Kariyer Fikirleri

Yeni Başlayanlara Özel Serbest Çalışma Kılavuzu

Serbest Çalışma Kılavuzu, gazetecilikten BT'ye ve tasarıma kadar hemen hemen her sektör iş deneyimi gerektirir fakat, ticareti öğrenmenin ve ödeme almanın sırrı nedir? Serbest meslek için işte nasıl başlayacağınız konusunda rehberimiz.

Çoğu zaman, seçtiğiniz endüstriye adım atabilmek için zorlu, ücretli veya ücretsiz stajlar gerekir. Ama neyse ki, daha iyi bir alternatif var. Biraz kararlılıkla, makaleler, animasyonlar, uygulamalar, yönetici desteği veya dünyaya başka herhangi bir şey sağlayan ücretli bir serbest çalışan olabilirsiniz.

Serbest olarak yapılacak işler
Serbest olarak yapılacak işler

Çok fazla faydası da vardır; sadece CV'niz için harika bir deneyim olmakla kalmayacak, aynı zamanda doğru proje ile maaşınız da oldukça iyi olabilir. O halde, lafı daha fazla uzatmadan, işte başarılı bir serbest meslek sahibi olmak için nihai kılavuzumuz.

Serbest çalışmanın artıları ve eksileri nelerdir?

Kabul edelim: Yataktan çıkmak ve dizüstü bilgisayarınıza gülünç derecede hızlı bir şekilde giderek işe başlama fikri kulağa zevkli geliyor.

Ancak her zaman göründüğü kadar kolay değildir ve her avantajın yanında dezavantajlar vardır.

Serbest çalışan olarak çalışmanın en iyi ve en kötü yanları şunlardır:

Serbest çalışmanın artıları:

Esnek çalışma saatleri: Saatlerinizi siz seçersiniz, evden çalışırsınız ve eğitiminize göre çalışırsınız.

İyi bir iş ve yaşam dengesi: Kural olmadan, düzenli aralar verebilir ve arkadaşlarınızı görmek için dışarı çıkabilirsiniz.

İş yükünüz üzerinde kontrol: Hangi görevleri üstleneceğiniz konusunda seçici olabilirsiniz, bu nedenle bir iş çok uzun sürecekse veya yeterince iyi ödeme yapmıyorsa, onu reddetmenin bir zararı yoktur.

Uluslararası müşteriler: Serbest çalışanların çoğu işlerini çevrimiçi olarak yaptığından, dünyanın her yerinden insanlarla çalışabilir.

Çok para kazanma potansiyeli: İyi bir itibar ile kazanabileceğiniz para miktarı sınırsızdır.

Serbest çalışmanın eksileri:

Vergiye ayak uydurmak: Öz değerlendirme vergi beyannamelerini doldurmak kafa karıştırıcı olabilir, ancak kılavuzumuz size yardımcı olabilir.

İstikrarsız gelir: Geç ödemelerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz ve komisyon bulmak her zaman kolay değildir.

Evde dikkat dağıtıcı şeyler: Kendi saatlerinizi seçerken ertelememek veya yatakta çok uzun süre geçirmemek çok disiplin gerektirebilir.

İş rekabeti: En iyi projeler için çok sayıda insan başvuruda bulunacaktır, bu nedenle deneyim kazanmak ve başvurunuzu öne çıkarmak için çok çalışmanız gerekecek.

Kendi başınıza çalışma: İşinizin çoğu evde yapılacağı için yalnızlaşabilirsiniz. Çalışırken sohbet edebileceğiniz başka insanlar bulmak için Facebook veya Meet Up gibi sitelerde serbest çalışan grupları arayın.

Kabin ateşinden (psikolojide uzun süre kapalı bir yerde kalma sonucu oluşan anksiyete/depresyon) kaçınmak ve odaklanmak için bir kafeye gitmenizi ve bulabileceğiniz ücretsiz WiFi'den en iyi şekilde yararlanmanızı öneririz. Halk kütüphaneleri de çalışmak için harika yerlerdir.

Görevlerinizi küçük parçalara bölmek ve çalışma alanınızı günde birkaç kez değiştirmek, taze ve yaratıcı kalmanıza yardımcı olacaktır.

