Para Kazanma

Yazarak Para Kazanmak 2013’de En Etkili 14 Adım

Makale yazma sadece kendinizi ifade etmek için değil, aynı zamanda para kazanmak için de harika bir yoldur. Bugün çok fazla kişi, makale yazarak çok daha fazla gelir elde edebiliyor. Makale yazarak nasıl para kazanılabileceğini, detaylı bir şekilde yeni başlayanlar ve uzmanlar için ele alalım.

Yazarak aslında yazmakla birlikte çok ödüllendirici bir hobidir, özellikle ondan para kazanmaya başladığınızda tamamen başka bir keyif vermektedir. Yazmak için para kazanmanın yollarını arıyorsanız, şanslısınız, bu kılavuz size nasıl olduğunu gösterecek.

Biraz daha fazla para kazanmak istiyorsanız, neden yazma becerilerinizi aktif hale getirmiyorsunuz?. Evet, yazarak para kazanabilirsiniz, sadece yazarak çok daha fazla iş imkanı elde edeceksiniz. Aşağıda listelenen maddeleri detaylıca gözden geçirdiğiniz de bu işin çok da zor olmadığı kanısına varacaksınız. Çoğunlukla sektörler yada yazıya ihtiyaç duyan firmalar, şahıslar yazma beceri seviyenize göre farklı ödeme yaparlar.

Yazarak Para Kazanmanın 14 Etkili Yolu
Yazarak Para Kazanmanın 14 Etkili Yolu

Bu blog yazısı, temel bilgileri öğrenmenize ve bunları işe koymanıza yardımcı olacaktır. Bunlarla finansal özgürlüğe ulaşamayabilirsiniz, ancak aşağıda ki maddelerden birçoğu daha fazla ve daha sağlam para kazanma konusunda size rehberlik edecektir.

Yazarak Para Kazanmak

İster boş zamanınızda fazladan harçlık kazanmayı umuyor olun, ister uzun vadeli kariyer hedefleriniz için ileriyi düşünüyor olun, para için yazmak oldukça fazla iş ve çaba gerektirebilir, ancak buna gerçekten değer.

Üniversitede para kazanmanın özellikle iyi bir yolu, çünkü bir yandan gelir elde ederken bir yandan da lisansüstü yazarlık işlerine başvurmaya başladığınızda çok işinize yarayacak bir deneyim kazanıyorsunuz.

Ayrıca Bkz: Hızlı Para Kazanmak ve Başarının Sırları

Bu nedenle, kelime bilginizi hak ettiğiniz paraya dönüştürmenize yardımcı olmak için, yazı yazarak para kazanmanın en iyi 14 yolunun bir listesini hazırladık. ✍

Yazarak :

İşte bir yazar olarak para kazanmanın en iyi yolları;

Film, Ürün ve Müzik İnceleyin

Nasıl yapılacağını bildiğinizde, herhangi bir konuda inceleme yaparak yazma karşılığında para almak çok kolay bir hale gelecektir.

Başlangıçta, konu inceleme yazmak olduğunda, profesyonel TV ve film eleştirmenliği gibi çok sayıda geçmiş deneyim gerektiren tam zamanlı işleri düşünebilirsiniz.

Ancak, birkaç ödüllü web sitelerine kaydolarak incelemelerden çok hızlı bir şekilde para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu sitelerde, küçük aletlerden müziğe, kırtasiye malzemelerine ve diğer her şeye kadar inceleme bulabilirsiniz.

Örneğin, Slicethepie'da moda öğeleri ve şarkılar hakkında kısa incelemeler yazarak para kazanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken üye olmak ve hemen yazmaya başlamak.

Eğer bir ürün testçisi veya ücretli bir anket sitesi paneli üyesi olmak için kaydolursanız, teknoloji, giysi veya kozmetik gibi satın almak için ödeme yapacağınız ürünleri inceleyerek, para kazanabilirsiniz.

Ayrıca, buna ek olarak, ürün testçileri bazen inceledikleri ürünleri saklayabilir, hatta kazançlarını artırmak için satabilirler!

Para Karşılığında Makaleler Yazın

Gazetecilik, yazma sevgisi ve yeteneği olan herkes için mükemmel bir kariyer rotasıdır ve eğer bunu yapmayı gerçekten istiyorsanız, yapmanızı tavsiye ederiz.

