Katar İş ve YaşamYurtdışı İş

Katar’da Çalışmak İş Bulma Rehberi ve Çalışma Koşulları

Birçok gurbetçi Katar'da iş bulmayı altın bir fırsat olarak görüyor. Heyecan verici bir ülede uluslararası deneyim ve vergisiz harika bir maaşın içinde olabilirsiniz.

Katar'da iş bulmayı düşünüyorsanız, bilmeniz gereken birkaç şey var. Bu kılavuz, Katar'daki iş arama sürecinde nasıl gezineceğinizi ve süreçten neler bekleyebileceğinizi açıklamaktadır. Aşağıdaki bölümleri içerir:

Katar’da Çalışmak

Katar'da iş bulmak, ülkenin iş piyasası ve Katar çalışma kültürü hakkında temel bir anlayışa sahip olmanızı gerektirir. Aramanıza başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var.

Katarda İş Bulma Rehberi
Katarda İş Bulma Rehberi

Katar’da iş piyasası

Katar'da mevcut işsizlik oranı %0,1'dir. Bunun nedeni, birçok iş olanağının bulunması ve ülkede iş arayan herkesin iş bulma şansının yüksek olmasıdır. Ekonomi hızla büyümekte ve gün geçtikçe insanları daha da bolluk içinde yaşayan bir ülke haline geldi. Şu anda Katar kişi başı milli geliri 55 bin dolar seviyelerinde.

Petrol ve gaz, ülkedeki en büyük endüstridir. Bu nedenle, Katar'da bir iş arıyorsanız, bu sektörlerde hemen işe başlayabilirsiniz. Bu işlerde alacağınız ücret Türkiye'de aldığınız ortalama maaşın 3 katı düzeyindedir. Ancak imalat, finans, sigorta ve gayrimenkul gibi aynı zamanda büyük bir sektörlerde de işe başlaybilirsiniz. Benzer şekilde, inşaat ve emlak Katar'da istihdam için en büyük sektörlerden ikisidir.

Birçok büyük ve çok uluslu şirketin Katar'da ofisleri bulunmakta. Bunlara Shell, ExxonMobil, BNP Paribas, HSBC ve Standard Charted dahildir. Ancak, birçok büyük yerel şirket de dünya devi olma yolunda ilerliyor. Bunlara Qatar Petroleum, Woqod, Qatar Steel ve Msheired dahildir.

Katar’da iş ilanları

Şu anda, Katar'ın inşaat sektörü rekor düzeyde, ülke 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmaya hazırlanırken bu sektörde resmen patlama yaşıyor. Katar'ın 2030 vizyon tarihlerine yakın birçok projesi de bulunmakta. Bu nedenle, ülkede büyük bir emekçi talebi var.

Konaklama ve turizm de büyük büyüme potansiyeline sahip iki sektördür. Bu nedenle, Katar'da bir iş bulmaya çalışıyorsanız, bu iki sektörede göz atabilirsiniz. Hükümet, ülkenin petrole çok fazla bağımlı olmaması için bunları alternatif bir gelir kaynağı olarak ön plana almaya çalışıyor. Bu nedenle, bunu desteklemek için yeni altyapı projeleri oluşturmak için 2008'de 17 milyar dolar yatırım yaptı. Oteller ve restoranlar sürekli işe alım yapıyor, bu nedenle Katar'da son yıllarda devasa bir işçi ihtiyacı oluşmuş durumda. Ülkenin yerel halkı genellikle bol gelirli yaşam sürdükleri için pek çoğu kolay ve günlük bir kaç iş

Katar’daki Maaşlar

Şu anda Katar'da asgari ücret ayda 1000 QAR'dır. Ancak, 2021'un sonlarında hükümet, kısa süre içinde yeni asgari ücret yasalarını kabul edeceğini duyurdu. 2022 – 2023 yıllarında bu oranın yaklaşık %50 oranında artması planlanıyor. Bu durumda Katarda asgari ücret 2023 sonlarına doğru Türk lirası cinsinden 9000 TL gibi bir fiyata eşdeğer olacaktır.