Serbest Çalışmak İçin Neler Yapılmalı
Serbest Çalışmak İçin Neler Yapılmalı

Serbest çalışan olarak hangi rolleri yapabilirsiniz?

En iyiden, en kötüye kadar, hemen hemen her beceri serbest çalışma yoluyla kullanılabilir ve satılabilir. Öğrenciler için en iyi serbest meslek rollerinden bazıları şunlardır:

Yazma ve tercüme etme:

Serbest çalışmaya nasıl başlayacağınızı merak ediyorsanız; yazma ve çeviri işi, muhtemelen  başlamak için en erişilebilir iş türüdür. Özellikle kompozisyon temelli bir bölüm okuyorsanız ve günlerinizin çoğunu yazarak geçiriyorsanız.

Bu alandaki serbest meslekler çok çeşitlidir. Sizden blog gönderileri, e-Kitaplar (başka birinin adının önde görünmesi koşuluyla), çevrimiçi mağazalar için ürün açıklamaları ve hatta Facebook gönderileri ve tweetleri yazmanız istenebilir.

Şansınızı serbest gazetecilikte deneyebilir, dergilere, gazetelere ve diğer yayın sahalarında yazabilirsiniz.

Sadece bazı yayıncıların (büyük isimler bile) öğrenci durumunuzdan yararlanmaya çalışacağını ve ücretsiz çalışmanızı bekleyeceğini unutmayın. Onlar için yazmayı kabul etmeden önce oranlarını sorun.

Ayrıca, başka bir dili akıcı şekilde biliyorsanız, çeviri işi sizi bekliyor. Bazı diller size diğerlerinden daha fazla kazandırabilir. Bir dil size 50.000 Sterlin'den fazla kazandırabilir!

veya çevirmenlerde aranan nitelikler:

Dilbilgisi konusunda titiz olmanız ve yeni, rastgele şeyler öğrenmeyi seviyor olmanız; örneğin penisinizde bir ben olmasının normal olup olmadığı veya bulaşık makinesi satın almak için en iyi yerin Slough'da olup olmadığı (her iki yazı ödevini de daha önce gördük).

Grafik Tasarım:

Tasarım, serbest çalışan olarak başladığınızda katılmak için biraz daha zorlu bir sektördür. Sadece endüstri standardı bir yazılıma sahip olmanız değil, aynı zamanda onu tam potansiyeliyle kullanmak ve müşterilerinizin taleplerini karşılamak için en üst düzey becerilere ve yaratıcılığa da ihtiyacınız var.

Yeni kurulmuş bir şirket için logo yapıyor, videolar canlandırıyor, şık PowerPoint sunumlarını gösteriyor, hatta gazete ve dergilerde çıkacak reklamlar üzerinde çalışacak olabilirsiniz.

Serbest çalışan bir grafik tasarımcıda aranan özellikler:

Detaycıysanız, bilgisayarlar için bir hüneriniz ve harika tasarım becerilerinizin olması.

Programlama ve BT:

Programcılar, her gün kullandığımız internet sitelerinin ve uygulamaların arkasındaki beyinlerdir. Tipik bir müşteri için iyi tasarlanmış ve kullanımı kolay bir yazılım oluşturmakla görevlendirilirler ve bunun gerçekleşmesi için genellikle satırlar ve kodlar yazmaları gerekir.

Bunun yanı sıra, sanal BT desteği sunabilirsiniz. Tipik projeler, internet sitelerinin arama motoru sonuçlarında daha görünür hale getirilmesini içeren arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunda yardımcı olmayı içerir. İstatistikleri analiz etme ve veritabanlarını yönetme fırsatları, serbest çalışan sitelerde de yaygındır.

Benzer:  İçerik Oluşturup Hızlıca Para Kazanmaya Başlayın

Serbest çalışan bir programcının veya BT uzmanının istenen nitelikleri:

İnternetin nasıl çalıştığını anlıyorsunuz, iyi tasarımı takdir ediyorsunuz ve beyin fırtınasında harikasınız. HTML, CSS ve JavaScript gibi dilleri bilmek de bir artıdır (daha fazlasını öğrenmek için niteliklere sahip ücretsiz çevrimiçi kurslara katılabilirsiniz).

