Yurtdışı İş

Kuveyt’te Yaşam Maliyeti ve Kuveyt’te İş İmkanı

Kuveyt’te İş İmkanı

Ülkenin zengin petrol endüstrisi, Orta Doğu'daki en güçlü ekonomilerden birini ve açık bir ticari avantajı inşa ediyor, bu da öğrencilere çok güçlü bir gelecek sunuyor.

Bu, büyük ölçüde öğrencinin yaşama şekline ve çalışma yerine bağlıdır. Genel olarak, öğrenciler üniversitenin bulunduğu yere bağlı olarak ayda 200 ila 540 KWD (600-1600 Dolar) kira ödemek zorunda kalmaktadırlar.

Sıcaklık çok yüksek olup yaz mevsiminde 50 dereceleri görmekte, kışın ise 30 derecelerin altına nadiren inmektedir. Sokakta yaşam anlayışı pek yoktur.

Kuveyt’te Aylık Gider

Kazançlar yüksek olduğu oranda giderler de oldukça yüksektir. Yaşanılabilir küçük bir evin kirası 750-1000 dolardan başlamaktadır. Yine günlük yaşam koşulları için yemek-ulaşım-faturalar aylık yaklaşık 1.500 doları gözden çıkarmak gerekiyor.

Kuveyt’te İşçi Olarak Çalışmak

Kuveyt'te çalışılabilecek başlıca sektör petrokimya sektörüdür. Bunun yanı sıra mavi yakalı olarak çalışanlar hizmet sektöründe de görev alabiliyor. Türkler genellikle inşaat sektöründe çalışıyor. Türklerin tercih ettiği diğer sektörler ise şunlardır:

 • Market ve benzeri yerlerde çalışmak,
 • Turizm ve şoförlük hizmetleri,
 • Fabrikalar,
 • ve daha fazlası.

Kuveyt'te yapılacak işlerin başında inşaat sektörü gelmektedir. Bu sektörde en düşün ücret 2500 ila 6000 dolar arasındadır. Yapılacak işlerin başında kalıp ustalığı, amelelik, fayans ustası, demir bağlama, elektrik ustası, doğalgaz bağlama ve benzer işleri yapabilen ustalar ve işçiler gibi ön plana çıkmaktadır.

Diğer Sektörlerde Çalışma Durumu,

Ülke ekonomisi çok iyi olduğunda bazı sektörlerde eleman sıkıntısı yaşandığı bilinmektedir. Bu sektörlerden bazılarını sizler için aşağıya listeledik. Bu sektörlerde çalışarak gerçekten iyi paralar kazanabilirsiniz. Aylık olarak ortalama 3000 dolar kazanabilirsiniz. Bu işe yeni başlayanlar için güzel bir rakam.

 • Market ve benzeri yerlerde çalışmak,
 • Turizm ve şoförlük hizmetleri,
 • Fabrikalar,
 • ve daha fazlası.

Kuveyt’te Sağlık Sistemi

Kuveytliye olana ücretsiz, ikamet belgeli yabancılara ise yıllık 150-200 TL öderlerse bu kişilere de ücretsizdir.

Kuveyt’te Vergi Sistemi

Kuveyt'te vergi sistemi nasıldır?

 • Emlak vergisi yok.
 • KDV yok,
 • Çalışana maaştan vergi yok. (çalıştığı şirket, net kârının üzerinden %2 – %3 oranında ulusal işgücü destek vergisi öder)
 • Kuveytli ne iş yaparsa yapsın gelir vergisi ödemez.

Benzer:  Polonya İş İlanları – İşçi Alımı - Polonya'da Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Hesabınız yok mu? Kayıt Olun

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Tüm bilgilerin gösterilmesi için lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakınız. Aksi taktirde bazı içerikler size gösterilmeyecektir.