Para Kazanma

Uyurken Para Kazanmak İçin 5 Pasif Ek Gelir Fikri

Uykunuzda para kazanmak, nasıl olacak bu iş diye merak mı ediyorsunuz aslında çok kolay. Birçok kişinin hayali olsa da aslının gerçek olmadığı kanaatine varıyorsunuz. Her ne kadar bunun mümkün olduğunu dile getirmiş olsak da, bir gece de zengin olmanın kısa yolu yoktur. Ama bu kılavuz makaleyi okuyarak sizde düzenli ve çok iyi derecede para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Uykunuzda Para Kazanmak İçin 5 Pasif Gelir Fikri
Uykunuzda Para Kazanmak İçin 5 Fikri

Ancak bu pasif gelir fikirlerimiz de küçük bir çevrimiçi pazarlama büyüsü olduğunu hatırlatalım ve kazanmanın en iyi yollarından biri olduğunu belirtelim. Pasif gelir genel olarak sizi belirli ve düzenli saatlere bağlamayan sürekli bir ek kazanç akışı anlamına gelmektedir. İşin sırrı ise her biri birkaç kez satan ve az bakım gerektiren yan işlerle gerçekleştirmektir.

Bunlar tek başlarına eğlenceli projeler ya da ileride kendi işinizi kurabileceğiniz ilk adımlar olabilir. Ancak yeni başlayanlar için bir öneri ve uykunuzda konusunda yol gösterme kılavuzu olması için detaylandırdık.

Uykunuzda para kazanmanın yollarını sizler için araştırıp derledik. Uykunuzda size para kazandırabilecek parlak fikirlere aşağıda yer verdik. Gelin hep birlikte bu ilginç yöntem ile para kazanmayı birlikte keşfedelim.

1. Stok İçeriği Satmak

Bir insanın uykusunda para kazanması herkes için ilginç ve havalı bir düşüncedir. Ancak web siteleri, kendi yayıncıları, reklamcılar ve uygulama yaratıcıların tümü müziklerden, resim, video ve ses efektlerine kadar ikincil içeriğe oldukça fazla ihtiyaç duymaktadırlar. Özellikle boş zamanlarınızı çizim yaparak, fotoğraf çekerek ya da şarkı söyleyerek geçiriyorsanız, bu sizin için kaçınılmaz bir yol olacaktır.

Stok İçerik Satın
Stok İçerik Satın

a) Nasıl içerik oluşturabilirsiniz?

Medya stok mağazalarında kullanıcıların satışını yaptıkları örnekleri ve projeleri incelemeye başlayabilirsiniz. Sizin de büyük bir ihtimalle hiç kullanmadığınız video ve fotoğraflarınız vardır. Telefonunuzu şimdi kurcalamaya başlayın.

Örneğin; shutterstock.com üzerinden satış yapan kullanıcıların müziklerini, videolarını ve fotoğraflarını inceleyerek aklınıza daha iyi fikirler gelebilir.

Şayet elinizde daha önceden çektiğiniz ve ilginizi çekmeyen görselleriniz yoksa hemen başlayalım. Kısa klipler çekin, fotoğraflar çekip biriktirin ve müziğinize yön vermeye başlayın. Bunun yanı sıra sosyalleşmek için harcadığınız vakitlerinizi en iyi şekilde değerlendirmiş olursunuz. Eşinizin keyifle yediği o köpüklü eşsiz sıcak çikolatanın ya da bir gece dışarı çıkarken eve dönüş yaparken gördüğünüz eşsiz olan ve büyüleyici gün doğumunun resmini çekebilirsiniz.

Bu çekimlerin telif hakları genellikle oldukça düşüktür. Bu sebeple ödemeye başlamadan hemen önce bir iş bankası oluşturmanız gerekmektedir. Özellikle neyin trend olduğunu ya da her zaman neyin talep edildiğini kontrol etmeye ve bu temaların tamamını göndermeye mutlaka değeceğini belirtmek istiyoruz.

