Yurtdışı İş

Yurtdışında Şirket Kurmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Yurtdışında şirket kurmak fikri genel olarak günümüzde oldukça yaygındır. Yurtdışında şirket kurmak için gerekli aşamalar listesine her zaman dikkat edilmesi önerilir. Ayrıca yurtdışında yaşam şartları ve iş başvuru önerilerini incelemeniz gerekmektedir.

Yurtdışında şirket kurmak düşüncesi pek çok kişi sahiptir. Genel olarak günümüzde uluslararası platformlarda daha etkili bir şekilde yer alabilmek için yurtdışında bir yerde şirketler kurulmaktadır. Özelliklede son zamanlarda gençlerin hayallerinde ticaret daha çok yer almaya başladı.

Yurtdışında Şirket Kurmak

Genel olarak ticari alanda sürekli yer almak isteyenlerin temel hedeflerinde uluslararası olarak çalışmak yer alır. Çünkü ticarette ön planda bulunmak için tüm dünyaya hitap etmek gerekir. İlk zamanlar için tüm dünyaya hitap etmek güçtür. Fakat yurtdışında bazı ülkelerde açılan şirketler ile tüm dünyaya hitap etmek daha kolaydır.

Ayrıca Bkn. Yurtdışında İş İmkanı

Yurtdışında Online Şirket Kurmak

Son zamanlarda ticaret dünyasında ciddi değişikler yaşandı. İnternet platformunun gelişmesi ile e ticaret; ticaret dünyasında güçlü olarak yer almaya başladı. Günümüzde pek çok kişi online şirketler kurarak tüm dünyaya açılmaktadır. Fakat ticaret dünyasında bazı prosedürler vardır. Bu yüzden de yurtdışında online olarak şirket kurmak pek çok kişiye göre daha avantajlıdır.

Genel olarak yurtdışında online şirket kurmanın maliyeti daha düşüktür. Bu yüzden de pek çok kişi yurtdışında online olarak şirket kurma düşüncesine sahiptir. Günümüzde şirket türlerine daha kolay karar verebilirsiniz. Online şirket kurmak genel olarak daha pratik oluyor. Günden güne yüz yüze ticaret dünyası daha geri planda kalmaya başladı.

Benzer:  Getir Yurtdışı İş Başvurusu ve Başvuru Şartları

Yurtdışında Şirket Kurma Aşamaları Nelerdir?

Şirket kurabilmek bir anda olan bir durum değildir. Belirli bir sistem dahilinde ilerleyerek yurtdışında şirket kurmak her zaman için daha doğru bir karar oluyor. Yurtdışında şirket kurma prosedürleri her zaman daha farklıdır. Bu yüzden de genel bir araştırma sonra yurtdışında şirket kurulması gereklidir. Özelliklede yurtdışında kurulan şirketlerde düzenli olarak ilerlenebilmesi için belirli aşamalar gerekmektedir.

Yurtdışında Şirket Kurma Aşamaları

 • Şirket için gerekli olan yeterlilik belgelerinin bulunması
 • Şirketin yeri için yasal düzenlemelerin oluşturulması
 • Vergi işlemleri için gerekli başvuruların yapılması
 • Yabancılara sunulan hak çeşitlerinden yararlanmak için gerekli başvuruların yapılması

Genel olarak benzer aşama türleri istenilmektedir. Fakat her zaman için gerekli olan belge çeşitlerinin tam ve resmi olması gerekiyor.

Ayrıca Bkz. Kariyer Fikirleri Yurtdışı İş İmkanı 5 Öneri

Yurtdışında Şirket Kurmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Yurtdışında şirket kurabilmek düşüncesi oldukça iyi; fakat uygulaması pek çok kişiyi genel olarak korkutmaktadır. Pek çok kişi ilk önce yurtdışında kurulacak olan şirketin maliyetini merak etmektedir. Şirket kurmanın maliyeti her zaman değişik rakamları ifade eder. Bu yüzden de tam ve net olarak bir maliyet miktarı sunulması mümkün değildir.

Şirket kurma işlemleri için tahmini maliyet rakamları vardır. Şirketin hangi ülkede kurulacağı ya da hangi alanda hizmetlerin sunulacağı gibi temel faktörler; şirket kurma maliyetlerini etkilemektedir. Pek çok kişi Avrupa birliği ülkelerinde özellikle Almanya ve Fransa gibi ülkelerde şirketlerini kurmak istemektedirler.

Günümüzde şirket kurabilmek için bazı yeterliliklerin olması gerekir. Genellikle de Avrupa birliği ülkeleri küresel yeterlilikler ister. Bu yüzden de Avrupa birliği ülkelerinde şirket kurmak çoğu zaman daha avantajlı bir durumdur.

