Yurtdışı Eğitim

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri

Eğitim ve öğretim her birey için çok önemlidir. Üniversite günleri genellikle insanların hedeflerine doğru ilerlemeleri için son alandır. Aynı zamanda bir lisans derecesi kazandıktan sonra, bir doktora veya yüksek lisans derecesi kazanarak kariyerinizi daha da genişletebilirsiniz.

Yurt dışında eğitim almak isteyen çoğu uluslararası öğrenci, yalnızca Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında bulunan Harvard ve Yale gibi birinci sınıf saygın üniversitelerle değil, aynı zamanda en popüler yurt dışı eğitim destinasyonlarından biri ile İngiltere, Kanada, Almanya gibi ülkelere göre bir avantaj sağlar.

Ancak yüksek yaşam standardı ve kariyer fırsatları da etkileyicidir. Günümüz dünyasının film, müzik ve teknoloji sektörlerinin merkezi olan Amerika Birleşik Devletleri, Exxon Mobil, Walmart, Apple, Ford, Google ve General Motors gibi dünyanın en çok kazanan şirketlerinden bazılarına da ev sahipliği yapmaktadır.

1) Massachusetts Teknoloji Üniversitesi (MIT)

Massachusetts Teknoloji Üniversitesi

 500’den fazla öğrencisi olan MIT, yenilikçi eğitim tesisleri, çağdaş tasarımlı binaları, laboratuvarları sayesinde özellikle eğitim kalitesi ile son yıllarda istikrarlı bir başarıya imza attı. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Amerika’nın en iyi üniversiteleri içinde yer alan özel bir araştırma üniversitesi; Mimarlık ve Planlama Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Sanat, Sosyal Bilimler, Fen Fakültesi, Alfred P. Sloan İşletme Fakültesi, Whitaker Sağlık Bilimleri ve Teknoloji Koleji ile 34 akademik bölümden oluşur. MIT Üniversitesi’ne giriş oldukça zordur.

Her yıl 120 ülkeden 4000’den fazla uluslararası öğrenciden en az 150’si geçer. Başvuru sonunda öğrenciler için bir rapor sunulacaktır. Buradaki İngilizce yeterliliğiniz, özellikle yaptığınız bilim ve sosyal girişimcilik araştırmalarını açıklayan makalelere değer veren MIT mezunlarıyla yapılan röportajlara dayanmaktadır. Üniversite her yıl Türkiye’den iki öğrenci kabul etmektedir.

Benzer:  Avusturya’nın En İyi Üniversiteleri

2) Stanford Üniversitesi

Stanford Üniversitesi

Lenan Stanford Junior Üniversitesi, eskiden Stanford Üniversitesi olarak biliniyordu, 1891’de kuruldu. Stanford Üniversitesi, San Francisco’nun 40 km güneydoğusunda, Silikon Vadisi’nde bulunan özel bir üniversitedir. Lisans ve yüksek lisans doktora programlarına sahip olan Amerika’nın en iyi üniversiteleri içinde olan üniversite, Eğitim Üniversitesi, İşletme Enstitüsü, Stanford Hukuk Üniversitesi, Beşeri Bilimler Üniversitesi, Teknoloji Enstitüsü, Yer Bilimleri Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesini kapsar.

180 öğretim üyesi ve 16.437 öğrencisi (7.032 lisans ve 9.304 yüksek lisans öğrencisi) ile üniversite, dünyanın ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en ünlü üniversitelerinden biridir. Son yıllarda Stanford Üniversitesi, 2017 – 2018 QS Dünya Üniversite sıralamasında ikinci ve 2017 Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralamasında ikinci sırada yer alarak birçok üniversiteyi geride bıraktı.

3) Harvard Üniversitesi

Harvard Üniversitesi

Cambridge, Massachusetts, ABD’de bulunan özel bir yükseköğretim kurumudur ve bu alanda dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir. 1636’da kurulan ve Ivy League’in bir üyesi olan Harvard, Amerika Birleşik Devletleri’nde şu anda kullanılan en eski yükseköğrenim kurumudur. 13 Mart 1639’da adı Harvard Üniversitesi olarak değiştirildi. Bu isim değişikliği ilk yönetmen John Harvard’ın ölümünden hemen sonra yapılmıştır. Resmi olarak üniversite olarak anıldığı dönem ise 1780’li yıllara rastlıyor. Boston’ın hemen dışındaki Cambridge, Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında olan Harvard Üniversitesi, Harvard Tıp Fakültesi İşletme Okulu, Hukuk Fakültesi ve John F. Kennedy Kamu Yönetimi Okulu dahil olmak üzere 13 fakülte ve araştırma enstitüsünden oluşur.

Benzer:  Kuveyt'te Üniversite ve Kuveyt'te Eğitim

4) Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech)

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü

California Teknoloji Enstitüsü (Caltech), Kaliforniya, ABD’de bulunan özel bir araştırma üniversitesidir. 1891’den beri eğitim faliyetlerini sürdürmektedir. Bu üniversite kendini teknoloji ve uygulamalı bilimlere adamıştır. Bilim ve mühendislik eğitiminde dünyaca ünlüdür. Eski meslek okulu eğitimi veren Caltech, 1920’de kurumsal statü kazandı. Bugün dünyanın ve Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasındadır. Her yıl binlerce ABD’li ve uluslararası öğrenci Caltech’i destekliyor.

