Yurtdışı Eğitim

Polonya’nın En İyi Üniversiteleri

Polonya’nın En İyi Üniversiteleri

 Polonyalı yetkililer, öğrencileri kaydetmeden ve eğitime başlamadan önce bu okulların ve araştırma enstitülerinin araştırma ve eğitim için ulusal standart olduğunu onaylıyor. Polonya’nın en iyi üniversiteleri ve dünyaca ünlü üniversitelerinde öğrencilere İngilizce kursları sunuyor. Ve birçoğu dünyanın en iyi hukuk okulları, tıp fakülteleri, mühendislik okulları ve işletme okulları listesinde yer aldı.

1) Jagiellonian Üniversitesi

Jagiellonian Üniversitesi, Polonya’nın en eski üniversitesi olup 1364 yılında kurulmuştur. Ana kampüs Krakov’un merkezinde yer alır ve üniversitenin beşeri bilimler, hukuk, doğa ve sosyal bilimler ve tıp dahil olmak üzere 15 fakültesi vardır. Üniversite Kütüphanesi, Polonya’nın en iyi üniversiteleri arasında bulunan üniversite en büyük kütüphanelerden biridir ve geniş bir yeraltı siyasi literatür koleksiyonu ve bazı orta çağ el yazmaları içerir. 70’ten fazla öğrenci derneği üniversitesinin bir parçasıdır ve genellikle öğrencilerin bilimsel başarısını teşvik etmek için derslere, gezilere ve uluslararası konferanslara ev sahipliği yapar.

2) Varşova Tıp Üniversitesi

Varşova Tıp Üniversitesi, Polonya’daki en eski ve en büyük tıp üniversitelerinden biridir. İlk akademik tıp sektörü 1809’da kuruldu. Üniversite, Polonya’daki birçok hastaneyle bağlantılıdır. Polonya’nın en iyi üniversiteleri içinde olan Varşova Tıp Üniversitesi iki kampüste yer almaktadır: Vanacha kampüsü ve Lindreya kampüsü. Kampüs, öğrencilerin tam teşekküllü gelişimini ve büyümesini teşvik etmek için bir öğrenci kulübü, kütüphane ve spor rehabilitasyon merkezine sahiptir. Üniversite, Almanya, Fransa, ABD, Çin, Japonya ve Hindistan gibi ülkelerdeki birçok tıp fakültesi ve üniversite ile işbirliğine dayalı ilişkiler kuruyor. Ayrıca Erasmus öğrenci ağı aracılığıyla düzenli öğrenci değişimleri gerçekleştirmektedir.

3) Varşova Üniversitesi

Varşova Üniversitesi, Polonya’daki en büyük ve en prestijli kurumlardan biridir. Derslerin çoğu Lehçe verilmektedir, ancak üniversite ekonomi, işletme, siyaset ve bilim dersleri de dahil olmak üzere İngilizce olarak 20’den fazla program sunmaktadır. Polonya’nın en iyi üniversiteleri içinde olan üniversitenin ana kampüsü şehrin merkezinde yer alır ve birkaç tarihi saraydan oluşur. Fizikçi Joseph Rotblat ve eski İsrail Başbakanı Menachem Begin de dahil olmak üzere dört Varşova Üniversitesi mezunu Nobel Ödülü’nü aldı. Diğer önemli mezunlar arasında besteci Frédéric Chopin ve İsrail’in kurucu Başbakanı David BenGurion yer alıyor.

Benzer:  Rusya'da Eğitim Rusya'da Üniversite

Polonya’da Üniversite Okumak
Polonya’da Eğitim

4) Varşova Teknoloji Üniversitesi

1915’te Warsaw University of Technology adında olan okul, Polonya’daki ilk teknik üniversitedir. Polonya’nın en iyi üniversiteleri biri olan üniversite, YÖK sıralamasında ilk 1000 içinde yer alan teknik okulun 19 fakültesi, 32 şubesi, 2185 öğretmeni ve 37.020 öğrencisi bulunuyor. 536 Çeşitli ulusal ve uluslararası araştırma projelerine ev sahipliği yapan üniversite, 2015 yılında Polonyalı öğrencilerin en çok okumak istediği Jeoinformatik, Robot Teknolojisi, Otomatik Kontrol ve Biyomedikal Mühendisliği gibi bölümlere sahiptir. Ayrıca işverenin en sevdiği sektörleri de içerir: Bilgisayar Bilimi, Yönetim ve İşletme bölümleri bulunur. Mezunların %75’i yüksek lisans/doktora okurken, %87’si iş kurmuştur.

5) Adam Mickiewicz Üniversitesi Poznan (UAM)

Polonya’nın batısındaki Poznan şehrinde bulunan Polonya’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alır. 7 Mayıs 1919’da açılan üniversite, 1955’ten beri Polonyalı şair Adam Mickiewicz’in adını almıştır. Üniversitesinin ilk 20 yılında hukuk, ekonomi, tıp, matematik, beşeri ve doğa bilimleri, tarım ve ormancılık alanlarında eğitim gördü. 1920’de ünlü sosyolog Florian Znaniecki, Polonya’nın ilk ve Avrupa’nın ilk sosyolojisini kurdu. Üniversite tarihinin bu döneminde, botanikçi Joseph Pachosky ayrıca dünyanın ilk Bitki Sosyolojisi Enstitüsü’nü kurdu. 1950’de, Eczacılık ve Diş Hekimliği de dahil olmak üzere tıp fakülteleri, Poznan’daki mevcut Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ni oluşturmak üzere bölündü. UniwersytetPoznański, bugünkü halini 1955’te 19. yüzyıl şairi Adam Mittsky Myung-Buzi’nin adını aldı.

