi yurtdışı iş fırsatları ve yurtdışında yaşam bilgileri hakkında detaylı öneriler alın.

Katar'da iş imkanı her zaman ülkemizde popüler fısatları açısından önde gelen konulardan biri haline gelmiştir. Katar'da mevcut işsizlik oranı %0,1'dir bu oran dünyadaki diğer ülkeler arasında en düşük orandır. Bunun nedeni, birçok iş olanağının bulunması ve ülkede iş arayan herkesin iş bulma şansının yüksek olmasıdır. Ekonomi hızla büyümekte ve gün geçtikçe insanları daha da bolluk içinde yaşayan bir ülke haline geldi. Şu anda Katar kişi başı milli geliri 55 bin dolar seviyelerindedir.

Petrol ve gaz, ülkedeki en büyük endüstridir. Bu nedenle, Katar'da bir iş arıyorsanız, bu sektörlerde hemen işe başlayabilirsiniz. Bu işlerde alacağınız ücret Türkiye'de aldığınız ortalama maaşın 3 katı düzeyindedir. Ancak imalat, finans, sigorta ve gayrimenkul gibi aynı zamanda büyük bir sektörlerde de işe başlaybilirsiniz. Benzer şekilde, inşaat ve emlak Katar'da istihdam için en büyük sektörlerden ikisidir.

Katar’da İş İmkanı

Birçok büyük ve çok uluslu şirketin Katar'da ofisleri bulunmakta. Bunlara Shell, ExxonMobil, BNP Paribas, HSBC ve Standard Charted dahildir. Ancak, birçok büyük yerel şirket de dünya devi olma yolunda ilerliyor. Bunlara Qatar Petroleum, Woqod, Qatar Steel ve Msheired dahildir.

Katar'da İş İmkanı, dünya'nın en zengin ülkeleri arasında yer alan Katar, iş imkânı ve hacminin de yüksek olduğu bir ülkedir. Dönem dönem Katar'da iş imkanları ile ilgili çeşitli ilanlara denk gelinmesinin temel sebebi budur. Peki “” yapmak isteyen kişiler için Katar nasıl bir ülkedir? Ülkedeki ekonomik imkanlar nelerdir?

Benzer:  Lüksemburg İş İlanları – İşçi Alımı – Lüksemburg'da Yaşam

Katar Ülke Bilgileri Katar İş Piyasası

Bir Ortadoğu ülkesi olan Katar'ın resmi dili Arapçadır. İş hacminin yüksek ve ekonomik koşullarının iyi olduğu bilinen bu Ortadoğu ülkesi, çoğunlukla inşaat, eğitim, finans, turizm ve konaklama gibi sektörler nezdinde ön plana çıkmaktadır. Esas itibari ile Katar'da iş başvurusu yapan kişilerde aranan öncelikli şart, Katar vatandaşı olmaktır. Yabancı uyruklu bir kişinin bu ülkede hizmet sunabilmesi için ise, Çalışma Bakanlığı'nın izni gereklidir. Çalışma Bakanlığı'nın bu izni verirken, söz konusu hizmeti hiçbir Katar vatandaşının gerçekleştiremeyeceğinden ya da gerçekleştirmeyeceğinden emin olması gereklidir. Bu durumu mümkün kılanlar ise çoğunlukla aracı şirketlerdir.

Katar'da İş Başvurusu Katar'da İş İmkanı Katar'da Çalışmak
Katar'da İş Başvurusu Katar'da İş İmkanı Katar'da Çalışmak

Katar’da Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

Katar iş başvurusu yapmak isteyen kişilerin öncelikli tercihi elbette arama motorlarıdır. Bunun temel nedeni, arama motorları üzerinden belirli hizmet kriterlerinin belirlenebiliyor olmasıdır. Mevcut iş hacmini kendi beklenti ve potansiyeli çerçevesinde daraltmak isteyen kişilerin, ayrıca çeşitli arama motorları üzerinden CV'lerini online olarak yayınlamaları da mümkündür.

Arama motorları üzerinden beklediği potansiyeli elde edemeyen kişilerin doğrudan çalışmak istedikleri şirketler ile iletişime geçme imkanları da mevcuttur. Bunun temel sağlayıcısı ise söz konusu şirketlerin web siteleridir. Özellikle Katar'da faaliyet gösteren Türk firmalarının bir kısmı şu şekildedir;

İş Başvurusu CV Nasıl Olmalı?

CV, günümüz iş başvurularının olmazsa olmazıdır. İşverenlerin gözünde potansiyel kimlik, CV'lerdir. Katar iş başvurusu başta olmak üzere, iş başvurusu yapmak isteyen kişilerin CV'lerinde bulunması gereken bilgiler sırasıyla aşağıda ele alındığı gibidir.

  1. Kişisel Bilgiler

CV'de kişilerin adı, soyadı, doğum tarihi ve yeri gibi bilgiler mutlaka yer almalıdır. Bununla birlikte Katar'da iş imkanı arayan kişilerin CV'lerine uyruklarını yazmalarında da fayda vardır.

  1. İletişim Bilgileri

İşverenin olumlu ya da olumsuz dönüş yapabilmesi, talep edeceği diğer bilgileri temin edebilmesi açısından iletişim bilgisi de önemlidir. iletişim bilgisi adres, telefon numarası, faks numarası (varsa) ve e-posta adresi gibi bilgileri kapsamalıdır. Ancak bu hususta şuna dikkat etmekte fayda vardır; daha profesyonel ve özenli bir duruş sergileyebilmek açısından e-posta adresi gülünç, anlaşılması güç ifadeler içermemelidir. Bununla birlikte, e posta adresinde kişinin adı ve soyadının bulunuyor olmasına özen gösterilmelidir.