Yönetici Desteği:

Bu sektörde kıyasıya bir rekabet var. En popüler görevlerden birine denir ve bu, konuşmaların kayıtlarını dinlemeyi ve bunları yazmayı içerir. Hatta yarı zamanlı uzaktan kişisel asistan bile olabilirsiniz. Etkilemek için giyinmek yerine, bir kapüşonlu üst ve jogger giyerek.

İyi bir sanal asistanın rolleri ve sorumlulukları arasında müşterilerden gelen telefon aramalarını yanıtlamak, patronun programını planlamak ve seyahat düzenlemelerini ayırtmak veya referans için hafif araştırmalar yapmak yer alır.

Serbest çalışan bir yönetici asistanında aranan nitelikler:

İnsanların iyi organize olduğunuzu düşünmesi; yani her zaman partileri ve okul toplantılarını planlamak ile uğraşıyor olmanız. Ayrıca ayrıntılara ve en iyi zaman tutma becerilerine büyük önem vermek.

İlginç serbest işler:

Görünüşe göre hemen hemen her alanda serbest çalışabilirsiniz (sattığınız her şeyde yeterince iyi olduğunuzu varsayarsak).

Çevrimiçi alışveriş konusunda çok yetenekliyseniz, Instagram'da ünlü modasından para kazanan öğrenciden ilham alabilirsiniz.

Veya kendinizi biraz aşk tanrısı olarak hayal ediyorsanız, birinin Tinder koçu olabilirsiniz.

Alternatif olarak, neden bir popüler kültür koçu olup insanlara en sevdiğiniz TV şovlarını ve filmlerini öğretmiyorsunuz? Hayaliniz, biliyoruz.

Serbest çalışan olarak yapabileceğiniz şeylerin listesi sonsuzdur. Profesyonel fotoğrafçılık ve video prodüksiyonu gibi sayabileceğimiz birkaç şey daha var.  Başlamak için gerekli becerilere ve ekipmana zaten sahipseniz, bunlar ideal seçeneklerdir.

Serbest meslek sahibi olarak ne kadar para kazanabilirsiniz?

Serbest çalışma dünyasında, ödeme almanın iki yolu vardır; saatlik veya her proje için sabit bir ücretle.

Ne yazık ki, görevler uzakta olduğunda, en iyi işler için rakipleriniz genellikle dünyanın her yerindendir. Ve yaşamanın çok daha az maliyetli olduğu, gelişmekte olan bir ekonomide yaşıyorlarsa, fiyatlarıyla rekabet edip yine de asgari ücreti almaları imkansız olabilir.

Serbest çalışarak ne kadar kazanılır
Serbest çalışarak ne kadar kazanılır

Kalabalığın arasından sıyrılmak ve hak ettiğiniz oranı kazanmak için sürükleyici bir uygulama veya satış konuşması oluşturmanız gerekir. Nadir veya ileri düzey becerilere sahipseniz, bunları potansiyel müşterilere vurgulayın ve sonuç olarak, daha yüksek bir orana sahip olabilirsiniz.

Ancak, kazanabileceğiniz ekstra para konusunda gerçekçi beklentileriniz olduğundan emin olun (ne yazık ki, pek çok müşteri saatte 500 £ ödemeye istekli değildir) ve büyük serbest çalışma sitelerinde mevcut işlere göz atın – aşağıya bakın.

UYARI: şirketler iş bulmanıza yardımcı olmaları karşılığında kazancınızdan pay alırlar. Ödeyeceğiniz komisyonun farkında olduğunuzdan emin olun ve bu ücretleri, bir müşteriye fiyat verdiğinizde, her şeye ekleyin.

Size serbest çalışma siteleri dışında ödeme yapmak isteyen müşterilerle çalışmaktan kaçınmak en iyisidir (onları kişisel olarak tanımıyorsanız). Size ücretinizi ödemeden, işlerini yapmayı kolaylaştırırsınız, ve komisyonu ödemekten kaçmaya çalıştığınızı düşündükleri için serbest çalışma sitesi tarafından yeni iş başvurusunda bulunmanız yasaklanabilir.

Serbest İşler Almak İçin En İyi İnternet Siteleri

Serbest çalışma dünyasına başlamak için oldukça iyi bilinen birkaç internet sitesi var. Bazıları belirli bir sektör için çalışanları ve müşterileri çekmekte uzmanlaşırken, diğerleri daha geneldir.

