Yurtdışı İş

Lüksemburg İş İlanları – İşçi Alımı – Lüksemburg’da Yaşam

Lüksemburg iş ilanları işçi alımı ve Lüksemburg'da yaşam koşulları, Lüksemburg'da iş ilanları ve yaşam şartları hakkında detaylı bilgi almak için kılavuzumuzu okumaya devam ediniz. 

Lüksemburg İş İlanları İşçi Alımı ve Yaşam Koşulları
Lüksemburg İş İlanları İşçi Alımı ve Yaşam Koşulları

Yüksek yaşam standartları ve insan haklarına olan duyarlılığı ile insani yaşam koşulları sunan, eğitim ve sağlık haklarına erişim olanaklarının yüksek kriterlerle sunulduğu bu ülke düşük nüfusu ve suç oranının azlığı ile huzur ve güvenin bir arada yaşanabileceği bir ülkedir. Çok kültürlü nüfusu, zengin kültürü, istikrarlı ve güçlü ekonomisi ile yaşam için tercih edilecek ülkeler arasındadır. Ayrıca çalışanlara verilen yüksek maaşlar ve yaşam koşullarının rahatlığı ile çalışmak için de tercih edilecek ideal ülkelerdendir.

Lüksemburg’da Asgari Ücret

27 ülkenin ortak pazar, siyasi ve ekonomik birlik amacıyla üye olduğu Avrupa Birliği topluluğunun kurucu üyelerinden olan Lüksemburg ‘da asgari ücret 2256 Euro ‘dur.

Lüksemburg’a İşçi Olarak Nasıl Gidilir

Lüksemburg ‘da çalışabilmek için oturma ve çalışma izni olmasının yanı sıra ülkenin üç ana dili olan Fransızca, Almanca ve Lüksemburgca ‘dan en az birinin bilinmesi gerekir. Ülkede her yaş için istihdam olacağı bulunurken 15-64 yaş aralığının %66 ‘sı çalışmakta ve kazanılan gelirin ortalaması 63.000 dolar olup Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü standartlarına göre bu oldukça yüksek bir tutardır. İş piyasasının çok dilli ve kültürlü olduğu Lüksemburg ‘da işsizlik oranı 2022 Ocak verilerine göre %5.2dir.

Standart çalışma saatleri ise günlük 8, haftalık 40 saattir. İşçilik haklarından olan izin süresi haricinde tatil kabul edilen başlıca resmi tatiller; Yeni Yıl, Meryem Ana'nın Göğe Kabul Günü, Noel ve Aziz Stephen Günü, İşçi Bayramı, Yükseliş Günü, Pentekost, Büyük Dük'ün Doğum Günü, Paskalya Pazartesidir. Lüksemburg'da emeklilik yaşı 65'tir ve emeklilik ödemesine hak kazanabilmek için 65 yaşına kadar en az 10 yıllık sosyal güvenlik priminin ödemiş olması gerekmektedir.

İş imkânları geçici ve kalıcı olmak üzere iki seçeneklidir. İstihdam olanaklarının en çok olduğu sektörler ise bankacılık, idari veya finansal pozisyonlar, ulaşım ve iletişim alanlarıdır. Son dönemde artan nüfusla beraber ev içi işlerine olan işgücü ihtiyacı da artmıştır.

Benzer:  Rusya İş İlanları - İşçi Alımı - Rusya'da Çalışma Şartları

Bkz: İtalya İş İlanlari – İşçi Alımı – İtalya'da Yaşam

Teknoloji ve bilişimin gelişimiyle ülkede e-platformlar ve profesyonel ağlar aracılığıyla iş bulma olanakları da oldukça yaygınlaşmıştır. Lüksemburg ‘da iş bulabilmek için birçok web sitesi kullanılmakta ve iş ilanı yayınlayan platformlar bulunsa da bu alandaki en güçlü varlığa Linkedin sahiptir. Aynı zamanda istihdam büroları, işveren bağlantıları, yüz yüze alım sağlayan ajanslar da oldukça aktif imkânlar sunmaktadır. Ülkedeki Ulusal İstihdam Kurumu iş bulma konusunda rehber kurum olarak nitelendirilebilir. Ayrıca ADEM (Agence pour le développement de l'emploi) olarak isimlendirilen sisteme üyelikle ülkede ihtiyaç olan istihdam olanaklarını görmek, başvuruda bulunmak ve tavsiyeleri almak mümkündür. Ancak hangi platform olursa olsun her alanda iş bulabilmenin temel şartları iyi hazırlanmış bir özgeçmiş, işe uygun ve özen gösterilmiş bir görüntü, doğru referanslardır.