Benzer:  Polonya İş İlanları – İşçi Alımı - Polonya'da Yaşam

Buna rağmen, ülkede iş arayan gurbetçilerin genellikle asgari ücretle çalışmadığıda ortada. Katar'da ortalama maaş ayda 13.000 QAR civarındadır yani 65.000 TL. Ancak bunlar büyük ölçüde değişebilir. Maaşlar ayda 1.900 QAR kadar düşük veya ayda 90.000 QAR kadar yüksek olabilir. Aşağıda, farklı işler için bazı ortalama gurbetçi maaşlarını bulacaksınız:

Çok uluslu bir şirketin CEO'su: 121.322 – QAR 156,635 /ay
İnsan Kaynakları Müdürü:  34,752 – 45.868 QAR /ay
BT Yöneticisi: 43.436 – 57.287 QAR /ay
Etkinlik Yöneticisi: 18.377 – 29.130 QAR /ay
Avukat: 34.245 – 44.172 QAR /ay
Aile Hekimliği Doktoru: 33.972 QAR – 42.966 QAR /ay
Banka Şube Müdürü: 29,468 – 47,867 QAR/ ay
Halkla İlişkiler Müdürü: 27.164 – 36.547 QAR /ay

Katar’da çalışma kültürü

Katar'da çok fazla gurbetçi olduğu için, çalışma kültürü dünyanın her yerinden farklı tarzları ve tutumları bir araya getiriyor. Bazı açılardan, bu uluslararası ortam çok heyecan verici ve hoşgörülü olabilir. Ancak Katar Müslüman bir ülke, dolayısıyla daha muhafazakar bir çalışma tarzı bekleyebilirsiniz. Bunun bir başka yönü de çalışma kültürünün çok hiyerarşik ve ataerkil olmasıdır ki bu da bilinmesi gereken bir şeydir.

Sizin de bilmeniz gereken yerel bir çok özellikler var. Örneğin, kişisel ilişkiler Katar'da iş yapmanın anahtarıdır. Bu nedenle, iş arkadaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla bir ilişki kurmanız gerekecek. Ayrıca, İngilizce ana iş dili iken, biraz Arapça bilmek uzun bir yol kat ediyor. Unutulmaması gereken bir şey, dakikliğin Katar'da o kadar önemli olmadığı ve zaman işleyişine karşı rahat bir tutum beklemeniz gerektiğidir.

Katar’da iş kanunları ve işçi hakları

Katar, çalışanları korumak için tasarlanmış çeşitli iş kanunlarına sahiptir. Katar'da iş bulmaya başlamadan önce bunların farkında olmalısınız. Aşağıda, bilmeniz gereken birkaç çalışan hakkı bulunmaktadır:

 • Çalışanlar haftada altı günden veya günde 10 saatten fazla çalışmamalıdır. Ek olarak, sekiz saat sonra fazla mesai ücreti almalısınız;
 • Bir şirket, bir çalışanını sözleşmenin bitiminden önce feshederse, Hizmet Sonu Ödeneği ödemek zorundadır. Ancak bu, yalnızca fesih sebepsiz ise geçerlidir;
 • Şirketler, yabancı çalışanlar için özel sağlık sigortası sağlamalıdır;
 • Çalışanlar, sözleşmelerinin sonunda tazminat alırlar. Bu genellikle ilk üç yıl için 15-20 günlük maaş veya bundan sonraki her yıl için bir aylık maaştır;
 • Çoğu çalışanın üç veya dört haftalık yıllık izin hakkı vardır;
 • Çalışanlar ayrıca iki haftaya kadar tam ücretli hastalık izni alma hakkına sahiptir.

Yukarıdakilerin tümüne ek olarak, birçok yabancı ek avantajlardan yararlanmaktadır. Bunlar sözleşmeye göre değişir. Ancak, aşağıdakileri içerebilirler:

 • Evi ziyaret etmek için dönüş uçuşları;
 • Konut yardımı;
 • Çocuklar için eğitim;
 • Şirket arabası.

Katar’da çalışmak için gerekenler

Katar'da çalışmayı planlıyorsanız, önce atlamanız gereken birkaç çember var. Genel olarak, bunlar özellikle zor değil, bu yüzden çok fazla sorun yaşamamalısınız.

Katar'da çalışma vizeleri

Katar'da iş arayan tüm yabancılar oturma izni almak zorundadır. Ancak, bunu yalnızca bir işveren size sponsor olursa alabilirsiniz. Genellikle şirket, ülkeye giriş yapmanız için size geçici bir vize verir ve oraya vardığınızda formaliteleri tamamlar.

Benzer:  Rusya İş İlanları - İşçi Alımı - Rusya'da Çalışma Şartları

Size sponsor olabilecek bir işvereniniz olduğunda, size oturma izni almak için tüm evrak işlerini halletmeleri gerekecektir. İş teklifini ülkeye girmeden önce aldıysanız, işvereniniz iki ila dört hafta içinde geçici vizenizi oturma iznine çevirmelidir.

Bu oturma izinleri, ailenizi Katar'a getirmenize de olanak tanır. Bununla birlikte, işvereniniz tarafından her yıl yenilenmeleri gerekir.

