Rusya İş İlanlarıYurtdışı İş

Rusya İş İlanları – İşçi Alımı – Rusya’da Çalışma Şartları

Rusya’da İş Rehberi

Türkler için Moskova ve diğer Rus şehirlerinde iş arayan gurbetçiler için faydalı bilgiler ve tavsiyeler. Şunu belirtmekte fayda var. Rusya'da dil çok önemlidir ve Rusya'ya gitmek isteyenlerin daha rahat bir yaşam sürebilmesi ve istediği tüm sektörlerde çalışabilmesi için İngizlice yada Rusça bilmesi gerekmektedir.

Rusya diğer ülke vatandaşları için çeşitli istihdam fırsatları barındırmakta. Moskova ve St. Petersburg gibi büyük şehirler, özellikle hem İngilizce hem de Rusça konuşanlar için muazzam iş ve yaşam fırsatları sunuyor.

Rusya’da Çalışmak

Rusya'da iş piyasası: Moskova ve St. Petersburg, Rusya'nın en iyi iş fırsatlarını sunan başlıca ekonomik merkezleridir. Rusya'da genel işsizlik oranı Temmuz 2020'de %6,3 olarak ölçülmüştü. 2022yılında ise bu rakam %4,4 oranında düşüşe geçti. COVID-19'un 2020 – 2021 etkilerine bağlı olarak yükselen işsizlik oranı 2022 yılında etkisini tamamen yitirmiş durumda.

Moskova, Rusya'daki en yüksek istihdam oranına sahiptir ve işgücü, Rusya'nın toplam GSYİH'sının yaklaşık dörtte birini oluşturmaktadır.

Hizmet sektörü, perakende, turizm, sağlık ve eğitimin en önemli hizmet segmentleri arasında yer aldığı Rusya'daki tüm işlerin yarısından fazlasını oluşturuyor. Madencilik, imalat ve inşaat en büyük sanayi sektörleridir.

Büyük Rus şehirlerinde çok uluslu büyük şirketlerde İngilizce konuşulan birçok iş bulabilirsiniz. Rusya'daki en büyük uluslararası işverenlerden bazıları şunlardır:

 • EuroChem
 • Philip Morris Uluslararası
 • Toyota
 • Volkswagen
 • Apple
Benzer:  Katar İş İmkanı İşçi Alımı ve Katar'da Çalışma Koşulları

En büyük Rus işverenler:

 • Gazprom (petrol ve gaz)
 • Lukoil (petrol ve gaz)
 • Sberbank of Russia (finans)
 • Rus Demiryolları (ulaşım)
 • PAO Rosseti (enerji)

Rusya’da iş ilanları

Geçmişinize bağlı olarak, Rusya'da iş bulmak kolay olmayabilir. İngilizce konuşanlar için seçenekler arasında İngilizce öğretmek (Fransızca veya Almanca gibi diğer ana dilde öğretim işleri de mevcuttur), enerji, finans veya inşaat gibi sektörlerde çok uluslu bir şirkette çalışmak veya iki dilli iseniz çeviri yapmak yer alır. İngilizce öğretmenleri BKC International ve English First'e bakmalıdır .

Moskova ve diğer büyük Rus şehirlerinde yüksek talebin olduğu sektörler şunlardır:

 • Yazılım ve Destek
 • İş geliştirme
 • Finans
 • İnsan kaynakları
 • Tıbbi ve farmasötik
 • Satış uzmanları
 • Sürücüler
 • Mühendisler
 • Teknik uzmanlar

Rusya’da iş maaşları

Rusya'da asgari ücret, her zaman artmasa da, her altı ayda bir gözden geçirilir. 2022 Yılında Rusya'da asgari ücret 270-300 Dolar arasında. Rusya'da çalışanların yalnızca %10 – 15'i asgari ücretle çalışmaktadır (bu bilgi tahmini olup gerçek olmayabilir)

Asgari ücret harici diğer sektörlerde ortalama aylık Rus maaşı, 2022 itibariyle 65.000 Rublenin'nin (1000 Dolar) biraz üzerindedir. Ancak, Moskova'da maaşlar biraz daha yüksektir ve ayda 100.000 Ruble'nin (1.659 Dolar) üzerinde kazanabilirsiniz.

Rus iş kültürü

Rus şirketleri, ülkenin komünist geçmişiyle açıklanabilecek çok sayıda kural ve düzenlemeye sahip, hiyerarşik ve bürokratik olma eğilimindedir. Bu nedenle, iş görüşmelerinin çözülmesi uzun zaman alabiliyordu. Ancak doksanların başından itibaren Rus ekonomisinin yavaş yavaş dışa açılmasıyla bu durum tamamen değişmeye başladı.

Geleneksel standartlar ve değerler birçok işyerinde hala varlığını sürdürmektedir ve sosyal ağlar, kariyer ilerlemesi söz konusu olduğunda bu standartlar önemli olabilir. Ruslar, uzun iş yemekleri ve hatta iş ortaklarıyla birlikte kalmak için hafta sonu davetleri ile işi zevkle karıştırmayı severler.