Ayrıca Bkz. Almanya'da iş başvurusu ve yaşam 

Yurtdışında Şirket Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Şirket kurmak kolay değildir ama özelliklede yurtdışında şirket kurmak daha zordur. Genel olarak bakıldığında yurtdışında şirket kurmak her zaman için daha avantajlı bir durumdur. Günümüzde yurtdışında şirket kurma avantajları listelerinde sıklıkla şunlar yer alır;

 • Vergi avantajları sıklıkla daha fazla oluyor.
 • Küresel olarak iş dünyasında var olabilme süreci sıklıkla daha kısa zamanda oluyor.
 • Pazarlama alanları her zaman daha yaygındır.
 • Ürün özellikleri daha kaliteli olarak üretilir.
 • Hizmet sunumlarında profesyonellik kalitesi daha hızlı bir şekilde artmaktadır.
 • Yönetim işleyişleri daha hızlı olarak ilerlemektedir.
 • Sistemsel olarak çalışmak için ideal bir ortam oluşur.
Benzer:  İngiltere Tır Şoförü Alımı Başvuru Formu

Pek çok gencin hayalinde avantajlarından dolayı; yurtdışında bir yerde şirket kurma yer alıyor. Yurtdışında şirket kurabilmenin avantajlarından yararlanmak için öncelikli olarak; seçilecek ülkenin çok iyi seçilmesi gerekir. Ülke seçimlerinde hem mali hem de ürün çeşitleri şirket sahibine hitap etmesi gerekir.

Yurtdışında Şirket Kurmak İçin Neler Gereklidir?

Genel olarak bakıldığında şirket kurma sürecinde pek çok durumun yerine getirilmesi gerekiyor. Özelliklede yurtdışı için şirket kurma düşüncesinde olanların daha çok çalışmaları gerekiyor.

Genel olarak bakıldığında yurtdışında şirket kurmak için gerekli olanlar sıralamalarında şunlar yer alır;

 • Evrak çeşitlerinin resim olarak temin edilmesi gerekir.
 • Fiziki olarak şirket kurulacak ise; şirket yeri alınması ya da kiralanması gerekir.
 • Küresel ortamlarda geçerli olan işlemlerin uygulanması gereklidir.
 • Şirketin ürünü ya da hizmeti için pazar araştırılması yapılması gereklidir.
 • Seçilen ülkenin vergi durumları hakkında bilgi sahibi olunması gereklidir.

Bu belgelerin yanı sıra Amerika'da daha fazla ayrıntı ve resmiyet istenmektedir. Amerika'da iş kurma aşamaları biraz daha zorlu olsa da hemen hemen diğer Avrupa ülkeleri ile aynı safhadadır. Örneğin Almanya'da iş kurmak ile Amerika'da iş kurmak arasında pek fazla bir resmi belge farklılığı teşkil etmemektedir.

Ayrıca Bkz. Amerika iş başvuruları ve Amerika'da yaşam

Yurtdışında Şirket Kurmak İçin Neler Yapılması Gerekiyor?

Genel olarak bakıldığında pek çok kişi için yurtdışında şirket kurabilmenin zor olmadığı anlaşılıyor. Yurtdışında şirket kurarken sadece dikkatli olunması genel olarak yeterli bir sebeptir. Günümüzde yurtdışında şirket kurmak için gerekli işlemler bulunmaktadır.

Benzer:  Kariyer Fikirleri Yurtdışı İş İmkanı İçin 11 Öneri

Genel olarak yurtdışında şirket kurmak için yapılması gereken temel işler şunlardır;

 • Yabancı çalışabilme belgesinin alınması
 • Vergi belgesinin alınması
 • İş yerleri için ruhsatının bulunması
 • Yabancı olarak iş yeri açabilme ruhsatı
 • Küresel alanda çalışabilmek için yeterlilik belgelerin alınması

Yurtdışı ülkesinin genel hukuk kurallarına göre yapılacak olan işler değişmektedir. Özelliklede yurtdışında şirket kurmak için küresel belgelerin temin edinilmesi gerekir. Son zamanlarda farklı ülkeler şirket kurmak için küresel belgelere daha çok gereksinim duyuluyor.

Yurtdışında Şirket Kurmak İçin Vergi Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde pek çok kişi farklı ülkelerde şirket kurmaktadır. Genel olarak farklı bir ülkede şirket kurmak için pek çok bilgiden yararlanılmaktadır. Günümüzde faklı ülkelerde şirket kurabilmek için gerekli olan vergi çeşitleri; ülkelerin vergi hukuk sistemine göre değişmektedir. Özelliklede Avrupa birliği dışı ülkeleri için vergi belgesi şartlarında farklılıklar daha yoğun yaşanmaktadır.

Genel olarak yurt dışında şirket kurmak hayalleri seçilen ülkeler ile hayal olmama yolunda ilerler. Seçilen ülkenin genel durumlarına göre yurtdışında şirketlerin kurulması şartları da değişmektedir.

Yurtdışında Şirket Kuranların Yorumları

Günden güne yurtdışında şirket kuran kişilerin sayısı değişmektedir. Genel olarak yeni girişimcilere yurtdışında şirket kuranların yorumları sıklıkla merak edilir. Genel yorumlar ise şu şekilde olmaktadır;

 • Küresel pazarlama için oldukça avantajlı
 • Yüksek maliyetli kazançlar elde ediliyor.
 • Üretim aşamasında kalite üst düzeyde yer alıyor.
 • Uluslararası olarak daha hızlı iletişimler sağlanmaktadır.

Yurt İçi ile Yurtdışında Şirket Kurma Farkları Nelerdir?

Günümüzde yurtdışında şirket kurma hayalinde olanlar en çok yurt içi ile yurtdışı şirket kurma farklarını meral ediyor. Hem yurt içi hem de yurtdışında şirket kurma avantajları elbette farklılık göstermektedir. Genel olarak bahsetmek gerekir ise; her iki durumda da ürün ya da hizmet türüne göre avantaj durumu değişmektedir. Yurtdışı düşünenler için ayrıca ülke tercihlerine oldukça özen göstermeleri gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.