Katar'da çalışmak için dil gereksinimleri

Katar'da iş söz konusu olduğunda, İngilizce bir zorunluluktur. Bu, ülkede iş için kullanılan ana dildir. Ancak, biraz Arapça bilgisine de sahip olmak faydalı olabilir.

Katar'da Çalışmak İçin Nitelikler

Genel olarak, Katar'daki çoğu şirket üniversite diplomasına sahip olmanızı bekler. Ancak, özel bir meslekte iseniz, mesleki niteliklere ihtiyacınız olabilir. Örneğin, avukatların, doktorların ve öğretmenlerin hepsinin işleriyle ilgili belirli nitelikler göstermeleri gerekir.

Tüm niteliklerin Dışişleri Bakanlığı tarafından noter tasdikli olması gerekir. Ek olarak, dereceleriniz ülkenizdeki Katar Büyükelçiliği tarafından onaylanmalıdır. Ayrıca, üniversitenizden veya yönetim kurulundan niteliklerinizi teyit eden ayrıntılı bir mektup sağlamanız gerekecektir.

Katar'da vergi ve sosyal güvenlik numaraları

Katar'da kişisel vergi yoktur. Bu nedenle, orada çalışmak için bir vergi numarasına ihtiyacınız olmayacak. Benzer şekilde, yabancılar yerel emeklilik planlarına erişemezler, dolayısıyla bir sosyal güvenlik numaranız olmayacaktır.

Katar'da çalışırken diğer gereksinimler

Yukarıdakilerin hepsine ek olarak, Katar'da çalışmak için ihtiyacınız olabilecek birkaç şey var. Örneğin, tıbbi bir kontrol yaptırmanız gerekecek. Bazı durumlarda sabıka kaydı kontrolüne de ihtiyacınız olabilir. Bu, özellikle devlet işleri veya lisanslı meslekler için geçerlidir.

Katar'da iş nasıl bulunur?

Artık Katar'da çalışabilmek için ne gerektiğini bildiğinize göre, iş aramaya başlamanız gerekiyor. Katar'da iş bulmak diğer ülkelerde olduğu gibi hemen hemen aynı. Çevrimiçi kaynaklar iş aramanızın anahtarı olacaktır, bu nedenle bunlardan yararlandığınızdan emin olun.

Katar'daki işe alım ajansları

Zaten birkaç yıllık iş deneyiminiz varsa, bir işe alım ajansı aracılığıyla Katar'da iş bulmak daha kolay olabilir. Ülkede küçük yerel şirketlerden büyük uluslararası ajanslara kadar çok sayıda şirket var. Yurtdışından Adecco, Robert Half, Michael Page veya Hays gibi şirketlerle en iyi şekilde çalışacaksınız. Yerel olarak QHR, Al Noof, Bayt, Work Circle ve Gulfaar'ı deneyebilirsiniz.

Katar'da iş fuarları ve ağ oluşturma

Dünyanın herhangi bir yerinde olduğu gibi, iyi bağlantılarınız varsa Katar'da iş bulmak daha kolaydır. Bu nedenle, iyi bir ağ oluşturmak önemlidir. Bunu, ülkedeki iş fuarlarına ve ağ oluşturma etkinliklerine katılarak yapabilirsiniz. Katar'daki birçok işe alım ajansı ve üniversite bunlara ev sahipliği yapıyor, bu yüzden sizin için uygun olanı bulmak için sayfalarına göz atın.

Katar gazetelerinde işler

Şaşırtıcı bir şekilde, Katar'da iş arıyorsanız gazeteler iyi bir kaynak olabilir. Örneğin, Gulf Times ve Qatar Tribune'deki ilanlara bakın .

Katarda İnternetten İş Aramak

Başka herhangi bir ülkede olduğu gibi, 21. yüzyılda Katar'da iş bulmak genellikle internetin etrafında döner. Bu nedenle, LinkedIn'de iyi bir profil oluşturmak ve platformda hangi işlerin ilan edildiğine bakmak önemlidir. Benzer şekilde Monster Gulf ve Gulf Talent gibi çevrimiçi iş bankalarına da bakabilirsiniz.

Ayrıca hangi şirketlerde çalışmak isteyebileceğiniz konusunda bir fikriniz varsa doğrudan kariyer sayfalarına göz atabilirsiniz. Tüm büyük petrol şirketleri, bankalar ve otel kuruluşları, iş ilanlarını doğrudan şirket web sitelerinde yayınlar, bu nedenle bunlara dikkat edin.