Ayrıca stok içeriğini başarılı bir şekilde satmak için işin uzmanı olmanıza hiç gerek yoktur. Çünkü niş fikirler kusursuz uygulamalar kadar talep görmektedir. Logoları, Fotoğrafları, jingle'ları, simgeleri, çıkartmaları, afişleri, düğmeleri ve tabii ki bip seslerini düşünün. Unutmayın yalnızca gökyüzü sınırdır!

Her markalar her zaman ürünlerini satmaya yardımcı olacak içerikler arayışı içerisindedirler. Bu sebeple içeriklerinizi kime hedeflediğiniz de akılda tutulması gereken en önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

b) Stok içeriği için çevrimiçi kütüphaneler

Tasarlamış olduğunuz stok içeriklerinizi satmak için en iyi web sitelerinden bazıları şu şekilde belirlenmiştir.

Bu uygulamalar bir stok sitesi kullanmak kadar kolay olmasa da İTunes ve SoundCloud eşliğinde ses ve müzik FX'i ve kendi siteniz ya da mağazanız aracılığıyla başka her şeyi satabileceğinizi biliyor muydunuz?

2. Bir e-Kitap Yaz

E-kitaptan kastımız her insanın yapmaktan oldukça fazla hoşlandığı hobileri bulunmaktadır. Eğer sizin de tutkunuz yayıncılıksa, o zaman dijital bu tutkunuzu dijital ortama aktarmaya hazır olmanız gerekmektedir. Çünkü çevrimiçi yayıncılık süreci nispeten oldukça basit ve oldukça riskizdir.

E-kitap satarak para kazanın
E-kitap satarak para kazanın

Çevrimiçi yayıncılıkla kartlarınızı doğru oynamak iyi paralar kazanabilirsiniz. Ayrıca sizi gelecek için oldukça iyi bir şekilde hazırlayabilmektedir. Mezuniyet CV'nizde e-kitabınıza bağlantı kurmanız oldukça etkileyici bir eylem olacaktır.

a) Bir e-Kitap nasıl yazılır?

Gerçekleştirmiş olduğunuz kısa öykülerden oluşan gizli zulanız her daim başlamak için iyi bir yer olacaktır. Para için e-kitap yazarak çalışmayı tercih ediyorsanız neyin satıldığına dikkat edin ve e-kitap örneklerini hemen inceleyin

Benzer:  Reklam İzleyerek Para Kazanmak - Ek Gelir Fırsatı

En çok satanlar listelerine göz atın ama kurguya takılıp kalmamaya özen gösterin. Hayallerden, politikaya kadar her şey için bir çizelge bulunmaktadır. İşte bu yüzden bildiğiniz bir konu varsa eğer (yani eğitiminiz ya da hobinizle ilgili) onu kullanabilirsiniz. Tabi e-kitap yazabilmek için güçlü ve akıcı bir makale yazarı da olmalısınız, sonuç olarak iyi bir makale yazarı daha dikkatli bir e-kitap yazabilir. Ancak imla kurallarına ve yazının akışına yön verebilen herkes bunu yapabilir.

Ayrıca Amazon'un çocuk kitapları ve çizgi roman için de araçları vardır. Bir dosyanız var olduğunda bir platforma ihtiyacınız olacaktır. Amazon da listelemek için Kindle yolunu takip etmeniz gerekmektedir.

b) E- kitabınızı piyasaya nasıl sunarsınız?

Hazırlamış olduğunuz e- kitaplarınızdan para kazanmak oldukça kolaydır. İşin sırı sadece keşfedilir olmaktır. Birkaç kelimeye yer vermek ve üzerine kapak yapıştırmak en çok satan kitabı oluşturmaz.  Yapmış olduğunuz tasarımla gerçekten onu fark ettirmeye odaklanmanız için oldukça önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

Dijital ortamlarda insanlar genellikle kitabı kapağına göre değerlendirirler. Bu yüzden kapağınızın profesyonel gözükmesi için çaba sarf etmelisiniz. Bunu yapmanız için kullanabileceğiniz çok fazla ücretsiz resim düzenleme yazılımı bulunmaktadır.