Bununla birlikte, bunun rekabetçi bir endüstri olduğunu ve yeni başlayan genç yazarlar için biraz düşük ücretli iş ve ücretsiz staj yapma konusunda bir üne sahip olduğunu kabul etmek önemlidir.

Ancak her zaman kolay olmasa da öğrenci gazeteci olarak yazarak para kazanmak mümkün. Makale yazarak para kazanmaya başlamak için illa gazetecilik okuyor olmanız gerekmiyor ancak, hikayelere iyi bir gözle bakan ve ayrıntılara mükemmel bir şekilde dikkat eden güçlü bir yazar olmanız gerekir.

Ayrıca Bkz: Evden Çalışma Rehberi – Ev İş Fikirleri

Yazı portföyünüzü oluşturmaya başlamak için öncelikle üniversitenizdeki öğrenci gazetesine veya dergisine katkıda bulunmanızı öneririz. İlgi alanlarınızı ve yazma yeteneğinizi sergilemek için bir blog başlatmak da iyi bir fikirdir.

Sağlam bir portföyünüz olduğunda, komisyoncu editörlere (bunlar, yayınları için makaleler sipariş eden gazetecilerdir) makale fikirleri sunmayı deneyebilirsiniz. Makale fikirlerinizi beğenirlerse, serbest olarak onlar için yazmanız için sizi işe alabilirler.

Makale başına kazanacağınız miktar, yayına ve parçanın uzunluğuna/tarzına bağlı olarak değişecektir, ancak en iyi makalelerde görevlendirilen makaleler için £100+ ödeme alabilirsiniz.

  1. Bionluk
  2. Sadeceon

Editörlere serbest makale fikirleri sunma;

Dergilere ve gazetelere makale fikirleri sunmaya hazır olduğunuzda, en sevdiğiniz yayınların editörlerini Twitter'da takip edebilir ve onları LinkedIn'de bulabilirsiniz.

Ayrıca, derecenizle doğrudan ilgili bir şeyler yazmaktan hoşlanıyorsanız, belirli bir sektörle ilgili haberleri kapsayan ticaret dergilerine makale fikirleri sunmayı deneyebilirsiniz. Endüstri Ticaret Dergisi için hızlı bir Google araması yapmak, çalışmalarınızla ve ilgi alanlarınızla alakalı olanları bulmanıza yardımcı olacaktır.

Editörler genellikle, o sırada özellikle ilgilendikleri temalar veya konular hakkında tweet atar. Yazmak için deneyim ve becerilere sahip olduğunuz bir makale hakkında bir tweet görürseniz, sunumu doğrudan yayına uygun olacak şekilde dikkatlice planlayın ve mümkün olan en kısa sürede (ideal olarak bir saat içinde) gazeteciye e-posta ile gönderin.

Onlara teklif vermeden önce editörlerin makaleler için bir tweet göndermelerini her zaman beklemeniz gerekmez, ancak aradıkları şey hakkında net bir fikriniz varsa; bu, makale için görevlendirilme şansınıza yardımcı olur.

Benzer:  Eski Mobilyaları Yenileyerek Para Kazanmak

Başvuru yaparken, e-postalarınızı kısa ama ikna edici tutmaya çalışın, yayın için neden doğru olduğunu vurgulayın ve editörlerin neler yapabileceğinizi görebilmesi için çevrimiçi blogunuza veya web sitenize bir bağlantı ekleyin.

Birkaç nedenden dolayı sunumlarınızın yanı sıra eksiksiz makaleler göndermemek en iyisidir.

Editörlerin sunumları okurken fazla zamanları olmayacak ve sizden makaleyleyle ilgili başka bir yere başvurmanızı isteyebilirler yada benzer fikirlere sahip bir makaleyi kendileri yayınlama riski bile var, bu yüzden onları çok erken göndermeyin.

Her adımın başarılı olmayacağını, ancak pes etmemeniz gerektiğini unutmayın. Reddedilenlerden öğrenin, konuşmalarınızı geliştirin ve ücretli makaleler yazmak için görevlendirilene kadar denemeye devam edin.