Benzer:  Lüksemburg İş İlanları – İşçi Alımı – Lüksemburg'da Yaşam

Katar'da serbest meslek

Dünya çapında giderek daha popüler hale gelebilir, ancak Katar'da yaygın değildir. Bu özellikle gurbetçiler için geçerlidir. Bunun nedeni, Katar'da çalışmak isteyen herkesin oturma vizesine ihtiyaç duymasıdır ve bir işveren size sponsor olmadıkça bunu alamazsınız.

Katar'da staj ve gönüllülük

Tam zamanlı çalışma çekici gelmiyorsa, Katar'da staj yapmayı veya gönüllü çalışmayı düşünebilirsiniz. Katar'daki birçok büyük şirketin staj programları var. Bunlara Shell, Qatar Airways, Woqod, DHL, Katar-Amerika Enstitüsü, HSBC ve KPMG dahildir. Yine de, bu şirketlerin çoğunun yalnızca Katar sakinlerine staj sunduğunu unutmamalısınız.

Birçok gurbetçi Katar'a çalışmak için geldiğinden, gönüllülük arka planda kalma eğilimindedir. Ancak, elbette, onları aramak isterseniz, mevcut fırsatlar var. Aşağıda gönüllülük için düşünülmesi gereken bazı kuruluşlar bulunmaktadır:

 • Teslimat ve Miras Yüksek Komitesi
 • Katar Hayvan Refahı Derneği
 • Al Shaqab
 • Katar Diyabet Derneği
 • Asya'ya Ulaşın (ROTA)
 • Katar Hayır Kurumu
 • Acyal Gençlik Film Festivali
 • Katar Gönüllü Merkezi
 • Katar'da iş başvurusu

Katar'da iş bulmak zaman alabilir. Ancak hoşunuza giden bazı fırsatlar bulduktan sonra başvuru sürecine başlayabilirsiniz. Genel olarak, bu dünyanın geri kalanında bulacağınız şeye benzer. CV ve ön yazı göndereceksiniz. Ardından, bir telefon görüşmesi ve ardından yüz yüze görüşme yapabilirsiniz. Başarılı olursanız, bir iş teklifi alabilirsiniz ve sözleşmenizin ayrıntılarını müzakere etmeniz gerekecektir. Ortalama olarak, tüm süreç yaklaşık dört hafta sürer, ancak bu süre iki aya kadar uzayabilir.

Katar'da iş aramaya başlamadan önce CV'nizi hazırlamanız gerekecek. Bu, bir CV'nin başka herhangi bir yerde nasıl göründüğünden büyük ölçüde farklı olmayacaktır. İletişim bilgilerinizi en üste eklemeniz gerekecek – e-postanızı ve telefon numaranızı unutmayın. Ardından, mesleki deneyiminizi ve eğitiminizi detaylandırın. Katar çok uluslararası bir ortam olduğu için dil becerileri çok önemlidir, pek çoğu bunları vurguladığınızdan emin olabilirsiniz. Hangi ilgi alanlarına sahip olduğunuzu ekleyerek biraz kişilik göstermenize de yardımcı olabilir. En önemlisi, CV'niz basit ve özlü olmalıdır. Ayrıca başvurunuza bir ön yazı eklemeniz gerekecektir.

Hatırlanması gereken bir şey, bir röportaj için uygun şekilde hazırlanmanız gerekeceğidir. Kültürel olarak duyarlı olmalısınız; uygun davranın ve giyinin. Ek olarak, şirket ve Katar'daki faaliyetleri hakkında biraz araştırma yapmak yardımcı olabilir.

Katar’da iş ararken destek

Gurbetçilerin işsizlik maaşı alma hakları yoktur. Bu nedenle, Katar'da iş ararken kendinizi desteklemeye hazır olmalısınız.

Tabii bu, avdayken üretken olamayacağınız anlamına gelmiyor. İngilizce veya Arapça dersi alarak dil becerilerinizi geliştirebilirsiniz. İşinizle ilgili olabilecek herhangi bir beceriyi geliştirmek de yardımcı olabilir. Örneğin, SEO pazarlaması, Adobe yaratıcı paketi veya liderlik konusunda biraz eğitim alabilirsiniz. Çevrimiçi olarak sunulan birçok kurs vardır ve Udemy ve Skillshare bunun için en iyi kaynaklardır.

Katar’da işe başlamak

Sonunda Katar'da hayalinizdeki işi bulduğunuzda, yeni göreviniz için hazırlanmanız gerekecek. Çalışma vizeniz konusunda işvereninizle aynı sayfada olduğunuzdan emin olun ve ihtiyacınız olabilecek herhangi bir adli kontrol veya sağlık taraması yaptırmayı unutmayın. İlk birkaç gün içinde gerekli tüm evrakları imzaladığınızdan ve şirketinizin özel sağlık sigortanızı kurduğundan emin olmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.