Üstelik çevrimiçi bulunma şansınızı artırmak ve satışları teşvik edebilmeniz için kitabınızın açıklanmasını ve anahtar kelimesini artırmanız gerekmektedir. Yani kısacası iyi bir anahtar kelime analizi yaparak kullanıcıların en fazla bu konuda hangi kelimeleri arattığını başlıklarınıza ve açıklama kısımlarına eklemeniz gerekmektedir. Bu konuda bir SEO ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.

En önemlisi ise Amazon ile kitabınıza çok sayıda orijinal inceleme almanız gerekmektedir. Bunu yapmanın en basit yolu ise kitabınızın sonuna bir not bırakmak ve okuyuculardan bir inceleme içeriği yazmasını istemek ve onları bu konuya teşvik etmenin yoludur. ( Özellikle çevrenizi, ailenizi ve arkadaşlarınızı topun yuvarlanmasına destek olmalarını sağlayın.)

Ayrıca Bkz: Makale yazarak para kazanma

3. Kendi Uygulamalarınızı Oluşturun

Uygulama Geliştirerek Para Kazanın
Uygulama Geliştirerek Para Kazanın

Sıradan ve pasif fikirlere bakılırsa, bu seçenek para kazanmak için oldukça havalı görünüyor oldukça eğlenceli ve bir o kadar da dikkat çekici uygulamalar oluşturmak sandığınız kadar zor değil. Ancak bu işlemleri gerçekleştirmek için bilgisayar bilginizin biraz üst seviyelerde olması gerekir.

Bir diğer seçeneğimiz ise bilen birini bulmanız olacaktır. Ne kadar kazanacağınıza gelirsek iyi bir uygulama çok iyi bir müşteri potansiyeli demektir ve buda çok iyi para demektir. Öyle ki 2021 yılının en çok para kazandıran meslekleri arasında uygulama geliştiren birisi yıllık olarak 86 bin dolar para kazanmak.

Kendinize bir ek gelir kaynağı sağlamak isteyen birçok kişi tarafından uygulanan bir yöntemdir. Bu işi yapabilmek için ise önemli olan bir kodlama ninjası olmanız gerekip gerekmediğidir aslında. Şaşırtıcı cevap ise hayır demeniz…

a) Bir uygulama nasıl oluşturulur?

Düşüncenizde işlevsel bir uygulama varsa (bir şey yapar ya da yerleşik mesajlaşma, kamera ya da sistem araçlarını genişletir) yani aslında bir şekil bilgisayar dilini konuşmanız gerekmektedir. Eğer bu konu hakkında hiçbir bilgiye sahip değil iseniz yine de kazanmanız mümkün hale gelmektedir. Nasıl mı? Elbette bu işleri bilen ve anlayan birçok kişi bulunmaktadır. İşlerinde profesyonel olan bu kişilerden yardım isteyebilirsiniz. Yapacağınız ortak çalışmalarınızla elde ettiğiniz kârı bölüşebilirsiniz. Böylece hiçbir ücret ödemeden ve sistemin işlediğini bilmeden para kazanmanız da mümkün hale gelmektedir. Yapmanız gereken tek şey bir an önce harekete geçmek olacaktır.

Oyun oynamak herkesin ilgi alanında yer almaktadır. Saatlerini oyunun başında geçiren kişiler zamanın nasıl geçtiğini anlamazlar bile. Bu yüzden oyunlar sizin de işinizse Sonic tarzı sonsuz koşuculardan Angry Birds benzeri fizik bulmacalarına kadar hemen hemen hiç kodlama olmadan profesyonel ve oldukça ilgi alanında olan uygulamalar oluşturmak mümkün hale gelmektedir.

