İş FikirleriPara Kazanma

Seslendirme Yaparak Para Kazanmak 2023’te Seslendirme İşi

Şimdiye kadar harika bir seslendirme duyduysanız ve "Bunu yapabilirim" diye düşündüyseniz, seslendirme yaparak para kazanabileceğinizi biliyor musunuz?

Seslendirme yaparak para kazanmaya nasıl başlanır? Bu yazı, nasıl seslendirme sanatçısı olunacağına dair serimizin bir parçasıdır. Olağanüstü bir sesiniz olabilir, ancak müşteriniz yoksa işiniz yok, bir hobiniz var. İşe seslendirme geliştirmeye iyi bir odaklanma ile başlamak, başarı için kritik öneme sahiptir.

Seslendirme Yaparak Para Kazanmak
Seslendirme Yaparak Para Kazanmak

Seslendirme Yaparak Para Kazanmak

Net ve güçlü bir sesiniz olduğuna güveniyorsanız seslendirme yaparak para kazanabilirsiniz. Ses için çok fazla sayıda ekipmana ilk etapta gerek yok. Ama iyi bir ses için özellikle de ses kalitesi için ekipman ihtiyacınız artabilir. Sesli kitaplar, oyunlar ve sunumlar için sizin sesinize ihtiyaç duyulabilir.

Seslendirme endüstrisinde yeniyseniz, kendinizi bilgiyle donatmanız ve itibarınızı geliştirmek için çalışmaya hazır olmanız gerekir. Yani, ilk başta işler istediğiniz kadar patlamalı gitmeyebilir, ancak birkaç başarılı projeye sahip olduktan ve endüstrinin nasıl çalıştığını öğrenmeye başladıktan sonra bu durum hızla değişebilir. Neyse ki, göreceğiniz gibi, evden çalışmaya yeni başlayanlar için seslendirme işleri sunan pek çok site var .

Seslendirme İşleri Nelerdir?

Ses çalışması veya bazen atıfta bulunulan “ses oyunculuğu” çoğu zaman, birisinin bir reklamı, sesli kitabı, filmi veya televizyon programını, video oyununu veya hatta bir senaryodan canlı bir olayı anlatan kişiye ses sanatçısı denir.

Benzer:  Sanal Arsa Para Kazanma Yöntemleri - Metaverse Yatırımı

Özetle, sese ihtiyacı olan bir projeye sesinizi ödünç vermek için para alıyorsunuz.

Bu genellikle ev dışında yapılsa da evden yapabileceğiniz seslendirme işi bulmak o kadar da zor değil.

Ayrıca Bkz: Sesi yazıya çevirmek Transkripsiyon İşi Para Kazanma

Ses oyuncularına talep var mı?

Seslendirme sanatçılarına elbette her zaman talep vardır. İnsanlar her zaman sesli kitap anlatıcıları için yayın yapıyor, ticari ve radyo reklamları, çizgi filmler, podcast'ler, video oyunları vb. için sesli çalışma yapıyor.

Bununla birlikte, özellikle Covid'den bu yana, seslendirme endüstrisinde iş bulmaya çalışan, interneti araştıran birçok insan var. Dolayısıyla seslendirme sanatçıları talep görürken, bu sektördeki işler için de çok fazla rekabet var. Ancak bu, başarılı olamayacağınız anlamına gelmez.

Seslendirme sanatçısı nasıl olunur?

Güel ve kulağa hoş gelen bir sesiniz varsa, bu bir başlangıç! Ancak bunun ötesinde, özellikle başlangıçta, her türden serbest çalışmanın sürekli bir koşuşturma olabileceğini anlamanız gerekir. Bunun için hazır olmanız gerekecek.

Belli bir miktar sabır, iş başvurusunda bulunma ve müşteri bulma konusunda tutarlılık ve burada gerçek uzun vadeli başarıyı görmek için ihtiyaç duyacağınız “vazgeçmeme” tavrınızı devreye sokmalısınız. Ayrıca biraz yaratıcılığa da ihtiyacınız var.