Ayrıca Bkz: Evden Para Kazanmanın 2023'de 8 Harika Yolu

SEO uyumlu yazılar yazın

Google arama motorunun istediği şey Seo uyumlu yazılardır. Seo ile alakalı bilmeniz gereken tek şey özgün içerik üretmek ve olabildiğince anahtar kelime sayısına dikkat etmektir. Bu içeriklerin özellikle Seo uyumlu olması ve anahtar kelime bakımından dolgun olması gerekir.

Yazarak Para Kazanma

Yazarak Para Kazanma

Anahtar kelime içeren ve özgün niteliğe sahip olan bu içerikler inanılmaz şekilde sizlere para kazandırabilir. Google arama motoru üzerinden herhangi bir şey aratıldığı zaman bu içerikler ilk etapta insanların karşısına çıkan içeriklerdir.

Müşterilerin isteği doğrultusunda araştırmalar yaparak özgün ve kaliteli içerikler oluşturmanız o kadar da zor bir şey değildir. Aynı zamanda bir şekilde çalışabilirsiniz çünkü müşteriler genellikle size bir yazıyı çıkartmak için 2 veya 3 günlük bir zaman dilimi verir ve sizler bu zaman dilimi içerisinde yazıyı yazıp onlara iletirsiniz. Oldukça kolay ve zevkli bir şekilde istediğiniz içerikte metinler yazabilirsiniz ve bu yazdığınız metinlerden 100 kelime başına 15 TL ile 35 TL ücret talep edilir ve son yıllarda yazarak para kazanmak için önde gelen iş kollarından bir tanesi haline gelmiştir.

Freelance sitelerinde bu konuda bir başlık açın ve müşterilerinizi bekleyin;

  1. Bionluk
  2. Kompika
  3. Freelancer

Reklam yazarlığı yapın

Reklamların iyi bir kaliteye sahip olması için reklam metninin çok iyi yazılmış olması gerekir. Reklam metni yazan insanlar genel anlamda blog yazarları veya makale yazarlığı yapmış insanlardır. Reklamların hedef kitleye yakalaması ve başarılı bir şekilde hedef kitleye hitap etmesi gerekir. Etkili reklam yazıları her zaman müşterileri cezbetmiş ve ürün satışlarını artırmıştır.

Bu sebepten dolayı da tanıtılan ürün veya hizmetin iyi bilinmesi ve iyi tanıtılması gerekir. Bunu da en iyi yapabilecek insanlar yine yazarlar olabilir. Herhangi bir slogan veya reklam metni hedef kitleye yönelik bir içeriye sahip olmalıdır. Oluşturacağınız reklam isimleri veya cümleler müşteri tarafından güçlü bir algıya neden olmalıdır.

Tercih edeceğiniz kalıpların ve kullanımlarının insanlar tarafından kolay anlaşılır olması gerekir. Bu sayede reklamları gücüne ve pazarlamanın önemine artan ihtiyaçtan dolayı pek çok farklı insan freelance bir şekilde reklam yazarlığı yapabiliyor.

Günümüzde afiş tasarımı ve reklam metni yazarlığı yapan kişiler genellikle şirketlerin sosyal medya hesaplarını yöneterek reklam ve afis tasarımları sunmaktadırlar. Bu işi yapanlar ortalama aylık 5000 ila 15000 TL arasında kazanç sağlamaktadır. Kısa ve vurgulu cümleler kurma yeteneğine sahipseniz yazarak para kazanmak tamda size göre.

Ayrıca Bkz: İnternetten Para Kazanmanın 18 Etkili Yolu

Kategori ve içerik yazarlığı yapın

Ek gelir elde etmek isteyen pek çok kişi bu işi yapabilir. Bu işin en gerekli olan kısmı ise uzun saatler gerektirmeksizin istediğiniz an yazabilmenizdir. Çeşitli ajanslar sizin yazı yazmanız için müşterilerle sizi bir araya getirebilir veya çeşitli platformlar üzerinden ilan oluşturarak müşteri bulabilirsiniz.