Uygulamaları gerçekleştirmek için bazı unsurlar gerekmektedir. Doğrudan masa üstünüzde geliştirmenize, tasarlamanıza ve dağıtmanıza yardımcı olan küçük bir kit den bahsediyoruz. Bunun için oyun motoruna sahip olmanız gerekmektedir.

Sürükle ve bırak özelliği olan ve çoklu platform yayınlamayı destekleyen Unity adlı ücretsiz bir uygulama da bulunduğunu hatırlatmak istiyoruz. Bunun yanı sıra bu uygulamalardan birkaç tane daha bulunmaktadır. Yapmanız gereken tek şey bir kez oluşturun ve aynı sürede IOS, Android ve PC'ye başlatmalısınız. Ancak en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız zaten bu bir zorunluluktur olmaktadır.

Benzer:  Youtube'dan Para Kazanmanın Yolları

b) Uygulamalardan Nasıl Para Kazanılır?

Tasarlamış olduğunuz uygulamalarınız için para kazanmanız mümkün hale gelmektedir. Yapmanız gereken tek şet uygulama içi satın almalar olmalıdır. Örnek verecek olursak ekstra yaşamlar, ipuçları ya da bölümler olabilmektedir. Bu uygulamaları alarak ya da reklam yayınlayarak para kazanmak mümkün hale gelmektedir.

Yalnız mağaza içi satın ücretlerinin bir kısmını kaybetmeniz gerekmektedir. Ancak Google Play ve Apple App Store için uygulamalarınızı tasarlamak için ilk önce bir geliştirici ücreti ödemeniz gerekmektedir. Birçok kişi bu ücreti duyunca uygulamaktan vazgeçmektedir. Oysa ufak riskleri göz önünde bulundurarak yola çıkan kişiler ise gerçek amaçlarına ulaşmanın ayrıcalığını yaşamaktadırlar. Ufak risklere takılmadan yürünülen yolda her zaman kazanan sizler olursunuz. Bu oldukça basit ve görülmeye değmeyen ücret için bol kazançlı günleri geride bırakmayın.

Sizin uber – geek olmanıza gerek olmasa da peşinde olduğunuz Pazar için oldukça istekli bir kullanıcı olmanıza olanak sağlamaktadır. Birkaç platforma sahip olmanız bu sistemi rahatlıkla kullanmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin telefon ve tablete sahip olmak yeterli olacaktır. Ancak bu cihazlar yeterli değilse sanal cihazlarda test etmenin birden çok yolu olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Düzenli olarak kullandığınız uygulamalarınıza bir göz gezdirmeniz de büyük fayda vardır. Sevmediğiniz şeyleri ya da henüz orada olmayan bir uygulama olup olmadığını düzenli not almalısınız. Evet, kabul ediyoruz. Bir niş bulmak oldukça zordur. Çoğu kişinin defalarca denemesine rağmen hala bulamaması da ilginizi çekebilir.  Ancak her zorluğun arkası bir kolaylıktır. Hayatta en çok ihtiyacınız olan ve yaşamınızı gerçekleştirmeniz için gerekli olan para kazanılması oldukça güç olarak bilinir. Hayatımızda kazandığımız miktar birçok insana yetersiz gelmektedir. İşte bu yüzden biraz çekeceğiniz zorlukla büyük kazançlar elde etmeniz mümkün hale gelmektedir. Tekrar hatırlatmış olursak evet bir niş bulmak zor olda da ancak büyük miktarda paralar kazanmanın yolu yalnızca bu olabilir.

Uyurken para kazanma konusunda kararlı iseniz yapmanız gereken tek şey en az birkaç uygulamayı dışarı göndermeniz gerekmektedir.

Ayrıca Bkz: WordPress para kazanma detaylı yolları

4. Komisyonculuk yaparak para kazanın

Oldukça basit pasif gelir elde etmenin bir diğer yolu da başka birinin ürün ya da hizmetlerini tanıtmak ve elbette satışlarından komisyon kazanmaktır. Hazırda kurulu takip edilen bir web siteniz ya da sosyal medyanız varsa bu ekstra para kazanmak için muhteşem bir fırsat olabilir.

