Fatih Sultan Mehmet Han (4/5)

“Benim kudretimin ulaştığı yerlere onların hayalleri bile ulaşamaz.” Fatih Sultan Mehmet.

Bir çağ açıp bir çağ kapatan hükümdar Fatih Sultan Mehmet.

ZAFERLERİ VE ESERLERİ 

5 Şubat 1451’de Sultan 2. Murat’ın vefatı üzerine dördüncü oğlu olan Fatih Sultan Mehmet, Edirne’de, Sultan 2. Mehmet unvanıyla 2. Kez tahta oturdu. 19 yaşındaydı. İlk kez tahta çıktığında ise henüz 12 sindeydi. Karamanoğlu İbrahim Bey’in Osmanlı Devleti’ne saldırması üzerine Karaman seferine çıkan Sultan 2. Mehmet’in ilk hedefinde İstanbul’un fethi vardı.

Başka şeylerle vakit kaybetmek istemiyordu. Bu yüzden, mağlûp olup barış isteyen Karamanoğlu İbahim Bey’in bu teklifini tereddütsüz kabul etti. 1452’de Bizans’a Karadeniz’den gelebilecek yardımları engellemek için Büyük dedesi Yıldırım Bayezid Hân’ın Anadolu sahillerinde yaptırdığı Güzelce Hisar’ın (Anadolu Hisarı) karşısına, Boğazkesen Hisarı’nı (Rumeli Hisarı) inşâ ettirdi. Akdeniz’den gelebilecek yardımları engellemek için de Çanakkale Boğazı’na “Deniz Kilidi” anlamına gelen Kilit bahir Kalesi’ni yaptırdı.

4 ay gibi kısa bir zamanda yapılan Rumelihisarı’nın planında kûfî hatla “Muhammed” kelimesi yazar. Mevlid kandilinde yapımına başlanan hisar, Regaib kandilinde tamamlandı. Tam 132 günde. 132 rakamı da ebced hesabıyla “Muhammed” kelimesinin karşılığıdır. Rumelihisarı’nın yapımına engel olamayan Bizans İmparatoru, Osmanlı Devleti’ne savaş îlân etti ve sur kapılarını ördürerek kapattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Oturum aç

Şifremi Unuttum?

Şifremi Unuttum?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.