Kariyer FikirleriPara Kazanma Yolları

Yazı Yazarak Para Kazanmanın 5 Yolu

Yazı Yazarak Para Kazanmanın Yolları

İnternette evden çalışmak için para kazanabileceğiniz pek çok farklı adres karşınıza çıkabilir. Herhangi bir sermaye gereksinimi olmadan istediğiniz zaman istediğiniz dakika çalışabilme imkanı erişebileceğiniz bir çok farklı sektör söz konusu. İnternet alemi özellikle de bu tarz girişimcilere ve para kazanmak isteyen herhangi bir şekilde ek gelir elde etmek isteyen insanlara çok açık bir yerdir.

Bir iş yerinde çalışıyorsunuz ancak yerlerinize ek bir gelir olsun istiyorsanız internetten para kazanabileceğiniz farklı yöntemlere başvurabilirsiniz. Bazı işlerin yeterli derecede bir mesleki deneyim gerektirdiği söz konusu olabilir ancak bazı işler ise gayet kolay ve herkesin yapabileceği bir niteliğe sahiptir. İlgi alanlarınıza ve yeteneklerinize göre pek çok farklı iş alanında yer alabilirsiniz. 

Çeşitli iş deneyiminiz var ise aynı zamanda CV’nize dahil edebileceğiniz bu tarz ek gelir kazancınız olabilecek iş fikirleri çok işinize yarayabilir. Herhangi bir eğitim gerektirmeyen veya herhangi bir şekilde teknik beceri gerektirmeyen pek çok farklı konu söz konusu ve internette sermayesiz bir şekilde yazı yazabilirsiniz.

Kategori ve İçerik Yazarlığı Yapmak 

Ek gelir elde etmek isteyen pek çok kişi bu işi yapabilir. Bu işin en gerekli olan kısmı ise uzun saatler gerektirmeksizin istediğiniz an yazabilmenizdir. Çeşitli ajanslar sizin yazı yazmanız için müşterilerle sizi bir araya getirebilir. Veya çeşitli platformlar üzerinden ilan oluşturarak müşterileri tanıyabilirsiniz. 

Sizlerde kendi istek ve ihtiyaçlarına yönelik olabilecek şekilde ilanlar oluşturabilirsiniz. Özellikle de farklı konularda ve internet aleminin ilgisini çekebilecek tarzda içerikler ürettiğiniz zaman oldukça yüksek ücretlerden çalışmaya başlayabilirsiniz. İnternet ortamında pek çok farklı web sayfası veya blog sayfası içerik yayınlar. 

Web sitelerinin ve markaların, büyük pazar yerlerinin ihtiyacı olabilecek tarzda içerikler üretebilirsiniz. Makale yazmak için tek ihtiyacınız olabilecek şey bilgisayar veya telefon olabilir. İstediğiniz zaman istediğiniz yerden bu içeriklileri yazabilirsiniz ve oldukça iyi bir ek gelir kaynağı ya da edebilirsiniz. Farklı konulara hitap edebilen içerikler üretmek her zaman daha verimli olabilir çünkü oldukça farklı tarzda konu başlıkları önünüze gelecektir. 

Belirtmekte fayda var ki yazı yazarken veya herhangi bir şekilde içerik üretirken özgün olmanız yani herhangi bir web sayfasından kopyala yapıştır yapmamanız çok önemlidir.

Seo Uyumlu Yazı Yazmak

Google arama motorunun istediği şey Seo uyumlu yazılardır. Seo ile alakalı bilmeniz gereken tek şey özgün içerik üretmek ve olabildiğince anahtar kelime sayısına dikkat ederek içerik üretmektir. Bu içeriklerin özellikle Seo uyumlu olması ve anahtar kelime bakımından dolgun olması gerekir. 

Anahtar kelime içeren ve özgün niteliğe sahip olan bu içerikler çok para kazandırabilir. Google arama motoru üzerinden herhangi bir şey aratıldığı zaman bu içerikler ilk etapta insanların karşısına çıkan içeriklerdir. 

Tüm bu direktifleri iş alırken veya yazmasını istediği nitelikteki yazıyı size verirken müşteriler anlatacaktır. Sizler de onların direktifleri uygun tarzda yazılar yazabileceksiniz. Aynı zamanda Freelance bir şekilde çalışabilirsiniz çünkü müşteriler genellikle size bir yazıyı çıkartmak için 2 veya 3 günlük bir zaman dilimi verir ve sizler bu zaman dilimi içerisinde yazıyı yazıp onlara iletirsiniz. Oldukça kolay ve zevkli bir şekilde istediğiniz içerikte metinler yazabilirsiniz. Ve bu yazdığınız metinlerden 100 kelime başına ücret talep edilir. 

Genellikle ne kadar iyi yazdığınıza ve yazılarınızın ne kadar iyi olduğuna göre kazancınız da değişkenlik gösterebilir. Piyasada yer alan pek çok farklı yazar genellikle 100 kelime başına bir-35 TL arasında değişen fiyatlar kazanmaktadır. Bu değişken fiyatlarında sebebi içeriklerin ve üretilen yazıların nitelikli olup olmamasına bağlı olarak değişmesinden kaynaklıdır.

