Yurtdışı Eğitim

İngiltere’nin En İyi Üniversiteleri

İngiltere’nin En İyi Üniversiteleri

İyi bir üniversitede okumak, kaliteli bir eğitim almak, akademik kariyer yapmak, farklı ve yeni kültürler keşfetmek veya dil öğrenmek gibi farklı sebeplerle birçok öğrenci yurt dışında eğitim almayı düşünür. Yurt dışı eğitim almayı düşünen kişilerin en çok tercih ettiği ülkelerin başında ise İngiltere yer alır.

Gerek kaliteli eğitim imkanlarına sahip olması gerekse İngiltere’nin sahip olduğu imkanlar sayesinde pek çok öğrenci bu ülkede okumaya sıcak bakmaktadır. İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında dünyanın da en iyi üniversitelerinin yer alması bu ülkede eğitimimin ne kadar gelişmiş ve kaliteli olduğunun da bir göstergesi sayılır.

Köklü geçmişe sahip İngiltere üniversitelerinde okumak ücretsizdir. Eğitimin ücretsiz oluşu öğrencilere büyük bir avantaj sağlar. İngiltere’nin en iyi üniversitelerinden mezun olmak hiç şüphesiz en iyi yerlerde kariyer yapmayı da garantileyecektir.

1 – Oxford Üniversitesi

Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri sıralamasında hiç şüphesiz en başta bulunması gereken üniversitelerden biridir Oxford. Sadece İngiltere’nin değil aynı zamanda da dünyanın en iyi ve en gözde üniversiteleri arasında yer alır. Dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan üniversite 1096 yılından beri eğitim vermektedir. Birleşik Krallık başbakanları, bakanlar ve pek çok dünya liderinin de mezun olduğu üniversitedir. Ayrıca Oxford Üniversitesi dünyaca ünlü birçok bilim adamını da ağırlamıştır. Rekabetçi giriş koşullarına sahip olan üniversite mezunlarına yüksek oranda iş garantisi verir.

Oxford Üniversitesi 44 bölüm ve onlarca fakülte ile üst düzey araştırmacıların ve pek çok öğrencinin dikkatini çeker. Yüzden fazla kütüphanesi ile göz kamaştıran üniversite Stephan Hawking, JRR Tolkien, Oscar Wilde gibi ünlü mezunlara sahiptir.

2 – Cambridge Üniversitesi

Cambridge Üniversitesi
Cambridge Üniversitesi

1209 yılında kurulan Cambridge Üniversitesi İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında yer almakla birlikte dünyanın da önde gelen eğitim kurumlarından biridir. Dünyada eğitim veren en eski 4. Üniversite olduğu biliniyor.

Benzer:  Çin’in En İyi Üniversiteleri

Mezun öğrencileri, akademisyenleri ve araştırmaları farklı alanlarda 96 kez Nobel ödülü kazanmıştır. Cambridge Üniversitesi, Amerika’daki Silikon Vadisi benzeri bir Silocon Fen ile mezunlarına ve öğrencilerine staj ve iş imkanları sağlamaktadır.

Cambridge Üniversitesi dünyanın en önemli fizikçi ve matematikçilerini yetiştirmiştir. Özellikle matematik alanında çok önemli bir yere sahiptir. Cambridge mezunları ve akademisyenleri 117 dalda Nobel Ödülüne layık görülmüştür.

Lisans öğrencisi olarak Cambridge’ye kabul edilmek çok zordur. Her yıl binlerce başvuru olmasına rağmen kabul edilen öğrenci sayısı çok azdır. Burada eğitim görmek bir hayli zor ve meşakkatlidir.

3 – Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi
Durham Üniversitesi

 

1832 yılında kurulan Durham Üniversitesi İngiltere’nin en iyi üniversiteleri olmakla birlikte aynı zamanda ülkenin en eski üniversitelerinden biridir. Dünyanın her yerinden öğrencisi bulunan üniversitede yaklaşık 18.000 öğrenci eğitim görmektedir.

200’den fazla lisans ve lisansüstü programları, 28 akademik departman ve fakülteye sahiptir. Bu üniversitedeki öğretim görevlilerinin birçoğu alanının en isimlerindendir. Seçkin eğitim kadrosu ve araştırma olanakları ile üniversite her anlamda kaliteli öğrencilere kaliteli eğitim imkanı sunar.

4 – Bristol Üniversitesi

Bristol Üniversitesi
Bristol Üniversitesi

İngiltere’nin Bristol kentinde yer alan Bristol Üniversitesi 19. Yüzyılda kurulan klasik şehir üniversitelerinden biridir. Bu üniversite İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında yer almakla birlikte aynı zamanda Russel Group olarak bilinen araştırma üniversiteleri arasında yer alır. Pek çok araştırmacıyı bünyesinde barındıran üniversite farklı ülkelerden birçok öğrenciye eğitim sağlamaktadır.

5 – King College London (KCL)

King Collage London (KCL)
King College London (KCL)

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında yer alan King College London (KCL) 1829 yılında İngiltere Kralı IV George ve dönemin Başbakanı tarafından kurulmuştur. İngiltere’nin en eski 4. Üniversitesi olma özelliğine sahiptir.