İşte freelance iş bulmak için en iyi dört site:

Upwork

2014'ün başında, en tanınmış serbest çalışan internet sitelerinden ikisi olan Elance ve oDesk, Upwork'ü oluşturmak için birleşti.

Upwork'ün 12 milyondan fazla kayıtlı serbest çalışanı ve beş milyon müşterisi var ve bu da onları kendi türlerinin en büyük hizmetlerinden biri haline getiriyor.

Yeni girişimlerle; saatlik, ücretli  kısa süreli işlerden, ciddi anlamda yüksek profilli müşterilerle daha büyük projelere kadar her şeye ev sahipliği yapıyorlar.

Web sitesi gerçekten açık ve gezinmesi kolay. Ayrıca, başvurunuzu yazmayı çok daha kolay hale getiren gönderilerde müşterilerin ne aradığı hakkında birçok bilgi edinirsiniz.

Serbest Çalışma İşi Bulabileceğiniz Web Siteleri
Serbest Çalışma İşi Bulabileceğiniz Web Siteleri

En büyük avantajı: Upwork, yaptığınız iş için her zaman ödeme almanızı sağlayan güvenli bir ödeme koruma sistemine sahiptir. Müşteriler iş başlamadan önce Upwork'e ödeme gönderir ve şirket parayı güvende tutar, böylece ikiniz de diğerinin izni olmadan ona erişemezsiniz. İş bitip onaylandıktan sonra nakit hesabınıza geçer.

En büyük dezavantajlar: Upwork, bir müşteriyle olan ömür boyu kazancınız 500 ABD Dolarının (yaklaşık 360 £*) altında olduğunda %20, ardından 10.000 ABD Dolarına kadar (yaklaşık 7,200 £**) ömür boyu kazancınız üzerinden %10, daha sonra bunun üzerindeki rakamlar için %5 hizmet ücreti alır.

Ayrıca saatlik ücretli iş için işe alan müşterilere tuhaf bir ‘hizmet' sunuyorlar. Çalışanların, aldıkları ücretin hakkını verdiğinden emin olabilmeleri için, her 10 dakikada bir serbest çalışanların ekranlarının anlık görüntüsünü gönderiyorlar. Oldukça sahiplenici.

*Fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Freelancer, kullanımı oldukça basit bir internet sitesidir. Kaydolmak kolaydır ve kaydolduktan sonra 20'ye kadar becerinizi listeleyebilirsiniz. Ardından site, yeteneklerinize uygun işleri arar.

En büyük avantaj: Diğer sitelerde genellikle görülmeyen bir özellik olan bir proje üzerinde çalışmak için ne kadar kişinin teklif verdiğini tam olarak görebilirsiniz. Rekabetçi olmanızı ve deneyimli rakiplerin tipik olarak ne talep ettiğini görmenizi sağlar.

En büyük dezavantaj: Yine, ücretler. Freelancer, saatlik ücretinizin %10'unu ve sabit fiyatlı proje ücretlerinizin %10'unu (veya 3,50 £ – hangisi daha büyükse) alır. Ayrıca, müşterilerin bir proje için birden fazla başvuru aldığı ve yalnızca beğendikleri için ödeme yaptığı ‘yarışmalar' düzenlerler. Alıcı için kulağa harika geliyor, ancak bu, serbest çalışanlar hiçbir ödül almadan çok fazla iş yapma riski demek.

Benzer:  Küçük İşletmeler İçin Web Sitesi Geliştirmenin 7 Yolu

PeoplePerHour.com

PeoplePerHour.com süper arkadaş canlısı bir şirkettir. Bir noktada serbest çalışanları ofislerindeki masaları kullanmaya davet ediyorlardı. Hoş bir davranış!

PeoplePerHour'da bir proje için ne kadar harcamak istediklerini belirten müşterileri sık sık görürsünüz. Maaş genellikle fena değil ve bir keresinde bir şirket için yeni bir slogan bulmayı içeren bir iş gördük. Bütçeleri mi? Oldukça iyi bir £ 287.