Blog Yazarlığı Yapmak

Her web sayfasının ve her markanın içerisinde yer alan hizmetlerinden biri de blok yayınlamaktır. Bu blog sayfaları genellikle üretilen ürünleri ve firmaların özelliklerini yansıtan niteliklere sahiptir. Bu yazılarda en çok markaların tanıtılması ve markaları ile işbirliği yapılarak markaların reklamının yapılması söz konusu. 

Dolayısıyla sizlerde markalarla işbirliği girerek onların ürünlerini tanıtabilirsiniz. Yine aynı şekilde reklamını satın alarak sitenizde reklamları yayınlayabilirsiniz. Bu sayede birçok farklı blog yazarı ortaya çıkmış ve blog sayfaları sevilerek kullanılır. Hem markaların kendi sayfalarının içerisinde yer alan blok sayfaları da söz konusu. Bu sayfalarda yazar olarak çalışabilirsiniz ve markaların ürünlerini, hizmetlerini tanıtabilirsiniz. 

Burada odaklanmanız gereken tek şey aslında ne kadar iyi bir yazar olduğunuz. Markaların genelde profesyonel insanlarla çalıştığını belirtmek de fayda var fakat sizler uzun süreli olarak içerik yazarlığı yaptıktan sonra markalarla bir araya gelebilirsiniz ve iş için konuşabilirsiniz. 

Aynı zamanda blog yazarlarının en çok para kazandığı alan ise reklam ve pazarlamadır. Pazarlama faaliyetlerini ve stratejilerini iyi yönetirseniz oldukça iyi bir blog yazarı olabilirsiniz.    

Reklam Yazarlığı Yapmak

Reklamlar günümüzde pazarlamanın en iyi kilit araçlarından biridir. Herhangi bir ürünü satın aldığınız zaman ürünün fiyatının içerisinde reklamına dahil olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü ürünlerin artık satılmasındaki en önemli koşut reklamların kalitesine bağlıdır. 

Reklamların iyi bir kaliteye sahip olması için reklam metninin çok iyi yazılmış olması gerekir. Reklam metni yazan insanlar genel anlamda blok yazarları veya makale yazarlığı yapmış insanlardır. Bunların onlardan tek farkı ise daha iyi reklamlara ve reklam pazarlamasını hakim olmasıdır. Reklamların hedef kitleye yakalaması ve başarılı bir şekilde hedef kitleye hitap etmesi gerekir. 

Bu sebepten dolayı da tanıtılan ürün veya hizmetin iyi bilinmesi ve iyi tanıtılması gerekir. Bunu da en iyi yapabilecek insanlar yine yazarlar olabilir. Herhangi bir slogan veya reklam metni, afiş yaratıcı ve hedef kitleye yönelik bir içeriye sahip olmalıdır. Yaratacağınız isim veya sözcük öbeklerinin bir arada anlamlı olması gerekir. 

Tercih edeceğiniz kalıpların ve kullanımlarının insanlar tarafından kolay anlaşılır olması gerekir. Bu sayede reklamları gücüne ve pazarlamanın önemine artan ihtiyaçtan dolayı pek çok farklı insan freelance bir şekilde reklam yazarlığı yapabiliyor.

E-kitap Yazmak

Kitap yazmak çok iyi bir edebi dil veya yetkinlik isteyebilir. Günümüzde kitapların kolay okunması ve genel kitleye hitap etmesi çok önemlidir. Bu genel kitleye özgün kitaplar yazmak ve  basmak genel anlamda zor olabilir ve her şey elektroniğe kaymışken kitapların da elektronik ortama  konulabilmesi çok yaygın bir alışkanlık olarak artık hayatlarımızın bir parçası. 

Dolayısıyla karşınıza çıkabilecek ve çok farklı kitabın internete taşınmış hallerine denk gelebilirsiniz. Klasik eserlerden oldukça felsefik psikolojik, kişisel gelişim, spor veya biyografi tarzında olan pek çok farklı kitap internet aleminde sanal bir ortamda okunulabilir.   Dolayısıyla artık yazar olarak herkes kendi tanımlayabilir ve herkes dilediği gibi istediği içeriğe sahip olan kitapları yazabilir. İlk etapta zorlanıyorsanız ve uzun bir içerik yayınlamak istemiyorsanız kısa içeriklerden yola başlayabilirsiniz. 

Pek çok farklı uygulama aplikasyon kitap yazmaya uygun bir formda sizleri yönlendirecek niteliğe sahiptir. Sizlerde bu aplikasyonları ve uygulamaları kullanarak kendi kitabınızı yayınlayabilirsiniz ve görüntülenme başına buradan belirli bir oranda ücret elde edebilirsiniz.

Oylamak İster misiniz

Bu gönderi bizim güzel ve kolay başvuru formu ile oluşturuldu. Gönderinizi oluşturun!

Abone Olun
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.