Komisyonculuk yaparak para kazanın
Komisyonculuk yaparak para kazanın

Geniş bir kitleye sahip olmak kazancınıza garanti olmak demektir. Kaliteli ve güvenilir izin ürünleri takipçilerinize tanıtmak siteniz aracılığıyla satılan bir üründen komisyonunuzu almak mümkün hale gelmektedir. Ne kadar çok ürüne yer verirseniz o kadar çok ücretsiz para kazanma şansına sahip olursunuz. Ürünleri tanıtırken kaliteli ve güvenilir olması oldukça önemlidir. Geniş takipçi kitlenin güvenini sarsmadan bu yolda ilerlemeniz oldukça önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Peki, bu bağlantının nasıl çalıştığına bir bakalım.

a) Bağlı kuruluş pazarlaması nasıl çalışır?

İşlemler bağlı kuruluş pazarlamasına dayalı web siteleri, temel alanda ürünleri ve işletmeleri pay almak için öteki sitelere bağlayan bloklar ya da linklerden oluşmaktadır.

Kendi tasarlamış olduğunuz web sitenize özel izleme linkleri eklemeniz gerekmektedir. Ya da sosyal medya üzerinden açmanız gerekmektedir. Bir kişi sunulan öğeyi satın almak için size ait olan bağlantınızı kullanımda bulunursa, bir tavsiye ücreti almış olursunuz.

Hepsinden daha da iyisi mağazaların kendisi ilgilendiğinden, sunulan ürünleri depolamak ya da nakliye etmekle uğraşmanız gerekmemektedir. En kolay ve en akıllı sistemle kazanmanın tadını doyasıya çıkarmak yalnızca size kalmaktadır. Yapmanız gereken tek şey kurulumlarınızı eksiksiz yerine getirerek, uykunuzda bile para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Sizin için bağlı kuruluş pazarlaması pasif bir kazançtan oldukça fazlası olma potansiyeline sahip olduğunu unutmamalısınız. Yalnız bu aşamaya gelmek için çok daha fazla vakit ve çaba harcamanız gerekmektedir.  Daha sonra ise bu çabanın arkasından kazanacağınız miktarlarla bedava paranın keyfini sürmeye başlayacaksınız.

Oldukça fazla perakendecinin bağlı kuruluş programları bulunmaktadır. Hızlı bir Google sizi aradığınız yola çıkaracaktır. Yalnız bir ağa katılırsanız farklı mağaza ve ürünlere erişmek için sadece bir kez kayıt olmanız gerekmektedir. Bu ise sizin için tıklamak oldukça az, para kazanmak için ise daha fazla vakit harcayacağınız anlamına gelmektedir.

Benzer:  5 Farklı Para Kazanma Yöntemi

Başlangıç için en iyilerden bir tanesi Awin olarak bilinmektedir.

b) Bağlı kuruluş pazarlamasından para kazanmanın en iyi yolları

Hazırda kurulumu var olan ve yoğun trafiği olan bir siteniz, sosyal hesabınız ya da mağazanız varsa ve bağlandığınız ürünler mevcut gönderilerinizle bağlantılıysa oldukça iyi ve verimli çalışır.

Çevrimiçi satın almış olduğunuz her şey için bloğunuzda incelemeler yayınlamalısınız. Bunun yanı sıra şimdi satın alın bağlantıları eklemeniz gerekmektedir. Ya da en çok sevdiğiniz kitapları ve onları nitelendirme nedenlerinizi içeren bir kitapçı için bir sayfa eklemeniz oldukça faydalı olacaktır.

İyi bir keşif yaparak çeşitli alanlarda yapılan incelemeler konuya yönelik olmaktadır ve ürünle ilgili neyi daha çok beğendiyseniz ve niçin satın almaya değer olduğu ile ilgili ayrıntılar içermektedir. Yayınlayacağınız içerik tek bir paragraftan daha fazla olmalıdır. Ancak okuyucunuzu satış jargonuna kaptıracak kadar da oldukça uzun olmamalıdır. Bu unsur oldukça önemlidir ve dikkat edilmesi konusunda oldukça hassas davranılmalıdır.

