Kariyer Fikirleri

Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimciler İçin Hızlı 7 Adım

Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimciler, KOSGEB kendi işini kurmak, Genç yaşta kendi işini kurmak, Evde kendi işini yap, Sıfırdan kendi işini kurmak, Sermayesiz kendi işini kurmak, Kendi işini kurmak İsteyenlere 7 seçenek, Bayanların kendi işini kurması, Kendi işini kurmak is fikirleri

Günümüzde bir çok alanda personel olarak çalışmanın yanı sıra isteyen milyonlarca insan var. Geçim sıkıntıları, sevmediğiniz işlerde çalışmak ve benzeri sorunlar nedeniyle kendi işinizi neden kurmayasınız?

Kazançlı bir serbest meslek sahibi olmak isteyen Türkiyeli çoğunluğun arasındaysanız, değerli zamanınızı ve finansal kaynaklarınızı boşa harcamadan kendi işinizi kurmanın yedi önemli adımını burada bulabilirsiniz.

Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimciler İçin Hızlı 7 Adım
Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimciler İçin Hızlı 7 Adım

Gerçekten İstediğiniz Şeyin Girişimcilik Olduğundan Emin Olun

İşinizi kaybettiğiniz için bir iş kurmayı düşünüyorsanız ve yeni bir iş bulmakta zorlanıyorsanız, daha iyi bir iş aramayı düşünün. Bir kariyer koçu tutun veya biraz eğitim alın. Bir iş kurmak, iş bulmaktan çok daha zordur, bu nedenle gerçek tercihiniz buysa, daha iyi bir şekilde iş aramak için ekstra çaba harcamaya değer.

Ayrıca, bir iş kurmak için gereken şu şartlara sahip olup olmadığınızı da düşünün: Kimse size ne yapacağınızı söylemez (müşterileriniz hariç). Kendi kendinizi motive etmeli, birçok fedakarlık yapmaya istekli olmalı ve işletmeniz başlangıçtan olgunluğa geçerken uzun süre dayanabilmelisiniz.

Ne Tür Bir İş İstediğinize Karar Verin

Franchise mı, bağımsız mı? Hizmet mi, üretim mi? İşyerinizden perakende satış mı, yoksa online mı? Firmadan Tüketiciye mi (B2C), Firmadan Firmaya (B2B)? Her birinin kendi avantajları ve dezavantajları olan onlarca farklı işletme türü vardır. Halkla çalışmak ister misin? Bir perakende mağazası sizin için doğru olabilir, ancak çok fazla genel gider (örneğin kira ve kamu hizmetleri) ile karşı karşıya kalacaksınız.

Benzer:  Pasif Gelir Fikirleri Düzenli Gelir Getiren 10 Yatırım

Not: İşletmenizi düşük genel giderlerle küçük tutmak ve uzman olduğunuz bir konuda bilirkişilik yapmak ister misiniz? Danışman olmak size uygun olabilir, ancak bir günde sadece 24 saat vardır ve bu gelirinizi sınırlayabilir.

Fikirlerinizin Detaylı Araştırmasını Yapın

Bir iş kurmayı düşünüyorsanız unutmamanız gereken en önemli şey şudur: Bu bir yarış değil. Acele eden insanlar, piyasada zaman ayıran insanlardan çok daha ağır cezalara çarptırılırlar. “İlk hamle avantajı” kelimelerini duyabilirsiniz -bir ürünle herkesten önce çıkarak büyük bir avantaj elde etme fikri- ancak bu fikir, özellikle küçük işletmeler için abartılıdır. Çok erken ortaya çıkarsan değerli kaynakları çarçur edebilirsiniz.

Örneğin KOSGEB Girişimcilik listesine bakara size uygun bölümün olup olmadığını kontrol edebilir ve gerekirse başvuru yapmak için adım atabilirsiniz.

Fikrinizi metodik olarak, özenle araştırmak çok daha iyidir. Yapan başka biri var mı? Rekabet nasıl? Tüketiciler ve işletmeler, ürününüzü seçmezlerse uygulanabilir ikamelere sahipler mi? Ürününüz gerçekten sinir bozucu bir sorunu çözüyor mu? Talep sadece bir veya iki yıl için değil, gelecekte de yeterince büyük olacak mı? Fiili olarak daha iyi, yeni veya geliştirilmiş bir ürüne sahip olduğunuza tamamen ikna olduğunuzda, devam edebilirsiniz.