En büyük avantajı: Orta veya yüksek kazanç sahibi iseniz çok fazla komisyon ödemezsiniz. 250 £ ile 5.000 £ arasındaki kazançlar için %7,5'lik bir ücret vardır ve bunun üzerindeki tüm kazançlar yalnızca %3,5'lik bir ücrete sahiptir.

En büyük dezavantajı: Düşük gelirli projeler için ücretler oldukça ağırdır. Bir müşteriden 250 sterlinin altında ödeme aldığınızda, sizden %20 ücret alınır.

Fiverr

Yukarıdaki üç site, muhtemelen serbest çalışma arayışınızdaki ana rakiplerdir. Ama kesinlikle bahsetmeye değer son, ilginç bir site var; Fiverr.

Bu site, dünyanın dört bir yanındaki insanların hizmetlerini (veya kısa süreli işlerini) 5$'lık (yaklaşık 4£*) gibi çok büyük bir miktara sunabilecekleri bir pazar yeri olarak başladı. Örnekler şunları içerir:

“5$'a sinematik bir film fragmanı hazırlayacağım”

“5 dolara su altında mesaj yazacağım”

“Avustralyalı bir erkek veya kadın olarak 5 dolara 100 kelimelik bir seslendirme yapacağım”.

Gördüğünüz gibi, bazı görevler oldukça şaşırtıcı, ancak bu harika çünkü yaratıcı olmanızı sağlıyor.

Site ilk kurulduğundan beri, birçok insan hizmetleri için 5 dolardan fazla ücret almaya başladı. Bir Fiverr satıcısı olarak, farklı hizmet veya hız seviyelerine sahip Temel, Standart ve Premium paketler sunabilirsiniz.

Hizmetlerinizin en temel düzeyini 5 ABD Doları karşılığında sunmak en iyisidir. Buradan, 20$'a (yaklaşık 15 £*) hızlı bir geri dönüş veya daha uzun bir video veya makale gibi istediğiniz herhangi bir fiyata eklentiler sunabilirsiniz.

En büyük avantajı: Fiverr, hemen hemen her alanda, akla gelebilecek her şeyi yaparak serbest çalışma yapmanıza olanak tanır.

En büyük dezavantaj: Bu sitenin ücreti %20'dir. Bu nedenle bir iş için 50 £ ücret aldıysanız, bunun 10 £'unu doğrudan Fiverr'a vermeniz gerekir.

*Fiyatlar değişiklik gösterebilir.

En çok hangi freelance siteler para ödüyor?

Diyelim ki ayda 800 sterlin kazanıyorsunuz. En büyüğünden en küçüğüne, öne çıkan dört serbest sitenin her birinin, siteye ücretini ödedikten sonra  size ne kadar kalacağı;

PeoplePerHour.com: £740

Freelancer*: £720

Upwork**: £720

Fiverr: £640.

* Sabit fiyatlı proje bazında %10 ücret

** Yazma sırasında doğru olan 500$ ile yaklaşık 360 £ arasındaki döviz kuru; tek bir müşteriden elde edilen kazançlara dayalı ücret

PeoplePerHour.com bu kazançlar için en düşük ücretleri talep etse de, onların (Upwork gibi) ücretlerini bir vergi sistemi gibi parantez içinde hesapladıklarını unutmayın. Bu nedenle, hangi sitede iş bulacağınızı seçmeden önce ne kadar çalışmayı planladığınızı düşünmeye değer.

Lütfen, Fiverr'ın %20'lik sabit oranı gerçek bir sonuç gibi görünse de, sitenin potansiyel olarak ücretlerden daha ağır basmak için kendi avantajları olduğunu unutmayın. Daha tuhaf bir hizmet satıyorsanız, muhtemelen gidilecek en iyi yer burasıdır, bu nedenle getirebileceği ekstra iş buna değer olabilir.

Serbest Profil Yazmak İçin En İyi 5 İpucu

İş bulabilmek için göze çarpan bir profil ve serbest çalışma sitelerinde bulduğunuz fırsatlar için teklifler (iş başvurularına benzer) yapmanız gerekir.

Başvuru için doldurmanız gereken birkaç bölüm olacak. Bunu doğru yapmak çok önemlidir, özellikle profesyonel bir yazarsanız, çünkü bu, birçok yönden, bu, potansiyel bir müşteriye sunacağınız en önemli örnektir.