Ayrıca Bkz: İnternette en çok satan ürünler

5. Talep Üzerine Baskı Ürünleri Tasarlayın

Evet, pasif gelir fikirlerimizin sonuncusuna gelmiş bulunuyoruz.  Bu parlak fikrimizde biraz öğrenci klasiğini ele aldık. Kişinin isteğine bağlı baskı ürünleri satması ve bu yönde gelir elde etmesi iyi fikir değil mi?

Talep Üzerine Baskı Ürünleri Tasarlayın
Talep Üzerine Baskı Ürünleri Tasarlayın

Bebek önlüklerinden tişörtlere kadar özelleştirilebilir ürün ve alet satan birçok mağaza bulunmaktadır.  Bunu bir fırsata çevirmek tamamen sizin elinizdedir. Kendi tasarlamış olduğunuz hayal gücünüzün eserlerini bu mağazalarda müşterilere satarak para kazanmanız mümkün hale gelmektedir.

Hem kendi arzu ettiğiniz tasarımları baskı yapıp satarak hem de isteğe bağlı baskı ürünleri gerçekleştirmeniz mümkün hale gelmektedir. Birçok kişinin tercihleri arasında özel baskılar yer almaktadır. Özellikle gençlerin trend tercihleri size oldukça yüklü miktarda para kazandırabilir.

a) Talep Üzerine Baskı Ürünler Nasıl Satılır?

Herkes tarafından en iyi bilinen belli başlı bazı pazaryerlerini sizler için derledik. Bu pazaryerlerinde kendi baskı tasarımlarınızı satabilir ve ek gelir kaynağı elde edebilirsiniz. Bir dakika sadece ek gelir mi? elbette hayır öyleki günümüz de bir çok genç bu tasarımlar sayesinde başka hiç bir iş yapmadan bolca para kazanıyor. Sadece fikirlerinizi özgür bırakın çeşitli tişört ve benzer tasarımlarına göz atın.

Tasarımlarınızı satabileceğiniz işte belli başlı pazaryerleri;

  1. Trendyol (Tüm ürünlerinizi satabilirsiniz – komisyon almaktadır)
  2. Letgo (ikinci el atletiniz dahil:) her şeyi satmanıza olanak tanır – komisyonsuz)
  3. Sahibinden (Tüm ürünlerinizi satabilirsiniz – komisyonsuz)
  4. Hepsi Burada (Tüm ürünlerinizi satabilirsiniz – komisyon almaktadır)
  5. Kompika (Tüm ürünlerinizi satabilirsiniz – komisyonsuz)
  6. Gitti Gidiyor (Tüm ürünlerinizi satabilirsiniz – komisyon almaktadır)

En iyi fotoğraflarınızı, illüstrasyonlarınızı ya da şakalarınızı yükleyin. Ve sanatınızla hangi ürünleri özelleştirebileceğinizi keşfedin. Bir kişi sizin ürün yelpazenizden satın alma işlemini gerçekleştirirse herhangi bir ürün ile ilgili hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmadan satıştan pay alırsınız.

Kendi tasarımlarınız için fikirlerinize ihtiyacınız bulunmamaktadır. İlham kaynağınız yeniyse, bunun yerine bir tavsiye ücreti karşılığında farklı kişilerin özel ürünlerini listeleyebilirsiniz.

Birçok fazla ürün üzerinde çalışan logolar, sevimli ya da komik resimler ve alıntılar seçin.  Ne kadar kolay ve bir o kadar da iyi…

Trendleri yakalamak ve sosyal medyada yayınlamak oldukça iyi bir fikir olmaktadır. Mesela arkadaşlarınıza düşündüğün o komik alıntıyla bir tişört giydirmeli ve onu takipçilerinle paylaşmalısın.

Ayrıca ilginizi çekebilir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.