Katar İş ve YaşamYurtdışı Eğitim

Katar’da Üniversite Okumak Katar’da Eğitim

Katar’da Üniversite, Katar Üniversiteleri

Katar’da eğitim almak ve Katar’da üniversite kısaca günümüzde çoğu öğrencinin hayalidir, Katar’da kaliteli bir üniversitede eğitimi almak artık mümkün. Bugüne kadar yapılan kıyaslamalarda ekonomik olarak daha pahalı durumda olan Katar, artık tam tersi ülkemize göre daha ekonomik eğitim seçenekleri sunmaya başlamış gibi görünüyor.

Ülkemizdeki özel üniversite fiyatlarıyla kıyaslandığında özellikle Katar’da üniversite eğitimi bu anlamda daha pahalıya kaçıyor. Üstelik Katar’daki üniversitelerde lisans eğitimi sadece 3-4 yıldır. (Bazı mühendislik bölümlerinde bu süre 3,5-4 yıl olabilmektedir.) Yabancı dil için öğrencinin başlangıçta 1-yıl hazırlık eğitimi alacağını da göz önüne alırsak bu süre maksimum 4-5 yıl olacaktır.

Bugün Katar üniversiteleri köklü geleneklerini devam ettirerek hemen hemen her alanda kaliteli eğitim fırsatı sunmaktadır. Katar diplomaları önceki yıllara nazaran artık tüm dünyada kabul gören prestijli diplomalardır. Eğitim maliyeti ve yaşam maliyeti yüksek olan bu ülkede, kaliteli eğitimiyle Katar, her geçen gün daha artan miktarda uluslararası öğrencilerin cazibe merkezi haline gelmektedir.

Katar’da Yüksek Lisans

Katar’da yüksek lisans ise 2-yıldır. Katar’da tıp eğitimi 6-yıl, Diş hekimliği ve Eczacılık ise 5 yıldır.

Benzer:  Rusya'da Eğitim Rusya'da Üniversite

Katar Üniversitelerinde Yıllık Ücretler

Katar’da üniversite eğitimi maliyeti yıllık ortalama olarak €3500-6500 bandındadır. Katar’da tıp eğitimi yıllık ortalama 15.700-18.200 dolardır, Diş Hekimliği $16.300-18.200, Eczacılık ise $10.420-12.000 bandında yer almaktadır.

Katar’da üniversitelerine direkt giriş için mükemmel bir zemin hazırlayan hazırlık okullarının fiyatları ise okulların kalitesi ve tercih edilen bölüme göre değişmekle birlikte genel olarak 72,100 Yaklaşık 19,800 ABD Doları aralığındadır diyebiliriz. Örneğin, Katar Üniversitesi, lisans programı, kredi saati başına 1000 dolar’a eşdeğer olan 365.00 QR’ye mal olmaktadır. Katar dışından seçilen bazı adaylara lisans programlarına devam etmeleri için burs olanakları sunulmaktadır.

Benzer:  Polonya’nın En İyi Üniversiteleri

Katarda Eğitim İçin Kabul Şartı

Katar’da Eğitim Kabul şartları, üniversite şartlarına ve ayrıca başvuru türüne (yeni, transfer, ziyaret veya derecesi olmayan adaylar) göre değişmektedir. Katar Üniversitesine lisans olarak başvuran adayların kabullerini sağlamak için aşağıdaki adımları uygulamaları gerekmektedir:

  1. Online başvurunuzu yapmalısınız Buradan başvuru yapabilirsiniz
  2. Final, resmi ve sertifikalı Lise not dökümü
  3. Katar’da verilen Sağlık Sertifikası (Uluslararası öğrenciler lütfen Uluslararası Öğrenci Web Sitesi)
  4. Başvuranın Katar Kimlik Kartının bir nüshası (Katarlı olmayan adaylar ayrıca pasaportlarının bir kopyasını da temin etmelidir; uluslararası öğrenciler, lütfen Uluslararası Öğrenciler web sitesine bakın).
  5. İki (2) yakın zamanda aynı vesikalık fotoğraf (boyut 4 x 6 cm) beyaz arka plan ile
  6. Başvuru sahiplerinin resmi test raporları, Hazırlık Programı gerektirir (varsa) Hazırlık Programından muaf tutulmak üzere Hazırlık Programı Test Merkezi’ne sunulacaktır.
Benzer:  Macaristan'da Üniversite Okumak ve Eğitim

Katar’da Eğitim İçin Başvuru Süreci

Katar’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin başvuruları için lise mezunu olmaları ve bir lise diplomasına sahip olmaları yeterlidir. YKS, TYT gibi sınavlara iştirak etmenize gerek yok. (İlk 1000’de yer alan üniversiteler haricinde başvuru yapıyorsanız Türkiye’de denklik için YKS ve TYT’ye girmeniz gerekir!) Ayrıca Türkiye’de hangi alandan ve hangi liseden mezun olduğunuzun da bir önemi yok.

Katar’da Yaşam Maliyet

Katar’da yaşam maliyeti oldukça yüksektir tek yatak odalı daireler bile kiralık olarak ayda yaklaşık 1.300 dolardan başlamaktadır. Kamu Hizmetleri ve İnternet ayda bir 125 dolardır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.