Bu teknikler, mümkün olan en iyi serbest profili yazmanıza yardımcı olabilir:

Potansiyel müşterilere güçlü yönlerinizi vurgulayın

Flört profillerinin aksine, serbest çalışan bir sitede kendinizi övmeye tamamen hakkınız var.

Daha önce birlikte çalıştığınız müşterilerin isimlerini bırakmaktan korkmayın ve giriş paragrafına onların geri bildirimlerinden alıntılar ekleyin. Kapsamlı deneyiminizin kanıtını göstermek, müşterileri sizi ciddiye almaya teşvik edecektir.

Yüksek kaliteli serbest çalışma sağlayın

Dünyanın en iyi profilini yazsanız bile, uzun bir tek yıldızlı ve iki yıldızlı inceleme geçmişiniz varsa kimse dikkat etmez. Bu nedenle, her işi mükemmel bir şekilde yapın ve çok kısa sürede çok fazla iş üstlenmeyin.

Bir görev tamamlandığında (kibarca!) müşterinizden bir referans yazmasını isteyin. Serbest çalışma kariyerinizin başlangıcında çok sayıda beş yıldızlı geri bildirim almayı başarırsanız, yeni iş almak daha kolay ve daha kolay hale gelecektir. İlk birkaç hafta her zaman en zorudur.

Serbest çalışma tekliflerinde kişiliğinizi gösterin

Uzaktan da çalışsanız, cana yakın olmanın hala çok önemli olduğunu belirtelim.

Müfredat dışı ilgi alanlarınız ve çalışma becerileriniz hakkında bilgi paylaşın; fagot çalmada harikaysanız veya altın madalyalı bir okçuysanız, bunu söylemekten çekinmeyin ve eğlenceli yönünüzü gösterin. Serbest çalışma sitelerindeki müşteriler nadiren havasız olurlar ve iyi bir kişiliğe bayılırlar.

Serbest çalışan sitelerde onay alın

Müşterilerinizin çoğuyla tanışmanız pek olası değildir, bu da onların kimlik bilgilerinizi doğrulamasını zorlaştırır.

Neyse ki, birçok serbest çalışan site, niteliklerinizi ve coğrafi konumunuzu kontrol ederek bunu sizin adınıza yapabilir. Bunu yaptıktan sonra adınızın yanında büyük, parlak bir onay işareti göreceksiniz.

Ayrıca, seçtiğiniz serbest çalışma alanında yetenek sınavlarına girmeyi düşünün. Photoshop bilginiz, kodlama becerileriniz, düzenleme becerileriniz ve heceleme beceriniz gibi konularda kısa, 40 dakikalık testler. Sonuçlar daha sonra profilinizde görünür ve eğer şanslıysanız ilk %1'de olabilirsiniz.

Serbest çalışan profilinizi kısa tutun

Yukarıdaki tüm noktaları göz önünde bulundurarak, profilinizi kısa ve öz tutmak için ortak bir çaba gösterin. Bir müşteri, 10 olası sağlayıcıyı kısa listeye (aday listesinin elemeler sonucunda bir sonraki seçim adımı için kısaltılması) aldıysa, her seferinde 2.000 kelimelik bir profil okumak istemediklerindendir.

Benzer:  En İyi 25 Google Adsense Alternatifi

Sayfanızda en önemli noktalara kadar değinin ve portföyünüzde bulunan örnekleri dikkatlice seçin.

Ayrıca, yalan söyledik. Aslında mükemmel serbest meslek profilinin altı noktası var;

Sonuncusu, YAZIM VE DİL BİLGİNİZİ KONTROL ETMEKTİR. En ufak bir yazım hatası bile güvenilirliğinizi zedeler, özellikle de yazma ve düzenleme işi için yarışıyorsanız. Kulağa basit gelebilir, ancak kaç kişinin profilini baştan sona doğru okumak için çaba göstermediğine şaşıracaksınız.

Serbest çalışan olarak nasıl öne çıkılır?

Artık bir profiliniz, hangi alanda serbest çalışmak istediğinize dair bir fikriniz ve ne kadar para kazanmak istediğinize dair bir beklentiniz var. Ancak bu zor iş teklifini nasıl güvence altına alırsınız?