Benzer:  Katar'da Çalışmak İş Bulma Rehberi ve Çalışma Koşulları

Rusya’da iş kanunları ve işçi hakları

Rusya'daki iş kanunu, 2002 Rus İş Kanunu'nda yer almaktadır. İş sözleşmeleri yazılı olmalıdır Rus İş Kanunu, üç ana sözleşme türü olduğunu belirtir:

1) Serbest Metinli İş Sözleşmesi – kesin geçerlilik süresi olmayan en güncel sözleşme, ancak fesih koşulunu içerir;

2) Belirli süreli iş sözleşmesi – sözleşmenin geçerliliği beş yıla kadardır ve yalnızca geçici bir çalışana kalıcı bir sözleşme teklif edildiğinde yapılır;

3) Sadece iki ay geçerli sezonluk iş sözleşmesi.

Rusya'da ortalama çalışma saatleri 50 saattir . Tam zamanlı çalışanlar en az 28 günlük yıllık izin hakkına sahiptir. Buna ek olarak, Rusya'da bir takım resmi tatiller de bulunmaktadır.

Rusya'da bir sözleşmenin feshi için bildirim süreleri, fesih nedenlerine göre değişir. Hiç bildirimde bulunulmamasından iki aya kadar (işten çıkarmalar veya şirket tasfiyesi gibi durumlarda) değişir. Çalışanlar, işten ayrılmak isterlerse genellikle en az iki hafta önceden haber vermek zorundadırlar.

Rusya’da iş nasıl bulunur

Moskova ve St Petersburg'da fırsatlar sunan çok sayıda işe alım ajansı ve iş sitesi var. Ancak, son derece kalifiye olanlar ve daha büyük kurumsal şirketlere ulaşmayı hedefleyenler için en uygun olanlardır. Bu ajansların çoğu, özgeçmişinizin İngilizce olmasını ve e-posta ile gönderilmesini veya web sitelerinde doldurulmasını ister.

Rusya'da iş bulmanın bir başka yararlı yolu, doğrudan bulunduğunuz ülkeden uluslararası şirketlerle iletişime geçmek ve Rusya'da iş yapıp yapmadıklarını sormaktır. Bu tür şirketlerin Rusya'da çalışmak için gurbetçileri işe alma olasılığı daha yüksektir.

Benzer:  En Yüksek Maaş Veren Avrupa Ülkeleri

Rusya’da iş bulabileceğiniz siteler

Rusya'nın kendine ait iş siteleri

Rus işe alım ajansları

Rusya'daki işe alım ajansları, Rus işlerini bulmak için iyi bir kanaldır. Çoğu, çevrimiçi kaydı kabul eder ve ayrıca Rusya için özel olarak hazırlanmış bir CV yüklemenize olanak tanır. Moskova ve St. Petersburg'daki en iyi işe alım ajanslarından bazıları şunlardır:

Rusya’da serbest meslek

Rusya'da kendi işinizi kurabilir veya ülkede çalışma hakkınız varsa serbest meslek sahibi olarak çalışabilirsiniz. Bu, Rusya çalışma vizesine başvurmak anlamına gelebilir .

2019 Rusya Federasyonu istatistiklerine göre, Rusya'daki işçilerin yalnızca yaklaşık %6,8'i serbest meslek sahibi olarak çalışmaktadır. Bu, dünya ve Avrupa ortalamalarının altındadır. Ancak, iyi bir iş fikriniz varsa ve bunu gerçekleştirebileceğinizi düşünüyorsanız, bu dikkate değer bir şeydir.

Rusya'da limited şirket yapısı kurduysanız, işletme için ayrı vergi beyan etmeniz ve borçlu olduğunuz Rus kurumlar vergisini ödemeniz gerekeceğini unutmayın.

Rusya’da çalışmak için gerekenler

Rus çalışma vizeleri: Rusya'da çalışmak isteyen tüm yabancı uyrukluların çalışma izni olması gerekir. Rusya Federal Göç Servisi, çalışma vizesine başvurmadan önce ihtiyacınız olan çalışma izinlerini verir. Çoğu yabancı için bir Rus çalışma vizesi gerekir, ancak istisnalar da vardır:

 • Daimi ikamet izni olanlar;
 • Yabancı bir ülkede geçici olarak çalışanlar veya sıklıkla ülke dışına seyahat edenler;
 • Diplomatik misyonlarda veya uluslararası kuruluşlarda çalışanlar;
 • Akreditasyona sahip medya temsilcileri;
 • Bir eğitim kurumunda çalışmaya davet edilen öğretmenler

Bir yabancı olarak, ayrıca bir sağlık kontrolünden geçmeniz ve parmak izlerinizi vermeniz gerekecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.