Yurtdışı Eğitim

Macaristan’da Üniversite Okumak ve Eğitim

Macaristan’da Üniversite Okumak

Macaristan’da eğitim almak ve Macaristan’da üniversite hemen hemen her öğrencinin hayalidir, Avrupa’da kaliteli bir üniversitede eğitimi almak artık Can Akademi ile hayal olmaktan çıkıyor. Bugüne kadar yapılan kıyaslamalarda ekonomik olarak daha pahalı durumda olan Avrupa, artık tam tersi ülkemize göre daha ekonomik eğitim seçenekleri sunuyor.

Ülkemizdeki özel üniversite fiyatlarıyla kıyaslandığında özellikle Macaristan’da üniversite eğitimi bu anlamda fark yaratıyor. Üstelik Macaristan’daki üniversitelerde lisans eğitimi sadece 3-yıldır. (Bazı mühendislik bölümlerinde bu süre 3,5 yıl olabilmektedir.) Yabancı dil için öğrencinin başlangıçta 1-yıl hazırlık eğitimi alacağını da göz önüne alırsak bu süre maksimum 4-yıl olacaktır.

Macaristan'da Üniversite Okumak
Macaristan’da Üniversite Okumak

Bugün Macaristan üniversiteleri köklü geleneklerini devam ettirerek hemen hemen her alanda kaliteli eğitim fırsatı sunmaktadır. Macar diplomaları tüm dünyada kabul gören prestijli diplomalardır. Ekonomik eğitim ve yaşam giderleri, kaliteli eğitimiyle Macaristan, her geçen gün daha artan miktarda uluslararası öğrencilerin cazibe merkezi haline gelmektedir.

Macaristan’daki En İyi Üniversiteler

Macaristan’da yüksek lisans ise 2-yıldır. Macaristan’da tıp eğitimi 6-yıl, Diş hekimliği ve Eczacılık ise 5-yıldır.

Macaristan Üniversitelerinde Yıllık Ücretler

Macaristan’da üniversite eğitimi maliyeti yıllık ortalama olarak €3500-6500 bandındadır. Macaristan’da tıp eğitimi yıllık ortalama $15.700-18.200, Diş Hekimliği $16.300-18.200, Eczacılık ise $10.420-12.000 bandında yer almaktadır.

Macaristan’da üniversitelerine direkt giriş için mükemmel bir zemin hazırlayan hazırlık okullarının fiyatları ise okulların kalitesi ve tercih edilen bölüme göre değişmekle birlikte genel olarak €5000-7000 aralığındadır diyebiliriz.

Macaristan’da Eğitim İçin Başvuru Süreci

Macaristan’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin başvuruları için lise mezunu olmaları ve bir lise diplomasına sahip olmaları yeterlidir. YKS, TYT gibi sınavlara iştirak etmenize gerek yok. (İlk 1000’de yer alan üniversiteler haricinde başvuru yapıyorsanız Türkiye’de denklik için YKS ve TYT’ye girmeniz gerekir!) Ayrıca Türkiye’de hangi alandan ve hangi liseden mezun olduğunuzun da bir önemi yok.

Eğer İngilizce dil seviyenizi belgeleyen ielts/toefl gibi sınav sonuç belgeleriniz varsa veya İngilizce eğitim veren bir okuldan mezun olmuşsanız ve yapılacak mülakatta olumlu izlenim bırakabilirseniz hazırlık okumadan direkt olarak üniversiteye başlamanız mümkündür.

Tecrübelerimiz ve gördüklerimiz ise Avrupa kültürü, AB eğitim sistemi, yaşam tarzı, temel bilim derslerinin İngilizce olarak alınması, İngilizce pratiğinin gelişmesi ve üniversitede kesin başarı için mutlaka hazırlık eğitimi alınmasının gerekli olduğunu söylüyor.

Lisede sosyal bilimler alanından yani sözel bir bölümden mezun olabilirsiniz. Mezuniyet sonrasında ise fikir değiştirip ben mühendis ya da doktor olacağım da diyebilirsiniz. Eğer Macaristan’da üniversite okumak istiyorsanız inanın bu bir hayal değil. Zira size sunacağımız tıp (Doktorluk, diş hekimliği, eczacılık dâhil tüm sağlık bilimleri), mühendislik, işletme ve ekonomi gibi özellikli uzmanlaşmaya yönelik (master dahil) hazırlık kursları ile eksik derslerinizi tamamlayacak ve Macaristan’da üniversitelere kabul almanızı garantileyeceksiniz.