Serbest çalışan olarak iş kazanmanın en iyi dört yolu şunlardır:

Size uygun bir serbest üyelik seviyesi seçin

Bazı serbest çalışma siteleri, satıcılar için farklı üyelik seviyeleri sunar.

Bunu yapanlar için; ücretsiz üyelik muhtemelen sizi ayda yalnızca birkaç iş başvurusu göndermekle sınırlayacaktır. Bir abonelik satın almak, düzinelerce göndermenize olanak tanır ve serbest çalışma yapmak için görevlendirilme şansınızı artırır.

Tipik olarak, üyeliğin maliyeti tek bir iş için kazanabileceğinizden daha az olacaktır (elbette hangi iş kolunda olduğunuza bağlı olarak). Ücretli üyelikler, daha fazla işe başvurmanıza izin vereceğinden, çok şey yapmayı umuyorsanız, maliyet buna değebilir.

Serbest meslekler konusunda seçici olun

Açıklamaları boyunca inanılmaz derecede ayrıntılı olan müşterileri bulun. Bu, yanıtınızı kişiselleştirmenize ve gereksinimlerine dikkat ettiğinizi göstermenize olanak tanır.

Ve bu açıklamalarda, ilanda net olmayan bir şey varsa soru sormaktan korkmayın. Bu göreve başlamak istediğinizi değil, sadece beklediğinizden çok farklı olduğunu ve öğrenmek istediğinizi göstermek için.

Sponsorlu teklifleri değerlendirin

Bir ücret karşılığında, bazı siteler başvurunuza ‘sponsorluk yapmanıza' izin verir. Bu, müşterinin gördüğü teklifler listesinin en üstünde görünebileceğiniz anlamına gelir.

Maliyet artabilir, ancak bir müşterinin kaç başvuru aldığını düşündüğünüzde, muhtemelen sponsorlu bir teklif kullanan birini tercih etme olasılıkları daha yüksektir.

İlk fark edilmeye çalıştığınızda bu pazarlama tekniğinin çok değerli olacağını göreceksiniz, ancak teklifinizin ve profilinizin en iyi durumda olduğundan emin olun. Dikkatlerini aceleye getirilmiş bir başvuruya çekmek için fazladan ödeme yapmanın bir anlamı yok.

Her başvuruyu kişiselleştirin

Serbest çalışma için başvururken (veya bu konuda herhangi bir iş başvurusu yaparken) asla ve asla yapmamanız gereken tek şey, her iş için kendinize ilişkin aynı kapsamlı genel bakışı kullanmaktır.

Müşteriler, kopyala ve yapıştır işlerini bir mil öteden görebilirler ve başvuranların dikkat etmesini sağlamak için genellikle küçük testler (serbest çalışanlardan başvurularında gizli bir kelime kullanmalarını istemek gibi) kullanırlar. Bireysel bir yaklaşımınız varsa, önemsediğinizi kanıtlar ve şansınızı artırır.

Yeni başlayanlar için ekstra serbest çalışma ipuçları

Herhangi bir komisyon almadan önce, bu ekstra serbest çalışma ipuçlarını not edin:

Vergiye ve Ulusal Sigortaya ayak uydurun: Yeni vergi yılında (Nisan'dan başlayarak) borçlu olacağınız tutarı karşılaması gerektiğinden, kazancınızın %20'sini biriktirmeyi deneyin. Basit vergi kılavuzumuz süreci açıklar. Fazla ödeme yaptığınızı düşünüyorsanız, indirim alma kılavuzumuza göz atın.

Tehlikeli müşterilere dikkat edin: Mümkün olduğunda her zaman bir üçüncü taraf serbest çalışma sitesi (veya ödeme yöntemi) kullanın ve bir iş için önceden ne kadar kazanacağınızı tam olarak bildiğinizden emin olun.

Yasadışı işler yapmayın: Bu kulağa çok açık geliyor, ancak bazı işler (örneğin bir porno sitesi için video düzenlemek veya hatta erotik romanlar yazmak) tamamen yasal değilse, başınızı belaya sokabilecek işlerdir.