Müşteri bulabileceğiniz platformlar;

  1. Bionluk
  2. Kompika
  3. Freelancer
  4. Sadeceon
  5. Uzmankirala

Sizlerde kendi istek ve ihtiyaçlarına yönelik ilanlar oluşturabilirsiniz. Özellikle de farklı konularda ve internet aleminin ilgisini çekebilecek tarzda içerikler ürettiğiniz zaman oldukça yüksek ücretlerden çalışmaya başlayabilirsiniz. İnternet ortamında pek çok farklı web sayfası veya blog sayfası içerik yayınlar.

Web sitelerinin ve markaların, büyük pazar yerlerinin ihtiyacı olabilecek tarzda içerikler üretebilirsiniz. Makale yazmak için tek ihtiyacınız olabilecek şey bilgisayar veya telefondur. İstediğiniz zaman istediğiniz yerden bu içeriklileri yazabilirsiniz ve oldukça iyi bir ek gelir kaynağı edinebilirsiniz. Farklı konulara hitap edebilen içerikler üretmek her zaman daha verimli olabilir çünkü oldukça farklı tarzda konu başlıkları önünüze gelecektir.

Belirtmekte fayda var ki yazı yazarken veya herhangi bir şekilde içerik üretirken özgün olmanız yani herhangi bir web sayfasından kopyala yapıştır yapmamanız çok önemlidir. Aksi aynı müşteriden bir daha iş alamazsınız.

Ödev notlarınızı satın

Açık ve özlü ders ve ödev notları hazırlamakta harikaysanız, revizyonunuzdan aslında biraz gelir elde edebilirsiniz. Kompika.com sosyal platformdan sistemde bulunan on binlerce öğrenci arasından bu konuda sipariş açıp hemen ödev siparişleri alabilirsiniz.

Para kazanma kılavuzumuzda, notlarınızı diğer öğrencilere satmak istiyorsanız kullanmanız için birkaç site öneriyoruz. Bu sitelerde notlarınızı listelemek genellikle ücretsizdir, ancak şirketlerin yapılan herhangi bir satış için bir ücret talep edebileceğini unutmamakta fayda var.

Benzer:  5 Farklı Para Kazanma Yöntemi

Ve özellikle güzel revizyon notları olan herkes için, Instagram'da bir studygram hesabı (ders notlarınızı paylaştığınız bir hesap) oluşturarak da para kazanabilirsiniz.  Bu, sizi motive etme (Umuyoruz ki!) avantajına da sahiptir.

Ayrıca Bkz: Ödev Yaparak Para Kazanma

Yazma Yarışmalarına Katılın

Yazma yarışmalarına katılmak oldukça göz korkutucu görünebilir, ancak unutmayın: birinin kazanması gerekiyor. Niye sen olmayasın?

Bir yazma yarışması veya ödül kazandığınızı veya çok övüldüğünüzü söyleyebilirseniz, bu özgeçmişinizde harika görünecektir ve elbette yazarak para kazanmak için sizi bir seviye daha yukarı çıkaraktır. Ayrıca, para ödülü alırsanız, öğrenci banka bakiyeniz için de oldukça güzel bir destek olur.

Yazma yarışmaları ve ödülleri, yüzlerce, hatta binlerce liralık nakit ödüllerle gelebilir. Gazetecilik ödüllerinin bir listesini ve yaratıcı yazarlık yarışmalarını burada görebilirsiniz.

Yazma yarışmaları nasıl kazanılır;

Bu ipuçları, yazma yarışmaları ve ödüller kazanma şansınızı artırmanıza yardımcı olacaktır;

Yaratıcı olun – Yarışma jürilerini etkilemek için, girişinizin ilk satırından itibaren öne çıkmanız gerekecek. Şaşırtıcı bir şeyle başlamaya çalışın ve mümkünse geleneksel yazma teknikleriyle oynamayı düşünün ve fikirlerinizi alışılmadık, akılda kalıcı bir şekilde sunun.

Önceki kazanan yazıları okuyun – Daha önce başarılı olan stilleri ve argümanları görmek için, önceki yıllarda kazanan yazıları bulmaya çalışın. Yaratıcı bir şekilde yazmak hala önemlidir, ancak jüri üyelerinin ödüllü bir yazıda arayabilecekleri temel özellikleri aklınızda bulundurun.