KCL Avrupa’daki en büyük sağlık merkezine ve Tıp fakültesine sahiptir. Ayrıca hukuk, beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanında büyük başarılara sahiptir. Dünyanın her yerinden öğrenciye sahip olan KCL lisans ve lisansüstü olmak üzere eğitim olanaklarıyla dünyanın her yerinden öğrenciye ev sahipliği yapar. 4 kampüse sahip olan üniversitenin ana kampüsü Londra’nın tam ortasında, Thames nehri kenarında yer almaktadır. Bu üniversiteye her yıl milyonlarca öğrenci başvursa da çok az kişi kabul görür. Yani KCL’de okumak bir hayli zordur.

Benzer:  Kuveyt'te Üniversite ve Kuveyt'te Eğitim

6 – Londra Ekonomi ve Siyaset Okulu

Londra Ekonomi ve Siyaset Okulu
Londra Ekonomi ve Siyaset Okulu

Londra’da 1895 yılında Fabian Derneği üyeleri tarafından kurulan Londra Ekonomi ve Siyaset Okulu (London School of Economics and Politics) İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında yer alır. Bu üniversite aynı zamanda İngiltere’nin sosyal bilimler alanında uzmanlaşmış olan tek üniversitesi olma özelliğine de sahiptir. Hukuk, işletme, iktisat felsefe, sosyoloji, siyasal bilimler antropoloji, uluslararası ilişkiler gibi alanlarda lisans ve lisansüstü eğitim vermektedir.

Üniversite, İngiliz Kütüphanesine yürüme mesafesi uzaklığında ve Trafalgalar Meydanına ve West End’te bulunan tiyatrolara da oldukça yakın mesafede bulunur. İngiltere’de bulunan üniversiteler arasında en yüksek yabancı öğrenci oranına sahip olan üniversitedir.

7 – Imperial Collage London

Imperial Collage London
Imperial Collage London

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında yer alan Imperial Collage London bilim, tıp, teknoloji alanlarında önde gelen önemli üniversitelerdendir. 1907 yılında kurulan okul diğer İngiliz okullarına göre daha yeni olsa da eğitim kalitesi ile en iyi üniversiteler listesine girebilmeyi başarmıştır. Birleşik Krallıkta bronz madalya kazanan Imperial Collage London aynı zamanda başkentte en yüksek rütbeye sahip okullar arasında yer almaktadır. Sunduğu eğitim kalitesi ile Teaching Excellence Framework tarafından altın madalya almaya hak kazanmıştır.

8 – Loughborough Üniversitesi

Loughborough Üniversitesi
Loughborough Üniversitesi

1909 yılında Teknik Enstitü olarak kurulan Loughboroug Üniversite İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasındadır. Üniversitenin ana kampüsü Midlands olarak adlandırılan Loughboroug kasabasında bulunuyor. Gelişmiş ulaşım ağına sahip olan kasabada öğrenciler için her türlü imkan mevcuttur. Ayrıca Leicester, Nottingham ve Derby gibi büyük şehirlere de yakın oluşuyla pek çok öğrencinin ilgisini çeken üniversiteler arsında yer almıştır.

Benzer:  Avusturya’nın En İyi Üniversiteleri

Üniversite özellikle spor bilimleri alanında ön plana çıkar. Spor bilimlerinin yanı sıra mühendislik, işletme, fen bilimleri gibi alanlarda da öncü bir üniversite olmuştur. Çok uluslu ve deneyimli akademik kadrosu ile çok çeşitli alanlarda eğitim vermektedir.

9 – Warwick Üniversitesi

Warwick Üniversitesi
Warwick Üniversitesi

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasına giren Warwick Üniversitesi, Coventry kentinin yakınlarında 1965 yılında kurulmuştur. Üniversitenin ana kampüsü Londra’ya sadece trenle 1 saat uzaklığında bulunur. 4 fakülte ve 32 bölüme sahip olan üniversitede tıp, edebiyat, sosyal bilimler ve fen bilimleri olmak üzere birçok disiplin bulunmaktadır. Üniversitenin yaklaşık %20’si yabancı öğrencilerden oluşur.

Kendi alanında seçkin akademik kadrosu ile eğitim veren üniversite, son derece donanımlı araştırma merkezleri, laboratuvarlarda çeşitli Arge çalışmaları yürütülmektedir.

10 – Lancaster Üniversitesi

Lancaster Üniversitesi
Lancaster Üniversitesi

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında yer alan Lancester Üniversitesi devlet destekli olan bir araştırma üniversitesidir. Bu üniversite İngiltere’nin Lancester bölgesinde yer alan Lancashire bölgesinde bulunur.  Dünyanın birçok yerinden öğrenciye sahip olan üniversite uluslararası ölçekte küresel eğitim vermektedir.

Lancester Üniversitesi modern bir üniversiteye sahiptir ve üniversitenin kampüsü yakın zamanda yenilenmiştir. Kampüsün içinde 1.200’den fazla çalışma alanı ve sessiz alanlara sahiptir.

Üniversitenin akademik kadrosu, araştırmaya yönelik öğretim metodu benimser ve yapılan araştırmalarda üniversite uluslararası standartlarda mükemmel kabul edilmiştir.

Yurtdışı eğitim için daha fazlasını keşfet

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.