Asla ücretsiz numune vermeyin: Birçok serbest çalışma sitesi, yeteneklerinin (bu sizsiniz!) ücretsiz numune dağıtmasını yasaklar. Bunun yerine, kibarca, yalnızca ilk başta numune için işe alınmayı isteyebilirsiniz. Bu, müşterilerin hizmetlerinize daha sonra devam edip etmeyeceklerine karar vermelerini sağlar.

Kâr paylaşımı fırsatlarından kaçının: Size bir web sitesinden elde ettiğiniz kârdan pay teklif etmeye çalışan müşteriler (sıkı çalışmanız için bir ücret yerine) genellikle “muhteşem fırsatlar” konusunda blöf yaparlar ve bunlardan veba gibi kaçınılmalıdır.

Bedavalara kanmayın: Bazı serbest çalışma hizmetleri, ücretsiz kartvizitler ve çalışma alanlarına büyük ölçüde indirimli erişim gibi harika ücretsiz hizmetler sunar. Ancak bunun kararınızı etkilemesine eğer fiyat doğruysa ve onları gerçekten kullanacaksanız izin verin.

İyi müşterilerle tekrar çalışın: Bir projeyi bitirdiğinizde, sizi tekrar işe alırlarsa oranınızdan %5 – %10 indirim sunabilirsiniz. Müşteriler pazarlığa bayılır ve yeni iş aramadan cebinizde daha fazla nakit olur. Ve iyi müşterilerden bir referans istemeyi unutmayın.

Bylines isteyin: Bazı müşteriler, yayınladığınız çalışmanıza adınızı eklemeyi düşünmeyebilir, ancak sormak çok önemlidir. Bir imzanız varsa (adınız yazar/yaratıcı olarak dahil edilir), çalışmayı portföyünüze ekleyebilirsiniz.

Serbest çalışma araçlarını kullanın: Skype ve Dropbox özellikle güncellemeleri ve dosyaları istemcilerle paylaşmak için gerekli olabilir. Diktafonlar, toplantıları ve röportajları kaydetmek için harikadır (özellikle serbest gazeteciler/PR için kullanışlıdır). Ayrıca Trello veya Basecamp gibi proje yönetimi araçlarına da göz atabilirsiniz, ancak serbest çalışan siteler artık benzer işlevlere sahip olma eğilimindedir.

Serbest Çalışanlar İçin En İyi Ödeme Alma Yöntemleri

İşinizi tamamladığınızda (ve sırtınızı sıvazladığınızda), zar zor kazandığınız parayı çekmek isteyeceksiniz. Çoğu serbest çalışan site size çok sayıda seçenek sunar, ancak her birinin artıları ve eksileri vardır.

Serbest meslek kazançlarını çekerken kullanılan en yaygın ödeme yöntemleri şunlardır:

Banka Havalesi: Paranın doğrudan bankanıza gönderilmesi mümkündür, ancak kurulumu PayPal kadar basit değildir, muhtemelen güvenli değildir ve bazı siteler her transfer yaptığınızda sizden ücret alır.

Çekler: En çok zaman alan yöntem. Elbette, ekstra masraflardan kaçınırsınız, ancak genellikle çekin postaya ulaşmasını beklemek zorunda kalmazsınız (ki bu uluslararası müşteriler için adil bir süre alacaktır), ayrıca işleme koyulmadan önce birkaç gün beklemeniz gerekir. Son olarak, para banka hesabınızda!

Ön ödemeli kart: Bazı serbest çalışma siteleri, web sitelerindeki hesabınızdan doğrudan nakit çekmenizi sağlayan ön ödemeli kartlar sunar. Ancak, yaptığınız her işlem için ücret ödemeniz gerekecek ve bir ATM'den nakit çekmek istediğinizde bu duruma canınız sıkılacak.

Son bir şey: Serbest çalışmak için internette profesyonel göründüğünüzden emin olun.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yeni başlayan arkadaşlara en büyük tavsiyem kesinlikle piyasada ki fiyatın altına is yapmayın. Yıllardır evde çalışan birisi olarak son 2 yıldır ucuza is yapanlar yüzünden her şey alt üst oldu. 1 iş piyasada 5000 tl iken bunlar kalkip 250 tl teklif veriyorlar yapmayın. Emeğinize yazık etmeyin piyasayı takip edin lütfen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.