  1. Eğitim
Benzer:  Kariyer Fikirleri Yurtdışı İş İmkanı İçin 11 Öneri

Eğitim seviyesi ve durumu, Katar iş başvurusu yapan kişilerin CV'lerinde mutlaka yer almalıdır. Bu hususta birçok iş için eğitimin iş ile olan uyumuna bakıldığını söylemekte de fayda vardır.

  1. Mesleki Deneyim

CV'de mesleki deneyime yer veren kişilerin, bir kronolojik sıra yapması gereklidir. Burada da şuna dikkat edilmelidir; ilk sıraya en eski iş deneyimi değil, en yeni iş deneyimi yazılmalıdır. Bununla da kalmayıp çalışılan işlerde sahip olunan unvan, çalışılan şirketin adı ve çalışılan tarih aralığı gibi bilgilere de yer vermeye özen gösterilmelidir.

  1. Dil, Bilgi ve Beceriler

Özellikle Katar iş imkanı üzerine araştırma yapan kişilerin Arapça bilmeleri büyük bir artıdır. Bununla birlikte hakim olunan diğer dillerin, alınan sertifikaların ve sahip olunan becerilerin de CV'de yer alması gereklidir.

Katar İş Başvurusu Yapılabilecek Siteler

Katar iş ilanları üzerine araştırma yapan kişilerin başvuru yapabilecekleri birçok site mevcuttur. Bu sitelerin en güvenilir ve büyük kapsamlı olanları ise aşağıda ele alınmıştır.

Katar’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Katar'da ev işçileri de dahil olmak üzere tüm özel sektör çalışanları için asgari ücreti temel ücret olarak 2021 yılında Katar'da asgari ücret 1.000 QAR yani 3800 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Katar’da Çalışma Vizeleri

Katar'da iş arayan tüm yabancılar oturma izni almak zorundadır. Ancak, bunu yalnızca bir işveren size sponsor olursa alabilirsiniz. Genellikle şirket, ülkeye giriş yapmanız için size geçici bir vize verir ve oraya vardığınızda formaliteleri tamamlar.

Benzer:  Kuveyt'te Yaşam Maliyeti ve Kuveyt'te İş İmkanı

Size sponsor olabilecek bir işvereniniz olduğunda, size oturma izni almak için tüm evrak işlerini halletmeleri gerekecektir. İş teklifini ülkeye girmeden önce aldıysanız, işvereniniz iki ila dört hafta içinde geçici vizenizi oturma iznine çevirmelidir.

Katar’da Çalışmak İçin Nitelikler

Genel olarak, Katar'daki çoğu şirket üniversite diplomasına sahip olmanızı bekler. Ancak, özel bir meslekte iseniz, mesleki niteliklere ihtiyacınız olabilir. Örneğin, avukatların, doktorların ve öğretmenlerin hepsinin işleriyle ilgili belirli nitelikler göstermeleri gerekir.

Tüm niteliklerin Dışişleri Bakanlığı tarafından noter tasdikli olması gerekir. Katar iş imkanı ek olarak, dereceleriniz ülkenizdeki Katar Büyükelçiliği tarafından onaylanmalıdır. Ayrıca, üniversitenizden veya yönetim kurulundan niteliklerinizi teyit eden ayrıntılı bir mektup sağlamanız gerekecektir.

Katar’da Vergi ve Sosyal Güvenlik Numaraları

Katar'da kişisel vergi yoktur. Bu nedenle, orada çalışmak için bir vergi numarasına ihtiyacınız olmayacak. Benzer şekilde, yabancılar yerel emeklilik planlarına erişemezler, dolayısıyla bir sosyal güvenlik numaranız olmayacaktır.

Katar’da Çalışırken Diğer Gereksinimler

Yukarıdakilerin hepsine ek olarak, Katar'da çalışmak için ihtiyacınız olabilecek birkaç şey var. Örneğin, tıbbi bir kontrol yaptırmanız gerekecek. Bazı durumlarda sabıka kaydı kontrolüne de ihtiyacınız olabilir. Bu, özellikle devlet işleri veya lisanslı meslekler için geçerlidir.

Katar’da İş Nasıl Bulunur?

Artık Katar'da çalışabilmek için ne gerektiğini bildiğinize göre, iş aramaya başlamanız gerekiyor. Katar'da iş bulmak diğer ülkelerde olduğu gibi hemen hemen aynı. Çevrimiçi kaynaklar iş aramanızın anahtarı olacaktır, bu nedenle bunlardan yararlandığınızdan emin olun.

Katar’daki İşe Alım Ajansları

Zaten birkaç yıllık iş deneyiminiz varsa, bir işe alım ajansı aracılığıyla Katar'da iş bulmak daha kolay olabilir. Ülkede küçük yerel şirketlerden büyük uluslararası ajanslara kadar çok sayıda şirket var. Yurtdışından Adecco, Robert Half, Michael Page veya Hays gibi şirketlerle en iyi şekilde çalışacaksınız. Yerel olarak QHR, Al Noof, Bayt, Work Circle ve Gulfaar'ı deneyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

    1. Evet katarda asgari ucret o kadarmış. Ancak inşaatlarda usta olarak çalışırsanız 4000 dolar gibi bir para alıyorsunuz. Bir komşumuz katara gitmişti 10 yıl orada çalıştı inşaatlarda. 2 yıl önce buraya geldi ve şehrimizde 20 adet büyük market açtı orada kazanılan paranın haddi hesabi yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.