Ancak belirli meslekleri icra edebilmek için belirli koşulların taşınması gerekir. Örneğin belirli dil seviyesinin bulunması veya avukatlık için ülkedeki Baroya kayıt olmak gibi özel nitelikler gerekebilir.

Lüksemburg’da En Çok Para Kazandıran Meslekler

Doktorluk, diş hekimliği, avukatlık en çok para kazandıran meslekler olmakla beraber bu mesleklerin maaş ortalaması 7.000 – 10.000 Euro arasında değişmektedir. Mühendislik mesleği de 5.000 – 6.000 Euro aralığındaki maaş skalası ve finans danışmanlığı, veterinerlik, hemşirelik mesleklerinin 4.000 – 5.000 Euro maaş aralıkları ile olarak sayılabilir. En çok tercih edilen meslekler ise; sekreterlik, avukatlık, bankacılık, finansal hizmetler ve idari işler, mutfak ve bilişim teknolojileri alanıdır.

Bkz: Amerika'nın Keşfi Ve Yaşam Kalitesi

Lüksemburg’a Özel İş İlanı Siteleri

Online platformlar ve iş bulma büroları ile istihdam olanakları sunan Lüksemburg ülkesinde çalışabilmek için aşağıdaki iş ilanı sitelerinden faydalanabilirsiniz.

• en.jobs.lu
• adecco.lu
• jobsinluxembourg.eu
• en.moovijob.com
• linkedin.com
• expatica.com/lu/
• lexgo.lu

Lüksemburg Ülkenin Genel Bilgileri

Ülkenin doğası, düşük suç oranı, siyasi ve ekonomik istikrarı sayesinde insani gelişmişlik sıralamasında 2020 yılında 189 ülke içinde 23. Sırada yer almaktadır. 2021 yılı mutluluk endeksinde dünya ülkelerinde sıralaması 8 ‘dir. 2020 verilerine göre ülke nüfusu 632.275 ‘tir. Nüfus yaş ortalaması 40 olup nüfus cinsiyet dağılımı neredeyse kadın erkek eşit orandadır. İklimi, ılıman iklim olarak tanımlanır ve yazın sıcaklık ortalaması 17°C, kışın ise 0°C'dir. Belçika, Fransa ve Almanya ile komşu olan ülkenin yüzölçümü 2.586 km² ‘dir.

Benzer:  Katar İş İmkanı İşçi Alımı ve Katar'da Çalışma Koşulları

İnsan haklarına duyarlı ve toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan Lüksemburg LGBT haklarına korumada Avrupa Birliği üye ülkeler arasında 3.sırada yer alır. 2015 yılında eşcinsel evlilik ve evlat edinmeye dair hakları yasa ile yürürlüğe girmiştir. Dini ibadet ve inanç özgürlüğü ise anayasa ile güvence altına alınmıştır. Ancak Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu (ECRI) raporuna göre nüfusun %40 ‘ının yabancılardan oluştuğu Lüksemburg ‘da yabancıların medya ve toplum algılarına göre önyargıya maruz kaldıkları, işsizlik sorunu yaşama oranlarının yüksek olduğunu belirtilmiştir.