Rekabet Şart ve Koşullarını kontrol edin – Bu çok önemli. Bir yarışma için giriş yazmaya başlamadan önce, başvurmaya uygun olduğunuzdan emin olun. Bazı yarışmalar, belirli bir alandan belirli bir yaş aralığında olmanızı veya belirli bir düzeyde yazma deneyimine sahip olmanızı (örneğin, daha önce yazısı yayınlanmış bir yazar olmanız) isteyebilir.

Düzeltme – Göndermeden önce çalışmanızı her zaman birkaç kez kontrol edin. Tartışmanızdaki yazım hatalarını veya tutarsızlıkları vurgulamak için yüksek sesle okumak yardımcı olabilir. Ayrıca sizin gözden kaçırdığınız bir şeyi fark edebilmeleri için aile ve arkadaşlarınızdan da okumalarını isteyebilirsiniz. Yarışmalara nasıl katılacağınız ve kazanacağınız konusunda daha fazla ipucu için kılavuzumuza göz atın.

Yazarak Nasıl Para Kazanılır
Yazarak Nasıl Para Kazanılır

Yazılı Çeviri Yaparak Para Kazanın

Yazarak para kazanmak konusunda son yıllarda önde gelen para kazanma metotlarından birisidir. Dil becerilerinizden para kazanmanın harika bir yolu da yazılı çeviriler yapmaktır. Metinleri serbest olarak çevirmeniz için size para ödemeye istekli birçok işletme olacak.

Bazı diller size diğerlerinden daha fazla kazandıracaktır. Ancak, konuştukları dillere bağlı olarak serbest çevirmenlerin ne kadar ücret talep ettiğini görmek için Fiverr gibi sitelere bir göz atmaya değer.

Derinlemesine kılavuzumuzda çevirmen olarak çalışmak hakkında çok daha fazla ayrıntıya giriyoruz.

Ayrıca Bkz: İngilizce Öğrenerek Para Kazanma

Blogunuzdan Para Kazanın

Bir blogcu olarak, web sitenizi bir tutku projesinden para kazanma girişimine dönüştürmek biraz zaman ve çaba gerektirir, ancak iş (tam anlamıyla) karşılığını verebilir. Yazarak para kazanmak için bir blog açmalı ve yazmanı gereken konuları detaylıca araştırmanız gerekecektir.

Para kazandığınızda, web siteniz iş başvurularında öne çıkmanıza yardımcı olacak ve biraz para kazanmanıza izin verecek çevrimiçi bir çalışma portföyü görevi görecektir.

Bağlı kuruluş pazarlama yoluyla, reklamcılık, sponsorlu içerik ve daha fazlası aracılığıyla, blog yazarak para kazanmaya başlamak için yapabileceğiniz birçok küçük değişiklik vardır.

Web sitenizi oluşturmak için kullanabileceğiniz sitelerden biri Bluehost'tur. 20 dakikada web sitesi kurma kılavuzumuzda bununla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca, blogunuzdan para kazanma ve kârınızı en üst düzeye çıkarma konusunda daha fazla tavsiye için blog yazarak para kazanmaya yönelik tam kılavuzumuza bakın.

Ayrıca Bkz: Blog Yazarak Para Kazanma

Sosyal medya içeriği yazın

Sürekli yazarak para kanabileceğiniz en geniş alan aslında sosyal medyadır. Sosyal medya becerilerinizi iyi (ve kârlı) bir şekilde kullanmak mı istiyorsunuz? Sosyal medya içeriği yazmak harika bir para kazanma yöntemi olabilir. Çevrimiçi takipler oluşturma ve viral sosyal gönderiler oluşturma becerisine sahip herkes için idealdir.

Kendi sosyal media paylaşımlarınızdan para kazanmaya odaklanmak istiyorsanız, bağlı kuruluş pazarlamasını denemeye değer.

üyeliğini, sosyal medyada para kazanma kılavuzumuzda daha ayrıntılı olarak açıklıyoruz, ancak kısa bir genel bakış olarak, bir ürün veya hizmeti paylaştığınızda sosyal medya gönderilerinize belirli bir bağlantı türü eklemeyi içerir.

İnsanlar tavsiye ettiğiniz şeyi satın almak için bu bağlantıyı kullandığında, küçük bir komisyon kazanırsınız (alıcı üzerinde hiçbir etkisi yoktur).