Evden Seslendirme İşleri Yapmak
Evden Seslendirme İşleri Yapmak

Evden seslendirme işi yapmak

Son zamanlarda toplumlar ve insanlar dijital içerik üretmeye ve tüketmeye devam ettikçe seslendirme işlerine olan talep sürekli artacaktır. İster televizyon izleyin, ister radyo dinleyin, isterse sosyal medyanıza göz gezdirin, seslendirmenin kullanıldığı bir metine elbet denk gelmişsinizdir. Eğer sesinize güveniyorsanız ve bu alanda kariyer yapmak istiyorsanız aşağıda yer alan yazımızı incelemenizi ısrarla tavsiye ediyoruz.

Benzer:  Reklam İzleyerek Para Kazanmak - Ek Gelir Fırsatı

Seslendirme İşi Bulacağınız Ücretsiz Siteler;

Seslendirme İşi Bulabileceğiniz Ücretli Platformlar;

Seslendirme İşi Bulabileceğiniz Türk Siteleri;

Bazı reklamlar için veya ilanlar için ses çok önemli bir etken olduğundan sesine güvenen herkesi belli işe alım platformlarına yönlendirebiliriz.

Bazı reklamlar için veya ilanlar için ses çok önemli bir etken olduğundan sesine güvenen herkesi belli işe alım platformlarına yönlendirebiliriz.

Ayrıca Bkz: Girişimciler İçin Beyin Fırtınası Teknikleri

Seslendirme sanatçılığının gelir potansiyeli

Genelde proje başına ücret alınmaktadır. Sürekli iş olan projeler olduğunda bunlar genellikle çizgi filmler gibi televizyon programları veya youtube'deki gibi online showlar olmaktadır. Bu platformda alacağınız ücret üç faktöre bağlı olmaktadır. Performans, deneyim ve projenin uzunluğu olmaktadır.

Seslendirme İşi Seslendirme İş İlanları
Seslendirme İşi Seslendirme İş İlanları

Voices.com'a göre 15 saniyelik bir kayıt için 100 dolar (1850 TL), 30 veya 60 saniyelik bir reklam için ise 250 dolar (4600 TL) kazanmanız mümkün hale gelmektedir. Bunun yanı sıra sesli kitaplardan 3000 dolara kadar kazanmanız mümkün oluyor. Ancak bunları üretmek daha da zor olacaktı. Tani bu fiyatlar yurtdışı seslendirme işleri için geçerli. Ülkemizde bu fiyatların 4'te birini bu sektörde ancak kazanabilirsiniz.

Benzer:  Yorum Yaparak Para Kazanmak 2023'te Etkili Yollar

Seslendirme sanatçısı nasıl olunur?

Birçok kişi farklı sesleri taklit ederek seslendirme sanatçısı için yeterli olduğunu düşünmektedir. Evet, farklı sesler çıkarabildiğiniz için daha fazla iş alımı gerçekleştirebilirsiniz. Bu düşünce ile sizinle hemfikiriz.

Farklı sesler çıkarabilirseniz kariyerinizi ilerletmek için çeşitli projelerde yerinizi alabilirsiniz. Yalnız durum her daim böyle olmamaktadır. Unutmayın ikna edici bir ses tonunuzun olması, seslendirme kariyerinizi geliştirmek için daha da önemli olmaktadır.

Voice-over işi bir senaryoda yer alan satırları okuduğunuz ve elbette satırların amacını dinleyiciye aktardığınız bir iş olarak bilinmektedir. Kulağa oldukça kolay geliyor değil mi? Ancak her mesleğin olduğu gibi seslendirme sanatçısı olarak çalışmanın da oldukça zor yanları bulunmaktadır.

Ayrıca Bkz: En İyi İş Fikirleri Başlangıç İçin Ön Kaynak 2023

Bu karakteri oldukça ikna edici bir şekilde aktarmak için seslendirme oyunculuğunun temellerini bilmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca oldukça sabırlı olmanız gerekir. Çünkü müşteri ikna olana kadar senaryoyu defalarca okumak zorunda kalmanız aslında çok normal bir çalışmadır.

Eğer aynı senaryoyu 10 kere tekrar etmenin çok fazla olduğunu düşünüyorsanız, durumun her zaman elbette böyle olmadığını bilmelisiniz. Ayrıca bir satırı 10 kereden az tekrar ederek, size verilen işin altından kalkabiliyorsanız oldukça şanslısınız demektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.