Yetişkinlerin %100 okuma oranına sahip olduğu bu ülkede öğrenciler Almanca, Fransızca ve Lüksemburgca bilerek okullardan mezun olurlar. Eğitim sistemi, üç dil müfredatlı olması ve öğretmenlere yüksek maaş sunmaları ile oldukça başarılıdır. Zorunlu eğitim 4 ve 16 yaş arasıdır ve eğitim sistemi temel eğitim, ortaöğretim ve yükseköğretimden oluşmaktadır. Yükseköğretim de eğitim dili Fransızca, Almanca, İngilizcedir ve devlet okullarına kayıtta herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Bkz: Yurtdışında Şirket Kurmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Ortalama insan ömrünün 82 olduğu Lüksemburg ‘da sağlık sistemi herkese açık ve ücretsizdir ancak özel sağlık hizmetleri de bulunmaktadır. Çalışan bireyler gelirlerinin %2.8 ‘ini sağlık alanına öderler ancak 11.265 Euro altında gelir elde edenlerin vergi ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Vergi oranları ise %8 ile %42 arasında değişmektedir.

Lüksemburg ‘un büyük şehirlerinde çok sayıda tarihi yapı, müze, kilise, köprü, art nouveau evler, manastır ve noe-gotik mimarisi bulunmaktadır. Görülmesi gereken ve Lüksemburg ‘la özdeşlemiş yerlerin başında Casemates du Bock, Vianden Kalesi, Grand Dukes Sarayı ve Holy Ghost Kalesi vardır.

1 Mart 2020 ‘den bu yana ülke içi ulaşımın ücretsiz sağlandığı Lüksemburg ‘da tramvay, tren ve otobüs ulaşım araçlarıdır. Dünya çapında trafiğin en sıkışık olduğu 53. şehir olması ve bunun önüne geçmek amacıyla ücretsiz ulaşımın başlatıldığı Lüksemburg ‘da kentsel gelişim ve büyümeye oldukça önem verilmektedir. Araba kullanabilmek için, AB üye ülkesi olmayan ülkelerden Lüksemburg ehliyeti gerekmektedir. Türkiye ‘den alınan ehliyet için ise geçerliliğinin sağlanmasına dair belirli belge ve raporların sunumu ile Lüksemburg ehliyeti verilmektedir.

Benzer:  Yurtdışında Şirket Kurmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Lüksemburg Ülkenin Yaşam Koşulları

Yaşam standardı ve masrafları yüksek olan bu ülke, istikrarlı ekonomisi ile hayat şartları bakımından memnuniyet ve kalite düzeyi yüksektir.

Şehir merkezinde yaşam maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle işçilerin çoğu şehir merkezi dışında yaşamayı tercih etmektedir. Yaşam pahalılığı olarak Avrupa ülkeleri içinde 6.sırada yer alırken Dünya ülkeleri arasında 8.sırada yer alır. Ekonomisi 45 Avrupa ülke sıralamasında 11. Sırada gelir. 2022 yılında ekonomide %2,8 büyüme beklenmektedir. 2020 yılı gayri safi yurtiçi hasılası 73,26 milyar dolar ve kişi başına düşen milli gelir ise 115.873 USD'dir.

Bkz: Almanya İş İlanları – İşçi Alımı – Almanya'da Yaşam

Artan nüfusla beraber ülkedeki konut eksikliği ve konuta olan ihtiyaçla orantılı olarak konut fiyatları yüksektir. Şehir merkezindeki 1 yatak odalı kiralık bir dairenin ortalama fiyatı 1,600 Euro iken 3 yatak odalı daire 3,100 Euro civarındadır. Şehir merkezi dışında ise 1 yatak odalı kiralık bir dairenin fiyatı 1,250 iken 3 yatak odalı daire 2,500 Euro civarındadır. Satın alma sürecinde herhangi bir kısıtlama bulunmamakla beraber emlak ve vergi ücretlerine hâkimiyet gerekmektedir. Şehir merkezinde satılık daireler için metrekare fiyatı yaklaşık olarak 12,000 Euro iken şehir dışında 8,500 Euro ‘dur.

Yaşam maliyetlerinin kazanılan gelirde yaklaşık olarak dağılımı %39 konut giderleri, %26 market masrafları, %14 restoran harcaması, %6 ulaşım masrafları, %6 kamusal harcamalar, %5 kişisel aktivite, %3 giyim masrafları olaraktır. Market ve gıda harcamaları bir kişi için aylık 250 Euro ve toplam masrafları konut ücreti hariç 950 Euro civarındadır. Giyim masraflarında da Avrupa ülkelerinde üst sıralarda yer alır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.