Ayrıca, belki de tweet'lerini yazarak, ilgi çekici Instagram fotoğraflarına altyazılar hazırlayarak veya sosyal media hesaplarındaki profil ayarlarında, ince düzenlemeler yaparak; işletmeler için sosyal medya içeriği oluşturmak karşılığında para alabilirsiniz.

Bunu yapmak için; sosyal medya asistanı olarak sizi neden serbest çalışan olarak işe almaları gerektiğine örnek olarak, sosyal medyadaki kendi başarılarınızı kullanarak küçük işletmelere doğrudan ulaşmalısınız.

Veya müşteri bulmak için Fiverr gibi siteleri de kullanabilirsiniz. Fiverr'da yapılacak kolay kısa süreli işler kılavuzumuzda bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Ayrıca Bkz: Sosyal Medyadan Para Kazanma

Metin yazarı olun

Halihazırda farklı türde yazarlık işleri araştırıyorsanız, metin yazarlığı rolleri için reklamlarla karşılaştığınızdan şüpheniz olmasın. Bu, para kazanmanın hızlı bir yolundan ziyade uzun vadeli bir kariyer seçeneğidir.

Benzer:  Çevrimiçi Gelir Artırmanın En Etkili 7 Yolu

Glassdoor, yazı yazarken, metin yazarlarının ortalama maaşının 29 bin sterlin (teknik yazarlardan yaklaşık 10 bin sterlin daha az) olduğunu söylüyor.

Ancak, metin yazarlarının gerçekte ne yaptığını merak etmekte yalnız değilsiniz.

Metin yazarlığı nedir?

Metin yazarlığının önemli bir parçası, bir işletme için hem çevrimiçi hem de çevrimdışı kaynaklar ile markanın kimliğini yansıtan yazılı içerik oluşturmaktır.

Bir metin yazarı olarak, müşteriler ve hatta şirket içindeki diğer personel tarafından görülebilecek içerik yazıyor olabilirsiniz. İçeriği kim okursa okusun, markanızın sesi tüm içerik boyunca yayılacaktır.

Müşteriler tarafından görülecek içerik yazarken, buna işletmeden tüketiciye metin yazarlığı (veya B2C*) denir. Ve diğer şirketlerin hedef kitlesi için yazarken buna işletmeden işletmeye metin yazarlığı (B2B*) denir. (*Business to Customer / Business to Business*)

Metin yazarlığına örnek olarak, bir daha ASOS'tan bir şey sipariş ettiğinizde, ürün açıklamalarında, onay e-postalarında ve haber bültenlerinde yazım tarzına bir göz atın. Eğlenceli, resmi olmayan ve genç bir izleyici kitlesine odaklandığını fark edeceksiniz.

Veya başka bir örnek olarak, flört uygulaması Bumble, reklamları, bildirimleri, e-postaları ve blog gönderileri boyunca çalışan gerçekten güçlü bir marka kimliğine sahiptir. Esprili, güçlendirici ve pozitif olmaya odaklanmıştır. Yine, metin yazarları bu konuda büyük bir rol oynamaktadır.

Her zamanki yazma tarzınızı bir işletmenin bireysel sesini üstlenecek şekilde uyarlamak oldukça büyük bir beceridir, ancak bu, pratik yaparak geliştirebileceğiniz bir şeydir.

Metin yazarlığı rollerine hazırlanmak için, mümkün olduğunca çok deneyim kazanmaya çalışın, çeşitli kitlelere sahip bir dizi yayına katkıda bulunun. Yazınızdaki tonu ve argümanları herkese uyacak şekilde uyarlayın ve mümkün olduğunca çeşitli ve çok yönlü bir portföy geliştirin.

Bir kitap yazın

Hemen hemen her yazar adayı için büyük bir hedef olarak, kitap yazmak kesinlikle bu listede para kazanmanın en hızlı yolu değildir ve en basiti de değildir. Ancak bu çok olasıdır (ve belki de düşündüğünüz kadar zor değildir).

Hakkında kitap yazabileceğiniz çok farklı şeyler var. Kurgusal bir roman yazabilir veya bir dizi şiiri veya kısa öyküyü kitap olarak harmanlayabilir, hatta kendi üniversite deneyimlerinize dayanarak öğrenciler için bir tavsiye kılavuzu gibi kurgusal olmayan bir şey yazabilirsiniz.