5) Chicago Üniversitesi

Chicago Üniversitesi

Chicago Üniversitesi (UChicago, U of C veya Chicago), 1890’da kurulmuş, kar amacı gütmeyen özel bir araştırma üniversitesidir. Illinois, Chicago’da bulunuyor. Üniversitenin AAU, NAICU ve URA ile akademik ortaklıkları ve NCAA Division III UAA ile spor ortaklıkları vardır. UChicago, çeşitli ulusal ve uluslararası sıralamalarda ilk 10’da yer almaktadır. Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında bulunan üniversitedeki diğer araştırma faaliyetleri arasında Fermi Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı, Argonne Ulusal Laboratuvarı ve Deniz Biyolojisi Laboratuvarı’nın yönetimi yer almaktadır.

6) Princeton Üniversitesi

Princeton Üniversitesi

Princeton Üniversitesi, Princeton, New Jersey’de bulunan araştırmaya dayalı bir üniversitedir. 1746’da New Jersey’de bir üniversite olarak kuruldu. Bugün, üniversitenin yaklaşık 7.145 lisans ve yüksek lisans öğrencisi bulunmaktadır. Amerika’nın en iyi üniversiteleri içinde olan üniversite lisans öğrencilerine Edebiyat Fakültesi ve Fen Fakültesi’nin çeşitli disiplinlerinden diplomalar verilecektir. Lisansüstü okul, beşeri bilimler, genel bilimler ve mühendislik alanlarında ileri dereceler sunmaktadır.

7) Yale Üniversitesi

Yale Üniversitesi

Yale Üniversitesi 1701’de kuruldu. Yale Üniversitesi, Ivy League’in (kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 8 vakıf üniversitesi) bir üyesidir ve New Haven, Connecticut’ta bulunan bir vakıf üniversitesidir. Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasındaki Yale Üniversitesi üç ana akademik çerçevede eğitim sunmaktadır: Yale Koleji (lisans programları için), Fen ve Edebiyat Enstitüsü ve Yerleşik Okullar, Fen-Edebiyat Üniversitesi, İlahiyat, Ormancılık ve Çevre Çalışmaları, Hukuk, İşletme, Tıp, Hemşirelik ve 4 sanat okulu (mimari, sanat, drama ve müzik alanlarında).

Benzer:  Rusya'da Eğitim Rusya'da Üniversite

8) Cornell Üniversitesi

Cornell Üniversitesi

Cornell Üniversitesi, 1865’te kuruldu. Ithaca, New York’ta bulunan bir üniversitedir. Ünlü “Sarmaşık Birliği”in bir parçası olan üniversite, Ezra Cornell ve Andrew Dickson White tarafından kurulmuştur. Şu anda Amerika’nın en iyi üniversiteleri içinde olup 245.000’den fazla mezun arasında 31 Marshall, 28 Lord ve 41 Nobel ödüllü var. 14.000 lisans ve 7.000 lisansüstü öğrencisi vardır. Cornell, son yıllarda dünyanın 20’li yılların üniversitelerinden biri seçildi. 2011 yılında “QS Dünya Üniversite Sıralamasında 15., “Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralamasında ise 20. sırada yer almıştır.

9) Johns Hopkins Üniversitesi

Johns Hopkins Üniversitesi

1876’da kurulan Johns Hopkins Üniversitesi (JHU), 130 yıl sonra hala hem eğitim hem de araştırma alanında dünya lideridir. Üniversitenin Baltimore-Washington bölgesinde dokuz üniversite kampüsü vardır. Ünlü edebiyat, müzik, beşeri bilimler, uluslararası ilişkiler, eğitim, işletme, sağlık bilgini JHU akıl hocası öğrencisi. Amerika’nın en iyi üniversiteleri içinde olan üniversitenin misyonu, bağımsız bağımsız araştırmalar yapmak ve dünyaya yeni keşifler getirmek, öğrencileri eğitmek ve yeteneklerini yaşam boyu öğrenme için kullanmalarını sağlamaktır.

10) Pennsylvania Üniversitesi

Pennsylvania Üniversitesi

1740 yılında kurulan Pennsylvania Üniversitesi, Pennsylvania’da bulunmaktadır. Şu anda lisans, yüksek lisans ve eğitim programlarına kayıtlı yaklaşık 24.107 öğrenci bulunmaktadır. Üniversite, İletişim, Eğitim, Hukuk, Fen-Edebiyat, Diş Hekimliği, Tasarım, Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler, Tıp, Hemşirelik, Politika ve Uygulama Veterinerlik ve İşletme Fakültesi aracılığıyla çeşitli eğitim programları sunmaktadır.

Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında bulunan Pennsylvania Üniversitesinin dört fakültesi ve 12 yüksek lisans ve profesyonel okulu vardır. Lisans öğrencilerini kabul eden okul Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi’dir.

Wharton İşletme Okulu ve Hemşirelik Okulu da lisans öğrencileri için mevcuttur. Sanat ve Bilim Okulu, Fels Eyalet Enstitüsü’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.