Macaristan’da Yüksek Lisans Eğitimi

Macaristan’da yüksek lisans eğitimi konusunda Macaristan üniversiteleri size bir çok alternatif sunuyor. Macaristan’da eğitim saygındır, kalitelidir.

Lisans mezunu olan öğrencileri şüphesiz gerçek dünyada yeni arayışlar bekliyor. Globalleşen dünya, iş başvurusu yapan birçok yeni mezuna sürprizler yapabiliyor.

MACARİSTAN YÜKSEK LISANS ALTERNATIFLERI

Yeni bir eğitim , yeni bir dil, diğerlerinden sizi ayrıştıracak ilave özellikler…

Bu noktada devreye yüksek lisans eğitimi giriyor. Yüksek lisanslı olmak neredeyse günümüzde şart haline geldi.

Kariyer yapmak, işinizi garantilemek ve geleceğe umutla bakabilmek adına bu eğitimi almak zorunda kalabilirsiniz.

Macaristan Üniversiteleri size bu konuda bir çok alternatif sunuyor. Macaristan’da yüksek lisans eğitimi saygındır, kalitelidir.

“Macaristan’da yüksek lisans eğitimi hemen hemen her öğrencinin hayalidir, Avrupa’da kaliteli bir üniversitede eğitim almak. Bugüne kadar yapılan kıyaslamalarda ekonomik olarak daha pahalı durumda olan Avrupa, artık tam tersi ülkemize göre daha ekonomik eğitim seçenekleri sunuyor.

Macaristan’da Yüksek Lisansın Avantajları

 • Macaristan’da lisans ve yüksek lisans eğitimi için bir sınav stresi yaşamanıza gerek yoktur. Bunun için diplomanızla kayıt yaptırabilirsiniz. Yani bir sınava girmeniz şart değildir.
 • Ülkenin üniversitelerinden alacağınız diplomaya ülkemizdeki YÖK tarafından denklik verilmektedir. Bu yüzden yurt dışında olacağı gibi diplomanızı ülkemizde de kullanabilirsiniz.
 • Eğitim dili İngilizce olacağı için dilinizi sosyal alanda da geliştirerek anadil seviyesine getirebilirsiniz.
 • Eğitim maliyetleri ülkemizle aynı seviyededir. Ayrıca diğer Avrupa ülkelerinden daha ekonomik bir sosyal yaşam imkanı mevcuttur.
 • Oturum izniniz ile tüm Avrupa ülkelerini serbest dolaşım hakkına sahip olacaksınız.
 • Çok sayıda sosyal ortamlarda eğlenceli aktivitelere katılabilirsiniz.
 • Güvenli bir ülkede farklı kültürleri tanıma fırsatı elde edeceksiniz.
 • Arka plandaki güçlü eğitim geleneği ile kendinizi fevkalade geliştireceksiniz.

İSTEDIĞINIZ BÖLÜMDE OKUMA İMKANI

Macaristan’daki üniversitelerden kabul almayı dert etmeyin. Macaristan Devlet üniversitelerinin Yüksek Lisans-Genel İngilizce hazırlık kursu sizin dil seviyenizi arttıracak, kültürel ve eğitsel adaptasyonunuzu pekiştirecek eksik derslerinizi tamamlayarak istediğiniz üniversiteden istediğiniz bölümden kabul almanızı sağlayacaktır.

Hazırlık kurslarının etkinliğini ve anlaşılabilirliğini görecek, şaşıracaksınız. Uygun temel bilimler verildikten sonra tüm master adaylarımızın yapılan takım çalışmaları ile yönetim organizasyonlarının ve kimliklerinin geliştiklerine şahit olacaksınız.

Program, spesifik konulara odaklanmayan genel ve akademik bir hazırlık kursudur. Hazırlık programı dersleri ;

 • Genel İngilizce
 • Okuma
 • Yazma
 • İletişim
 • Araştırma Metotları
 • Bilimsel Okuma
 • Özel amaçlara/hedeflere yönelik İngilizce

Macaristan’da Üniversite Online Başvurusu Yap

Benzer:  Polonya'da Üniversite Okumak, Polonya'da Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Hesabınız yok mu? Kayıt Olun

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Tüm bilgilerin gösterilmesi için lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakınız. Aksi taktirde bazı içerikler size gösterilmeyecektir.