Bir yazı ajansı bulma ve bir yayın anlaşması yapma yolunda ilerlemek isteyebilirsiniz, ancak bir kitaptan para kazanmanın tek yolu bu değildir.

e-Kitapları, kendi kendinize yayınlamak çok basittir ve nispeten az çabayla güzel bir elde ettiğinizi görebilirsiniz (aslında kitabı yazmanın ve bitirmenin yanı sıra, tabii ki). Bunu bir kitap yayınlamanın ve satışlardan oldukça hızlı bir şekilde para kazanmaya başlamanın bir yolu olarak öneriyoruz.

Nasıl başlayacağınızdan emin değil misiniz? Bir e-Kitap yazma ve yayınlama kılavuzlarımız ve en iyi e-Kitap yayınlama platformlarının yanı sıra e-Kitaplarınızdan nasıl para kazanacağınıza dair ipuçlarımız var. Kendinize kısa sürede resmi, yayınlanmış bir yazar diyebileceksiniz.

Ayrıca Bkz: Online İş Kurmanın En İyi 5 Yolu

Teknik yazar olarak çalışın

Yazarak kazanmanın bir diğer yoluda teknik yazarlık, boş zamanlarınızda hemen para kazanmanın bir yolu olmaktan ziyade, daha uzun vadeli bir kariyer rotası olan başka bir yazı işidir.

Evet belkide teknik bir yazarın gerçekte ne yaptığını merak mı ediyorsunuz? Çalışmanızın tam niteliği, çalıştığınız şirketin ve sektördeki uzmanlıklara bağlı olarak değişiklik gösterebilir, ancak genellikle karmaşık teknik bilgileri net ve kısa metinlerle açıklamanız beklenir.

Teknik yazarlar için ortak bir görev, kullanım kılavuzları yazmaktır. Bunu yapmak için, yazdığınız süreçler hakkında kapsamlı bir araştırma yapmanız ve ardından bunları hedef kitlenin takip etmesi kolay bir şekilde açıklamanız gerekir.

Bu kariyere girmek için muhtemelen bir yazar olarak oldukça fazla iş deneyimine ihtiyacınız olacak, bu nedenle yazı portföyünüzü oluşturmak için listemizdeki diğer önerilerden bazılarını deneyebilirsiniz.

Öyleyse, bir kez teknik yazar olarak çalıştığınızda, Glassdoor'a göre 40 bin sterlinin biraz altında bir ortalama maaş alabilirsiniz. Bu, yazma işleri söz konusu olduğunda oldukça iyi ücretli bir kariyer yapar.

Araştırma konusunda yetenekliyseniz, iyi iletişim becerilerine sahipseniz ve zorlu, teknik bilgilerle çalışmak konusunda rahatsanız, bu sizin için harika bir kariyer olabilir.

Hayalet yazar olarak para kazanın

Pek çok insan harika yazma becerilerine sahiptir, ancak yazmanın size getirisi kamuoyunun dikkatini gerçekten çekmez. Bu sizseniz, hayalet yazarlık ideal olur.

Bir hayalet yazar olarak, metinler (örneğin kitaplar veya konuşmalar) yazmalarına yardımcı olmak için başkalarıyla birlikte çalışırsınız, ancak yazar olarak alenen itibar kazanmazsınız.

Ayrıca Bkz: Sermaye Gerektirmeyen Para Kazanma Yöntemleri

Büyük ölçüde çalıştığınız sektöre ve yazdığınız müşterilere bağlı olduğundan, bir hayalet yazar olarak ne kadar ücret alabileceğinizi söylemek zor. Ancak büyük, yüksek profilli yazma projeleri için oldukça kazançlı olabilir.

Teknik yazarlıkta olduğu gibi, tam zamanlı olarak hayalet yazarlığa başlamak için oldukça fazla yazma deneyimine ihtiyacınız olacak. Yazma bilgilerinizi artırmak için güçlü bir portföy geliştirmeye çalışmak önemlidir.

Zaman alacak, ancak sonunda ünlüler veya politikacılarla çalışarak, sevdiğiniz şeyi yaparak; yazarak geçiminizi sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.