Benzer:  En İyi İş Fikirleri 2023'te Başlamak İçin 17 Etkili Yol

Bir İş Planı Yazın ve Hazırlayın

Çevrimiçi olarak sunulan düzinelerce iş planı kaynağı ile, işinizi kurmadan önce bir iş planı yazmamak (düşünmemek değil, yazmamak) için artık bir bahane yok. Bu işte çalışan tek sizseniz olsanız bile neden bir plan yazasınız? Çünkü güçlü bir başarı şansına sahip olmak istiyorsanız, sizi görmezden gelmemeniz gereken kritik soruları yanıtlamaya zorlar. İş planınızın uzun olması gerekmiyor.

Kendi İşini Kurmak
Kendi İşini Kurmak

Daha fazlasını yapacak sabrınız yoksa tek sayfa yapın. Ama şu sorulara cevap vermelidir:

  • İşletmenin amacı nedir?
  • Müşterilerim kimler?
  • Ürünüm/hizmetim hangi sorunu çözüyor?
  • Rakibim kim ve ürünüm/hizmetim neden avantajlı?
  • Ürünümü nasıl fiyatlandıracağım, konumlandıracağım, pazarlayacağım ve destekleyeceğim?
  • Önümüzdeki 3 -5 yıl için finansal tahminlerim nedir?

Bir İş Yapısı Seçin

Küçük işletme EBM'si Michael Hanley'e göre, vergi planlamasının temeli, ticari faaliyetlerinizin ilk gününden bile önce başlar. Bir işletme sahibinin alacağı tüm kararlardan çok azı varlık seçimi kadar büyük bir etkiye sahip olacaktır.

Şahıs Şirketi, Ortaklık, Geleneksel Şirket, S-Şirketi veya Sınırlı Sorumluluk Şirketi (LLC) olup olmadığına karar vermek, işletmenizin gelecekteki vergi etkileri üzerinde uzun süreli bir etkiye sahip olacaktır.

Tavsiye: Her bir planın faydaları ve avantajları hakkında birçok yerden bilgi edinebilirsiniz ve konuyla ilgili mükemmel, kısa kitaplar da vardır.

Ekibinizi ve Ortaklarınızı Hazırlayın

Ekibiniz çoğunlukla çalışanlardan oluşsa da, daha geniş düşünün. Bir avukat, bir vergi muhasebecisi, bir sigorta danışmanı/acentesi dahil olmak üzere güvenilir danışmanlara ihtiyacınız olacak.

Benzer:  En Yaygın 3 Çevrimiçi İş Modeli

Bir iş kurmanın getirdiği idari görevleri yerine getirmek için girişimlerde deneyimli bir sanal asistanı işe almayı düşünebilirsiniz.

Evrak İşlerini Halledin

Bir iş kurmanın yanı sıra, aşağıdakiler de dahil olmak üzere göz ardı edilemeyecek çeşitli evrak gereksinimleri de vardır:

  • Devlet yönetiminden geçerli lisanslar ve kayıtlar için başvuruda bulunmak. Hangi formları doldurmanız gerektiği konusunda eyaletinizin Vergi Dairesi web sitesinden rehberlik alın.
  • Tescilli fikri mülkiyet işletmeniz için önemli bir varlıksa, onu derhal korumanız gerekir. Ticari markalar ve patentler için başvuruda bulunmak pahalı olsa da, aşırı haklara sahip biriyle savaşmak çok daha maliyetlidir. Ayrıca işiniz için önemli olabilecek İnternet alan adlarını edindiğinizden emin olun (en azından .com, .net ve .org ve .biz ve diğerlerini de dikkate alın).
  • Azınlık veya kadınlara ait bir işletme kurarsanız, başlangıç sermayesi sağlayabilecek özel devlet programlarına hak kazanabilirsiniz.
  • Faaliyetlere başlamadan önce uygun işletme sigortası satın alın.
Kendi İşini Kurmak İçin Plan Oluştur
Kendi İşini Kurmak İçin Plan Oluştur

Kendi İşinizi Kurma Konusunda Son Öneriler

Ne tür bir işe başlarsanız başlayın -fiziksel ürünler satmak, hizmetlerinizi sözleşmeli olarak sunmak, dijital bir ürün oluşturmak veya bir girişim başlatmak- inişler ve çıkışlar olacaktır.

Kendiniz için, işe girerken müşteri tabanınızı büyüttüğünüz ilk birkaç aydan sonra kaydettiğiniz ilerlemeden, hayal kırıklığına uğramamak için gerçekçi beklentiler belirlemek inanılmaz derecede önemlidir.

Sektörünüzle ilgili ödevinizi yapın, tam zamanlı işinizden ayrılmadan önce ivme kazanın ve işiniz için zaten gelir elde ettiğinizde başlayın. O zaman, oradan büyümeye hazır olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.