Benzer:  Katar'da Üniversite Okumak Katar'da Eğitim

6) Gdansk Tıp Üniversitesi

Gdansk Tıp Üniversitesi 1454 yılında kurulmuş ve 1945 yılında bugünkü adını almıştır. Polonya’nın yanı sıra Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir ve uzun bir geçmişi vardır. Gdansk Tıp Üniversitesi Polonya’nın en iyi üniversiteleri içinde yer alır ve Avrupa’nın en iyi tıp fakültelerinden biri olarak kabul edilir. Toplam 6.000 öğrenci ve 1.000 öğretim üyesi ve personeli ile 100’ü uluslararası üne sahip 100 profesör ile Polonya’nın tıp alanındaki en iyi üniversiteleri olarak kabul edilmektedir. Üniversitede tıp, eczacılık, biyoteknoloji, diş hekimliği, tropikal tıp, hemşirelik, deniz ve tropikal tıp fakülteleri bulunmaktadır. Diğer Polonya üniversiteleri ve kurumlarının da üniversite içindeki tanınmış kütüphanelerden yararlandığı bilinmektedir.

7) Lodz Üniversitesi

1945 yılında kurulan Polonya’nın en iyi üniversiteleri içinde bulunan üniversite, 12 fakülteden oluşan 100 birimde 160 alan sunmaktadır. Üniversite sadece çeşitli alanlarda Doktora ve Yüksek Lisans programları sunmakla kalmıyor, aynı zamanda ESF finansmanını destekleyen program içinde 56’dan fazla ders sunuyor. Lodz Üniversitesi’nden her yıl 10.000’den fazla öğrenci mezun olmaktadır. Değişim Öğrencisi Programı öğrencileri dahil olmak üzere toplam 95 ülkeden öğrenciler üniversitede eğitim görmektedir. Bu uluslararası atmosferler, hem üniversitelerde hem de şehirlerde kültürel farklılıkları deneyimleri sağlar. 634 üst düzey olmak üzere 32.000 öğrencisi olan toplam 2.192 öğretim görevlisi bulunmaktadır. Üniversiteler sadece kaliteli eğitimleriyle değil, dünya pazarının ihtiyaçlarına yönelik Lehçe, İngilizce, Fransızca veya Rusça programlarıyla sunulan modern ve çağdaş eğitim sektörü için de tercih edilmektedir.

8) Wroclaw Üniversitesi

 Polonya’nın en eski üniversitelerinden biri olan Wroclaw Üniversitesi, 1702 yılında Kral Leopold I tarafından kurulmuştur. Polonya’nın en iyi üniversiteleri arasında olan üniversite ilk kurulduğunda Felsefe ve İlahiyat Fakültesi iken zamanla gelişerek bugünkü konumuna ulaşmıştır. Şu anda üniversitede 25.500 öğrenci, 3500 personel, 465 fakülte ve 89 program (24’ü İngilizce) bulunmaktadır. Ayrıca, 20. yüzyıldan beri dokuz kişi Nobel Ödülü kazandı. Bugün, Wroclaw Üniversitesi’nin ana odak noktası bilimsel araştırmalardır. Bu alanın bir sonucu olarak, Polonyalı yetkililerin dikkatini çeken Wroclaw Üniversitesinin araştırma kaynakları geçen yıla göre %80 arttı.

Benzer:  Türkiye'nin En İyi Eğitim Danışmanı

9) Lazarski Üniversitesi

 Lazarski Üniversitesi 1993 yılında kurulmuştur. Lazarski Üniversitesi’nin yaklaşık 5000 öğrencisi vardır. 300’den fazla öğretim üyesi ile üniversite, 29 ülkeden öğrenci kabul etmektedir. Polonya’nın en iyi üniversiteleri içinde bulunan Lazarski Üniversitesi’nde sırasıyla Hukuk, İktisat, İşletme, Finans ve Muhasebe, Uluslararası İlişkiler ve Kamu Yönetimi Fakülteleri bulunmaktadır. Polonya’da kaliteli lisans ve lisansüstü eğitim için en ideal okullardan biri olan Lazarski Üniversitesi, 3 yıllık lisans ve 2 yıllık lisansüstü eğitim vermektedir. Polonya, eğitim alanında bir fark daha yaratıyor, Lazarski Üniversitesi çift diploma programı, öğrencilere iki diploma fırsatı sunuyor.

10) AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

 Maden Akademisi olarak bilinen, Cevher Komisyonu’nun kurulduğu gün olan 1782’de başlayan uzun bir araştırma sürecinin ardından 20 Ekim 1919’da kuruldu. Modern eğitim sistemi, güçlü öğretim üyeleri ve öğrenciler sağlamak için kaliteli eğitim için uzun zamandır yükseköğretim kurumları listesinin başında yer almaktadır. AGH UST, Polonya’nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilirken aynı zamanda Polonya’nın önde gelen modern teknoloji üniversitesidir. Bir teknik okul olarak üniversite, araştırma ve geliştirme ve akademik gelişim yoluyla bilim ve sanayiye hizmet veren en önemli Polonya üniversitelerinden birinin itibarını kazanmıştır.

Polonya’da Eğitim için Online Başvuru Yapınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.